Reconstructions adjugées a Ypres ytooging van Zonnebeke in Yper Welke beteekenis moeten we geven aan de betoo- van Zonnebeke in onze stad Dat, aldaar, gfvolk ernstig misnoegd is En dat, wat meer 116 het waarlijk misdeeld en verwaarloosd is, zooals 'S' vele andere onzer buitendorpen. Die wagen ""am hier goed op gepasten tijd om door eenieder - jen te zijn des Zondags in den vóórmiddag £n las duidelijk op de opschriften Een huis gebouwd, op 180 kontrakten door den Staat aanvaard. Op uw voorschotten wacht 8 maanden, Langs voren op den wagen eene arme vrouw i „jet 8 kinderen, en daarboven het opschrift Hoe hier mijne 8 kinderen gelogeerd l Ikben op inlichtingen geweest en menverzekerde mij dat alles echt was, één enkel huis werd gebouwd door den Staat, de plannen en kontrakten wierden sedert ongeveer 10 maanden opgemaakt en op heden, einde Juni, spreekt men nog van geen begin- nen. Hoe kan dat mogelijk zijn, zegt men, de lijn- richtingen zijn nu. nog niet gekend en men weet niet hoe ze verkrijgen. De gemeente Zonnebeke telt heden meer dan 2000 inwoners, velen zijn als die ren en slechter dan dieren gehuisvest 'k ben er gaan zien om mij ervan te overtuigen. Honderd landbouwers zijn terug, één enkele bezit eene hoeve door den Boerenbond van Rousselare getimmerd de andere hebben niets of slapen bij de peerden of bij de koeien. Aan sommige Zonnebekenaars werden voorschotten door den rechtbank van oorlogsschade toegekend sinds November en December, en tot heden kregen ze geen cent. Eenigen waren zoo goed hunnen bouw te beginnen, nu hebben ze hun volk moeten afdanken en alles laten staan. Dat men nu niet verwonderd zij dat het volk verbitterd wordt, de onverschilligheid heefthetmoedegemaakt. Mocht deze einde nemen opdat ons volk niet boos worde. I Nousdonnons ici laliste d'une partie des maisons mises jusqu'ici en adjudication par le Haut Com- missariat Royal. Elle intéressera tous les Yprois. Première adjudication, du 26 avril 1921 Lot N° 1 Onze maisons, savoir I Une maison Canepeel, rue St-Nicolas id. Nevejans, rue Ch. Jean b id. Dekeerle, rue St Jacques id. Isaac, rue des Chiens id. Dondeyne, rue de Menin id. Vermersch, chaussée de Menin id. A. Gaimant, id. id. Houtman, id. id. Clarebout, id. Deux maisons Casier, id. Lot N° 2 Treize maisons, savoir Huit maisons Siroux, rue de Moir Quatre maisons Verstraete, rue de l'Abattoir Un maison Breyne, marché au Bétail. Lot N° 3 Huit maisons, savoir Une maison Braem, rue d'Elverdinghe id. Van Aerde, rue de la Station id. Demaerel, id. id. Roffiaen, Marché au Bétail id. Froidure, rue du Temple; id. Elsen, rue d'Elverdinghe Deux maisons Coene, boulevard Malou. Deuxième adjudication, du 12 mai 1921 Lot N° 1 Dix maisons, savoir Une maison Saesen, rue du Chateau d'eau id. Decruyenaere, rue Capron id. Devos, id. id- Claeys, ruede Poperinghe id- Didier, id. id- Heugebaert, id. id- Duprez, id. 'd. Balloye, boulevard Malou 'd- Roelandt, rue d'Elverdinghe 'd- Bartier-Rabaud, rue Godelieve. Lot N° 2 Neuf maisons, savoir ne maison Bauwens, rue Surmont 'd- Raecke, id. Une maison Sobry, id. id. Beesau, id. id. Fiorenlyn, rue du Quai 'id. Ferrant, jd. id. Declercq, id. id. C. Vermeulen, rue de Dixmude id. H. Vermeulen, id. Lot N° 3 Cjnq maisons, savoir Une maison Bayens, rue de la Bouche id. Devaux, rue Notre-Dame id. Caenen, rue du Verger Deux maisons Vandeputte, rue du Lombard Troisième adjudication, du 13 mai 1921 Lot N° 1 Une maison, savoir Une maison Ferrant, rue du Temple Lot N° 2 Deux maisons savoir Deux maisons Van Gheluwe, rue de Steurs Lot N° 3 Trois maisons savoir Une maison Desmidt, rue St-Jacques id. Bauwens, rue St-Jacques id. Van Wichelen, rue de la Prison Lot N° 4 Une maison savoir Une maison V.an Uxem, Chaussée de Furnes Lot N° 5 Une maison savoir Une maison Defever, Plaine d'Amour Lot N° 6 Quatre maisons savoir Quatre maisons Pincket, rue du Chateau d'eau. La Quatrième adjudication était celle de la distribution de 1'eau de la ville. (A suivre.) Yper Op Vergadering op Zondag 28 Juni, om 2 u. namiddag, in een der barakken van. 't Gesticht van 't H. Hert, Vlamertinghesteenweg. De leden worden vriendelijk verzocht in groot getal op te komen. YPRES o— Attributions des membres du collége échevinal I. Bourgmestre M. René Colaert, Administration générale instruction scien ces et arts police pompiers hygiëne et salubrité abattoir éclairage- service des inhumations. II. Premier échevin M. Henri Sobry. Finances administration des biens commu- naux foires et marchés fêtes publiques comptes et budgets de la ville et des administra tions publiques dommages de guerre com merce industrie agriculture. III. Second échevin M. Joseph Van der Mersch. Contentieux état-civil population listes électorales pensions de vieillesse fonds de chömage mutualités. IV. Troisième échevin M. Aimé Van Nieuwenhove. Travaux publics voirie propriéjés bSties et non baties distribution d'eau bassin de natation égoüts. Men schrijft ons uit Yper De maatschappij YPRIANA bereidt zich om op weerdige wijze het feest van 11 Juli en van 21 Juli te vieren. Het programma daarover zal bij tijds bekend gemaakt wordenHet Bestuur. Verkensmarkt te Yper Zaterdag laatst, 18 Juni, heeft een Ypersche koopman de vroegere verkensmarkt terug inge bracht. Het was Maurice Blootacker, die al zijne tekoop gestelde diertjes verkocht. Heden zal hij er nogmaals zijn, wij wenschen hem geluk in zijne onderneming en hopen dat den volgenden Zaterdag ook nog andere kooplieden zullen afkomen met schoone vigjes. Zoo.komt stilaan alles terug in voege in mns schoone Yper. Bravo Maurice en vooruit. Rechtbank Wij vernemen uit goede bron dat de Burgerlijke Rechtbank van eersten aanleg, met 1 oogst aan staande, Poperinghe verlaat en terug zal ingericht worden te Yper, voorloopig in de Voetvolkkazerne. Het bureel der hypotheeken en dat van registra tie van Yper vergezellen de rechtbank naar Yper. SMEEKSCHRIFT opgestuurd door den Handels- en Nijverheidsbond van Yper, op 18 Juni, Aan den Heer ANSEELE Minister van Openbare Werken, Brussel. In de dagbladen hebben wij kennis genomen van de waterwerken, dat Ued. beraamd uit te voe ren, en met diepen spijt hebben wij bestatigd dat de vaart van Yper naar den Yzer daarin niet begre pen is. Wij zetten geenszins in twijfel het nutder werken aldus voorgesteld, maar wij kunnen niet nalaten Ued. te doen opmerken, dat op alle gebieden de nuttigste werken thans deze zijn der streek die-alles verloor opdat België, België zou kunnen blijven, werken die moeten dienen om deze streek te doen herleven, om den handel en de nijverheid er opnieuw te doen bloeien, om de inwoners opnieuw Belgen te maken gelijk alle andere Belgen. Het is daarom dat wij uwe aandacht trekken op ons smeekschrift van 28 Februari 1.1. en dat wij eens te meer herhalen, langs daar zouden kunnen komen, als voördezen, het hout uit Antwerpen, GentOostende, de steenen van Boom,Zantvoorde, Nieuwpoort, het zand der kust, de kolen, het graan, de vetten in onze havens ingevoerd, en dat wij durven herbij voegen, mocht de vaart van Yper naar den Yzer voltooid zijn op het oogenblik der voleinding der sassen van Nieuwpoort, dan zou de hergeboorte van het verwoeste gewest met reuzen stappen vooruit gaan. De vaart zou middel schaffen alle noodige mate rialen in grootere hoeveelheid en aan mindere ver- voerprijs in te brengen. En daar de vaartprijzen, heden 30 goedkoo- per. zijn dan de vervoerprijs per ijzerweg, zoo ware eene groote geldversparing te verwezentlijken, als men denkt aan de millioenen baksteenen, de dui- zende tonnen zand, cement, hout, enz. die vóór den heropbouw noodig zijn. Dan zou het middel gevonden zijn om de coeffj- cienten te verminderen, en het werk zou ten dien einde ten bate der financiën van het land dienen, daarmede zou kunnen werk verschaft worden akn vele werkloozen... Ons steeds betrouwende op de goede gevoelens die Ued. bezielen tegenover de bevol.dng van het verwoeste land, durven wij verhopen weldra de goede mare te vernemen dat de herstelling van den vaart van Yper naar den Yzer met kracht aange vangen wordt. Wij bieden Ued.- aan, Heer Minister, de verze kering onzer hoogachting. De Sekretaris, De Voorzitter, R. Declercq. H. Vermeulen. Gemeente Kiezingen Verleden week zijn de gemeente kiezingen van Oostvleteren, Passchendaele, Ploegsteërt, West- roosebeke en Zandvoorde goedgekeurd. Die van Beveren bij Roeselaere werden vernie tigd. Nieuwe kiezingen moeten daar plaats hebben. Stad Yper Monstering der Militairen in onbepaald veriof De Burgemeester der Stad Yper brengt ter ken nis der belanghebbenden dat de Commandant van het district der gendarmerie zal overgaan op Dinsdag 26 Juli 1921, om 7 uren 's morgens, in de gendarmerie van Yper tot de monstering der militairen in onbepaald verlof van af de klas 1908 inbegrepen. Yper, den 11 juni 1921. De Burgemeester, R. COLAERT.

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 5