lid Congres der Geteisterden te Wervick Verledene week gaven wij de dagorde ,jer vergadering eneen fransch verslag ver de verschillige voorgestelde punten. Hieronder volgt den vlaamschen tekst ^jer uitgedrukte wenschen. Ineen volgend nummer zullen wij handelen over de kwestie der landbouwschadevergoeding. Voorrang aan de echt Verwoeste Streken Verachtering in het zenden der Titels W ederopbou w Kleine Geteisterden Lijnriehtingen, Onteigeningen, enz. Heropvoeding der Kinderen Tijdens het ontvangen eener afvaardiging onzer ^teisterden, had M.de Minister Jaspar, ons plech tig beloofd den voorrang te geven aan onze ver peste streken. >t Is bijna het tegenovergestelde dat zich voor doet', want in het binnenland waar de inwoners hunne woonst, hunne meubels, hun vee hebben Imogen bewaren, werden vergoedingen van op- fischingen en andere reeds betaald. Geen zelfszucht doet ons handelen bij het aan stippen van dit feit maar al de Belgen zouden zich moeten voorstellen dat er in onze streek geteisterden zijn die van hunne woonst beroofd sedert 7 jaar, nog niet eens weten wanneer zij er gullen kunnen terugkeeren Deze toestand mag niet voortduren, want zulks wordt een echt sociaal gevaar. Het verbitterd ge moed dezer ongelukkigen ónderworpen aan eene beschieting van verscheidene jaren, die het leven koste aan vader, moeder, broeders of zusters misschien, door de houwitsers gedood, eene ge- jwongene verdrijving naar de willekeur onzer ver-' drukkers, de huidige huisvesting in barakken, zelfs inoude duitsche schuilplaatsen, dat alles zal U den legen woord igen staat onzer rampzalige bevolking rerklaren,: die blijken van vaderlandsliefde gegeven lebben gedurende de bafbaarschë pijnigingen van ilen vijand Alle Belgen en zelfs de bondgenooten, zouden :ich moeten solidariseeren met hen, die alles ver oren hebben en hun deftig bestaan van vóór den lorlog eischen f Wij kennen de gevoelens van den Heer Minister mdevijvere, en verhopen dat bij het herinneren Ier belofte van den Heer aspar onmiddelijk maat jegels zullen genomen worden opdat voldoening volge. Een groote hinderpaal voor de herstelling des fends, is de verachtering in het afleveren der titels. Er worden geen vonnissen geveld zonder dat pilt bepaald wordt dat de toegekende fondsen na j? maanden zuilen uitbetaald worden en dat zij al poeten verbruikt worden in het tijdverloop van een par. Nochtans worden de titels aan de geteisterden Nt ter hand gesteld, 4, 5, 6 zelfs 7 maanden na pntijd door den rechtbank bepaald. Het zelfde feit doet zich voor met de tweede Nede. Hoe wil men dat, in zulke voorwaarden, personen r'1 §ansch aan 't herbouwen zetten ,^enb He werken aangevangen, volgen de fondsen |'et'n "id en alles valt noodzakelijk stil. Het meeste R1 der geteisterden zijn zoo stop gezet, driemaal p toevend 1 De ondernemer kan zonder geld p werk niet voortzetten, de werkman is verplicht loos te blijven, en de geteisterde staat voor <J,Verlaten Ha'f opgemaakt huis, in afwachting e Htel langs den weg der schildpadden opkome! tra 661 men in hoogere sfeeren nagedacht welke ten e,nv'oe<^welke noodkreten, ja slapelooze nach tzoo/26 Vertra£in§ Hee^ veroorzaakt en welk Hen /e')re'c in talrijke geteisterde werkmansgezin- ""«oorheerscht? dat n?8t ^artverscheurend te moeten bestatigen diePuinen Honderden werklieden, n°odza e56'6'8 vra§en Han te mogen werken, ge- a t zijn de bedelende hand uit te steken Welke les Er zijn aanzienlijke besparingen J te verwezenlijken en overgroote diensten aan onze I beproefde streken te bewijzen Het brutale feit is daar Deze toestand kan niet voortduren, er moet een einde aankomen aan dezen rampspoedigen toestand en het is een dienst bewijzen aan gansch het land, met de bijzondere- aandacht detopenbare machten hierop te vestigen. Wij zouden een onderzoek over deze zaak moe ten eischen, waaruit klaar blijken zou dat de schat ting van ons'verslag nog ver beneden de wezent- lijkheid isI Staat of private onderneming Alle middelen zijn goed om het land te doen herworden, er is hier geen kwestie te bespreken welk stelsel het beste is ofwel dit van den Staat of dat van de private onderneming. Vier punten dienen onthouden te worden 1° Het economisch oogpunt 2° Dat der snelheid 3° Het vergelijkingspunt der behandeling van den geteisterde 4° De hoedanigheid der materialen en de sterkte der gebouwen. Overzien wij zoo kort mogelijk deze punten. 1° De persoonlijke initiatief zal minder kosten omdat de geteisterde zal weerhouden worden cloor de vrees dat de kosten der werken de toegestane som zou overtreffen. 2° Geen geteisterde kan het tijdstip bepalen waarin zijn woonst door den Staat zal herbouwd zijn, terwijl de geteisterde op eigen initiatief wer kende, na de uitspraak der rechtbank, seffens kan beginnen en handelen naar goeddunken. 3° Het is onbetwistbaar dat hij die zijne rechten aan den Staat heeft afgestaan, bevoordeeligd is. Hij heeft geen moeilijkheden, het huis wordt ge bouwd sleutel op deur, terwijl de private onderne mer blootgesteld is aan allerhande wisselvalligheden, wijl anderzijds het coefficient of de bazis van de rechtbank gewoonlijk lager is voor hen die op eigene kosten herbouwen dan voor de werken door den Staat ondernomen.. 4° Zonder de goede, uitvoering der werken door den Staat te betwisten, is het slechts de toekomst die ons zal doen klaar zien. Het besluit is dus dat de Staat geen nieuwe kon trakten meer aanvaardende, deze,, die in loop zijn moet uitvoeren en indien hij waarlijk zinnens is de private onderneming aan te moedigen, dan is het meer dan tijd dat hij de noodige sommen ter beschik king stelle der rechthebbenden. Uit de botsing der gedachten ontspringt het licht, en wij bidden de VERGADERING deze ernstige kwestie met kalmte en-openhartigheid te bespreken. Eene zeer belangrijke klas, op dewelke- wij inzonderheid de aandacht roepen is deze der kleine geteisterden en die der'Oud-Strijders. Daar is een sociale plicht te vervullen en dat in den koristen tijd mogelijk. Die kleine geteisterden zijn bijzonderlijk verbit terd bij het verwaand zicht der nieuwe rijken en der oorlogsuitbaters, die een .onzedige pracht ten toon stellen en door hunne trotschheid degenen beheerschen die lijden, en degenen lasteren die den moed hebben hun den weg te versperren. Men heeft te veel aan de kleine geteisterden de coëfficiënten 3, 4 en 5 doen glinsteren, want zij gevoelen zich teleurgesteld bij de uitspraak van het vonnis der rechtbank en in hun gedroomde rechten gekrenkt, daar men in de afrekening der oorlogs schaden dient rekening te houden van de slete en van de voorwerpen zonder herbeleg, twee zaken waarop hunne aandacht niet eerder getrokken werden. De arbitrale Kommissiën kunnen groote diensten bewijzen op voorwaarde dat al de politieke ge zindheden vertegenwoordigd zijn en wij gelcoven dat men dezen weg is ingeslagen. De wederzijdsche overeenkomsten hebbln tot nu toe zeer geringe uitslagen geleverd, zeggen wij liever zeer droevige uitslagen. Binnen eenige dagen zullen de coöperatieven mogen overeenkomsten sluiten, wij behoeven deze aan 't werk te zien om een oordeel te kunnen strij ken over hetgen zij zullen voortbrengen. De groote kwestie is snel vooruit te werken en dat met vaste hand, want ouderlingen, Oud-Strij ders, hebben nog tot slaapstede een bundel stroo, kreupele stoelen en-tafels; waarlijk na zooveel lijden in den oorlog verdienen zij wat beters Wij begrijpen gemakkelijk dat allemain terzel- vertijdé niet kan bediend worden daarom zou er in ieder dorp een komiteit moeten bestaan dat, met een menschelijk doel en buiten alle politiek, de waardigsten zou voorstellen. Met dat inzicht, zal onze plaatselijke club, en dit voorbeeld zou overal moeten gevolgd worden, welhaast een kosteloos inlichtingsbureel inrichten waar de geteisterden zich kunnen wenden voor hetgeen de oplossing hunner oorlogsschade aangaat. Geteisterden, die voorschotten of uitspraken bekomen hebben zijn in de onmogelijkheid dezelve te benuttigen bij gebrek aan alignementen of aan bepaalde inlichtingen nopens de onteigeningen en achteruitwijking. Dit vraagstuk is een groote hinderpaal voor de herstelling onzer verwoeste steden. Wat achteruitwijking of onteigening betreft wij bekennen dat den omzendbrief van den Minister van Openbare Werken de vraag oplost. Het is droevig te moeten bestatigen dat 80 op 100 der aanvragen bij de bevoegde dienstbureelen onbeantwoord blijven. Wij kunnen geteisterden aanduiden die 3 of 4 maal per aanbevolen brief aanvraag deden en zonder antwoord blijven Overweegtdemoeilijkheden van hen die niets meer bezitten, zij, berekendene de schatting der schade, deden nederlegging van hun dossier, vroegen rech terlijke uitspraak en als zij dit alles met veel moeite bekomen-hebben, blijven dé geteisterden stuiten op 't onbekende door de schuld van een fonctionnaris die zich niet geweerdigt te antwoorden van daar, ontmoediging, verbittering, klachtterwijl het zoo vertroostend zou zijn een weinig balsem te strijken op de wonde, die toch eens, 't is hoog tijd, zich moet toeheelen Gansche straten bij de bruggen van Komen, Waasten, Wervik moeten opgehoogd worden dqj men toch eindige met een goeden keer den geteis terde bepaald in te lichten, zulks is zelfs de wensch van Zijne Majesteit den Koning Albert, uitgedrukt bij een onderhoud dat ons te beurt viel, tijdens zijn laatste bezoek. Wij twijfelen geenszins dat Mijnheer de Minister der Openbare Werken, zoohaast hij op de hoogte zal gesteld worden dezer onregelmatigheden, de noodige maatregels zal nemen welke de toestand vereischt. De Afgevaardigde van den Minister, Mijnheer Coriard, Hoofd-Ingenieur, Bestuurder, zal onze tolk willen zijn bij den heer minister. Nopens den stoffelijken toestand der geteister den, moet men ook de zedelijke zijde beschouwen. Is er een meer angstwekkend vraagstuk dan de heropvoeding der kinderen Gedurende de 3 jaren der beschieting uit vrees eene gansche génératie te zien verdwijnen, waren de scholen verplicht te sluiten. Tijdens de ontvoe ring in zekere streken werden de kinderen in de scholen niet aanvaard. Hier een paranthésis van een anderen kant de waalsche kinderen waren, in vlaamsche streken en omgekeerd. Die kinderen zijn dus zonder onderwijs gebleven vanaf den inval der barbaren tot na den wapen stilstand, voegen wij erbij de slechte voorbeelden der bochen die onze huizen vervuilden, en 't zal niet moeilijk zijn te besluiten dat de toekomst som ber is en dat de opkomende génératie onzer streken zal diep getroffen zijn, en wie zal durven beweeren dat daar geen sociaal gevaar opdaagt Wij moeten aan 't Staatsbestuur vragen te willen tusschen komen en de kwestie grondig te onderzoe ken opdat een herstellend en methodisch onderwijs toegepast weze. In iedere gemeente dient eene school voor vol-

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 7