Te knnn Goeden Huiswagen Eindelijk geld Wij hebben met groot genoegen vernomen dat jn den loop der verledene week verscheidene onzer geteisterden verachterdè titels ontvangen hebben. Jloge het maar zoo voort gaan Dit is ongetwijfeld het gevolg van de groote betooging te Wervick. Krijgen wij nu geene voldoening aangaande onze protestatie tegen de inmenging der Kommissie van transaktiën, dan zullen wij maar eene nieuwe mon- sterbetooging inrichten om de radicale afschaffing dier Kommissie te vragen. federatie der geteisterden van het Arrondissement Yper jVi. Butaye,beletzijndeZondagdemaandelijksche vergaderingder afgevaardigden te Yper bij te wonen zal M. Hallaert, voorzitter van Yper Op de zitting in zijne plaats leiden. YPER OP Verslag der laatste vergadering j. Opening. Om 2 uren in 't gewoon lokaal Vlamertinghe steenweg, onder 't voorzitterschap van M. Ch. Hallaert. Enkel een twintigtal leden zijn tegenwoordig. Vele zijn waarschijnlijk weer- houde^geweest door de overgroote hitte. Na lezing van 't verslag gaat men over tot de II. Bespreking. Eenige punten in de laatste vergadering besproken hebben sedert dien wijziging ondergaan of oplossing gevonden o. a. 1aangaande de betooging van Wervick. Zij is nogal wel gelukt en volgens de bespreking en toespraak van HH. Volksvertegenwoordigers en M. Geuten, de voor naamste inrichter van 't feest, mogen wij in 't kort merkelijke verbeteringen verwachten. In het wets voorstel Jaspar zullen belangrijke wijzigingen inge schoven worden. De heer voorzitter toont deze aan in het verslag in Het Ypersche verschenen. 2) Aangaande de ontruiming van dezen die het voor eigene rekening gedaan hebben, zij moeten eene bijgevoegde aanvraag indienen bij den recht bank van schadevergoeding. 3) Die grond vereffend hebben moeten zich de noodige formulieren aanschaffen bij het genteente- bestuur. Velen hebben hunne zaken geregeld ge- weestdoor eenen raad waarvan M. Caenepeel voor zitter is. 't Is de pachter die den grond vereffend heeft die betaald wordt en niet de eigenaar die 't werk niet gedaan noch bekostigd heeft. De eigenaar moet nogtans tusschenkomen tot toestemming. Ware hij zoo onredelijk of onrechtvaardig deze niet geven, dan blijven de zaken hangend en moeten ze door den burgerlijken rechtbank geregeld wor den, wijl de som door twee betwist wordt. De schade veroorzaakt door vereffening van grond (door ver mengeling van boven- en ondergrond) welke men mindere weerde noemt, is natuurlijk aan den eigenaar. 4) Aangaande de ontplofbare tuigen en stoffen is er inden Bond besloten dat de belanghebbenden zich zouden wenden tot hunnen heer burgemeester die zijne beurt de gendarmerie en als 't noodig is den heer minister van Oorlog zal verwittigen. 5) Aangaande hef wegnemen der barakken op e'gen grond geplaatst 't akkoord is gesloten voor dne jaar. Die 't eerder wil moet ze zelf afslaan maar niet wegvoeren, en als hij ze verplaatst, wordt ihii v°or zijn werk betaald. Verder worden de volgende punten opgeworpen 1) Waterverdeeling. Klacht wordt gedaan dat men I °P sommige wijken het water, tot bevoorrading per automobiel vervoerd, niet regelmatig aanbrengt. Te wordt er soms onderweg door bijzonderen of i zel{s door ondernemers afgetapt en komt zoo ter lestemming niet in de bewaarputten (réservoirs). P aanvraag eenen klachtbrief te zenden doet de v°orzitter bemerken dat er daarom bepaalde ,.etl d'eneri aangegeven te worden, geldt het enkel gevallen, men wende zich bij M. Del- Rondere Wet^ Z°0als dit reeds met 8oed 8evolg gedaan ^pbouw. Zoo in bijzondere gewettigde ge- I c!I! bouwprijs 1 /8 der voorziene weerde van te boven gaat, geeft de Staat toch zijne toestemming tot betaling. De heer voorzitter wijst nog eens op het gemak voor dezen die met den Staat heropbouwt ze zijn van tallooze bekommernissen ontslegen en vooral van de vrees gepluimd te zijn. Te dezer gelegenheid herinnert hij ook het drie dubbel doeleinde van de aanstelling der Hoogcom- missariaten 1) de gemeentebesturen vervangen die na den wapenstilstand nog niet heringericht waren. 2) voorzien in de dringende uitgaven der aange- nomene gemeenten die zonder geldmiddelen waren. 3) den heropbouw steunen en bespoedigen. In dit laatste punt en nu vooral bewijzen zij groote dien sten, doch door hunne eerstdaagsche verdwijning hoopt hij dat de Staat wel een ander middel zal vinden om deze te vervangen in de hulp die zij de geteisterden verleerien. 3. Vaart naar den Yzer. Volgens verklaring van M. Colaert is de heer minister Anseele, van "Openbare Werken, de herdelving van dezen vaart genegen, doch den heer minister Theunis van Geld wezen, houdt tegen. Er dient dus bij hem aange drongen te worden met hem het nut en de noodza kelijkheid er van te herinneren boven zoovele andere werken die kunnen wachten. 4. Decauvilles. - Men doet opmerken dat de kleine tramlijnen die gebruikt werden om schiet voorraad naar de vuurlijn te brengen, nog altijd blijven liggen en de vereffening en beplanting van grond beletten. Zelfs worden er zonderden eigenaar te kennen of niettegenstaande zijn verzet en zonder opeisching of onteigening,„nieuwe aangelegd en er wordt gevraagd wat er daarmede dient gedaan, te worden. De heer voorzitter antwoordt dat voor de oude men zich dient te wenden tot den heer minis ter Van de Vyvere, der Verwoeste Gewesten, en voor de nieuwe men eene aanklacht moet indienen bij den burgerlijken rechtbank tegen den onder nemer wegens ontrooving van eigendom. 5. Brief. Vooralleerte eindigen, wordt lezing gegeven van den brief van gelukwensching aan het nieuw gemeentebestuur gezonden ter gelegenheid hunner wettige aanstelling, waarin ook de hoop uitgedrukt wordt dat dit Bestuur met ijver zal werken samen met Yper Of tot spoedigen her opbouw en herleving onzer stad. 6) Besluit. Er wordt 'voorloopig besloten de naaste vergadering voor eene maand op te schuiven, tenzij de noodzakelijkheid het opdringe, doch den Beheerraad zal intusschen bijeenkomen. III. Slot. Eenige vroegere vermaarde Yper- lingen worden in een gezellig gesprek herinnerd en de vergadering om 4 u. geheven. GROENINGHEDAG De Guldensporenslag van 11 Juli 1302 zal te Yper herdacht worden door een Muziekfeest dat op Zondag 10 Juli, om S u. s'avonds op de Groote Markt door de Maatschappij Ypriana zal gegeven worden. Ziehier de spelwijzer der uit te voeren stukken 1° Rubens'marche, door de Harmonie Ypriana. 2° Lied der Vlamingen, zang. 3° De Vlaamsche Leeuw, zang. 4° Openingstuk, door de Harmonie Ypriana. 5° Hunky-Dory, door de Harmonie Ypriana. 6° Mijn Vlaanderen, zang. 7° Groeninghe marche, door de Harmonie Ypriana. 8° De Brabaneonne, zang. De zangen zullen door het Gemengd Koor met begeleiding der Harmonie Ypriana uitgevoerd worden. BERICHT Het beheer der Burgerlijke Godshuizen van Yper maakt bekend dat de JACHT uitsluitelijk op konijnen in de bosschen en landen van het Beheer, uitmakende vroeger de loten 5, 6, 7 en 9 der ver pachting van 12 September 1911, gelegen inde gemeenten Zillebeke, Zandvoorde, Hollebeke en Wytschaete, toegestaan is aan eenieder, mits de stiptelijke voorwaarden drager te zijn van eene toelating, kosteloos te verkrijgen in hetSekretariaat der Godshuizen, en van een jachtverlof in geval van gebruik van vuurwapens. De toelating zal ten allen tijde wederroepelijk zijn. Gemeente Kiezingen In hare zitting van 23 Juli 1.1., heeft de Besten dige Deputatie de laatste beslissingen genomen wegens de gemeente kiezingen. Hieronder deh algemeenen uitslag harer werkingen De kiezingen van Beveren (bij Roeselaere) zijn verbroken. De inwoners zullen daar het oneindig genoegen hebben te mogen herbeginnen. De kiezingen van Hollebeke en Gheluwe zijn goedgekeurd, maar den H. Gouverneur heeft bij Z. M. den Koning beroep ingeslagen tegen dje beslissing uit reden dat er onder zekere gekozenen een graad van verwantschap bestaat die tot nu toe door de wet niet toegelaten is. Het wetsvoorstel, dat nu voor de Kamers in bespreking staat zal zulke verwantschap aanveerden, maar het moet nog gestemd worden. Al de andere gemeente kiezingen zijn nu goed gekeurd. Burgemeesters Zijn deze week benoemd M. Bonte te Moor slede, M. H. Verraes te Ouckene en M. P. Leroux te Wervicq. Aan allen onze beste gelukwenschen. Vervoerdienst per Autos Het Bestuur van den vervoerdienst der Verwoeste Gewesten brengt ter kennis van het publiek dat het vervoer per automobiel ten allen tijde, zonder for maliteiten, buiten het aanvaarden der voorwaarden van de in voege zijnde tarieven, kan bekomen worden in de autostanden te Roeselare, Yper, Dixmuide, Poperinghe, St Idesbaldus, Meenen, Oostende, Thourout. Het huidige tarief voor autovrachtwagens van drie ton bedraagt 5 fr. per uur, meer 1,50 fr. per afgelegde kilometer. Voor inlichtingen en kennisneming der tarieven kan men zich wenden tot het bestuur der auto standen. De klachten nopens en de aanvragen tot het huren van Decauvillematerieël of automobielen moeten gezonden worden aan het bestuur van het E. T. R. D., 42, steenweg van Dixmuide, te Roe selare,telefoon N° 21. Erratum In ons nummer 10 onder opschrift De Betoo ging van Wervick hebben wij vergeten de muziek maatschappij De Groote Harmonievan Wervick te melden, die zich altoos ter beschikking der geteisterden stelt. Deze betooging is eene groote leer, want al de geteisterden zonder onders.cheid van politiek heb ben er aan deel genomen, de zaak is ernstig en indien onze rechten niet geëerbiedigd worden, zal men zich voor een staalen blok bevinden. Overlijden Vrijdag, 2 Juli, is te Oostende overleden na een lange en pijnlijke ziekte, Landerwyn Eugène, 45 jaren'oud, nikleur bij den heer Frangois Hoflack. De overledene laat eene weduwe na met drie minderjarige kinderen. Burgerstand der Stad Poperinghe van 1 Juli tot 8 Juli 1921 Geboorten Storme Marcel, Brabanthoek. - Coutigny Joseph. Koeistr.- Galliaerde Willy, Abeelesteenw.- Pauwels Maria, Moorslede -- Louwagie Gerard, Wijk C.~ Deleu Mar guerite, Zillebeke. Wydouw Maria, Bruggestr. - Deroo Jules Zwijnlandhoek. -- Descheemaeker Antoinette, Wijk A. Decrock André, Yperstraat. Huwelijken Deceuninck Cyrille en Lybeer Alida. -- Pinson Henri en Pinson Martha. - Paternoster Nestor en Stechele Helena. - Angillis Louis en Delepiere Helene. Sterfgevallen Deturck Jules, 75j.,echtg. van Romanie Fourmentez, Abeelesteenw. - Lemahieu Ivonne, 4 m., Abee lesteenw. - Lemahieu Isidore, 50 j., werkman, echtg. van Eugenie Papegaay, Westoutrestr. Deleu Marguerite, 2 d. gehuisvest te Zillebeke. Huwelijksbeloften Borteel Gerard, aardewerker van Po peringhe en Allaeys Maria, landwerkster van Proven. Ver- straete AIoïs, schilder en Keygnaert Julia, z. b. beiden vatk Poperinghe. r.( 5 m. lang op 2 m. breed Bij Jules Boutten, wagenmaker, Kalfvaart, Vper.

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 5