HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Bijvoegsel Supplément Handels- cn T^ijveiheidsbord van Yper Ooi ioossohado-Dommagas de guerre Ie laargang, N' 51. - 9 APRIL 1921 1re Année, N° 51. - 9 AVRIL 1921 Dernière Nouvelle Au moment de mettre sous presse, nous appre- nons que Ml de Schoonen> Haut Comtnissaire Royal a Ypres, a donné sa démission pour cause de santé. Les fouilles a St-Martin, a Ypres Depuis la mise au jour des mausolées de la Dame De Laye, Vicomtesse d'Ypres, et de l'Evê- que De Visscher, on a retrouvé encore ceux des Evêques Simon et Rythovius, presque intacts également. Ces monuments sont provisoirement bien abrités sous de gt'andes caisses en bois. Le momunent.de l'Evêque De Hennin a été dé- couvert ensuite, mats il est plus endommagé. Aujourd'hui le choeur est entièrement dégagé, mais il n'y reste que des débris de toutes sortes. La ch^pelle du doyen est entièrement déblayée aussi. Plus rien nerappelle son anciennesplendeur. Le magnifique bas relief de Van Poucke, sous l'autel, représentant la Nativité du Christ, avait sauté en éclats, lors d'une explosion d'un obus dans le voisinage. M1" Wylleman, Greffier-Adjoint du Tribunal, chargé par l'administration provisoire de sauver ce qu'il .pouvait des trésors artistiques encore existant en .vide, en avait avec l'ajde de Mr Gobyn, concierge du Tribunal, transporté les dé bris chezfui, et avait reconstitué le bas relief. Rien n'y manquait. MalhéureuSêment l'évacuatión 'sur- vint. II est probpble que le marbre blanc aura été - calcioé lors de l'incendie de la maison, car le dé- i blaiement de celle-ci n'a rien fait .retrouver. En cé moment les ouvriers travaillent au déga- gement du grand portail encombré sous Ia mon- tagne des débris provenant del'écroulement de la tour. Algemeene Vergadering van Zaterdag 2 April 1921 I Schoone vergadering voorwaar. Een talrijk leden- [tal was aanwezig en betoonde zoo de belangstelling [waarmede de teruggekeerde Ypersche handelaars [.bezield zijn om den uitslag te vernemen van de voorgaande besproken middelen tot heropbeuring van handel en nijverheid alsook om samen met het bestuur middelen te beramen om den herbloei van ;de stad te bewerken. Handel en nijverheid zijn Emmers de bijzonderste faktors tot herleving van j onze zoo diep geteisterde streek. Jammer dat nog j zoo velen onverschillig blijven en liever klagen en [stenen dan te helpen medewerken tot verbetering van den huidigen toestand, 't Is die medewerking r die in de vergadering van heden nogmaals verleend iverd. De Heer Voorzitter gaf eerst het woord aan den Isekretaris om verslag te geven vari de laatste alge- Imeene vergadering en daarop volgende bestuurs- Ivergaderingen, alsook om kennis te geven van de Iwee brieven door Z. M. den Koning gezonden in [antwoord op de mededeeling hem gedaan van ons ver zoekschrift naaf Minister Anseele nopens de vaart. Eveneens van het antwoord van Minister Van de pyvere over dezelfde kwestie. Lezing wordt ook Igegeven van de brieven den bond geworden van {Ministers Jaspar en de Margerie in betrekking met 9e aanvraag voor het afschaffen van de paspoorten. [Verbetering aan den huidigen toestand wordt daar- |ln beloofd. Het antwoord op een schrijven naar j^et middenbestuur van de trams te Brussel waar- Fan ook mededeeling gegeven is toont aan dat [gezegd Bestuur met welwillendheid de vragen Jonderzocht heeft en er zal trachten voldoening aan geven. Aangaande een punt in gezegd schrijven gevraagd, zegt de Heer Ondervoorzitter te mogen pnededeelen dat den eersten tram naar Kemmel- Vtschaete gaande, ook Nieuwkerke zal bedienen paleer terug te keeren naar -Yper. de p'aatste mededeeling was een brief gericht tot I n rovincialen raad te Brugge om het herstellen van de provinciale wegen te vragen van Yper naar Zonnebeke, Passchendaele, Westroozebeke en een deel der baan Yper-Thourout die allen nog altijd in denzelfden slechten staat verkeeren als over 2 jaren. Het smeekschrift opgestuurd om verbeteringen aan het treinverkeer te vragen zou in de aanstaande algemeene vergadering bekend gemaakt worden. Verschillige wenschen door de leden voorgesteld, werden door het Bestuur in aanmerking genomen, namentlijk 1° Nopens de vaart bij een maand de zaak her inneren aan Minister Anseele. 2° Besteldienst wensch aan statieoverste om spoedige bediening. 3° Steenweg Komen-gemeenteweg smeekschrift aan Hoogkommissaris. 4° Stopzetting van verkeer op degroote baan van Meenen protestatie naar gemeentebestuur. 5° Tuindagfeesten wensch aan gemeentebe stuur om feestcommissie en toelage in evenredig heid de tijdsomstandigheden, te bekomen. 6° Betooging Stoffel wensch tot deelname van den Bond. De vergadering eindigde om 10 ure. Hieronder volgt de protestatie naar 't gemeente bestuur gezonden betreffende de baan naar Meenen SMEEKSCHRIFT aan de Heeren Burgemeester en Schepenen der stad Yper Mijnheeren, De Handels- en Nijverheidsbond van Yper heeft de eer U kenbaar te maken dat, in algemeene ver gadering van 2" dezer, protest werd aangeteekend tegen het besluit van 111 dezer, waardoor het ge meentebestuur allé' doortocht op de baan Yper- Meenen, tusschèn de Bascule en ZMebeke statie, van, 15" April tot 15" Mei, verbied. Gezien het groot verkeer dezer baan, Gezien de schade dat handel en nijverheid daar door zal onderstaan, Gezien de bijzondere belangen der inwoners dezer baan, Gezien dat niet is bewezen dat de werken in den termijn van een maand zullen voltooid zijn, Gezien de baan 9 meters breed is, van de bor duur der tramlijn tot den voetgangersweg gemeten, schijnt het mogelijk de werken uit te voeren zon der den doortocht af te sluiten, Drukt de Bond uit het gemelde besluit door het Gemeentebestuur te zien wijzigen. De Sekretaris, De Voorzitter, R. DECLERCQ. H. VERMEULEN. Yper, den '4 April 1921. In de laatste zitting der Scheidsrechterlijke Kommis sies werd de schade op len Augusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden Dans la dernière séance des Commissions Arbitrates la valeur des dommages au lr aoüt 1914 a étéfixée comme suit pour les personnes ci-dessous Ville de COMINES Modaert Benjamin fr. 1910 Bartier-Devos 4255 Hallot Louis (Houthem) 2989 Henri Deldicque-Mahieu 5996 Deldicque-Defevere 2262 Vandelanoitte Fidéle 1250 Masure Arthur 1882 Paul Hof-Zegres 1760 Claeys Jérörne 1535 Beernaert Paul 3235 Arthur Casièr-Deldicque 3415 Roegiers Ve 8^7 Stragier-Deburck 1526 Vanhee Leopold 1501 Dehollander-Quiévie 2523 Demayer Julien 1613 Alphonse Deblaere-Ravaut 2225 Henri Depuydt-Samyn 2265 Ve Dumortier-Beaumont 5160 Masschelein Emile 1015 Désiré Duflou-Lemahieu 1200 Gemeente GHELUWE Quintinies Dewitte-Bliek fr. 301 Aloïs Nuytten-Breyne 1351,50 Gemeente ELVERDINGHE Theirssen Marcel fr. 1800 Smagghe Jerome 600 Dedecker Theophile 3014 Hauspie Auguste 482 Becelaere Edmond 2240 Lebbe Jules 3340 Debeir Jules 320 Vanbeselaere Philemon 1150 Gemeente NOORDSCHOTE We Vanhouwe-Boone fr. 1440 Gemeente OOSTVLETEREN Vanderschelden Valère fr. 25.267,33 Billiau Gezusters 1749,10 We Vanholme Charles 9115,50 We Degrendel-Papegaai 790 Vanhoutte Sidonie 954,90 We Marez Henri 420,50 Decorte Firmm 573,45 Verleene Benjamip 619,66 Debrouwer Henri 863,98 Garmyn Achiel 1987 Stad POPER1NGHE Dewancker Theodoor fr. 1705,01 Lemahieu Camille 270. Soenen Cyrille 5275 Boucquey Willie 9989 VillE de WERVICQ Pierre Steelandt-Debaéker fr. 1196 Julien Billiet-Vanlatön 972 Leon Ghesquiere-Dewanckel 3639 Jules Becquart-Vanderplancke 670 Pierre Fauvarque-Derudder 1380 Debaere Louis 136 Allaert Camille 1658,25 Caytan Arsène 1883,60 Caytan Omer 939 Ve Debacker-Vermont 1715 Hector Breyne-Hollebeke 1324,70 Marysse Cyrille enfants 1331 Hoflack-Louf 1770,50 Clarisse Edmond 1525 Jean Vantomme-Zoole enfants 2319 Omer IsaaC-Gryson 1541 Gemeente ZUYDSCHOTE We Rosalie Fassel-Vienne fr. 630 YPER OP Vergadering van 3 April 1921 De vergadering had plaats in 't gewoon lokaal, Vlamertibghe steenweg en wierd om 2 ure ge opend door M. Hallaert, voorzitter. Een dertigtal leden waren tegenwoordig de andere, waarschijn lijk uitgelokt door het overschoon wederom te gaan wandelen, hebben eene belangwekkende vergade ring gemist. De voorzitter geeft lezing van 't verslag in naam van den schrijver Er wordt daarna gesproken over 1) De uitbetaling der voorschotten die rapper zou dienen te geschieden. 2) Over eene proefneming van nieuwe besteening die zou plaat? hebben tusschen de Bascule en Zille- beke statie gevolg nuttelooze kost van 250.000 frank en sluiting van den weg langs dien kant algemeen protest der vergadering tegen geldver- kwisting. 3) Afschaffing van 't Hoog Commissariaatdoor velen gewenscht, zal die afschaffing wellicht later nog meer beklaagd worden. 4) Altijd de kwestie der helftemuren die in de Federatie geen voldoende oplossing kreeg, vooral geen praktische. 5) Onteigeningen door de stad hoop dat ook de stad de wettelijke voorschriften onderhoude en niet het slecht voorbeeld van den Staat navolge. 6) Dagorde van de naaste vergadering der Fede ratie. De vergadering wierd om 4 ure geheven.

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 3