GETEISTERDEN, ALLEN TE WERVICK OP 19 JUNI SINISTRÉS, TOUS A WERVICQ LE 19 JUIN rue de Namur, a Louvain, Administrateur-gérant de la Coopérative de Louvain. Membres effectifs M. Beaupain, P., Président de la Fédération Na tionale des Siinistrés, 25 boulevard Gaüchy, a Namur. M. Van Alleynnes, Léonoe, brasseur, Adminis trateur de la Coopérative d'Ypres, a Ypres. M. Gappelle, Henri, négociant, Administrateur de la Coopérative 'de Dinant, 15, rué Wiertz, a Dinant. M. Verbrugghen, Léonce, comptable, Gommis- saire de la Goopérative d'Ostende, 77, rue Longue, a Ostende. M. Henriquet, C., oommissaire-voyer, Président de la Goopérative d'Izel. M. Ledoux, architecte, quai de Meuse, a Jambes, Secrétaire-trésorier de la Fédération Nationale des Sinistrés. Membres suppléants M. Vermylen, Joseph, industriel, Administrateur délégué de la Coopérative de Termonde, 23, rue de la Charité, a Bruxelles. M. Gordier, Gaston, employé, Directeur de la Goopérative de Mons, Mons. M. Maniet, Armand, Directeur de la Goopérative de Tamines, 64, rue Saint-Martin, a Tamines. M. Dupont, Arthur, commergant, Directeur de la Goopérative. de Roulers (Maison Communale). M. Dessain, Charles,,, bourgmestre, Administra teur de la Goopérative dé Malines. Verbond der Samenwerkende Vennootschappen voor Oorlogsschade Samenwerkende Vennootschap Algemeene Vergadering van 10 Mei 1921 Verslag van den Beheerraad Mijnheeren, Op 31 December 1920 vereenigt onze inrichting 322 vennootschappen, waarvan 241 in den loop van dit dienstjaar aangenomen zijn geworden. Deze 322 ven nootschappen verdeelen zich als volgt Antwerpen 9 Brabant 19 West-Vlaanderen 96 Oost-Vlaanderen 38 Henegouwen 82 Luik 22 Limburg 3 Luxemburg Namen 17 36 322 Op 31 December, 1920 hebben wij 27,154 voor- schotsaanvragen ontvangen, ons door 272 Vennoot schappen overgemaakt. Deze maakten het voorwerp uit tot openingen van crediten ten getale van 4,112, voor 97,504,000 frank op rechterlijke titels, en van 16,553, voor 160,640,700 fr. onder den vorm van voorafgaan- delijke voorschotten op vonnissen, hetzij te samen 20,665 geopende crediten, voor 258,144,700 fr. Op zelfden datum zijn 157,541,200 frank gestort geweest, waar van 62,559,500 op rechterlijke titels en 94,981,700 fr. voor voorschotten, vonnissen voorafgaande. Deze cijfers toonen klaar de diensten aan, -welke de Vennootschappen bewezen hebben gedurende het dienst jaar 1920. Om de voltooide vorderingen te waardeeren, is het genoegzaam U te herinneren dat het Verbond op het einde van het dienstjaar 1919, slechts 153 crediten geopend had, ten bedrage van 1,843,700 fr., waarvan 1,452,800 fr. gestort waren. U hebt zeker kunnen bestatigen door de maandelijk- sche tabel welke wij U sturen, dat de voorschotsbewer kingen zich namelijk uitbreiden ten beginne van het 4de kwartaal 1920. In feit, het gezamenlijk bedrag der toe gestane voorschotten op 30 September was: 12,335, voor 160,334,500 fr. bedrag welk door maandelijksche opstuitingen van ongeveer 3,500 voorschotten raakte tot 22,809 voor 279,126,200 fr. op 31 December 1920. De aangroeiende bedrijvigheid van meestendeels der vennootschappen is door 'de diensten van het Verbond gevolgd, welke alle machten inspannen om zich vlot te houden met hunne taak. Wij hebben de verzekering dat, van hunne zijde, de officieele diensten waarvan onze in richting afhangt, zich toeleggen tot het afweren van alle oorzaken welke aanleiding tot vertraging geven. Sedert de instelling onzer inrichting heeft het Staats bestuur niet opgehouden het belang te verklaren welk het in de uitbreiding der Vennootschappen stelt, waarvan het de bevoegde, bedrijvige en onbaatzuchtige diensten prijst. In November laatst, heeft het U een nieuwen blijk van vertrouwen gegeven, U oorloovende in de verwoeste gewesten het voorloopig coefficient 3 tot 4 1/2 te bren gen, en in het overige van het land, dit van 2 1/2 tot 4, coefficient waardoor de Vennootschappen de tegenwoor dige waarde der schaden aan onroerende goederen vast stellen. Uw beheerraad weet dat op uw ijver en waakzaam heid mag gerekend worden, om aan het onderzoek der U voorgelegde aanvragen alle waarborg betrekkelijk op het toezicht te verzekeren* welke door het algemeen wel zijn van het land gëeischt wordt, waarvan een groot deel der middelen opgeofferd zijn, tot het herstellen der gewesten verwoest door den oorlog, in afwachting dat Duitschland zijne schuld betale. Sedert de sluiting van dit dienstjaar, is het Verbond der Samenwerkende Vennootschappen voor Oorlogs schade overgegaan tot het in omloop brengen eener lee ning met loten van een milliard waarvan de opbrengst gansch gebruikt zal worden tot den dienst der voor schotten aan de geteisterden, door bemiddeling uwer samenwerkende inrichtingen te verleenen, en om insgelijks door uwe tusschenkomst de geldmaking te verzekeren der titels rechterlijke vergoedingen vertegenwoordigende. U kent de welkom met dewelke deze financieele bewerking door de publieke zienswijze aangenomen is geweest, welke ter dier gelegenheid betoogd heeft, met welke va- derlandsche bezorgdheid zij de krachtinspanningen na gaat welke wij te samen vervolgen tot het herstellen der verwoeste gewesten. Akkoord gaande met de Heeren Ministers van Finan cien en Staathuishoudkundige Zaken, is er besloten ge weest dat al de crediten door het Verbond geopend tot in datum van 28 Februari 1.1. hetzij een bedrag van 341,580,900 frank.uitbetaald zouden worden bij middel der gelden der Schatkist. De opbrengst der lee ning zal dus enkel aan de uitbetaling toegepast worden der voorschotten van af Isten Maart toegestaan. Deze bedroegen, op 30 April, 89,562,600 frank, bedrag der crediten aan 9.200 geteisterden geopend. Op 30 April, bedroegen onze voorschotten dus een totaal van 431143,500 frank voor 36,663 geteisterden, waarvan op dezen datum 279,085,300 frank uitbetaald werden met de gelden der Schatkist en 49,228,400 fr. bij middel der opbrengst van de leening, hetzij een totaal van 328,313,700 frank. Het uitgeven onzer leening welke ter beschikking van het Verbond ongeveer 800,000,000 frank stelt, zal ons toelaten onze uitbetalingen met meer snelheid te doen. Sedert de algemeene vergadering der Samenwerkende Vennootschappen der Vlaanderen, gehouden te Yper, den dag vóór de uitgeving der leening, zijn groote pogin gen in dezen zin teweeg gebracht geweest. Dat men dus bij deze cijfers oordeele In Februari zijn 31,387,000 frank gestort geweest. In Maart 44,239,800 In April 73,268,400 Ten andere, ten gevolge uitmuntende maatregelen door den Heer Minister Van DE Vyvere genomen en met kracht en verknochtheid toegepast door de bedienden van zijn Departement, welke het bestuur hebben der uit betalingsdiensten, zullen alle vertragingen in de fondsver zendingen ingehaald worden. Wij hebben de verzekering dat in het vervolg niets meer zal de regelmatige en snelle bewerkingen van onze inrichting komen hinderen, zoo het hare stichters altijd gewild hebben. Van nu af, zal de uitbetaling door onze diensten geschieden 3 of 4 dagen na ontvangst der fondsaanvraag. Ziehier, onder dit opzicht, eenige cijfers welke U het belang zullen vóór oogen leggen der krachtinspanning welke volbracht is geweest sedert de maatregelen door den Heer Minister Van de Vyvere genomen, betrekkelijk op de werking van het Hoofdbureel van Afstand en in Pandgeving der schuldvorderingen wegens herstel van oorlogsschade, einde hebben gebracht aan de verstop ping welke in dezen dienst plaats greep t. t. z., den 23 April 1. 1.: Van dezen datum af, tot 30 April werd er tot 2,800 uitbetalingen overgegaan, hetzij, eene middenmaat van 400 uitbetalingen per werkdag. Op eerste Mei bleven 3,035 uitbetalingen te bewer ken, waarvan 2,101 door de opbrengst der leening; in datum van gisteren blijven er 1,231, waarvan 521 aan vragen in twijfel gebracht voor afstand of in pandgeving der rechten op vergoeding, hetzij in werkelijkheid 710 uitbetalingen welke nog dienen gedaan te worden, t. t. z., eene evenredigheidswaarde van fondsaanvragen geduren de vier dagen. Van 1 tot 9 Mei, zijn 1 1,164,400 fr gestort geweest, waarvan 8,795,900 fr. door de op brengst der leening. Onlangs is eene Bestendige Afvaardiging der Geteis terden gesticht geweest, op voorstel van het Verbond der Samenwerkende Vennootschappen, welk alzoo heeft wil len eene duurzame en rechtstreeksche met de geteisterden, aan wien zij op alle"L10KISUl8 5 kening zal kunnen geven der wijze op de^l^'1** dienst volbrengt, en waarvan zij de WenSch door bemiddeling van personen waarlijk a aan hiijj Van hm verkleefd, wonende te midden van he betrouwen genietende, om reden hunner 0 h toegenegenheid, en werkelijk werkende tot d der verwoeste gewesten. De Bestendige Afvaardiging bestaat uit afgevaardigden en toegevoegde afgevaardigd de eene, de Vennootschappen door het Verb memverkende Vennootschappen aangenom woordigen, en de andere, de onafhankelijke der geteisterden door het Nationaal Verbond terden aangenomen. Zij neemt dus waarlijk haren oorsprong te van allé ingerichte geteisterden, zoowei dez Vlaamsche als van het Waalsche deel van het la, Het Verbond der Samenwerkende Vennoofe zal deze afvaardiging mogen te raad gaan, te[ omstandigheden het zullen eischen, en zoo dj]^ noodig zal zijn, zonder eene buitengewone V der Samenwerkende Vennootschappen bijeen te en met de verzekering, te werk te gaan in geme van gedachten niet alleenlijk der geteisterden om nootschappen vereenigd, maar ook dezer, vereen ten de Vennootschappen, te midden der gewestei bonden aangesloten bij het Nationaal Verbond teisterden. Wanneer de afvaardiging, eens haar bestaan geteisterden, Vennootschappen en gewestelijke den bekend, door de een of de andere klachten vangen hebben ten laste, hetzij van de centrale® hetzij van de Vennootschappen, zal zij dezeot ken, welke haar schijnen ontvankelijk te zijn aandacht op te vestigen. Ten andere, zal het Verbond der Samen» V ennootschappen, centrale inrichting, hare bench! gen telkens dat geschillen zullen ontstaan tussd Verbond en de lokale of gewestelijke Vennootsd en dat zij schat, dat maatregelen dienen geno worden jegens deze. Alzoo zal het Verbond 1 wijt vermijden, als administratieven scheidsrechte treden, en zal met een grooter gezag kunnen 1 gaan, door het feit dat, een voorafgaandelijk i gesloten zal zijn met eene afvaardiging, beste leden aan alle partijen behoorende, zoowel de deren als de Waalsche streek vertegenwoordig! wier onpartijdigheid geenszins zal kunnen betwi den om reden der gemeenschap hunner gedad belangen met de massa der geteisterden. Het bestuur des Verbonds zal ter besclukki afvaardiging de documenten houden, welke noodi schijnen om behoorlijk hare plicht te vervullen, 1 deze welke zij zelf zal kunnen trekken uit de s plaatse der werking van onze verschillige diensti Aan de Bestendige Afvaardiging der Geleista langs bij het Verbond ingericht, zal dus toebeho op de toekomende vergadering mede té over de werking onzer verschillende diensten deal Volgens het woord van onzen Voorzitter' Raad, den Heer Staatsminister Levie, is het een glazen huis. Beter nog zal het zijn, door deling der afvaardiging welke hare zending in a hankelijkheid zal kunnen voortzetten. Het Staatsbestuur komt nieuwe blijken te ge' het vertrouwen welk het stelt in de Sam®1 Vennootschappen door het Verbond aangenomen® tot hun te wenden, voor het sluiten van siotverffl de mate als deze zijn vastgesteld bij artikel 42 van 25 April 1920, d. w. z. tot hoogstens HU De Heer Minister van Staathuishoudkundig® heeft inderdaad besloten, zich de medewerkt zekeren der Samenwerkende Vennootschappen logsschade, zoowel voor de slotverdragen al» m schotten; deze medewerking zal bestaan me's gen op groote schaal te doen ontstaan, ten eun rechtbanken voor oorlogsschade te ontlasten en ling te bespoedigen der schade geleden door teisterden. Na voorafgaandelijk akkoord met terde, zullen de Samenwerkende Vcnnoots bundel opmaken en na hem in orde te he zullen zij met hun lid de grondslagen vaststó verdrags, hetwelk zij daarna zullen onderw toezicht van den Staatskommissaris daartoe door den Hoofdstaatskommissans. Onderrichtingen zijn door den Heer Vyvere gegeven geweest, opdat het zoov zelfden Staatskommissaris weze, die met

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 2