- «wienepoel Sidonie fr. 2wa Gemeente RENINGHE Mahfeu Ch?rles fr. Gemeente St JAN bij Yper tviahaye Camille fr. 11 Gemeente VLAMERT1NGHE goeman Frangois fr. Quran Edouard yandevoorde Edouard poize Charles-Louis yankemmel Maria pe Huysser Melanie jViasschelein Henri jCrofflfez René parninck Camille jerlamont Evariste 'Qevos Alois parroo Julien Logiejuden Mmpen Jules f Gemeente VOORMEZEELE bebceuf Jules fr. pescamps Isidoor privez Ildefons (huis voorbehouden) Sake Cyrille Ville de WARNETON m Pauline Dernetz-Braem i ;pebacq-Bouchery (Ploegsteert) genri Casier-Derume (Bas-Warnêton) ipemeulenaere-David (Ploegsteert) mesquiens-MispIon Marant-Ghesquière Luis Marquette-Dereumaux billies Joseph leclercq-Gors fëeguin Céline 2545 8534,90 1225 1225 1605 1949 403,20 2380 875 618 1990 1158 840 1535 685 625 3205 1730 4670 45 1995 jpreneel Maurice hegraeve Leon burnez Henri (anssens Berthe Dumoulin Edouard Hulsbosch Nicolaas Stad YPER fr. 3142 2071 2257 3146 19.232 15.642 1187 4146 1165 20:9b8 10.160 1620 2740 600 4460 2430 Club des sinistrés Cominois c Réunion du dimanche 17 avril, sous la prési- jdence de M. Van Elslande, conseiller provincial. A l'ordre du jour figuraient les questions sui- (vantes 0 Réponse de M. Ie Ministre des Finances a la gemande d'exemption de l'impöt pour 1916. 2° La reconstruction, abandonnée par l'État. 3° Manière de bien voter aux Élections Com- Jnunales. Après avoir ouvert la séance, M. Ie Président jfitconnaitre la réponse de M. Ie Ministre des Fi nances a sa demande d'exemptiön pour les sinistrés des impöts. Voici cette réponse Bruges, le 16 avril 1921 Monsieur le Président. Par votre lettre du 13 décembre dernier, bdressée a M. le Ministre des Finances, vous de- Piandez au nom du Club des sinistrés, que les'habi- Nts de Comines soient exempts de l'impöt dü four 1916. II résulte de l'instruction a laquelle il a été procédé que, pour les maisons qui ont été occupées Par les troupes allemandes et pour celles démolies en 1916, ou dont les habitants ont été expulsés, p même pour les terrains incultes, le dégrève ment de la contribution foncière a été proposé et accordé. l 4 Pour ce qui concerne les contribuables se frouvant dans les conditions précitées et qui n'au- pent pas obtenu le dégrèvement auquel ils ont s roit' cet oubli sera incessamment réparé. 4 En ce qui regarde la contribution personnelle, resulte de l'enquête menée sur place a Comines e" ayant l'évacuation, que l'impöt de 1916 aoté établi que pour les parties de la maison ré- siQement occupées par les contribuables a l'exclu- ',°n celles qui étaient occupées par les troupes allemandes. iUne exemption totale de l'impöt, sans plus Imoins 6Xamen' ne saurait se justifier, d'autant 9ue rien ne s'oppose a ce que les centribuables n'ayant droit a aucun dégrèvement, mais qui sont réellement insolvables, soient portés a l'État des cotes irrécouvrables. Les dégrèvements justifiés qui n'ont pas été accordés k ce jour le seront a bref délai. M. le Ministre des Finances, par décision du j 25 mars dernier, n° 25540, m'a chargé de vous j répondre dans ce sens. Veuillez agréer, Monsieur le Président, l'ex- pression de ma consideration distinguée. Le Directeur Intre des Contributions, (signé) Cette répohse étant trop complexe et le temps fort limité, la discussion de ['exemption fut remise a la réunion suivante. On se pontenta de répéter le diction local Les nouvelles sont bonnes, mais it faut attendre La 2eme question a l'ordre du jour était La construction abandonnée par l'État. Cette déci sion gouvernementale fut exposée dans ses détails connus, depuisla communication de M. le Ministre Van de Vyvere au rédacteur de La Libre Bel- gique reprisë- au dernier N° de La Région d'Ypres jusqu'a l'application de cette mesure par Mle Haut Commissaire Royal Adjoint Serruys, a Wervicq. Un coup d'ceil dans la perspective de l'avenir fut jeté sur les conséquences de la construction abondonnée par l'État, ainsi que sur les probabilités de l'organisme constructeur a créer. On n'oublie pas de répéter combien l'affiliation au Club des Sinistrés est nécessaire pour étudier et éclaircir la situation nouvelle. M. l'instituteur Roels prit ensuite la parole sur le dernier point a l'ordre du jour. Avec une compétence absolue, accompagnée d'instructions précises, les diverses modalités du vote furent indiquées, de manière que la chinoise rie nouvelle ne cachait plus aucun secret. Tout le monde partit en disant Je vais voter correctement Avant de lever la séance, les deux délégués du club des sinistrés Cominois furentdésigaés pour la réunion prochaine qui aura lieu a Ypres. Ibis. De helftemuren Het vraagstuk der helftemuren dat in twee ver gaderingen van de Federatie der geteisterden is behandeld geweest en dat zijn dagelijksche toepas- sing vindt in onze dorpen en steden die moeten herbouwd worden, verdient dat men erop terug- keere om het in geheel zijn omvang te bestudeeren. Dit is zooveel te noodiger dat dit vraagstuk dreigt alle slach van moeilijkheden te veroorzaken aan de herbouwende geteisterden. Ik wil dus die studie beproeven en zal mij hierin laten geleiden door het gezond verstand, de recht- veerdigheid en de gebruiken en gewoonten. Ik ben geen rechtsgeleerde en beweer geenszins, de wet ten Op het stuk op mijn duimke te kennen daarom zal het mij aangenaam zijn, als dezen, die al de kronkelingen en wegeltjes van 't doolhof der wet boeken kennen mij willen terechtwijzen moest ik een misslag of onnauwkeurigheid begaan. In dit artikel stel ik mij voor eerst het begin of den oorspronk der helftemuren vast te stellen met de rechten en toepassingen waartoe zij aanleiding geven.. Voorbeelden zullen wij best door den lezer doen verstaan. De heer A is eigenaar van een stuk land eener- zijds langs den openbaren weg gelegen. Daar die grond wel voor bouwgrond geschikt is, wil A hem te koop aanbieden. Hij doet het plan opmaken van de verdeeling in loten die juist de scheidingslijn van elk lot vaststelt. De scheidingslijn of paallijn is de ingebeelde lijn op den grond, voorgesteld door de lijn op het plan die het een lot van ander, van den openbaren weg of van de aanpalende eigen dommen afteekent. De heer B koopteen lot. Zijn eerste recht als eigenaar is van zijn eigendom te doen afpalen. De afpaling kan gedaan worden tusschen hem en zijne aanpalers, in 't vriendelijke en op gemeene kosten, en in dat geval zal den paal zoo geplant worden dat het middenpunt van zijn bovenvlak ligge op de scheidingslijn. Een proces-verbaal in dubbel wordt opgemaakt van de afpaling en van de overeenkomst tusschen partijen te dier gelegenheid getroffen. De werking wordt gewoonlijk door een beëedigde landmeter gedaan. De eigenaar C aanpaler van B kan weigeren de helft der onkosten van afpaling te dragen hij kan weigeren bij de werkingen tegenwoordig te zijn al hoewel B er hem heeft doen toe uitnoodigen door den huissier. In dat geval op gestelde uur en dag door den huissier, zal de afpaling toch plaats hebben maar in dit geval wordt de paal geheel op den grond van B geplaatst zoodat den buitenrand van den paal op de scheidingslijn ligge. Nog eens wordt proces-verbaal der verrichting in dubbel op gemaakt, en een dubbel wordt aan C gezonden 'f is een gezworen landmeter die de afpaling doet. De palen zijn van harde stof, meest arduin en wor den op zulke diepte geplaatst dat zij moeilijk kunnen verplaatst of door de beploegingen bewogen worden. De eigenaar B heeft ook het recht zijn eigendom af te sluiten de afsluiting zal dood-zijn dat is een muur, een houten staketsel, een ijzeren tralie werk, enz., die hij plaatsen mag op de uiterste grens van zijn land. Zij kan ook levend zijn eene haag in doorn of karren die hij plaatsen'moet op minstens 50 centimeters van de uiterste grens. Bij het plaatsen eener afsluiting, doode of leven de moet men zich schikken naar de algemeene en plaatselijke reglementen en wettelijke bepalingen op het stuk en bij gebreke naar de gebruiken en gewoonten in voege in de streek. Die reglementen, voorschriften en gebruiken be palen de hoogte en dikte cjer muren, staketsels en hagen en veranderen naarvolgens er spraak is van steden of van te lande, voor groote of kleine plaat selijkheden. YPER OP Door bijzondere omstandigheden belet, zal de aanstaande gewone vergadering, die op 24 April of op 1 Mei naast zou moeten plaats hebben, ge houden worden op 29 Mei aanstaande in 't gewoon lokaal en op 't gewone uur. Intusschen worden de leden van YPER OP verwittigd dat de Maatschappij, evenals de andere maatschappijen van stad, zal deel nemen aan het huldebetoog Stoffel, op Donderdag 5 Mei aan staande nadere inlichtingen zullen in 't volgend nummer van 't Ypersche meegedeeld worden. Elk gelieve van nu af zijn voorzorgen te nemen opdat Yper Op, aan dat betoog door eeri groot getal leden vertegenwoordigd zij. De Voorzitter, C.-L. HALLAERT. Mén schrijft ons uit Yper Over eenige weken besliste de heer Minister Van de Vyvere van, na 15 April, geen contrakten meer te aanveerden voor het heropbouwen van huizen door den Staat. Hewel men vertelt nu dat van af die bekendma king tot 15 April, dus in den loop van een twintig tal dagen ten hoogste, 2000, zegge twee duizend aanvragen tot heropbouw door den Staat in het Hoog Commissariaat van Yper aangeland zijn, te voete, te peerde, per tram en ijzeren weg, zelfs per telegram en telefoon en dat zulks het geval is geweest in alle Hoog Commissariaten. Men vertelt zelfs daf in zekere plaats een ordedienst door de politie moest ingericht worden om den toeloop van 'tvolk te regelen. Als dat waar is, en ik heb geen reden om eraan te twijfelen, dan is 't een teeken dat het Hoog Com missariaat met zijnen dienst van heropbouw dit jaar nog niet uitgeleefd is. STAD POPERINGHE Ville de Poperinghe MARKT MARCHÉ 22 APRIL 1921. MIDDELPRIJZEN PRIX MOYENS Tarwe de 100 kilogrammen Froment les 100 kilos Rogge id. Seigle id. Haver id. 70. fr. Avoine id. Aardappelen de 100 kilogrammen 30 fr. Pommes de Terre les 100 kilos Boter de kilogram 11,25 fr. Beurre le kilo Eieren de 25 10 fr. CEufs les 25 Hoppe de 50 kilogrammen 200 fr. Houblons les 50 kilos Niets beschikbaar Rien de disponibte

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 5