Heden is dit aantal 323 West-Vlaanderen alleen telt er 96. Op 31 December 1919, waê het aantal voorschotten toegestaan door het Verbond 153, voor een totaal van 1.843.700 fr. De dag voor de algemeene vergadering van Mei 1920, was dit 2354, voor eene som van 38.087.500 frank. Nu, volgens cijfers vastgesteld op 29 Januari, heeft het Verbond 298.376.700 frank voorschotten verschaft aan 24.126 geteisterden deel uitmakende van de erkende samenwerkende vennootschappen voor oorlogsschade. In West-Vlaanderen alleen heeft de Federatie 10.662 voorschotten verleend, voor 153.188.800 frank, waarop 76.972.300 frank werkelijk betaald zijn. In de drie laatste maanden van het verloopen jaar, was het maandelijksch aantal voorschotten omtrent 3.500. Deze maand zal dit aantal bijna 4.000 zijn, om, te beginnen van eerstkomende maand, het cijfer van 5.000 te bereiken dit be- teekent ongeveer 200 voorschotten per dag. Deze cijfers ontleenen hunne welsprekendheid aan hunnen bestendigen vooruitgang. De Nationale Federatie der geteisterden, waar van de voortreffelijke voorzitter, M. Beaupain, hier tegenwoordig is, heeft, in een dagorde, hare vol doening uitgedrukt over de bekomen uitslagen in het Verbond der Samenwerkende Vennootschappen voor Oorlogsschade. Wij kunnen op dit oogenblik 4.000 voorschot ten toekennen per maand waaronder ongeveer 3.200 de vonnissen voorafgaande, en ongeveer 800 op gerechtelijke titels. Wij zouden onze cijfers moeten kunnen ver dubbelen (om wel te geven moet men spoedig geven) hetgeen 75.000 voorschotten, de vonnissen voorafgaande, zou uitmaken. Degroote handels-en nijverheidsschaden, de zeer geringe schaden—wol en koperdeze der geteisterden aan wie de oor log onder den vorm van buitengewone winsten vergoedingen heeft verleend,deze ook die breed profijt getrokken hebben uit de herneming der handelszaken na den wapenstilstand, verwijde-' rende,en ook rekening houdende van de geteis terden welke de oorlog niet beproefd heeft in het wezenlijke gedeelte hunner goederen en welke ver kiezen een vonnis af te wachten om nadien hunne titels te verkoo'pen, denk ik, zoo verklaarde de verslaggever, dat wij er zullen toe komen een onzer roepingenen niet de minstein 4 jaar te volbrengen De rol der Federatie kan volgender wijze uit gelegd worden Eenerzijds, vlugger te werk gaan dan de rechtbanken, door aan de geteisterden, als voorschot, een belangrijk deel van de vergoeding te geven, zoo de vennootschap, de Staatscommis- saris, na een vlug onderzoek, schatten ze ontegen sprekelijk er recht op hebben, dit voorschot moet belangrijk genoeg zijn om toe te laten hunne onroe rende goederen bewoonbaar te maken, hun mobi- lier herin te richten, hun .gereedschap in het bijzon derste gedeelte, hunne landen te herstellen, vee opnieuw aan te koopen, enz.met een woord, hun bestaan in orde te brengen. De persoonlijke initiatief van 'den geteisterde daarin helpende, kan deze dan het vonnis afwach ten dat hem in het bezit zal stellen van een titel waarvan de Federatie hem de volle waarde zal uitbetalen. Anderzijds, om alle geteisterden, ter uitzonde ring van groote nijveraars en groote handelaars die zich kunnen wenden tot de Nationale Maatschap pij van Krediet voor de nijverheid, de onmiddelijke mobilisatie van hunne titels, onderhevig aan her- bruik, met een minimum van formaliteiten te ver zekeren. Indien dan bij u en bij ons alleman werkt aan dezelfde taak, zonder eigen belang, voor het wel zijn van het land—voor wie de toestand der ver woeste streken een bloedende en smartelijke wonde is-en dat slechts kan gansch herworden door de volledige herstelling der vernietigde steden, indien er eenheid bestaat tusschen de coöperatieven en de Federatie, zullen wij te zamen, bij onze eerstko mende vergadering in Vlaanderen, de dageraad der gelukkige tijden begroeten die wij hebben doen herleven. Dit visioen is alleen voldoende om ons te doen volharden in onze taak, met onze pogingen te ver eenigen voor het algemeen welzijn. (Langdurige toejuichingen) De Heer Vinck, voorzitter der maatschappij voor goedkoope woningen, drukt de hoop uit dat al de uitgesproken wenschen in 't kort zullen verwezen lijkt worden. Hij toont het nut aan van het stichten van kredietmaatschappijen die aan de geteisterden het noodige geld voor den heropbouw hunner wo ningen zouden kunnen verschaffen. Bouwmaat schappijen zouden ook, waar dit noodig blijkt, kunnen ingericht worden. (Instemming) M. Beaupain brengt aan Vlaanderen den groet van Wallonië. Je vous apporte le salut de la Wallonië Vous avez un droit de priorité nous, Wallons, nous le réclamons pour vous (Daverend gejuich). De gevierde spreker herinnert, in 't voorbijgaan, aan de schoonheid, aan de weelde van Yper, van Vlaanderen voor den oorlog. Hij brengt hulde aan den H. Arthur Butaye, den moedigen kamper voor ons aller recht (toejuichingen) aah volksvertegenwoordiger Max Glorie die immer in de bres staat om onze belangen te verdedigen, aan allen, zonder onderscheid van politieke of gods dienstige overtuiging, die hand in hand samen werken om de verwoeste streken weer te doen herleven. Voor die reuzentaak mogen geene krachten verloren gaan. Daarom willen wij, geteisterde Walen, U helpen en steunen. Notre coeur bat a l'unisson du vötre. Een voor allen en allen voor een Wij zijn geen oproermakers, maar men moet ziende blind zijn om niet te willen bekennen dat men veel te lang de arme geteisterden met beloften gepaaid heeft. Daaraan moet onmiddelijk een einde komen. Gaarne breng ik hulde aan de offervaar digheid van den heer Minister Van de Vyvere, hij is met de beste inzichten bezield. Met hem willen wij in gedurige voeling blijven, met hem werken, onverpoosd, om tot ons aller doel te geraken de spoedige en algeheele herstelling der geleden oor logsschade. Wij eischen daden (Daverende toe juichingen). De heer Geuten dankt vervolgens al de volksver tegenwoordigers van het Ypersche om hunne zoo gewaardeerde medewerking. Hij wenscht vurig de innige eendracht tusschen Vlamingen en Walen, al kinderen van eenzelfde Vaderland. Om de grootheid van dit land te bevor deren moeten allereerst de verwoeste gewesten volkomen hersteld zijn. Daarom verwachten wij met ongeduld de beloofde millioenen. (Gelach en toejuichingen.) Wat eischen de geteisterden vraagt dan M. A. Buyl Geld, lijnrichtingen, en de stipte uitvoering der gesloten overeenkomsten. De 800.0.00.000 frank van de leening zijn voor U, geteisterden, voor U alleen Blijft eensgezind. Stoort U niet aan politiek of taalstrijd. Geteisterde Vlamingen en Walen steunt elkander. Zoo wordt ons geliefd België weer schoon en bloeiend als voorheen (Toejuichingen). De heer Minister Van de Vyvere Wordt door handgeklap begroet. De beteekenis van dezen dag is, dat gij het eerste bedrijf ziet van de nieuwe politiek der regee ring. Die politiek is dat wij de medewerking der geteisterden vragen, die onder 's Staats waarborg eene leening aangaan. Men heeft de vrees uitge drukt, dat de Regeering een deel dier leening zou gebruiken voor het uitvoeren van openbare werken zooals het graven van eene vaart van Roeselaere naar de zee, het vergrooten der haven van Ant werpen, enz. Dat is natuurlijk bepaald onmogelijk, want de Staat kan geen geld nemen van eene som die hem niet toebehoort. Dit milliard is het geld der geteisterden. Hen behoort het, hen alleen In den grond van de harten is er verbittering en rechtmatige verbittering. Och arme, er is nog zooveel te doen. Ik voel Uw leed, mijn harte bloedt! De geteisterden moeten een beter lot bekomen. De krachten van den Staat zijn beperkt en hetgeen de menschen hier en elders vooral noodig hebben is geld. Daarom werd de leening uitgegeven. Gij vraagt geen woorden meer, maar oorden En gij hebt overschot van gelijk Door de nieuwe leening zal U de zot) lang be loofde en lang verwachte hulp ruim gegeven w en uit het verwoeste Vlaanderen zal een nie^' bloeiend gewest weer oprijzen Ik reik een vriendenhand aan allen die het de geteisterden wel meenen, voor hen onvern""1 ten velde trekken, noch partijgeest, noch ei liefde, noch eigenbaat kennen om hunne <w' proefde medebroeders met raad en daad ter 2 te staan Hebt hoop en betrouwen Na lijden komt blijden Vlamingen en Walen allen eensgezind v België. (Geestdriftige toejuiching"! De heer Max Glorie komt dan aan de beurt J wenscht het Verbond hartelijk geluk, doet eeJ warmen oproep voor samenwerking, dankt de, heer Staatsminister Levie en den heer Kestemont en hoopt op het welgelukken der leening. Hij drukt tevens de volgende wenschen uit dat men de pogingen der geteisterden niet meer! zou dwarsboomen dat zonder uitstel al de 1 ijnrichtingsplans zou- den opgemaakt en goedgekeurd worden dat hei geld regelmatig zou uitbetaald worden en eindelijk dat het noodlottig wetsvoorstel Jaspar in den ver. geethoek zou mogen geraken.. De Regeering heeft ons daden beloofd, tyjj hopen vurig haar in 't kort te mogen gelukwenschen!, (Levendige toejuichingen) Plots glinstert een zonnestraal boven de hooi- den en Minister Levie sluit lachend de vergadering met eene zinspeling op de zon van Austerlitz en de zon der Leening die voor ons heden schijnt. Vooraleer te vertrekken overhandigt de Handel- en Nijverheidsbond van Yper aan de bevoegde Mi nisters een verzoekschrift waarin menige wen- schen worden uitgedrukt. En nu, op Hoop van Zegen Retour des meubles sauvés Nous avons lu dans la Gazette du 31 janvier dernier L'ancien ministre des travaux publics d'Anglf terre, M. Mond, vient d'offrir au Roi un ancas reliquaireen argent du XVIIe siècle, trouvédam les ruines d'une église d'Ypres. M. Mond l'afait restaurer et monter dans une vitrine luxueuse, Le Roi, estimant que eet objet appartenaiü toute la population Yproise, a décidé de le resti- tuer a l'église a laquelle il appartenait. Sa Majesté a marqué, par son geste de justice, a quel point Elle comprend les sentiments de ses sujets en même temps qu'Elle ouvrait officielle- ment, pour nos amis anglais, l'ère de la réintégra- tion en Belgique de nos objets les plus précieux ou auxquels nous tenions le plus. Dans notre pauvre ville évacuée, que de reliqu- aires, de meubles anciens, de belles cheminéesen marbre, d'opulentes garnitures de cheminées, de services de tables, etc., etc. n'avons nous pasdi abandonner Nos alliés en ont heureusementsii transporter beaucoup en sécurité chez eux, et les ont ainsi sauvés d'une destruction certaine en at tendant le jour oü ils pourraient nous les rendre intacts. Merci a eux tous Aujourd'hui nous avöns retrouvé un toit provi soire. Pour chacun de nous, quelle joie ne serad ce pas derentrer en possession denos anciensbiens, ces précieux liens qui nous rattacheront a la vie d'avant-guerre Ne serait-ce pas le moment pour le Gouverne ment, ou la ville d'Ypres, de prévenir le Gouver nement Britannique et la grande Presse anglais que désormais plus rien ne s'oppose au retour ces meubles si miraculeusement sauvés par11 Tommies et leurs officiers? Ceux-ci aequéreraient ainsi un nouveau titre notre reconnaissance. lis n'attendent peut-êtrequ.11 geste de notre part pour se débarrasser enfin d'obje'- qui les gênent chez eux depuis longtemps,. dt BERICH T De oud-strijder Debusschere Franfois-E01, mécanicien, vroeger te Yper wonende, mag zlC wenden tot Jeroom Suffis, Komstraat, 18, te ringhe, om het kwijtschrift te bekomen zijner W goeding van de kommissie tot herstel der haardsk

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 2