HELDENH UL DE La voiture la plus éconómique du monde. - Économie dans la eonsommalion et l’entretien. CONSOMMATION AUX 100 KM. j Ll/2 'itrM d'ESSENCE 250 grammes d’HUILE iil Zantvoorde-lez-Vpres Inauguration du Monument Anglais van kolonel Cowes ont- A n TE MEESSEN het de beurt aan D u n h -HH- hult Koning Albert het gedenkteeken.België is er her op zegt Zijne Majesteit, in de Engelsche taal, dat de moedige Engelschen op ons grondgebied de wereldvrijheid zijn komen verdedigeij. Om deze onbaatzuchtige tusschenkomst zijn wij hun eeuwige erkente lijkheid verschuldigd. Niet genoeg kan men immers den nadruk leggen op het voorname aandeel, dat de Britsche tusschenkomst in. den eindzege heeft gehad Een prachtige bloemenkroon, met een strik de belgische kleuren dragende, wordt door Zijne Majesteit op het voetstuk gelegd. Maarschalk Haig dankt den Koning om Zijne tegenwoordigheid bij deze roerende plechtigheid Engeland is gelukkig meege holpen te hebben om het Recht te doen zege pralen. Moest dit recht opnieuw bedreigd worden, dan zou Engeland gelijk in 1914 weer aan U we zijde staan Daar klaagt de weemoedige muziek der Schotsche doedelzakken.... Klaroenen brengen een laatsten groet aan al de dappere Engelsche jongens die sneu velden voor het Recht. Hulde aan hen, Hulde aan hun Land Mocht de dierbare grond met zooveel edel bloed gedrenkt nieuw en vreugdevoller leven dragen 1 Ms died dl Dinsdag, 6 Mei, zijn ze uit Yper vertrok ken, de strijdmakkers der gesneuvelden Wij hoorden een laatste maal den zachten, weemoedigen toon van hun volksliederen. Gedurende den oorlog hebben wij U zoo dikwijls bewonderd, moedige kerels Vaartwel 17 en uw Belgische en Fransche wapen broeders, zijn wij, Yperlingen, eeuwige erkentelijkheid verschuldigd Eenige oogenblikken daarna neemt de heer Janssens de Bisthoven het woord om de gesneu velden te verheerlijken. Na twee minuten plechtige stilte worden de God save the King en de Brabanqonne gëspeeld. De voet van het gedenkteeken verdwijnt onder kronen en bloemengarven en de witte kruisen der kerkhoven weerkaatsen het flau we licht der lentezon. De plechtigheid is gedaan. De overheden keeren naar Yper terug waar overal Belgische, Engelsche en Fransche kleuren wapperen. Veel bedrijvigheid in stad. Op de kiosk der groote Markt heeft de harmonie Ypriana plaats genomen. Bij het verschijnen der Hooge Britsche bezoekers worden de God save the King en de Brabanqonne uitgevoerd. De uitgenoodigden worden ten stadhuize door den heer Burgemeester Colaert ontvan gen die hen, in gepaste en gloedvolle woor den, den innigsten dank en de diepste erken telijkheid dar Ypersche bevolking betuigt. Maandag, 5 Mei, was Meessen-Wytschaete. Op de groote vlakte, tusschen beide gemeen ten, werd het gedenkteeken opgericht ter nagedachtenis der gesneuvelden van het London Scottish Regiment Een slanke zuil, in wit steen, het kruis in top. Daaronder het wapenschild van de London Scottish en rondom de zuil de hooge wapen feiten van het regiment «1914, Ypres igiÓ, Neuve-Chapelle1916, Gommecourt(Somme); 1917, Salonique, Vimy, Arras, Ypres, Cam- brai, Berrheba, Sheria, Jérusalem, Jaffa 1918, Le Jourdain, El-Solt, El-Haud, Arras, Cambrai, Saint-Quentin, Menin, Mons, Mau- beuge. Op het voetstuk Near this spot on hal- loween, 1914, the London Scottish came into action being the first territorial battalion to engage the enemy (Op deze plaats kwamen in 1914 de Londoa-Scottish, zijnde de eerste territoriale troepen, voor het eerst in voeling met den vijand). En inderdaad, daar, voor hetgedenkteeken, is de plek waar,tijdens een moorddadig gevecht met de Duitschers, 35o mannen van het regi ment den dood inliepen. Niet zonder ontroe ring herdenkt kolonel G. A. Malcolm den heldenmoed zijner soldaten. Onder de andere oudstrijders bemerkt men nog kolonel Green, de luitenant- kolonels O’Gilby en White en majoor Paterson. De eerewacht van de London Scottish neemt plaats langs den steenweg, eene afvaar diging van de Life Guards komt daarna, vervolgens maarschalkHaig, kolonel Needham, luitenant-kolonel Cowes, majoor Ingpên, kapi tein Graham enz., dan de belgische generaal Préaux,de burgemeesters, schepenen en raads leden van Meessen en Wytschaete en de afgevaardigden van het Belgisch 3C Linie- regiment. Rondom veel belangstellenden en de school kinderen, netjes in rang geschaard. Klaroenen schallen: Daar is onze Koning. Met kapitein Crombez en luitenant Simon et is'Hij met een vliegtuig gedaald tusschen Meessen en Waasten en.is daar in een auto gestapt. Na eenige woorden van C«e, porte de Menin, Ypres Dimanche 4 mai 1924, a eu lieu l’inaugura- tion du monument élévé a Zantvoorde-lez- Ypres en mémoire des morts héroïques de la Cavalerie Anglaise, tombés sur le territoire de cette commune dans la bataille engagée du 27 au 3o octobre 1914, °n la troisième division de la Cavalerie Anglaise défendit principale- ment le secteur de Zantvoorde. Dans la jour- née du 3o octobre la (House hold Cavalry} Cavalerie de la maison du Roi, composée des ier et 2me régiments des Life Guards fut pres- que complètement détruite en résistant dans les tranchées aux multiples attaques alleman- des cette défense est considérée par les Anglais comme un des plus beaux exploits de la guerre. Malgré la pluie et le temps nuageux, déja de bon matin les étrangers arrivèrent pour assister a cette memorable cérémonie. Vers neuf heures et demie le temps se disposa a devenir plus favorable, un léger rayon de soleil encourageala population, qui comment a arborer les drapeaux Beiges et Anglais et a 10 1/4 heures les autos commencèrent a nous amener des membres des families de ces vaillants héros, qui reposent dans le sol de la commune, des officiers et sous-officiers An glais. Les étrangers arrivent de toutes les directions ils sont nombreux malgré le mau- vais temps qui rend l’accès de Zantvoorde plutót pénible, cette localité étant dépourvue Te ZANTVOORDE Zondag laatst, 4 Mei, had de onthulling plaats van het gedenkteeken voor de gesneu velden der Royal Household Cavalry Een keurregiment dat drie onderverdeelin- gpn telt First Life Guards Second Life Guards en Royal Horse Guards Deze laatste onderverdeeling wordt gewoonlijk The Blues genoemd. Sedert 1661 heeft dat regiment eene wereld beroemdheid verworven. Melden wij ter loops de veldtochten in Vlaanderen (1740- 1745), den zevenjarigen oorlog (1756-1763), dé strijd in het Iberisch schiereiland, Water loo, Egypte, Oost-Afrika (1899-1900) en dan den wereldkrijg 1914-1918 waar het zich voor namelijk heeft onderscheiden in de eerste ver dediging van Yper (Klein-Zillebeke, 26 Octo ber 1914 en Zantvoorde 3o-October 1914). De strijd was zoo Hevig, de onverschrok kenheid der verdedigers zoo groot, dat zij hier bijna tot den laatsten man vielen. Op de plaats zelfwaar lord Morsley, schoon broeder van Field-Marshal Earl Haig sneuvelde, verheft zich thans de gedenkzuil een afgeknotte pyramide, waarboven een groot steenen kruis, bedekt met een sluier in de Britsche kleuren. Van in den vroegen morgend heerschte te Zantvoorde een ongewone drukke beweging. Officieren, onder-officieren en soldaten van de Royal Household Cavalry zijn in kring rond het gedenkteeken geschaard. Verder af vaardigingen van Engelsche Oud-Strijders- vereenigingen en een bijzondere afvaardiging van elk regiment bestaande uit 3 officieren, 3 onder-officieren, 3 soldaten en een hoorn blazer. Ten slotte, de groep der familieleden van de soldaten bij den slag van Zantvoorde gesneuveld. Onder de aanwezige óverheden Baron Janssens de Bisthoven, gouverneur der provin cie, Generaal Préaux, bevelhebber der provin cie, de heeren Burgemeester en Schepenen van Zantvoorde, R. Colaert, burgemeester van Yper, R. Clinckemaillé, Arrondissementscom missaris, de Z. E. H. Kanunnik Delaere, pas- toor-deken van St Maartens te Yper, de E H. Nevejans, pdsloor van Zantvoorde, kolonel Needham, MajorIngpen, kapitein Westmacott, voorzitter van het British Leg:oa enz. De plechtigheid vangt aan met eene mis, op gedragen door den aalmoezenier J. S. Gibbs, van het regiment eri doof den aalmoezenier H, Tower, van Windsor. De gezangen, door dé aanwezigen meege- zongen, dreunen over de stille vlakte... Dan wordt de ban gèopend door het muziek van het 4* Liniéregiment. Maarschalk Douglas Haig treedt voor de gedenkzuil en verhaalt, in het Engelsch, het verloop van den heldhaftigen strijd die hier te Zantvoorde werd geléverd. Diep ontroerd dankt hij de gevallen Helden voor het offer van hun leven dat zij hiérzoo grootmoedig hebben gebracht. Hij vertrouwt vervolgens het gedenkteeken toe aan dé zorgen van den burgemeester van Zantvoorde. Op dat öqgenblik valt de sluier weg en de namen der gesneuvelden worden zichtbaar. De priester prevelt een kort gebed, door de: aanwezigen herhaald^ De Iffaroenen bla zen Te Velde Agents Concessionnairës Garage i Catalogue et démonstratlons gratuits sur. gemande. Demandez au^t propriétaires d’une automobile Citroö’n, cequ’ils en pensent EI El

Het Ypersche (1925-1929) | 1924 | | pagina 4