A proPoS du retrait des Contrats avec I'État sinistrés en grand nombre notifient au HL LeS retrait de leurs accords. lis n'ont pas confiance et Hs ont raison de se retirer. C'. R1- le ance 1 Mais cela ne fait pas le compte des architectes j se sont abattus sur notre pays en les mouches sur un cadavre. lis se sónt Voor de bewoners van het front Twee jaren zijn vervlogen en nog niets Wan neer dan zullen wij, burgers, een voorschot op onze schadevergoeding hebben. Men zou waarlijk denken dat de Minister en die heeren eerst degene bestellen die het minst noodig hebben. De tijd ver vliegt spoedig en binst dat velen hunne zakken vullen, lijden de menschen armoede op 't front. R°ept waarlijk om wraak van te zien hoe som- M'ge handelaars voorschotten ontvangen hebben. Zijn er hier te Rousselare die reeds meer dan een uhljoen ontvangen hebben, andere 500 duizend en Meer. Denkt men misschien dat het maar de hande- aars meer zijn die moeten leven. Waarlijk zijn ze Met te beklagen. De menschen van 't front zijn ge- I Won8en nieuwe dingen te koopen van hun geld dat Mgzanierhand vermindert. Handelaars in ijzer, u e s, ciment, enz. verkoopen al wat ze willen, dan^U'3t3e'eW'nS'reec^s hnn schadevergoeding, en heep°^ matdd'S winnen op hunne goederen. Die dage"' 'landelaars van Rousselare klappen gansche 6n van Vlaanderen, van Vlaanderen te doen her- étrangers qm ruines cornme a chercher des trucs pour mettre un frein "'cette fureur des retraits, et ils en ont trouvé deux. ps répondent au sinistré Votre résiliation est tardive votre maison est en adjudication ou bien Vous avez d'abord a payer l'architecte. Ces deux objections sont, presque toujours sans valeur. II est facile de réPondre Votre maison est mise en adjudication», uneOactylolefera en 5secon- des Mais que le sinistré se rende de suite au HL C1. ri et il y constatera le plus souvent que c'est une. blague, que la maison n'est pas en adjudication. Dans la plupart des contrats, il se trouve dit que le sinistré a le droit de résilier si les travaux de reconstruction n'ont pas été entamés dans les 3 mois. Cette mise en adjudication tardive est done sans effet, et n'enlève pas le droit de résilier. II est clair aussi que lorsque le propriétaire n'a jamais plus depuis sa signature repu de nouvelles de son affaire (et c'est presque toujours le cas), la reconstruction desa maison ne peut pas'être mise valablement en adjudication. Le sinistré doit avoir eu l'occasion de voir et de discuter les plans de sa future maison. Souvent encore, l'intéressé n'a pas même signé decontrat. II va de soi qu'aïors il n'est lié en rien. Même si un contrata été signé etun plan approuvé, encore l'intéressé, en vertu même de 1 'art. 2bis, garde toujours le droit de s'opposer a la mise en adjudication, et même, ensuite, a l'exécution des travaux, tant que le HL CLRL n'aura pas fait fixer par le Tribunal lesvaleurs(neuve etréelle)de 1914. Un accord entre un Commissaire d'État et le H. C. R. est sans valeur et n'offre aucune garantie au sinistré/ On cite une foule de cas oil les architectes étrangers ont exagéré les valeurs 1914 dans des proportions fantastiques. Multipliez leur exagération par le coefficient 7 et vous m'en direz des nouvelles Le Commissaire d'État, lui, n'a pas toujours non plus la compétence voulue et ne peut jamais du Preste émettre qu'un avis. Enfin I'État, cessionnaire de droits d'autrui, est tenu comme tel de sauvegar- der les droits d.e son cédant. Ces droits ne seront •en sureté que moyennant une fixation par le Tribu nal de la valeur 1914. Par conséquent, le H. C. R. n'a pas le droit de mettre en adjudication tant que cette fixation n'a pas eu lieu. Nous savons trés bien que, de ce devoir-la pas plus que de bien d'autres, I'État reconstructed ne ■«'est jamais soucié jusqu'ici, niais ga ne change rien a l'affaire. Done, dans tous les cas ci-dessus, en fait disons done toujours, cette objection de la mise en adjudi cation n'a aucune valeur, et le sinistré doit main- tenir énergiquement sa résiliation. Nous parierons la semaine prochaine des hono- raires d'architecte. leven, en ze geven het slecht voorbeeld Zooveel winnen als ze maar kunnen, dat is hun doel Dat ze eens hunne waren afslaan, dan zullen ze toonen dat ze Vlaanderen en België beminnen. Moeten de menschen van 't front misschien niet meer leven Ze kunnen geen handel drijven, ze wonen in barakken, terwijl andere te Rousselare en elders gebouwen zetten gelijk kerken. Immers wonen er nog menschen over Rousselare. Dat die heeren eens verder zien en niet alles laten te Rousselare, die toch maar een voorstad is van het front (ver gelijkt eens bij Yper-'tis waarlijk schandig). Ik ken menschen die sedert meer dan een jaar voorschot ten gevraagd hebbenen niets. Ik begrijp niet hoe zulke groote sommen aan één gegeven worden, terwijl men met een-miljoen honderde menschen zou te vrede stellen. Voor deze maal eindig ik en vraag u, medebe- proefde burgers en werklieden, uwe aankoopen te doen in het front. Kunt ge zoowel uwe winkelwaren op uw dorp niet koopen en toch eenige centiemen meer betalen dan uw geld in Rousselare en elders te gaan dragen Alzoo zult ge nog onrechtstreeks zelf bijdragen tot den heropbouw van de verwoeste streek. Men zal wel zeggen alles kan men nog niet krijgen op het front 't is waar, maar gaat dan elders bij de vluchtelingen van uw dorp die in andere steden wonen voor het oogenblik Alzoo zult g.e veel goed bewijzen en toonen wat en wie ge zijt schoon vlaamsche volk,'dat dag en nacht zwoegt tot den heropbouw van onze duurbare streek. Laat ons elkaar helpen en dienst bewijzen, en zoo zal gansch de streek weer oprijzen en herle ven, dank aan den moed, aan het werk van de eigene bewoners. Een uit Moorslede. Une réponse de Monsieur le Ministre Van de Vyvere En séance du 15 février, M. le Ministre dit que Tinitiative privée doit l'aider dans la reconstruction des immeubles, la charge étant écrasante pour I'État. Tout est bel et bien, mais les sinistrés sont las d'attendre que le premier sou leur arrive afin de les perinettre de reconstrüire leurs maisons. A re gret ils constatent que malgré toutes les belles pro messes la sainte galette ne leur arrive pas, et il en est plus que temps si on veut voir chacun a la besogne cette année encore. Si on trouve de l'argent pour reconstrüire des grands- monuments et partie des couvents a Ypres, ne peut-on le distribuer lar- gement auxparticuliers, Monsieur leMinistre?Ceci serait de nature a Vous satisfaire et les sinistrés ne se plaindront plus. STAD Y P £- R Samenstelling eer Werkrechiersraad Misnoegdheid MM. Henri Vanderghote, Yper', ,dd. voorzitter. Henri Sobry, advokaat, Yper, bijzitter. Alex. Berghman, id. id. plaatsverv. bijz. Jules Vanraes id. dd. griffier. D'Haene Camiel id. lid. Fol Jean id. Pareyn Donaat, Poperinghe -» Wullepit Arthur, Reninghe Debeuf Jules, Gheluwe Logie Arthur, Yper Caenen René, Poperinghe Baert Emiel, Beveren (Roussel.) Lebbe Hector, Poperinghe Billiet René, Hooglede Mansis Alóïs, Wervick Marez Emiel, Wervick VandenbulCke Edouard, Komen Defrancq Henri, Hooglede Veracx Emiel, Langemarck Dewulf Valentin, Yper Lacomte Camiel, Poperinghe Vangrambezen, Waasten Beirnaert Emile Yper Breyne Jules Brugge ZITDAGEN Alle Maandag om 9 ure voormid dag voor het verzoeningsbureel. Alle 2e en 4e Maandag voor de raad om 9 ure, op het Minneplein, barak nr 862. DE DD. GRIFFIER kan geraadpleegd worden alle werkdagen van 11 V* ure tot 12 y2 ure en van 6 tot 7 ure 's avonds, te Poperinghe, Valkestraat, 18. Menschen die mistevreden zijn vindt men altijd en overal, maar nergens meer dan tegenwoordig in ons gezegend Vlaanderen. Waarom is de werkman misnoegd Omdat de Staatskommissaris hem sedert twee jaar een voorschot beloofd. Waarom is de burger misnoegd Omdat zijn huis, door den Staat herbouwd, ongerieflijk is, geen kelder heeK en prijkt met kleine ruitjes en halve buitenvensters. Waarom is de landbouwer misnoegd Omdat zijne landerijen door het Ministerie van Landbouw worden effen gemaakt. En nochtans zouden al die menschen heel tevreden moeten zijn. De schadevergoeding voor den werkman spaart de Staat misschien om er hem in zijn ouden dag, als hij niet meer werken kan, een pensioentje mede te geven.... Voor een oud huis, zonder bouwtrant of schoon heidszin, krijgt de burger een splinternieuwe wo ning, met smaak en kunst naar de laatste mode opgemaakt. Gerieflijk is ze niet, integendeel, maar ze is toch schoon, en dat is ook al iets waard. In plaats van toezicht te moeten uitoefenen over zijn werkvolk en miserie te hebben met het afhou den der bedrijfsbelasting wanneer zijne landerijen door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken wer den vereffend, mag de landbouwer nu op speelreis gaan. Hij heeft niets meer te piepen en het Mini sterievan Landbouw spaart voor hem nog drie cen tiemen braakwinnkig per meter. Die krijgt hij als de grond zal vruchtbaar zijn. Vindt ge nu niet dat die menschen ongelijk heb ben mistevreden te zijn Ondank is 's werelds loon Gheluvelt. A. Scherve. De wederopbouw en het huidige coefficient Vraag van volksvertegenwoordiger M. Baelsaan den Minister van Economische Zaken Geteisterden bekwamen in 1919 en 1920 vonnis sen wegens schade aan hunne huizen met verme nigvuldiger 3. Het was hun onmogelijk te bouwen, de eene om reden dat zij een akkoord sloten met den Staat, hetwelk achteraf door den Staat werd verbroken, hetzij dat de rooiïngsplannen niet af waren. De onkosten van den wederopbouw zijn thans aanmerkelijk toegenomen. Verder, wien thans een schadeloosstelling toegewezen wordt bekomen den vermenigvuldiger 4 of 5. Het is billijk dat de eersten die eerst nu kunnen bouwen, op dezelfden voet geplaatst worden als de laatste. Honderden geteisterden moesten den wederop bouw uitstellen. Indien langs bestuurlijken weg geen maatrege len genomen zijn, zal eene wet zulks moeten in orde brengen. Mag er gevraagd worden welke de inzichten daaromtrent zijn van den achtbaren minister? Antwoord van den Minister Ik onderzoek de vraag om te weten in welke mate het mogelijk is tegemoet te komen aan de geteisterden, die in 1919 of in 1920 een vonnis van de rechtbank voor oorlogsschade bekwamenen die, om een" reden, onafhankelijk van hun wil, de we- derbelegging niet konden doen, binnen het door de rechtbank vastgestelde termijn. Desnoods zal er een voorstel bij de wetgevende macht ingediend worden. Het afsluiten van weiden In etn antwoord op een vraag van den heer volks vertegenwoordiger Van Dromme zeide de Minister van Landbouw, dat de vroeger bestaande afsluitin gen zullen hersteld worden, zoodra men de verze kering zal hebben dat de vroeger afgesloten weiden haar vorige bestemming zullen wederom krijgen. YPER OP Morgen ZONDAG 6 MAART 1921, om 2 ure, Vergadering in eene der zalen van 't gesticht van 't Heilig Hart, Vlamertinghe steenweg. De leden worden verzocht in groot getal op te komen. 'volledigd

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 7