Nécrologie De plaats van Gemeente onderwijzer Hierop vraagt de heer Hallaert het woord en zegt Ik deel geenszins de zienswijze van den heer voor zitter en stem in t geheel niet in met de beweegre- jgnen die hij vooruitzet om een protest te wettigen en vooreerst n Uitstellen van de praalgebouwen te herstellen tot Jat de huizen herbouwd zijn, dat is zooveel als vragen dat zij niet zouden herbouwd worden in alle geval het zal ons groofelijks in gevaar stellen dezelve niet meer of nog in langen tijd niet herbouwd te zien, en wat is Yper zonder zijn Halle en Cafhe- draal. niets meer dan een boerensteedje. H Wat Yper kenmerkte, het waren zijn praalge bouwen, die getuigden van zijn groot verleden en die jaarlijks honderden en duizenden vreemdelingen naar hem trokken, Gij zegt dat men nu de puinen komt zien en dat zulks eene bron van inkomsten is voor de stad. t Dat eerste is onwaar en het tweede is en zal zelfs zijn zonder puinen. De Franschen komen 'niet of toch maar weinig voor de puinen. zij hebben er genoeg in hun land te herstellen als zij komen, t is een deurpassage naar de zee of naar een graf, Het zijn dus Engelschen vooral en Amerikanen die naar hier komen en 't is niet om puinen, dat is hoopen gruis te zien die niets zeggen, noch nooit iets gezegd hebben onder opzicht van bouwkunde en zelfs geen gedacht meer geven van wat de Cathe- draal en de Halle vroeger waren. De Engelschen komen naar Yper, omdat Yper voor hen nu een historische stad geworden is. Een rechte Engelschman overtuigt zich dat zijn land het grootste en machtigste land der wereld is. Daarom doet hij in zijn leven den toer der wereld. Hij bezoekt Waterloo, alhoewel daar niets meer is te zien, omdat Waterloo voor hem een historische plaats is, waar hij aan de macht van Napoleon den knak gaf en nu ook zal hij voorts Yper blijven bezoeken, niet om zijn puinen, die voor hem geen waarde hebben, maar omdat zijn volk daar held- haffig heeft gestreden' en de duitsfche overmacht heeft verbroken. Niet de stad zelve boezemt hem belang, maar 't u omliggende 't is Passchendaele, 't is Boesinghe, 't is t Hooghe, 't is 't Zwart Leen, 't is S' Elooi en andere en dap komt hij naar Yper verteer doen. Hij zal er ook komen om de graven zijner zonen te bezoeken want geen volk heeft meer eerbied voor de graven dan 't Engelsche volk. En zoo ge er nu een ziet die een photo van de puinen der Halle neemt, dan is t om te kunnen getuigen dat hij daar is geweest. Maar wat bij de Engelschen en Ameri- kanen meer belangstelling zal wekken zal zijn van te zien dat het tegenwoordig geslacht der Yperlin- lingen even als het voorgeslacht bekwaam en kracht- dadig genoeg is om praalgebouwen als voorheen op te richten. Ge zegt dat de 4 l/2 millioenen aan de Cathe- draal besteed zouden kunnen worden om huizen te bouwen waaraan grooten nood is. Ik ontken niet dat er huizen te kort zijn, en ik weet bij eigen ondervinding dat vele menschen thans moeten wonen a in huizen erger dan onze stallen van vooroorlog. n Maar dat is de kwestie niet de kwestie is te a weten of die werken een beletsel stellen aan t her- opbouwen van huizen en of het geld daarvoor nu n bestemd naar bijzonderen gaan zou. Welnu daar- «aan twijfel ik grootelijks om niets meer te zeggen en a gij behoort mij dus te bewijzen dat zulks een be- ii letsel is en dat de bijzonderen er hun bate bij zouden a hebben. n En waarom moet nu de collectiviteit, t zij men ze «stad, godshuizen, disch of kerkfabriek heet op den ii achtergrond geschoven zijn heeft élke collectiviteit niet zooveel recht als een bijzondere haren eigen- ii dom zoo gauw mogelijk hersteld te zien Verte- n genwoordigt die collectiviteit géén algemeen belang n meer voor hetwelk het bijzonder belang moet a onderdoen. Kunt ge zeggen dat er nu niet dapper gewerkt a wordt. Ja zelfs zooveel dat de werkkracht begint tc spannen. «Kan elkeen op denzelfden stond voldaan worden? ^an nu niet iedereen zelf de hand aan t werk slaan? ^aar waar is 't dat van velen het onderzoek en v°Hedigen der dossiers veel tijd vragen Aan wien moeten het 20Q0 wijten dat hun huis nog niet door %n Staat herbouwd werd als zij maar hunne aan- Vraag indienden in de laatste 14 dagen Het publiek zegt men rekiameert. Ja, een zeker publiek rekiameert, maar hebben die menschen recht en reden van te reklameeren Kennen zij de waren toedracht der zaak ofwel zijn het geen menschen die altijd reklameeren en nooit tevreden zijn. Publieke opinie—men weet hoe men ze gemakkelijk verdraaien kan. Ik eindig en besluit Het ware een groofe dwaasheid, ten allerminste eengröote onvoorzichtigheidhet heropbouwen onzer a praalgebouwen tegen te gaan. Het belang van eiken waren Yperling is niet alleen de Cathedraal, maar ook de Halle nu te zien beginnen opbouwen. De heer Aimé Gruwez vroeg dan het woord en weêrlegde de verscheidene punten door den heer Hallaert besproken Hoe zou men, zegde hij, bevreesd zijn voor den heropbouw der praalgebouwen heb- ben onze Kamerheeren niet, met algemeenheid, de wet tot herstel der oorlogsschade in volle solemniteügestemd. De St Maartenskerk heeft dus recht op schadevergoeding j,uist gelijk een- ieder. Het uitstellen van dat werk vereischen, is niet vragen dat het gebouw niet zou herbouwd worden, maar de noodwendigheid aan woonsten is zoo groot, de geteisterden in 't algemeen wonen zoo armmoedig, dat het onze plicht is te vragen eerst onze huizen en dan de praalge- bouwen. Alle Yperlingen, zoo ging hij voort, zijn het ééns, om den heropbouw der praalgebouwen te vragen maar slechts als wanneer men den woningsnood zal grootendeels beperkt hebben. Wat de Engelschen betreft, zij komen niet alleen voor hunne graven, ver van daar, maar wel voor onze puinen. Toen zij, te samen met de Brusselaars ons Yper wilden in puinen laten en eene nieuwe stad wat verder bouwen, was het niet omdat de puinen hun aanlokten? De plannen der stad, met in 't midden de Zóne du silence waren ze niet opgemaakt om de Engelschen aan te trekken en voldoening te geven En hadden wij aan 't hoofd der stad, dan niet een werker gehad voor ons Yper, dan was geheèl de stad misschien nog een puin. Wat den tegenwoordigen staat der stad be- treft, dé Engelschen hebben tot nu toe maar weinig belang gesteld in onze toekomst, dat wierd gezegd niet voor Yper alleen maar voor geheel Belgie. Vindt gij het ook niet heel slecht van wegens den heer Minister Theunis geld te verleenen voor de praalgebouwen als nog honderden dut- sen, bijna 3 jaar na de wapenstilstand, nog geenen duit hebben getrokken. Men zegt dat die 4 1/2 milioen zal genomen worden op eene aanstaande leening. Zoo eene handelwijze is tegenstrijdig met alle spaarzaam- heid en moet ons Belgie ten onderen brengen. Voor wat, de herbouwing betreft met de Staat, spreekt niet van 14 dagen maar van een jaar, een jaar en half en meer zijn er kontrakten ge- teekend en de eerste spade moet nog in den grond gestoken worden. Hij stemde dus het voorstel van den heer Voor zitter een wensch uit te drukken om de schade vergoeding voor huizen den voorrang te geven en de credieten bestemd voor den heropbouw der Kathedraal te nemen van de ontworpene leening. De Voorzitter legde dat voorstel ter stemming. Het werd aangenomen, metalgemeene stemmen, min éen en eene onthouding De ve'rgadering eindigde rond 10 ure. Smeekschrift De Handels- en Nijverheidsbond van Yper, in algemeene vergadering van 3n September 1921, overwegende dat de grootste helft der bevolking der stad, bij gemis aan woonsten, nog op den vreemde doolt, overwegende dat, van de teruggekeerde inwo ners, 90 uit nood aan huizen, moeten verblijven in barakken of koten overwegende dat nog geen enkel handelaar of nijveraar door heropbouw of vergoeding in staat werd gesteld zijn bedrijf als vroeger uit te voeren; overwegende dat alle vragen naar herstel van den vaart van Yper naar den Yzer, die het meest moet bijdragen tot de herleving der stad en streek, steeds botsen tegen eene zoogezegde nood aan geldmiddelen overwegende dat de dringende noodzakelijkheid den voorrang moet hebben tegenover alle werken van pracht en dat alle krachten moeten ingespannen wordën om die noodzakelijkheid te verwezent- lijken overwegende dat het uitvoeren van werken wier dringendheid niet bewezen is, zou voor gevolg hebben de schaarschheid aan bekwame stielmannen nog erger te'maken als thans, de moeilijkheden der toevoer der materialen nog zou verscherpen en bijgevolg den heropbouw duurder maken en verlengen overwegende dat in den tegenwoordigen toestand der stad Yper, de puinen van onze prachtgebou- wen, door het groot aantal bezoekers, eene bron van bestaan daarstellen voor een aanzienlijk ge deelte der bevolking en het afschaffen dier bron, vooraleer handel en nijverheid tot heropbloei komen, eene groote onvoorzichtigheid zou zijn drukt het gevoelen uit dat den tegenwoordigen oogenblik slecht gekozen is voor het aanvangen van den heropbouw onzer praalgebouwen, en wenscht dat deze werken zouden uitgesteld worden tot den dag waarop, de stad ver heropgebouwd zijnde, eene krisis in de bouwnijverheid zal ont staan, dat de kredieten, daartoe bestemd, zouden aangewend worden aan werken van grooter drin gendheid en namentlijk aan het herdelven van den vaart van Yper naar den Yzer besluit deze wenschen te zenden aan de heeren Ministers Theunis, Van de Vyvere en Anseele, aan de heeren Senatoren en Kamerleden van het Arrondissement en aan het Gemeentebestuur der stad Yper. Burgerstand der Stad Poperinghe van den 4 tot 10 September Geboorten Vandezande Félicien, Wijk K. -- Gillebert Anna, Wijk I. - Robaeys Godelieve, Werfstraat. Huwelijk Desramaux Georges, en Milleville Maria. Overlijdens Decroo Urbain, 5 m., Boeschepestr. - Neve- jans Honoré, 6 m., Zwijnlandhoek. Merveillie Sophie Phi- lomène, 72 j., gehuisvest te Westvleteren, echtgenoote vari Pieter Kino, Huwelijksbeloften Lyoen Michel en Hauspie Martha - Rabaut Gérard en Lebbe Alice.- Deschodt Hector en Pieters Felicita. - Vandenberghe Cyrille en Careye Lucie. van 10 tot 17 September Geboorten Ugille Georges, Wijk D. Debyser Georges, Veurnestr. De Craene Pieter, Bertenplaats. Vercruysse Julien, Wijk C. Deianghe Maurice, Koeistr. Coevoet Paul, Noordstr. Clement Arthur, Pottestr. Huwelijken geen. Sterfgevallen Petyt Henri, 3 m., Bellestr. Dumelie Simonne, 6 m., Casselstr. Lucas Margarita, 7 m., Proven- steenw. Christiaen Achille 35 j., werkman, weduwaar van Maria Stroobants en echtgenoot van Rachel De Backer, Wijk L. Pauwels Emerence, 72 j., grondeigenaarster weduwe van Carolus Delfosse, Yperstr. De Cae Edmond 58 j., landgebruiker, echtgenoot van Eugenie Pinson, Vogelhoek Leopold Melis. 69 j., herbergier, weduwaar van Louise Braeih Noordstr. Huwelijksbeloften Vanoutrive Achille en Pinket Victori- ne Warlop Arthur en Devos Flavie. Dewickere Marcel en Boone Zulma. Thevelin Benoit en Lebbe Alice. Warnêton du 1 au 15 Septembre Naissances Odent Gaston. Pauwels Marguerite. Publications de mariage Provost Joseph et Huygue Ma rie-Louise. Strobbe Camille et Turcq Jeanne. Petition Jules et Devroede Marie. Au moment de mettre sous presse, nous appre- nonsledécès de M. DanielSABBE-VERGRACHT, négociant en bois, décédé subitement' a Bruxelles le jeudi 15 courant, a l'age de 51 ans. Sa dame est la soeur de MM. Félix et Maurice Vergracht d'Ypres. Nous présentons aux families Sabbe et Vergracht nos bien sincères compliments de condoléance. Place d'instituteur communal vacante a Sar«twoor,ci®™iex-»Ypir,©s» Entrée pour le lr octobr© 1921 is open te ZarstvoOE*de-bii-Yp@i*. Ingang met ln october 1921.

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 7