Leest en verspreidt HET YPERSOHE HENGSTEVEULENS 66 Villa Mariette u .2 Werkzaamheden van do Rechtbank van Oorlogsschade Handels- en Nijverheidsbond van Yper Algemeene Vergadering Une Injustice ip, dat de Rechtbank zich zal laten leiden jVlen z|ei door den aard van den handel of van de nijverheid, f zjjn zekere koopwaren, die van goed ver- Want -l en bijgevolg geene opeenstapeling van tief Z'] hoeveelheid eischen. eene groote M fondsen of Zooals werken jubels dienende tot de uitbating der handels- "tot de uitoefening van beroepen beroepbibliotheek met uitsluiting voor liefhebbers voor leeraar, advo- kaat geneesheer, ingenieur o voor den muziekmeester- of studiepiano, daar waar kinderen nog de muziek leeren rijwiel van den werkman of bediende die er zich van bedient om zich naar zijn werk te begeven geweer van den jachtwachter en niet van den jager c) De kunst- en prachtvoorwerpen zijn uit de stoffeerende meubels, het linnen en de kledings stukken gesloten. De wetgever heeft de krachten van het land onder het opzicht van het huishoudkundig leven jUen wederherstellen. En hoe zou men eenen Ru bens of een ander meesterstuk vervangen Het Bestuur aanziet ook als prachtvoorwerpen deze die in getal de gewone hoeveelheid overtref fen, aangezien de samenstelling van het huishouden van den geteisterde. Als voorbeelden zal ik u nog eenige klassen van voorwerpen aanhalen, die het Beroepshof voor oorlogsschade, waarvan wij de vonnissen als leid draad nemen, als prachtvoorwerpen aanzien heeft pelsen, wijnen, - brandkast-krijgsuniformen van liet oude model, uit reden dat zij heden niet meer bruikbaar zouden zijn indien zij teruggevonden ge weest waren. Ik zal u ook kennis geven van eene rechterlijke beslissing, die het herbeleg weigert voor 7 merriën bij eenen landbouwer die er 18 bezat, opgeeischt, omdat'de paardenstal nog genoegzaam in goede paarden voorzien was om eene regelmatige en toe nemende wederherstelling toe te laten. De wet van 10 Mei 1919 schrijft het herbeleg der onroerende goederen voor op Belgisch grond gebied, maar legt dezelfde voorwaarde niet op voor het roerend herbeleg. Er is dus geen volstrekt wettig beletsel voor eenen Belgischen geteisterde van het herbeleg in Frankrijk te doen. Ik denk nochtans dat eene te breecje toepassing van dezen grondregel gevaarlijk zou wezen. Wij passen hem toe voor het stoffeerend huis raad en het linnen maar het ware strijdig met de gerechtigheid en het belang van onze streek het herbeleg van een belangrijk materiaal voor eene hofstede te verleenen aan eenen geteisterde, die zich voor altijd in Frankrijk gevestigd heeft en die alzoo enkel zijne persoonlijke belangen en niet de wederherstelling van zijn vaderland in het oog heeft. Tot den dag waarop ik tegenovergestelde hevelen ontvang, zal ik den terugkeer van deze landbouwers in hun land eischen om hen het her beleg op het materiaal hunner hofstede en hunne dieren voor te stellen. Vermenigvuldigers. Bestatigen wij eerst dat geen enkele hoogste 'vermenigvuldiger vastgesteld'is of vastgesteld zal "worden voor de onroerende goederende Rechtbank zal zich laten leiden door den regehnatigen prijs wan de herbouwing op het oogenblik dat deze ge schiedt. Voor de gebouwen zal de wezenlijke vermenig vuldiger veranderlijk zijn volgens de plaatselijk heid, de gemeenschapsmiddelen, den prijs van be materialen en van het handwerk voor de lan den, volgens de kosten die noodig zijn om ze in staat van herbouwing weder te brengen, daarbij gevoegd de minwaarde voor de bosschen,. vol gens de kosten van in staat herstelling en weder- beplanting. Voor de andere klassen stelt een Koninklijk be- s'uit, genomen in uitvoering van artikel 19bis van de wet van 10 Mei 1919, de hoogste vermenig vuldigers vast ^Hoogste vermenigvuldigers, 't is te zeggen dat e Rechtbank ze niet zal mogen overschrijden, naai niet verplicht zal zijn deze in alle gevallen 4oe te passen. Indien eenige onder hen weinig hoog zijn, mag t tegendeel aanvaarden dat 4 voor gereedschap eerder overdreven is wanneer er spraak is van eenige tuinbouwwerk- tuigen gelijk men er óveral vindt dat 3 voor linnen en kleederen niet noodig is voor zekere personen, die in 1914 in Frankrijk overge1 bracht zijn, waar zij, gedeeltelijk ten minste, hunne kleederen hebben kunnen vervangen aan prijzen, die zoo hoog als heden niet gestegen waren. De rechtvaardigheid eischt in deze gevallen eenen lageren vermenigvuldiger toe te passen, ten einde de Natie niet te bezwaren met verijdelende lasten met aan dezen geteisterde eene onwettige verrijking te verschaffen. Voor het stoffeerend huisraad en het linnen is de vermenigvuldiger in beginsel 3. Bij uitzondering kan hij tot 4 of 5 gebracht worden voor klein huis raad maar deze gunst is maar toepasselijk indien het huisraad totaal verloren is en het betaamt in ieder van deze gevallen te zien in welke maat de toepassing van deze vermenigvuldigers noodzake lijk is. Ik zegde dat zekere vermenigvuldigers niet hoog zijn zulks is het geval voor het vee. Daar bevindt men zich voor een cijfer dat ontoereikend is, maar wij moeten het ongelukkiglijk toepassen. De oplossing die ik bij het bestuur aanbevolen heb ware van de herstelling der dieren door gelijk waardige te doen met voor de verwoeste streken het Duitsch vee, dat men teruggekregen heeft, voor te behouden volgens ik kom te vernemen zal de zeer verwoeste streek voortaan eerst bediend worden. YPER OP C <D tfl C t 0 u 0) «1 ts z Uit oorzaak der KATTEFEEST wordt de VER GADERING van Yper Op verschoven tut Zondag 6 Maart aanstaande in 't gewoon lokaal, Vlamertinghe steenweg en op 't gewone uur. te Yper Diagram Op Zaterdag 5n Maart om 6 ure 's avonds in ons lokaal Café Continental Statieplaats. Ieder handelaar van stad wordt er verwacht. Het Bestuur. Tous égaux devant la loi 11 est intéressant je crois de connaitre l'opinion de la plupart des propriétaires au sujet de la recon struction d'Ypres. Certes ils ne demandent qu'a rebAtir leurs mai- sons au plus tot. Mais... que l'État leur en four- nisse les moyens! A noter que pour le moment le versement des indemnités se fait a grand retard, ce qui inspire de la méfiance pour ceux qui se dé- cident a reconstruire. Ce n'est pas non plus au dernier moment que l'on trouve architecte et entre preneur. Est-ce l'argent qui manque S'il en est ainsi, cela provient des gaspillages faits et des millions dépensés sans résultat appré- ciable. Pourquoi l'État, au lieu de rebatir dès les débuts de 1920 des centaines de maisons parmi les- quelles seule une minime partie est en état locatif, n'a-t-il pas versé ces millions entre les mains des propriétaires avec engagement de la part de ces derniers de se mettre de suite a la besogne. Peut-être n'aurions nous eu que 50 de con structions mais ces maisons auraient certes été achevées et déja occupées. Déja nous aurions vu en ville des maisons de commerce réinstallées, mais jusqu'ici faute d'argent l'on n'a pü se mettre a la besogne. Ensuite, si tant est que les entrepreneurs travail- lant pour l'État sont régulièrement payés tous les quinze jours pour les travaux exécutés, ne pourrions nous obtenir l'installation d'un nouveau bureau (celui-ci serait au moins d'une grande utilité) qui, comme le Haut Commissariat pourrait, au fur et a mesure de l'avancement des travaux payer directe- ment nos entrepreneurs Ne serait-ce pas en même temps une surveillance sur le remploi N'avons nous pas, nous propriétaires qui voulons décharger l'État d'une si lourde tache, qui voulons supprimer ainsi toute cette paperasserie et ces bu reaux devenus inutiles, n'avons nous pas les mêmes droits aux dommages que les propriétaires qui, mains en poches, vont de temps a autre se rendre compte de l'avancemeni de leurs constructions, et qui se verront les premiers et... sans casse espé- rons-le, indemniser en totalité, lorsque d'autres attendront encore leur premier sou De l'argent s. v. p. Si la galette a été le nerf de la guerre, il en est de même pour voir renaitre les contrées dévastées, et le jour que les avances arri- veront a temps, plus de chómage, tous a la besogne. Nous n'avons pas a mendier, mais a nous faire payer. BERICHT DeNotaris Ernest DE COCK, de Stuers- straat, 29, te YPER, vraagt het adres van M. Bruno SIX-SIX (in den wandel ge naamd Charles SIX) vóór den oorlog wonende te Yper, rechtover het kerkhof. Provincie West-Vïaanderen PRIJSKAMPEN VAN INLANDSCH RAS Omschrijving YPEK, den Dinsdag 22 Maart 1921, ten 11 ure 's morgens, op de Groote Markt. OORLOGSSCHADE Te verknopen, met oorlogsschade Maloulaan, 11, YPER. Eigenaar C. Tieberghien-Vanden Bossche Minneplein, 4026, Yper. !p 4J E c cn 00 o co O 'T O CO lO CO O) CM O O O O C/5 O T3 CM "T CO O -<r co O O O O O O c co "*ct" CM O) 05 l> 42 co in co lO co O 00 bjo O O CM CO O O, O» co O O Q co O CO O) O - A-. Einde juli 1920 Augus tus Sep tember Octo ber Ko- vemb. De- cemb. lanuar' 1921 Voorschotten door Coöperatieven 1430 2074 2532 3187 3779 4311 4846 Bestuurlijke voorschotten 2209 2400 2800 3715 4646 5433 5730 Voorschottsn voor half bestendige woningen 1 96 130 175 Voorschotten voor 41 126 210 325 bestendige woningen Overeenkomsten 1042 1103 1205 1361 1456 1585 1783 Vonnissen 604 762 1099 1522 2240 3066 VOOR

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 7