jaargang, lV'r 45. - FEBRUARI {<>21 lre Année, 45. - 26 FÉVIMEK 1021 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal Hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Het Herbeleg Beheer, Opstel en Aankondigingen Yperstraat, 21, POPER1NGHE Abonnement 8 fr. per jaar. Buitenland li fr* Redaction, Administration et Publicitè Rue d'Ypres, 21, POPER1NGHE Abonnement s fr. par an Étranger n fr. Verslag door den Heer ESQUELIN, Hoofd-Commissar is, bij de Rechtbank van Oorlogs schade te Yper, gedaan den 12 Januari 1921, in de maandelijksche vergadering van den Bond der Geteisterden van het arrondissement. Ik had u onlangs een gesprek over het herbeleg aangekondigd. Indien, na kortbondig de verschil- lige middelen besproken te hebben om herstelling der oorlogsschade te bekomen, ik dit hoofdstuk heb willen behandelen, komt dit voort omdat in zake van schade aan de goederen het vraagstuk van het herbeleg de gansche wet beheerscht. De uiteenzetting der beweegredens zegt onsdat De natie moet waken opdat het Vaderland zijne nijverheid, zijnen landbouw, zijnen koophandel, «"zoo machtig als eertijds' zie herleven en dat het zijn kunstaard en zijn gewoon uitzicht terugvinde.» De zaak van het herbeleg werd nauwkeurig onderzocht in het Fransch Parlement en die bespre king deze in de Belgische Kamers voorafgaande, deed er klaar in zien. Moest het herbeleg verplichtend of vrij zijn Men bevond zich voor twee volstrekt tegenover gestelde beschouwingen de stelling van het per soonlijk recht, recht gegrond op de overlevering en deze van het maatschappelijk recht, van de weder zijdsche verbintenis. Reeds had de wet op de werkongevallen de hui dige wending der rechterlijke gedachten naar het recht, aanzien als maatschappelijk gemeengoed, vastgesteld. De wet van 10 Mei 1910 bekrachtigt deze wending met de wijzen van herbeleg te rege len en de heer volksvertegenwoordiger Wauwer mans, een der verslaggevers, om deze leer uit te leggen, voegde erbij Vergeten wij niet dat onder het oogpunt van het belang van het gansche land de Staat aan iederen burger moet vragen mede te werken tot de nationale wederherstelling met zijn deel te nemen in het gemeen ongeluk. Hij kan het niet doen als hij zich steunt op het burgerlijk recht-, maar hij kan het wel als bij zich laat leiden door dit hooger recht van wederzijdsche verbintenis, van wederzijdsche hulp, het maatschappelijk recht. Ik aanzie het als noodig deze grondregels bloot te leggen, hoe abstraet zulks ook schijne, omdat z'j de indeeling van het herbeleg uitmaken 't is te zeggen dat het belang der natie den voorrang heeft °P het persoonlijk belang. Als wij ons door dit voorschrift, laten geleiden0 zullen wij beter de beperkingen, voor wat de pracht 'j voorbeeld betreft, kunnen begrijpen. De wetgever heeft geaarzeld tusschen een stipt verplichtend herbeleg, 't is te zeggen onder straf van verval (verlies van recht) en het vrij herbeleg eca Ziine vrijheid aan den geteisterde laat, en hem er een aanzienlijk voordeel verleent, zoo hij den eg volgt, die hem aangeduid is. aan d 6erSte 8rondregel van de Belgische wet is en §ete'sterde de waarde van voor den oorlog te geven indien hij niet wedergebruikt, zal hij de waarde van 1914 ontvangen en indien hij weder gebruikt, zal men hem daarenboven de bijgevoegde onkosten van herbouwing betalen 't ware het vrij herbeleg. Maar men heeft alsdan, door den wensch tot de wederherstelling der verwoeste streken, aan de Ho ven en Rechtbanken van Oorlogsschade door art. 17 van de wet de bevoegdheid gegeven, hetzij de voordeelen vastgehecht aan het herbeleg niet te verleenen,—hetzij het geheel of gedeeltelijk herbe leg tot voorwaarde te stellen tot het vergunnen van eene schadeloosstelling. De wetgever heeft in een woord de moeilijkheid verplaatst met den Rechter meester te maken in iedere soort het verplichtend herbeleg te bepalen. Als verzachtend middel zij n verscheidene voorwaar den in de rechtspleging gesteld, voorwaarden die aan den geteisterde alle y aarborgen geven. Worden geeischt 1" Overeenkomstige eischen vandenStaats-Com- missaris, 2" Eenparigheid van de drie leden van de Recht bank, 3" Het beroep is altijd ontvankelijk welke ook de som weze. Voor het onroerend goed moet het herbeleg in dezelfde gemeente en met dezelfde bestemming gedaan worden grondregel door den wetgever gesteld om de wederherstelling der verwoeste stre ken te bevoordeeligen. Maar de Rechtbanken zullen waardeeren of de geteisterde van den regel mag afwijken dergelijke afwijking zal maar met om zichtigheid en slechts zelden om buiten de ver woeste streek te gaan verleend worden. Ik doe hier opmerken dat het materieël eener hofstede, het gereedschap eener nijverheid onroe rend goed is door zijne bestemming, indien het aan den eigenaar van den grond toebehoort. De wet begunstigt het onroerend herbeleg, maar toont zich strenger voor hetgeen het roerend her beleg aangaat. Zulks is logisch Het roerend goed is vluchtig en beweegbaar. Het is niet bestemd om in handen te blijven van dengene die het in bezit heeft het is in den han- del en in de nijverheid een ruilingselement, onderworpen aan opvolgentlijke vervormingen, en isalzoo eene bron van belangrijke voordeelen.» In overeenkomst met deze meening, zullen de meubels en het materieël voor onroerend herbeleg mogen gebezigd worden-met de bemachtiging van de Rechtbank—, terwijl de tegenovergestelde han deling niet zal aanvaard worden. Merken wij op in dit hoofdstuk dat de onteigende geteisterde recht heeft op het herbeleg en het zelfs mag doen op eenen anderen grond van de gemeente zonder machtiging. Sprekende over deze zaak, zal het misschien nuttig wezen uwe aandacht te trek ken op de grondregels die toepasselijk zijn in geval van achteruitwijking voor rechtlijning, wanneer de grondvesten van den voorgevel nog bestaan en ge bruikbaar blijven. Deze achteruitwijking is eene onteigening die door bijzondere wetten geregeld is, De Rechtbank van Oorlogsschade zal de schade loosstelling van herstelling (wezenlijke waarde van 1914) en de aanvullende schadeloosstelling voor herbeleg toestaan, alsof de geteisterde de nog be staande overblijfsels benuttigde. Aan de onteigende macht behoort het aan den geteisterde, boven de waarde van den grond, de waarde van 1914 der overblijfsels en hun aandeel in de schadeloosstelling van herbeleg te betalen. De Regeering draagt dezen last voor de groote wegen en de gemeenten voor de kleine wegen. Het kan gebeuren dat een geteisterde het herbe leg van een vernietigd onroerend goed niet uitvoert en dat dit goed verpand is. In dit geval zal de pandeigenaar of bevoorrechte door den Staats-Commissaris bericht worden opdat hij, zoo hij het begeert, de rechten kunne uitoefenen, die aan zijnen schuldenaar toegekend zijn, voor de herstelling van zijn pand. Ik geloof ook nuttig aan te dringen over het uit stel van herbeleg, dat verleend wordt in zake van herbouwing. Sommige geteisterden verlangen som tijds lange uitstellen te bekomen, gaande tot drie en vier jaar. Ik moet doen opmerken dat men alzoo weinig belang toont in de wederherstelling van de streek. De woningen moeten spoedig opgericht worden en de geteisterde, die niet meer haast heeft om zich aan het werk te stellen, moet het goede gedacht hebben de Rechtbank niet in gang te zetten, die nuttiger zal werken voor dezen, die beschikt zijn onmiddellijk te herbouwen. Ten andere is de weg van het kortgeding voor de dringende zaken voor behouden, en deze, die binnen het jaar niet begint te herbouwen, kan de dringendheid niet inroepen. Men weet dat de betaling van de voorschotten bij deelen geschiedt en dat de volgende deelen uit betaald worden na gebruik van de voorgaande. Indien dit stelsel geene hindernissen voor de meu bels aanbiedt, is dit zoo niet voor het onroerend goed. De herbouwing van een huis, waaraan men begonnen is, moet zonder onderbreking voortge zet worden. Daarom moet de geteisterde, die aan het werk is, niet wachten tot het eerste deel uitge put is om het volgende te vragen maar hij moet mij voorkomen met mij de facturen tot staving te verschaffen van hetgeen hij reeds gedaan heeft. Voorbeeld Gij hebt eenen eersten titel van 50.000fr. ontvangen en gij hebt reeds 30 tot 35.000 fr. gebruiktzend u*ve bewijsstukken en wij zullen het bericht tot uitbetaling van het volgende deel geven zonder ons aan dit verschil op te houden. De vereffening zal gedaan worden na de voltrek king van het werk. Roerend herbeleg •a) Nemen wij eerst de grondstoffen, afgewerkte producten en koopwaren in magazijn het art. 18 van de wet laat de herinrichting maar toe voor de hoeveelheid, te bepalen door de Rechtbank, die noodig is om de regelmatige uitbating van de onder neming gedurende een tijdperk van niet meer dan zés maanden toe te laten. HET LA REGION TPERSCHE D'TPRES Orgaan der Vereeniging der Geteisterden, der Ypersche Clubs, enz. Men kan, ten allen tijde, inschrijven in alle Belgische postkantoren Naamlooze artikels geweigerd Organe de l'Associatiori des Sinïstrés, des Clubs Vproïs, etc. On peut s'abonner, en tous temps, dans tous les bureaux de poste Beiges 11 -aar» j'iia wrmva1 TOff'Crrvrfffl Les articles non signés sont refusés ■k

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 1