os [;HET YPERSCHE: UARÉGION D’YPRES Zondagrust - Repos dominical «hoeolat de Ménage barque Bijvoegsel fl/ekelijksch Overzicht Supplément ------- jaargang, N1 40— 19 Januari 1924 4e Année, Nu 40 19 Janvier 1924 T E» E XFL L Treinen YPER-POPERINGHE Goed nieuws Huldebetooging Aimé GkLWI3Z Zondag i3n Januari igzqbracht de Harmonie «Ypriana» haar huldegroet aan haar zoo verdienstelijken voorzitter M. Aimé Gruwez, ter gelegenheid van diens terugkeer naar Yper. Het prachtig vaandel der maatschappij werd stoetsgewijze aan het huis van den sympathieken onder - voorzitter M. Armand Donck - Vermeulen afgehaald en, onder het van lustige stapmarschen, naarde gebracht, waar de huldebetooging Op Donderdag 31 Januari geeft de Studiekring in de zaal Oud Yper», Statie- plein, een luisterrijke liederavond, die om ~7 1'2 u. ’s avonds zal beginnen. Het lijdt geen twijfel of degenen die het genoegen gehad hebben verleden jaar A. De Muynninck te hooren, dit maal nog van de partij zullen willen zijn, om die macht van. een zanger, als hij is, te hooren. Voeg daarbij nog dat er twee andere zangers zijn, een zangeres en een pianiste. Geen banale liederavond dus, een echte kunstprestatie met o. a. enkele vierstemmige liederen. Zooals wij het reeds 6ezfgd hebben neemt herbezetting het onzichtbaar uitzicht, (Z de troepen worden teruggeroepen uit fijnen, de fabrieken en andere nijverheids jtginningén, zoodat er voortaan slechts eene jdsie meer noodig zal zijn in plaats van Wellicht komt er daaruit voort dat de bewerking van Duitsche zijde min vijandig izijm Inmiddels zijn de deskundigen der ver tillende mogendheden en “verbonden landen zamen gekomen te Parijs. In deze Com- jssie zetelen twee afgevaardigden van de olgende Regeeringen Amerika, Engeland, jlié, Frankrijk en België. Bij het openen der zitting, na den wel- imsgroet van den heer Barthou, voorzitter i Herstellingscommissie, heeft de Ameri-- lansche afgevaardigde, de heer Dawes zeer erkweerdige woorden uitgesproken, welke Ier aandacht verdienen. Onder meer zegde j dat men over ’t algemeen niet genoeg lening houdt met al de moeilijkheden welke jorafgaandelijk dienen uit den weg geruimd worden. Een der voornaamste is de itionale hoogmoed en de zelfzuchtige be- achtingen van de verschillende fonctiona- sen der verbondenen, welke hunne macht nninderd vinden door het toepassen van aatregelen welke door de samenwerking rgeallieerden opgedrongen worden. Weet en wel, voegde hij erbij, dat wij na vijf ren.vrede voor eene bijna onvermijdelijke mp staan Het baat niet er eene kwestie in oppermacht van te maken noch te han- elendoor enkele overtuiging, ook moet men et rekenen op de eerlijkheid. Het eenigste Mtaanwij moeten denken, is de uitgestrekt- ^id der ramp welke ten koste van alle opof- tringen moet vermeden worden, want niet (leen hangt er het lot van Duitschland van af, «ar het lot van bijna al de andere landen. Zoeken wij dus eerst en vooral een middel ®’de Duitsche financiën te redden. Zoo mende zullen wij aan dit land de middelen P'en om weer op groote schaal voort te wogen. Want zoo de Duitsche voortbrengst ’eer hersteld wordt, zoo bereiden wij de öngkomst van den welstand van Europa, tamers dit is het eenigste doelmatig middel het Reich weer in staat te stellen volledig- te betalen. Duitschland moet eerst liezen, want van een ziek lichaam zijn er l^e weldoende uitwerksels te verwachten men een watermolen wil bouwen, moet ösnmet beginnen met hem op te richten en Chocolaterie Yproise dan naar water zoeken. Neen, eerst het water zoeken en hem dan oprichten. Zoo ook met Duitschland eerst zijne financiën op helpen en hem zoodoende in staat stellen te betalen. Het antwoord op de Duitsche voorstellen tot het hernemen der onderhandelingen is heden door Parijs en Brussel naar Berlijn gestuurd. De Duitsche Regeering houdt er zich thans mede bezig deze twee verklaringen te bestu- deeren. Er hangt buitenmate veel af van de besluitselen die daarover zullen genomen wor den. Het blijkt wel dat er ditmaal eene gansch nieuwe wending aan het Herstellings- vraagstuk zal gegeven worden. RIK. Hier volgt de rede van den heer E. Swynge douw, schrijver der Harmonie Geachte Fleer Voorzitter, Het is voor mij een ware vreugde en een oprechte voldoening U, in naam der Harmo nie Ypriana onze mooie vlag te mogen toevertrouwen het zinnebeeld van onze bloeiende Maatschappij, de blik van erkente lijkheid van het Ypersch volk die vlag, die aan het herwordend Yper herinnert al den moed en al de wilskracht van een gansche schaar knappe durvers die, met hoop en idealen bezield, Yper ook willen doen herle ven op kunstgebied. Wij hielden eraan, ter gelegenheid Uwer blijde terugkomst in Uwe zoo geliefde moe derstad, U onzen welgemeenden welkoms- groet te brengen,.... een welkomsgroet bege leid van mooi muziek, uitgevoerd door de Harmonie waaraan gij steeds met zooveel iever en zooveel toewijding Uwe beste krach ten hebt besteed. Wij hopen voor U, uit ganscher harte, de beste gezondheid, veel voorspoed in al Uwe ondernemingen en bidden U, bij Uwe dierbare echtgenoote de tolk van gansch Ypriana te willen zijn, om haar een spoedige en vol ledige genezing te wenschen. Laat mij toe, geachte Heer Voorzitter, namens Bestuur en leden van de Harmonie, U dit klein geschenk aan te bieden, als her innering aan dien heuglijken dag en als blij vende hulde aan Uw onbegrensde en onbaat zuchtige liefde voor Yper en voor Ypriana Leve de VOORZITTER Leve YPER Leve YPRIANA Moeten wij zeggen dat beide toespraken luidruchtig werden toegejuicht De heer Gruwez dankte gansch ontroerd... en, in gezellig samenzijn, werd een lekker glas geledigd op de gezondheid van allen. Een hartelijk feest, waardig van de Har monie Ypriana en waardig van haar ver kleefden voorzitter, den vriendelijken, jovialen Yperling, die noch tijd noch moeite ontziet waar het geldt de herwording van zijn innig geliefd Yper. Ypersche Studiekring Van af r’4' Februari aanstaande rijdt ’s Zaterdags alleen een reizigerstrein tus- schen Yper en Poperinghe en wederzijds als volgt Vertrek uit Yper om 6.40 u. aankomst te Poperinghe om 6.55 ure. Vertrek uit Pope ringhe om 7.25 u. aankomst te Yper om 7.40 u. N. d. R. Dat is’een begin, kon deze nu maar later dagelijks rijden. Zondag 20 Januari 1924 is de Apotheek van NP, SNOECK, Gsroote N3s;-jkt ALLEEN OPEN. spelen Puppen plaats greep. Na «de groet aan de vlag en de uitvoering van de Brabanqonne nam de heer Armand Donck - Vermeulen het woord M011 cher Président, Au nom de vos amis, les membres des comités de l’Ypriana et spécialement au nom de vos bons amis les musiciens deFHarmonie, je viens vous souhaiter la bienvenue parmi nous, dans notre bonne ville d’Ypres. Puis siez-vous y vivre heureux pendant de longues années. Je forme des voeux pour le complet rétabli- sement de votre chère Dame que nous espé- rons voir lajrrochaine fois a vos cótés, aussi vaillante que jadis. Permettez moi de lui offrir ces fleurs en témoignage de nos bons sentiments. Laissez-moi saisir l’occasion qui se présente aujourd’hui pour Vous remercier de tout cceur pour le bien que vous avez fait a la population Yproise. Car vous n’avez pas attendu que votre installation soit achevée pour venir vous occuper du relèvement de notre chère ville. Vous étiez parmi les pion- niers de la première heure et certainement le plus méritant. Etant impuissant a redresser nos ruines matérielles, vous avez compris votre róle en relevant les ruines morales. Vous vous êtes mis a la tache et a la peine dans toutes les circonstances difficiles et vous n’avez redouté aucun instant de venir en aide a un de vos concitoyens. C’est d’ailleurs ce qui vous a fait acquérir tant de sympathie et qui m’invite a vous exprimer au nom de la Ville d’Ypres tous nos remercimentsetnotrereconnaissance. Maintenant, il me reste encore une dernière mission a remplir C’est la remise de notre cher drapeau. Vous savez quel vide cette disparition fera chez moi, oü il occupait sa place, comme un membrê de la familie. Cela m’attriste et cependant je connais l’accueil qui lui est réservé ici. Puissions nous, revenir ici dans vingt-cinq ans pour fêter son anniversaire. Je passe la parole a notre cher et dévoué secrétaire qui traduira mieux que moi les 1 sentiments qu’animent nos chers musiciens a votre égard.

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 9