HET YPERSCHë LA RÉQION D'YPRES Bijvoegsel Supplément Sltiéié ile la Croix Rouge de Bslgigus Verslag der maaridelijksciie Vergadering Oorlogsschade-Dommages de guerre y Jaargang, N' 13. 16 JULI 1921 2' Année, N" 13. - 16 JUILLET 1S21 Section d'Ypres le Comité priëles membres d'honneur, membres donateurs, médecins, infirmières, de bien vouloir assister a la Reunion Générale qui se tiendra a ypres, le jeudi 2! juillet (fête nationale) a 2 h. Local Salle d'audience du Tribunal des Dom- mages de Guerre, Caserne d'Infanterie. Ordre du joutRapport du Président Dépot des comptes du Trésorie&et des Economes Dispositions a prendre pour l'avenir de la Section. Nous n'avons malheureusement pas les adresses de nos nombreux adhérents ceux-ci voudront bien considérer le présent appel comme convocation réguliere. Les Secrétaires, Les Economes, Le Vice-Président, R. Froidure, H.Struye, A. Stoffel, G. Lapiere. j. Van der Mersgh. J. Baus.- van den Bond der Geteisterden des ArrondissementsYper gehouden te Yper, den 10 juli 1921. De zitting werd geopend om 15 ure. De geteisterden waren- bij deze vergadering niet talrijk opgekomen. Was het misschien te warm De heer Ch. Hallaert deelt mede dat M. Butaye, op reis zijnde, belet is deze vergadering voor te zitten, en dat hem door dezen laatste ook werd gévraagd hem bij deze zitting te vervangen als voorzitter. Iedereen stemt daarmêe in. Zooals de dagorde' aangaf werden de volgende punten besproken I) Verslag van de voorgaande zitting. M. Hallaert deelt mede dat dit verslag reeds in een vorig nummer van Het Ypersche is verschenen en vraagt of niemand daartegen opmerkingen heeft in te brengen. II: Mededeelingen. a) Zooals besloten werd bij de laatste vergade ring is eene protestatie gezonden geweest aan het dagblad La Libre Belgique voor zijn weinig hoffelijk artikel tegen de geteisterden. Alhoewel het blad zich niet geweerdigd heeft te antwoorden, vol doet het ons toch eeniger wijze daar sinds dien geen dergelijke artikels meer in het blad verschenen. b) Bij diezelfde vergadering werd ook beslist eenen brief te richten tot den Hoog Koninklijken Kommissaris ten einde te bekomen dat huizen, welker opbouw door den Staat werd aangevat, maar die nu sinds maanden onaangeroerd blijven, zouden afgemaakt en bewoonbaar gemaakt worden zoohaast mogelijk. Er werd niet geschreven, maar M. Butaye heeft M. Moreau persoonlijk over de zaak gesproken, en deze bevestigde dat in vele ge vallen het stop zetten van het werk te wijten is aan hetfeit dat zekere leveranciers niet op tijd denoodige materialen kunnen leveren ofwel dat dit materieel, van slechte of mindere hoedanigheid zijnde, gewei gerd wierd. De belofte werd afgelegd door den heer Moreau dat het noodige zal gedaan worden ten einde de voortzetting van den heropbouw te bespoedigen. A Inlichtingen zullen genomen worden om te weten of werkdadige maatregels te dien einde werden genomen. c) De voorzitter gewaagt ook van den terugkeer aan de rechtbank voor Oorlogsschade, door het ministerie, van ongeveer 400 vonnissen, door de rechtbank geveld, en dit met het doel verbeterin- Son van centiemen aan te brengen bij de berekening van den verschuldigden interest voor achtergelaten onontbeerlijk huisraad. Er wordt natuurlijk gewe zen op de kleingeestigheid dier zaak zooveel te meer dat het hier geldt een forfaitaire interest op eene ronde som vastgesteld ter zitting door de rechtbank t'akkoord met den geteisterde. Verbeterende vonnissen worden gevraagd aan de rechtbank, ten einde door de juiste berekening van den interest misschien voor ieder vonnis enkele cen tiemen te winnen voor de Staats-schatkist, maar wordt er dan geen acht gegeven op het bedrag van het loon en de vergoedingen betaald aan al de ma gistraten, staatskommissarissen,griffiers en bedien den die zich met die verbeteringen moeten ophou den, alsook met het tijdverlies dat er uit volgt, zoo wel voor de rechtbank als voor de geteisterden die soms eene lange reis moeten afleggen om te komen vernemen dat zij enkele centiemen min of meer zullen ontvangen als interest 1 Is zulke handelwijze wel gepast in eene eeuw waar er sléchts van mil joenen en miljards wordt gesproken Ook wordt besloten eerie hevige protestatie tegen dit feit aan de bevoegde personen te sturen. III) Tolrechten op meubels gekocht bij herbeleg door geteisterden komende van Frankrijk. Er wordt aangehaald door een afgeveerdigde van den club van Ploe.gsteert dat verscheidene bewo ners van de grensstreek, in 1914 of 1915 zijnde moéten vluchten voor den vijand, de Franschegrens waren overgevlucht met een deel geredde meubels, en een onderkomen hadden gevonden in eene nabu rige gemeente, op franschen bodem. Nogmaals verrast door het Duitsche offensief van April 1918 zijn die personen opnieuw op de vlucht gegaan en deze uit België meêgevluchte meubels op franschen grond door de beschieting omgekomen. Zooals het behoorde werd die oorlogsschade vergoed door de Fransche Regeering, met verplichting voor den ge teisterde in Frankrijk ook herbeleg te doen. Meu bels werden dus in Frankrijk aangekocht in vervang der vernielde, maar op het oogenblik dat de geteis terde uit Frankrijk naar België wil terugkeeren, wordt hem aan de grens door den Belgischen Tol- dienst een invoerrecht van 15 der waarde van de nieuwe meubels opgelegd. Is dat-eëne rechtvaar dige inning van tolrechten en is dat de welkom- wensch aan de geteisterden die komen werken aan het heroprichten der verwoeste gewesten AI. Geuten bevestigt dat op zekere punten der grens vluchtelingen zonder hinder of moeilijkheden met hunnen inboedel de grens mogen overkomen. Waarom dan dit verschil Het geval zal onderworpen worden aan de H. H. Ministers van Huishoudkundige Zaken en van Geldwezen. M. Omer Depuydt, van Kemmel, stipt terloops ook een ander geval aan. I,emand die bij de vlucht uit België goederen had meêgenomen naar Frank rijk en die benuttigd of geplaatst had in eene fran sche gemeente, waar die meubelslater door oorlogs feiten omkwamen. Mag die geteisterde volgens het Fransch-Belgisch akkoord hergebruik van die goe deren doen in België Inde bureelen zijnde geweest van den Dienst voor Oorlogsschade te Rijsel werd hem geantwoord dat, zoo het herbeleg in Frankrijk niet werd gedaan, de titels niet konden uitgewis seld worden. Waarom mogen de personen, die in Frankrijk schade leden, geen herbeleg doen in België, als het dezen die in België oorlogsschade ondergingen, toegelaten is in Frankrijk te herge bruiken. M. Geuten verzekert dat de wederkeerigheid wel bestaat, nochtans zal M. Colaert daarover eens juiste inlichtingen zoeken te bekomen. IV) Wat staat er te doen indien het huis, door den Staat herbouwd, niet overeenkomt met het aan- veerd ontwerp. Deze vraag, gesteld door den Club van Voorme- zeele, wordt gesteund door verscheidene andere gemeenten van het arrondissement. Onder andere te S* Jan was tusschen geteisterden en Staat eene overeenkomst gesloten voor den heropbouw van elf woonhuizen. De plans waren reeds aanvaard en geteekend door den geteisterde, en de opbouw aan gevangen, Slechts wanneer de heropbouw reeds ver gevorderd was konden de geteisterden bestatigen dat, na hunne overeenkomst, wijzigingen en uit schrappingen werden gedaan aan het plan en het bestek, zonder eenige melding of verwittiging aan den geteisterde. Wat hoeft daarmêe gedaan te worden M. Colaert zal de zaak onderzoeken en zal het verkregen antwoord bij de volgende zitting mede- deelen. V) Wenschen der bonden. M. Geuten wijst er op dat, sinds het Congres te Wervick, reeds verbetering en bespoediging be- statigd is geworden in het afsturen der titels. Hij spoort alle geteisterden aan tot samenwerking en wenscht dat van tijd tot tijd eene manifestatie of betooging worde op touw gezet, ten einde de belangen der geteisterden steeds hoog te houden. De heer voorzitter verklaart de zitting geheven om 16 ure 30. In de laatste zitting der Scheidsrechterlijke Kommis sies werd de schade, waarde 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden Dans la dernière séance des Commissions Arbitrales la valear des dommages 1914 a été fixée comme suit pour les personnes ci-dessous Gemeente BRIELEN Clarysse Pieter fr Gemeente DICKEBUSCH Courtens Marie-Louise. we Suffys H. fr. Gemeente DRANOUTRE Verbeest-Packet Edmond fr. Gemeente KEMMEL Coutterie Remi fr. Gemeente LANGEMARCK Ghesquiere Virginie-Amélie en andere, we Debruyne fr. 2100 D'Herck Arthur-Joseph Robaves Auguste Vandermeersch Henri Taccoen Thérèse, we Struyse Henri Commune de MESSINES Maricau Nestor fr. Knockaert Léon Bouckaert Gérard Gemeente MOORSLEDE Vandenbroucke Henri fr. Demaitre Pieters Vanden Hende Félix We Demuynck (Wydooghe Elodie) Van Acker Charles De Gezel le Léönard De Gezelle Rosalie-Louise-Julie Watteny Victor Commune de NEUVE-EGLISE Degryse Alois fr. Poorteman-Delebaere Gemeente PASSCHENDAELE Decreus Sylyie fr. We Vandecandelaere Stad POPERINGHE Lazoore Jules fr. 953 Bailleul Romain 1542,75 Merlevede Camille - 9737,07 Catrycke Henri 3650,60 Decoker Marie-Louise 125,51 Dehaene Marie 606,40 Priem Julien 522,20 Delaere Rachel 900 Debyser Louise en Delaere Rachel 508,60, Debyser Louise 9086,40 Bollengier Eveline 122 Wylleman Seraphina (de kinders) 756 Gemeente RENINGHELST Thevelin Arthur fr. 12.775,70 Deforche Henri 7148,50 Baert Jules 5369,50 Deramout 4700,60 Gemeente St JAN bij Yper Six Jules fr. 1400 Leleu Cyrille 6000 324 1700 1370 2425 5181 3470 14.900 1160 2560 670 2416 2750 4850 1985 8800 4000 -A 4750 2750 780 4608 1630 450 13.650

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 3