ALFRED VALGKE j. YPRES Leest en verspreidt 't 2) Aux mêmes Qua Vavenir 1'execution des iravaux publics dans Noire Region ne soit plus exclusivement donnée, sous forme de Régie, a des entrepreneurs de Bruxelles; qu'il serait natu rel de dormer la preference aux entrepreneurs de la Re gion, et a tous les points de vue preferable de recourir au sysième de 1'adjudication publique. 3) A Monsieur le Ministre de la Defense Nationale Que le département de la guerre enjève sans plus tarder les énormes quaniités d'obus que I'on rencontre encore partout dans nos campagnes, soit isolés, soit par tas, tou- jours abandonnés la sans surveillance, et qui constituent un danger terrible et permanent pour la population. Monsieur le Présideht donne rendez-vous au second Dimanche du mois prochain, et leve la séance a 4 heures. Yper op Verslag der Vergadering van 3 April 1921. Opening. De vergadering heeft plaats in 't gewoon lo kaal en wordt om 2 1/4 uur geopend door M. Hallaert, voorzitter; een dertigtal leden zijn tegenwoordig; het buitengewoon zomerweer had er voorzeker velen uitge lokt om met familie een wandeling te doen en te genieten I van de weldoende zon en dei frissche lucht der lente. Dit heeft niet belet dat de vergadering allerbelangrijkst was. In afwezigheid van den schrijver die zich verontschul digd had, geeft de voorzitter lezing van 't verslag der voorgaande vergadering, dat mits eenige uitleggende be merkingen wordt goedgekeurd. De voorzitter, na gezegd te hebben dat de vergadering bijzonder voor doel had aan elkeen toe te laten zijne gevaarnissen in zake heropbouw en andere moeilijkheden voor den dag te brengen, ten einde alzoo elkander te on derwijzen, te waarschuwen en te geleiden, ook om de bestaande misbruiken aan te halen om die verder te belet ten, lokt eene algemeene en gemoedelijke bespreking uit aan welke vele leden deel nemen. Algemeen wordt geklaagd dat de betalingen der voor schotten nog altijd traag geschieden, elkeen verlangt om in 't bezit gesteld te worden van zijn te goed ten einde het te kunnen gebruiken. Dat de betalingen in den kortst mogelijken tijd plaats hebben dat wenscht iedereen. De voorzitter doet opmerken dat er nochtans zekere formaliteiten dienen vervuld te worden die eenigen tijd vragen; maar men zou van die formaliteiten misschien wel eenige kunnen afschaffen. Ër wordt aangehaald dat er spraak is van eenè proef neming te doen van nieuwe besteening het deel van den Meenensteenweg tusschen de Bascule en de Zillebeke- statie zou uitgebroken en met een nieuw produkt herlegd wórden.' De gevolgen daarvan zouden zijn eene uitgave van 250,000 fr. en het verkeer langs dien kant, zoo niet gansch stopgezet, ten minste grootelijks verhinderd gedu rende minstens 2 maanden. Er wordt gezegd dat het stadsbestuur zijne toelating tot die proefneming zou gege ven hebben. De vergadering is van oordeel dat het oogenblik nog niet gekomen is om zulke kostelijke proefnemingen te doen, waarvan het nut zeer betwistbaar is in zijn eigen en alles zins de belangen der stad benadeeligen zal en dat er dient protest aangeteekend te worden, én bij het stadsbestuur, én bij den heer minister van Openbare Werken, tegen de uitvoering van dat werk. Nota. Volgens later ontvangen inlichtingen zou die proefneming geene plaats hebben. Naar aanleiding van een artikel in een fransch dag blad van Brussel verschenen, wordt ook gesproken van de afschaffing van de Hoog Commissariaten des lands en van het stopzetten van nieuwe kontrakten voor heropbouw door den Staat. De voorzitter doet opmerken dat men dan alleenlijk zal kunnen oordeelen over de doelmatigheid der afschaf fing onder opzicht van geldelijke en andere voordeelen en dat men misschien dan de nadeelen der afschaffing zal ondervinden die men niet inziet. Niet altijd straffeloos schaft men een gansche dienst af. 'De hoog commissariaten hebben een bestuurlijken dienst ingericht om te voorzien in de afwezigheid van de plaatselijke besturen. Zulks was te verstaan in den be- ginn, gedurende eenige maanden na den wapenstilstand maar sedert dat in elke gemeente een bestuur ter plaats is, was die dienst er onnoodig, ja zelfs was hij menigmaal oorzaak van conflikten en leidde veelal tot nutteloos tijd verlies. Zal zijne afschaffing zijne onkosten wegnemen waarschijnlijk niet in de mate die men zich voorstelt, want in de gemeenten en in 't arrondissement's commis sariaat, en in 't provinciaal bestuur tot welke die diensten moeten overgebracht worden zal dit aanleiding tot meer dere onkosten geven. In alle geval ik aanzie die afschaf fing als wenschelijk omdat elk bestuur zijne verantwoor delijkheid dient te nemen, opdat de gemeentebesturen in hunne rechten niet meer zouden gekrenkt worden en hunne vrijheden van vooroorlog zouden genieten. Wat den dienst van heropbouw aangaat die de hoog commissariaten hebben aangevat en die in den beginne tot hunne zending niet behoorde, het volgende is vast te stellen 1) Die dienst heeft veel ongerustheid, veel mis tevredenheid verwekt, eii dit ten gevolge der onzekere en gedurige veranderende richting welke door het ministerie hen voorgeschreven werd in zake contrakten. 2) Sedert eenigen tijd levert die dienst veel er* nuttig werk en ware het niet dat hij soms door hooger ambt de handen gebonden werd en tegengehouden, zou hij nog meer werk leveren. Hij is omzeggens nu nog maar in volle opbrengst. 3) Geen der uitgevoerde werken door zijne bemidde ling zullen van den geteisterde eenen geldelijken toeleg vragen, wijl de eerste zorg van den dienst hierin bestaat de gelijkwaardigheid te verzekeren tusschen de vernie tigde goederen en de uif.te voeren werken door den ge teisterde gevraagd, behalve daar waar de geteisterde meer vraagt dan hij bezat. 4) Al de personen die door zijne tusschenkomst hunne goederen hersteld werden, zijn van veel zorgen vrij. Die dienst zal natuurlijk maar geheel afgeschaft wor den als al de contrakten uitgevoerd zijn, en dewijl hij geene nieuwe contrakten meer 'aanvaarden zal, zal het werk op 't tribunaal van oorlogschade merkelijk toenemen en verwikkelen. Hier dus ook moet men slechts eene verplaatsing van werk en personen inzien; zal 't eene verbetering zijn Ik twijfel er aan en 'k vrees dat velen dergenen die aan hun zeiven overgelaten zijn, nu zullen reklameeren. In andere streken kan de afschaffing van dien dienst mogelijk en wenschelijk zijn. Voor 't geen Yper aangaat, zou ik 'het niet durven aanbevelen. Eene andere zaak ware onderzoeken of er in die en in andere inrichtingen geen besparingen kunnen gevonden worden. Hier volgt nu nog eene belangrijke bespreking over de kwestie der helftmurenmen beklaagt zich erover dat in de zitting der Ëederatie de bespreking over die kwestie niet tot de eenige praktische oplossing geleid heeft te weten dat de Staat de onkosten van den herbouw der helf temuren verzekere aan den eersten bouwer. De voorzitter stelt zich voor die zaak in 't Ypersche breedvoerig te be handelen. Het schijnt dat de stad hier of daar begint tê onteige- nen. De vergadering hoopt dat het stadsbestuur aan den Staat het góede voorbeeld zal geven" door 't onderhouden der wetten in zake onteigening. Eens anders goed maar gebruiken ten minste na minnelijke overeenkomst met den onteigende. De voorzitter geeft lezing der dagorde van de verga dering der Federatie op 10 April aanstaande, en sluit de zitting om 4 ure. FONDERIES DE L'YSER Nous apprenons avec satisfaction la remise en marche, au mois de mai, en notre ville, des fonde- ries de fer, bronze, cuivre, plomb, aluminium chaussée de Dixmude, a Ypres. Pièces mécaniques. Articles de Batiment. Pompes. Eau. Chauffagé. Poêlerie en général. Machines agricoles Magasins et Bureaux chaussée de Dixmude. Ailleurs et ïcï Le comité agricole de la province du Luxembourg a demandé au Gouvernement et la suppression du Haut Commissariat Royal et la réforme des Tribunaux des dommages de guerre. La première demande s'appuie sur le gaspillage effrèné par les achats de bois et autres matériaux pour les recon structions des immeubles privés. Nous nous contentons d'enregistrer le fait que d'un bout a l'autre du pays les mêmes abus ont soulevé la conscience publique. Mais nous avons ql dire un mot au sujet de la réforme des Tribunaux de dommages de guerre que l'on demande la-bas. Le motif que les sinistrés Luxembourgeois font valoir c'est la lenteur extraordinaire qu'y subit l'examen des demandes d'indemnités, lenteur provenant de ce que' les commissaires d'Etat, au lieu de s'occuper exclusive ment de leurs fonctions, continuent tous a exercer une autre profession en même temps et ne donnent que quel- ques heures par semaine au service du Tribunal des in- demnités. Nous sommes mieux partagés qu'eux, et ce nous est un devoir de la faire connaitre uu Luxembourg. Nos commissaires d'Etat du commissaire principal qui en donne f' exclusivement tout leur temps a l'examen il n'est pas possible d'avoir un personnel pj* tache. Tous les sinistrés de la région dcive® et leur rendent d'ailleurs, eet hommage Le plaint le Luxembourg est probablement local il n'existe pas dans notre région. Nous tenions a faire cette déclaration Ce n'est pas a dire que nous n'ayons pas dre de la lenteur des décisions judiciaires cause en existe dans le fait que le résultat '1^ possible a nos Tribunaux de fournir n'est pas' ce qu'il devrait fournir. C'est l'organisation tueuse. qUlest Tant que nous n'aurons pas un personnel d par commune, la génération actuelle n'aura de saluer la liquidation finale des indemnités diT"1 En haut lieu, on rechigne a reconnaitre cetlt^ on a recoup a des pailliatifs qui ne font que d' encombrements. Mais on finira bien par ou fl commencer. On s'y achemine d'ailleurs! La r' des chambres arbitrales n'est qu'un premier pas j, direction. Sous peu on en fera un second, puis sième, et puis on nous donnera ce qu'il nous {aut Attendons Arm HoiSebeke! Zou die gemeente dan nog bestaan Wie be er zich om We zijn reeds in April 1921 ent iedereen gekennen dat lot heden toe niets werd volstrekt niets, voor den heropbouw dezer erg gemeente. Geene wegen die het verkeer en den te van bouwmaterialen mogelijk maken; geen woont worden er heropgebouwd, men zou wa Hollebeke nimmer meer oprijzen zal uit zijne puin;, Wanneer zal de Staat er aan denken huizen te laten opbouwen. Laat ons een halen om u, geachte lezers, te overtuigen van hoorden slenter in zake heropbouw. Mijne ouders Is aldaar een tiental woonhuizen. Zes ervan gegeven aan den Staat dichtbij een jaar architecte van Brussel kwam af in Juni daaroj gende om inlichtingen. Met de grondvesten der ran woningen kon hij geen rekening houden daar tolt zelfs de aarde nog niet weggeruimd werd. Doch dij niets ter zake, in een oogwenk was hij klaar van door. Wat moet zijn inbeeldingsvermogen zijn Op het einde van 1920 kwam hij tei male met de voorloopige plannen ofte avant-projii want, merkt op, die heer zegde me geen staan: vlaamsche lieden trekt u dan uit den 'nen waalschen of vlaamschonkundigen bouwhui Een huis moest versmolten worden. Mijne zende dat elke weigering eene eindelooze vertragkr aanbrengen, aanvaardden de voorgelegde plans alk ze geenszins in hunnen smaak vielen. Hij zou zigingen aanbrengen, belofte zonder uitwerksel. Ea dus hebben ze de plans mogen bezichtigen en sed noch papier noch bouwkundige meer te zien. Over omstreeks 1 5 dagen begaven we ons n H. K. C. te Yper. Een bediende toonde ons de p doch van bestekken niets te zien, die zijn gewis wording en daarmee konden we er van door trekta Tot tweemaal toe werd er geschreven naar kundige doch het bleef daarbij. Zou die heer di frontziekte opgedaan hebben of met lamheid zijn Gewis geeft hij geen teeken van leven meer moeten we ons tevreden stellen met hem tweer ben gezien en hem verder niet meer te storen, toestand en dit geval schijnt niet eenig in zijn soort schen kunnen ze maar wachten, uitblijven, pa' en wegkwijnen van verdriet. En gij allen, Geteisterden van Hollebeke, bidt opdat ge niet in wanhoop vallet. Wanneer allen begrijpen dat de noodzakelijkheid zi vereenigd te zijn in ééne organisatie: het syn een enkelen blik op den V.O.S. Ziet eens na 'tig die bond is door eendrachtige werking vaa bestuur. Beseft ge dan niet dat ge enkel oWj door uwe eigene schuld. In de syndikale macb uw heil gelegen. .y Nota van de Redactie. Waarom geen te Hollebeke en aanwezig zijn op de ®a vergaderingen der geteisterden Help u zelve, zoo helpe u God.

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 2