’IÉT YpERSCH E LA REGION D’YPRES Bijvoegsel z Supplément - BOF' De heer Arthur Butaye, voorzitter, verklaart de zitting geopend om 14% ure. Het deed een waar genoegen te bestatigen dat veel volk opgekomen was, de zaal was wel ge vuld, niettegenstaande het vuile weder. Is het niet Verslag der vergadering van den Bond der Geteisterden van het Arrondissement Yper gefiouden te Yper, Voetvolkkazerne, den Zondag, elfden December 1921. 1.1' défense de la cause des sinistrés de Nationale Vereeniging der Geteisterden. Verders weidt de voorzitter uit over de kwestie van de tolrechten die geheft werden op de meubels der vluchtelingen die uit Frankrijk terug naar Belgie komen en deelt mede dat van officieele zijde drie onzer voorstrevers wegvielen, betrouwen we toch nog op de twee overblijvende, de HH. Colaert en Vandromme, die ook voor de belangen van de geteisterden borg stonden. M. Geuten houdt er ook aan te herhalen dat, met weglating van alle politieke kleur of gezind heid, het toch te betreuren valt dat onze verdedi gers zoo in hun streven geknakt werden en stelt ongelukkige geteisterden Dat, met gedurende den kiesstrijd, alle overdrevene propaganda en zelfver heerlijking van kant te laten, ten einde zich als eerlijke en rechtschapen mannen voor hunne kiezers voor te dragen, zij eens te meer bewezen hebben dat hunne inzichten zuiver waren en dat zij hun politiek wezen Yper, en Passchendaele op het punt zijn officieel1 bekend gemaakt te worden, en dit tot voldoening en gemak der bewoners dezer streek. Zoo wordt deze toestand normaal als voor den oorlog. Af. Butaye geeft een bondig overzicht van den uitslag der laatste wetgevende verkiezingen drukt zijn spijt uit dat de HH. Nolf, Bruneel de Montpellier en Glorie, als verdedigers der rechten van de geteisterden, hun mandaat als Senatoren en» Volksvertegenwoordiger niet hebben zien bekrach tigen en hernieuwen. Hij brengt hulde aan hunne vroegere werking en doet eenen oproep aan de dank te weten voor hunne verkleefdheid aan de hebben gedaan bij het behartigen van de belangen der geteisterden. Hij geeft een beknopt overzicht der poging, door de verdedigers der geteisterden- gedaan bij het bespreken van het wetsontwerd Jaspar, waarin de toegekende vergoedingen den vorm kregen van geld dat slechts door den Staat in leening aan den geteisterde werd gegeven en dat op elk tijdstip kon teruggeëischt worden, om de toegestane sommen definitief en niet weder-uit- keerbaar te maken, waarin zij dan ook geslaagd; pour la résurrection des pays dévastés Rappelle a tous les Beiges en general que la vie normale ne revien- Zjjn. dra pas avant que le pays ne soit Fait appel a tous les sinistrés conscien- cieux en vue de s’unir plus que jamais onwetendheid, hunne erkentelijkheid je gens hunne uitgaande mandatarissen niet wisten uit te drukken en zich hebben laten complêtement restauré, et qu’il est La Fédération régionale des sinistrés e ^’Arrondissement d’Ypres, réunie en medesleepen in een doolhof van beloften die zich nooit zullen verwezentlijken Verwerpt alle politiek die leidt of zoekt te leiden op avonturen die ’t land niet ten bate kunnen komen Betreurt dat de Provinciale Raad van West-Vlaanderen niet een provinciale sena tor benoemdeom hetarrondissement Yper, het meest geteisterde van gansch het land, te vertegenwoordigen Doet een oproep tot alle weldenkende geteisterden om zich meer dan ooit te ver enigen ten einde de spoedige totale her leving der verwoeste gewesten te ver haasten Herinnert aan alle Belgen in 1 algemeen dat het normaal leven dan alleen zal terugkomen als de ^teisterde streek totaal hersteld zal wezen en dat het eenieders plicht is üandeze herstelling mede te werken. de werking van den Bond moet gesteund, ja ge leid worden Door de redetwisting en aanstip- ping van verschillende gevallen, zal iedereen beter in staat zijn zijne gedragslijn te kiezen bij het regelen van ingewikkelde en moeilijke kwes ties en de raad van bevoegde personen zal hem den rechten weg aantoonen. Niemand heeft eenige opmerking in te brengen over het verslag van de laatste maandelijksche vergadering van den Bond. ORDRE Dö JOUR Qdoptè par les délégués des Sinistrés en teur Réunion de dimanche dernier. DAGORDE ffestemd door de afgevaardigden der ^teisterden in hunne-zitting van Zondag IT December I. I. du devoir de ehacun de coopérer a cette restauration. ben, en dat zij al hunne begaafdheid toe gewijd hebben aan de zaak der ware en mettre leurs connaissances spéciales en matière de dommages de guerre a la dis position des sinistrés Excuse partiellement certains élec- teurs sinistrés, aigris par 7 années de souffrances, qui, par ignorance, n’ont pas su exprimer leur reconnaissanceenvers leurs mandataires sortants et se sont lais- Z,UlWi VYU1 VU VU UUl Z.1J 11U11 uvillivrv VV^ZrfVli opgeofferd hebben voor de verdediging ses entralner dans '^yrinthe de pro- der belangen der geteisterden messes't)l" ',e se realisero"‘ jamais Verzoekt die heeren dan toch zoo be reidwillig te willen wezen voort hunne bijzondere kennissen en opgedane erva ring, in zake oorlogsschade, ten dienste der geteisterden te stellen - Hij gewaagt ook van de toekenning en verdee- ling der provinciale zetels en verwittigt dat seffens zou moeten gehandeld worden, willen de geteister den ertoe komen eenen buitengewonen zetel te be komen door coöptatie in de Senaat. Lezing wordt gegeven van een schrijven van- M. Colaert, burgemeester, waarbij hij zich ver- i ontschuldigt deze zitting niet te kunnen bijwonen, weerhouden zijnde bij eene plechtigheid te Pope- ringhe. Ook maakt hij gewag in zijn brief van de mogelijkheid om bij uitzondering, door coöptatie, een zetel te bekomen, maar maant aan om zich daartoe, gezien de huidige verdeeling der zetels, eerder tot de rechter- dan tot de linkerzijde te wenden. De heer voorzitter stelt dus voor tedien einde eene aanvraag te richten naar den Senaat zelf, alsook tot de rechter- en linkerzijde, en belast zich- door een regelmatig bijwonen van deze zitting dat I seffens te doen. »7Qn Hpn Rnnri THAPt óTActpnnH ïa Af. Geuten drukt zijne instemming uit over dit- voorstel en wakkert nogmaals de geteisterden aan- tot groepeering om blok te vormen tegen deze die, denkende dat de oorlogsslachtoffers verzadigd zijn en voldoening hebben, mochten pogen hunne rechten te krenken. Af. Butaye staat dit gedacht bij en zegt dat het j meer dan noodig is dat lokale clubs worden gesticht die ook werkdadig optreden tot de aansluiting bij van den Bond. De voorzitter deelt mede dat de overplaatsing van de Rechtbank van Eersten Aanleg naar Yper een voldongen feit is, alsmede dat de benoeming van de Vrederechters voor het Eerste Kanton van ont sacrifié leur situation politique pour la dpfpHQP H P PQ11CP rloe c i n i of-vno Invite ces Messieurs, 4 continuer de dagorde ruchitaar ie maken waarin dank en hulde zou gebracht worden aan de weggevallen» Senaatheeren en Volksvertegenwoordiger voor het geen zij voor de zaak der geteisterden deden. M. Hector Vermeulen is van meening dat plak brieven daartoe best geschikt zijn en dat deze op gesteld in het vlaamsch en in het fransch, in elke gemeente zouden moeten uitgeplakt worden. Iedereen daarmee instemmende wordt dit besluit aangekleefd en de tekst voor de dagorde aangeno men. Onze lezers zullen dien tekst hierboven, in het vlaamsch en het fransch opgesteld, kunnen j lezen. Réprouve foute politique d’aventures Brimeel de Montpellier aanwezig, dankt voor Regrette que le Conseil Provincial de gebrachte hulde en zegt slechts zijnen plicht te la Flandre Occidentale n’aït pas nommé un Sénateur Provincial pour représenter l’Arrondissement d’Ypres, le plus dévasté Verzoekt ten deele om verontschuldi- ^e'Siclue ging voor zekere geteisterde kiezers, ver bitterd door 7 jaar lijden en die door et désintéressé, qu’ils ont apporté a la restauration des pays dévastés Constate avec satisfaction que pen dant leur mandat ils ont banni foute poli tique, qu ils ont consacré tout leur talent erkentelijkheid van het volk om steeds die Heere» a la cause des véritables et malheureux dank te weten voor hunne verkleefdheid aan de sinistrés zaak der geteisterden. Nochtans, zegt hij, indier> Qu’en écartant pendant la période électorale tout charlatanisme pour se pré senter en hommes probes devant leurs électeurs, ils ont prouvé, plus que jamais, que leurs intentions étaient pures et qu’ils jaargang, N' 35. - 17 DECEMBER 1921 2C Année, N° 35. - 17 DECEMBRE 1921 assemblée générale, le dimanche 11 décem- bre 1921 Envoie a Messieurs Bruneel de Mont pellier, Glorie et Nolf, l’expression de leurs vives sympathies et de leur recon- De gewestelijke federatie der geteis- naissance pour le concours loyal, dévoué, terden van het Arrondissement Yper, bij eengeroepen in algemeene vergadering van Zondag 11 December 1921 Stuurt aan de HH. Bruneel de Mont pellier, Glorie en Nolf, de uitdrukkingvan hare genegenste gevoelens alsmede die harer erkentelijkheid voor hunne ge- I trouwe, onvermoeibare, verkleefde en onbaatzuchtige medewerking tot het her stellen der verwoeste gewesten Stelt vast, met voldoening, dat gedu rende al den tijd van hun mandaat zij alle politieke gedachten van kant gelaten heb- - -ly ll

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 3