Z m)3 rn auéün cas. L|4es|u£|le diputó-kii èirculafrëfcefttê,Jignle pl^fè mi- - - ïui-même, par laquelle celui-ci obi-igeait de nlfe ;iver'cie pareils hqnorai'res M, Ie Ministre f p-rufort surpris, mais a promis d'y mettre bon ^M le Président pour clöturer la séance, donne re des divers vceux proposés au cours de la l6C ni0n, et donne rendez-vous pour le mois|prochain. iMnsisté pour que chacun arrive en temps afin que ]a 'séance puisse s'ouvrir a 2 heures précises, et ère qu'aucun club désormais ne restera en -dé- feut d'y envoyer ses délégués. L'assemblée a émis les vceux suivants 1) Que nos Représentants fassent une enquête au sujet des briqueteries officielles 2) Que les attributions des Hauts Commissaires Royaux soient supprimées aussitót que l'initiative privée recevra régulièrement les fonds que lui allouent les Tribunaux de dommages et les Coopé- ratives 3) Que le Gouvernement mette fin immédiate- rnent au retard déplorable dans le paiement de ce qu'il doit aux sinistrés 4) Que le Comité chargé de la Récupération des machines agricoles et du bétail, en abaisse le prix de reprise par les siqistrés au taux des coefficients de remploi 5) Que la circulaire ministérielle qui range arbi- trairement tous les vélos, pianos d'étude et instru ments de musique, parini les objets de luxe, soit retirée 6) Ainsi que celle qui impose le paiement de frais d'architecte aux sinistrés qui, par suite du retard du Gouvernement a exécuter ses contrats, 1 .sont obligés de résilier ceux-ci Demande a la Fédération Nationale des Sinistrés de mettre ces 4 derniers voeux a l'ordre du jour du prochain Congrès, et charge ses délégués de les y - faire adopter de faqon a ce que la réalisation en soit énergiqnenient poursuivie. Bij het terugtrekken der overeenkomsten met den Staat Het gebeurt ook dat de Bureelen antwoorden Zeer wel, maar gij hebt eerst den bouwkundige te betalen Welnu de te betalen rekening is dik- wijls zoo hoog dat de geteisterde niet in staat is deze uitgave te doen... en hij laat zijne herbouwing aan den Staat over. Alzoo komt het dat men ons de volgende vraag gesteld heeft Brengt het zenden van een getee- kend plan door eenen bouwkundige van Brussel, die nooit ter plaats is geweest en die den belang hebbende nooit gezien of geraadpleegd heeft, de verplichting mede eerloon aan dezen bouwkundige te betalen Wij antwoorden dat in dit geval niets aan den bouwkundige als eerloon verschuldigd is. Inderdaad de eerste plicht van den bouwkundige, vooraleer het minste om 't even welk werk uit te voeren, is eerst en vooral met zijnen kliënt te on derhandelen, ware het enkel slechts om hem ie vragen welke soort van bouw hij verlangt, welke schikkingen moeten in 't oog gehouden worden. Wat dient er gebouwd te worden Eene hofstede voor 20 hectaren of voor 5, een renteniers- of een zaakwaarnemershuis, eenen winkel 'of eene her berg Welke afmetingen moeten er aan het ge bouw gegeven worden Zal de oude inrichting door twee mindere vervangen, of zullen twee hui zen tot een enkel gebracht worden Deze zijn al zaken, die moeten beslissend afgedaan worden, vooraleer een plan te maken. Niemand zou kunnen aannemen dat een bouwkundige anders te werk g'ng- Indien de belanghebbende niet geraadpleegd ls yóór het opmaken der plans, moet hij deze niet betalen, 't Ware al te gemakkelijk om zich naar believen eerloonen te verzekeren. 'tZou alleen gaan voor eenen bouwmeester, die in Februari 1920 ge last is geweest met het oprichten eener hofstede om raP rap in Maart 1921, bij het aankondigen van terugtrekken van een kontrakt, aan eenen geteisterden eigenaar de kopie van het plan van eene 'ngebeelde om 't even welke pachthoeve te zenden. Dat het H. K. C. den bouwkundige aan geduid heeft, verandert geene jota aan dezes ver plichtingen. Hij moet eerst en vooral zich in betrek king stellen niet z.ijne,n. kliënt en dezes bevelen ontvangen. Nog eens weten wij maar al te wel dat meestal bureelen en bouwkundigen op dit punt verzuimen de hoogere rechten van den geteisterden eigenaar te erkennen maar zulks verandert niets aan de zaak. Niets is dus als eerloon verschuldigd zoolang de bouwkundige niet met den kliënt gesproken heeft. Zulks wil niet zeggen dat nooit iets, zelfs in dit geval, verschuldigd is. Een bouwkundige aan wien men vast een aanstaande werk toevertrouwd, heeft, bezit het recht dit werk zich niet te zien ontnemen. Eene billijke schadeloosstelling is hem verschul digd, maar het spreekt van zelf dat deze niet gelijk kan zijn aan de som, die men hem zou moeten be talen indien hij wezenlijk het werk had uitgevoerd. Wie moet de schadeloosstelling betalen Wij moeten onderscheiden. Indien door de overeen komst, gesloten tusschen den geteisterde en den Staat, deze laatste zich verbonden heeft op straffe van vernietiging, de werken te beginnen binnen eenen bepaalden tijd en dat gedurende dit tijdver loop niets gedaan is, heeft de geteisterde die zijn kontrakt te niet doet, klaarblijkelijk niets te beta len de Staat onderhandelt met den bouwkundige voor de schadeloosstelling, indien hij er eenen aan gesteld heeft. De geteisterde geeft eenvoudig be richt van de vernietiging aan het H. K. C. het overige gaat hem niet aan. Indien integendeel geen enkel tijdverloop bepaald is geweest, moet de ge teisterde eene schadeloosstelling aan den bouwkun dige betalen, voor zooveel het wel vastgesteld is, dat vóór het bericht van vernietiging, een bouw kundige wezenlijk is aangesteld geweest om de plans op te maken. Het eerloon van den bouwmeester bevat niet al leen het opmaken van het plan. Dit is maar een klein deel van zijne tusschenkomst. De bewaking der werken, hunne beslissende aanneming, de ver antwoordelijkheid voor de werken gedurende het wettig tijdverloop van tien jaar, maken de bijzon derste oorzaak van zijn eerloon uit. Er kan dus geen spraak zijn van een volledig eerloon aan eenen bouwkundige die zich bepaald heeft tot het maken der plans. Deze regeling kan aanleiding geven tot zeer moeilijke besprekingen. Het is dus wel verstaanbaar dat de geteisterden, die weinig op de hoogte van zaken zijn, bevreesd zijn voor deze gerechtelijkegeldelijke moeilijkheden. De bijgevoegde Koninklijke Hoog Commissaris sen moeten daarom allen ter harte nemen deze zwarigheden aan hunne ongelukkige onderhooiigen te besparen. Sommige Commissarissen leggen ge durig eenen lofwaardigen iever aan den dag om hen bij te staan, om niet de minste hindernis te brengen aan het uitoefenen van het recht van Ver nietiging van kontrakt. Hopen wij dat zulks de re gel zal worden en dat de bijzondere ondernemings geest altijd en overal metterdaad zal aangemoedigd worden en niet enkel door ministeriëele woorden. Men zou ongelijk hebben te gelooven dat ons Blad stelselmatig gericht is tegen de bouwmees ters of zelfs tegen de herbouwing door den Staat. Geenszins, maar onze vaders hebben in 1830 voor de Vrijheid gestreden, de Grondwet in het Palla dium van onze vrijheid, onze kinders hebben van 1914 tot 1918 voor de vrijheid gestreden en het is maar redelijk dat wij,'alhoewel geteisterden, er aan houden vrij te blijven onze hoeven en onze huizen te herbouwen gelijk wij het verstaan. Wij willen eenvoudig dat men ons noch bouwkundigen, noch ondernemers, noch bouwtrant oplegge, die ons niet aanstaan. Wij willen t' onzent meester blijven. En wij willen ook dat de Staat trouw zijne over eenkomsten uitvoere, zonder strikken, en zonder dezen aan hunnen ondergang bloot te stellen, die hun vertrouwen in zijne ambtenaren gesteld hebben. Daar is alles Wat de geteisterde landbouwers begeeren Het systeem der toelagen van 3000 fr. tot het bouwen van halfbestendige woningen wierd door eenen omzendbrief van 23 Au- gusti 1920 door minister Jaspar uitgebreid en eene toelage kunnende beloopen tot 5000 fr. volgens de uitgestrektheid der hoeve wierd toegekend aan de landbouwers die zich voorloopige stallen, schuren, enz. enz., bouwden, De aanvragen moesten voor i Januari 1921 aan den bevoegden toegevoegden Konink lijken Hoogkommissaris gezonden worden. In alle toegevoegde K. I I.K. buiten ééndit van MRonse wierden de toelagen geweigerd Bij M. Ronse wierden alle aanvragen inge willigd o.a.te Bixschote, Langemarck, Poel- capelle,om er maar eenige te noemen,hebben alle landbouwers de gevraagde toelage ont vangen en hebben ze nu schuilplaatsen voor hunne dieren, zelfs hebben de gemeenten in het gebied van M. Ronse aan den bevoegden minister gevraagd, omhel stelsel terug in voege te brengen, ten minste voor het voor jaar, daar nu meest landbouwers terugkee- ren, ze hebben groote hoop te gelukken. redereen vraagt zich af welke de reden dier verschillige behandeling zijn mag; 'tis alles zins eëne ongerechtigheid De werktuigen die uit Duitschland afge stuurd worden zijn in het algemeen verre van de volmaaktheid van maaksel te bezitten on zer inlandsche werktuigen ze zijn ook voor andere gronden gemaakt en zoo beantwoor den ze niet altijd aan de eischten der land bouwers. Ware het niet dat de boeren ze op afreke ning hunner oorlogschade ontvangen dan zou de regeering met de kluts blijven zitten. De prijs die ervoor aangerekend wordt is soms niet alleen te hoog, volgens de heden- daagsche marktweerde, maar het coëfficiënt dat genomen geweest is tot het vaststellen dier prijzen is dikwerf hooger dan het coëffi ciënt van wederbeleg toegestaan door de Rechtbank van oorlogschade. Die hooge prijs komt Duitschland ten goe de en komt uit den zak onzer landbouwers. Hetzelfde is ook waar voor de dieren. Daar ook is het coëfficiënt voor het wederbeleg' door de Rechtbank toegekend lager dan dit toegepast door de commissie van recuperatie Kregen de boeren maar geld, ze zouden veelal andere en betere zaken koopen dan ze nu ontvangen. Hier is een groot verschil van behandeling vergeleken niet eigenaars van huizen. Eigenaars van 5 - 10-15 huizen bekomen een coëfficiënt van 4 - 5 - 6 als wederbeleg, ze bekomen huis voor huis terug; terwijl de landbouwers, wier dieren en alaam hun on ontbeerlijk zijn tot het uitoefenen van hun beroep, slechts een coëfficiënt bekomen dat lager is dan de betrekking tusschen heden- daagsche en vooroorlogsche prijzenW aarom dit verschil in behandeling? 'liet staatsbestuur kondigde aan dat zwa velzure ammoniak en kalkcyanamide aan de landbouwers als voorschot op oorlogschade zouden geleverd worden. De prijzen beider meststoffen staan hooger dan de hedendaagsche handelsprijzen. Die hoogere prijs komt weeral Duitschland ten goede. Meer nog, niet zwavelzuur ammoniak doch ammon-salpeter wordt geleverd. Dus eene geheele andere meststof dan de aange kondigde. Beide meststoffen zijn zoo goed als onge kend. Daar het gebruik beider mesten zekere kennissen! van gebruik vereischt zullen er nog menige landbouwers in hunne oogstver- wa'chtingen bedrogen worden. Indien de boer geld ontving, zou hij zich aanschaffen 't geen hij wil. De landbouwers die hun land door een sys teem van het ministerie van landbouw ver effend hebben, bekomen-dat hun land de eer ste maal door motorploeg onvergeld omge ploegd wordt. Er zijn veel te weinig ploegen om dit werk op tijd te kunnen doen vele boerenmoeten het werk zelf doen. Het mi nisterie kan daar eene groote besparing doen Die beploeging door het ministerie met mo- torploegen kost schrikkelijk veel geld geef den boer de helft van den kostprijs voor de eerste beploeging en de motorploegen zullen niets meer te verrichten hebben. g

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 7