baisse Commerciale de Roulers Ilw JNW 1 Manifestation Kestemont Voorheen G. DE LAERE C HALFMAANDELIJKSCHE REKENINGEN Tijdperk van 12 tol 26 Januari 5,00 t. h. II i Des Beiges de première classe Ongesloten Fédération des Sinistrés de l’Arrondissement d’Ypres (suite) oor gij oor un article stipulant que l’autorité doit s’arranger de telle sorte que les puissent recevoir leur instruction un rayon maximum de cinquante kilo- ètres de leur lieu de domicile. Nous lisons dans les journaux de la capitate Les ponts sur la Meuse Bruxelles, 23 décembre. (De notre cor- respondant particulier). Une delegation de l’administration communale deLiége, compre- nantM. Digneffe, bourgmestre; MM. Gilbart, Depessens et Mallien, échevins, accompagnés de MM. Pelgrin et de Bruyne, ingénieur, a été reque ce matin par le baron Ruzette, ministre des Travaux Publics. M. Neujean, ministre des Chemins de Fer, assistait a l’entrevue ainsi que M. Gevaert, directeur général des Ponts et Chaussées, et M. Bouckaert, directeur des Fonts et Chaussées. II s’agissait du pont a jeter sur la Meuse entre la rive gauche, a la hauteur de la P'onderie de canons et la nou veile gare aux marchandiseS de Bressoux. Finalement, le baron Ruzette a promis une intervention gouv.ernementale de 3 millions. La question n’est, en fait, pas résolue mais elle a fait un grand pas. Rien qu’d lire ce communiqué, on sent que cdin’apas été une visite de parents pauvres.» Et nul doute que l’eau dt la Meuse coulera tyuis long temps sous le nouveau pont de Liège Mant que les Yprois ne voient poindre d l’hori- wn le premier mat des bateaux venant accoster oha eux. Vee Victis bij de BRNQUE DE BRU£ELLE5 (Kastaal 200.000.000 - Reserven 55.650.000) -- Rekeningen 6 maanden S,2S p. h. - 1 jaar p h. et commerciaux dont le montant, valeur 1914, n’atteint pas 100.000 francs. Comptant sur votre bonne obligeance habi- tuelle, pour faire droit a cette légitime reven- dication, nous vous prions d’agréer, Monsieur le Ministre, avecnos remerciments anticipés, 1 expression de nos sentiments trés dévoués. Le Président, Arthur Butaye, avocat a Ypres. A Monsieur le Ministre des Affaires Economiques d Bruxelles. Ja, dat is de schoonste daad uit het Bestuur van den Fleer KESTEMONT hij heeft er machtig toe bijgedragen de overeenkomsten af te sluiten met de nederigste en de armste geteisterden. Als voorbeeld neem ik de verloopen maand November^ die aan haar actief 16.867 stortin gen heeft voor een bedrag van 45.835 137,56 en het blijkt dat tijdens diezelfde maand 78 der onderzochte dossiers de 5.000 fr. niet te boven gingen en het midden cijfer per dossier mag geschat worden op 2.383,37 fr. Zeker zijn de andere wendingen niet af te keuren en eene volledige opsomming zoude aantoonen, dat op allerhande gebied hij enkel zijn hart en zijne diepgewortelde overtuiging spreken liet voor eenieder zonder rang, noch stand, zonder zich te bekommeren hoe men denken kan of denken mag. Indien M. KESTEMONT fier mag zijn over zijne werkingen, is het ook omdat hij aan zijne zijde eene schoone schaar van knappe medewerkers bezat, die hij opleidde, niet naar den administratieven slenter, maar met moderne methode er tevens bijvoegende, dat om goed werk te leveren, de eerste ver- eischte is eerlijk en kommerloos door de wereld te komen. M. de Minister van State LEVIE, achtbare Voorzitter der FEDERATIE, ik kan over U geen woordje reppen en het wierookvat niet zwaaien over den Beheer noch den Alge- meenen Raad, zooals de vorige sprekers hof felijker wijze gedaan hebben, omdat ik rechter ben en partij, doch al de aanwezigen sympa- thiseeren met U, omdat de Manifestatie van heden niet opgeluisterd is wat eenigszins ouderwetsch zoude klinken maar in kracht en waarde is gestegen door uwe tegenwoor digheid, door de ontegensprekelijke goedkeu ring van den eereburger van DINANT en YPEREN. Mijnheer de Staatsminister gij die het hebt van het huidig gouvernement en Heeren Beheerders, die wellicht het krijgen kunt van een toekomstig landbestuur want.de politiek is als de liefde niet altoos bestendig van duur gelieve U te herinneren dat bij het eindigen der werkzaamheden er eene kategone bekwame leden van het perso neel zal overblijven, die een nieuw leven zullen moeten intreden, eene nieuwe loopbaan zullen moeten opgaan. Bede niet te vergeten dat zij de schoonste jaren van hun bestaan aan de tijdelijke her stellingen van het land en het gemsenbest gewijd hebben, gansch kosteloos voor den Staat. Eene eenvoudige belofte dat zij niet alleen zullen staan in de toekomst, is de bekroning van het feest van heden en de vurigste wensch van deu ge vierden Bestuurder KESTE MONT, die ik ben ervan overtuigd het laatste punt ver boven al de eer verkiest, die hem aangedaan wordt. Gij ouderdomsdeken van het personeel hier tegenwoordig, toonbeeld van naarstig heid en naastenliefde gij kleine keurbende van dienstoversten en opzieners, kloeke kop pen, plichtbesefïende geesten en taaie krach ten, gij komt hier met ons afscheid nemea van uwen Jan en Jan was een Vader voor U, een strenge Vader, doch een rechtvaardig hoofd en ik zie in het hoekje van uw schrander oog iets blinken, omdat het scheiden U hard valt en men altoos vee! aan een vader verliest. Troost U en gaat gerust voort mannen der plicht, noeste werkers, scherp nog meer uwen geest en uwe pen en zegt morgen aan al uwe kollegas dat ge de vereering, die uwen voor- maligen voorman te beurt gevallen is, ruim schoots en welverdiend gedeeld hebt, gezien er tot heden nooit gelegenheid was U in ’t openbaar te beloonen. Aan U vriend KESTEMONT, in naam van Wallonië en Vlaanderen, van al de ge teisterde Belgen, eendrachtig met hetzelfde doel vereenigd, roepen wij U toe alsmede aan uw trouw personeel Dank Duizendmaal dank ^tat-Major violant la loi militaire lacteur n°us signale que la loi de milice contient militaire miliciens dans “‘gj j’autorité militaire persiste a supprimer Ij garnison d’Ypres, elle prend une décision t a fait en opposition avec la volonté du j-gislateur, les miliciens du Sud de la West- Fhndre n’ayant pas a leur disposition le centre d’instruction stipulé par la loi. C’est un fait que nous signalens a nos Sena tors et Députés. Il vautla peine pour qu’une jnterpellation soit faite a ce sujet. Si la chose est exacte, c’est un scandale de plus aajouter jubilan des devoirs non accomplis par nes Ministères vis-a-vis des regions dévastées. Ypres, le 3o Décembre 1(424. Monsieur le Ministre, Une circulaire en date du 12 Novembre *924, N° S. I. 49.811, de la Félération des Cooperatives pour Dommages de Guerre, stlPule notamment En ce qui concerne les dommages indus- biels et commerciaux dont le montant total ’dépasse i5.ooo fr., il convient de surseoir a ’1 envoi des titres jusqu’a ce que nous ayons re?u du Département des instructions com- plérnentaires. N°us avons l’honneur de vous faire connai- ,re5Ue les délégués des Clubs des Sinistrés **sistent vivement pour voir réinstaurer, a e délai, le régime d’avant le 1 février 1924, est-«idire, le paiement des titres industrials Rede van den Heer Van Schoor Het is het uitdrukkelijk verzoek van den Heer KESTEMONT dat er ook een woord vlaamsch weerklinke. Zulks moet niemand verwonderen, hij kende tijdens zijn bestuurschap geen onderscheid er bestonden voor hem slechts geteisterden zonder meer, noch meerdere bedoeling. Ik zal dan ook kort zijn en dadelijk met de deur in huis vallen. Wij weten allen waarom wij hier aan de feesttafel zitten ’t is omdat onze vriend KESTEMONT ons verlaat inden besten zin van ’t woord. Feest men als er iemand uittrekt ja als hij het waardig is en men hem naar waarde beoordeelt. M. KESTEMONT verbeeldt het waar heidsprekend woord van niets tot iets. Niets was de FEDERATIE, iets maar iets grootsch is zij heden, door zijn kloeke opvat ting, zijn gezonde redeneering, zijn streven naar een tijdelijk ideaal. Niets kwam tot iets is dus waarheid en het tweede gedeelte van gewoonlijke toepassing iet kent zich zelve niet, is niet echt, aangezien hij bij het toppunt der verdiensten, na alles in orde te hebben gebracht, hij de eerste het voorbeeld geeft en ontslag neemt, omdat hij ook wel doordrongen was van het noodzake lijke princiep, dit is de deuren der FEDE RATIE zoo ras mogelijk te sluiten tot heil der geteisterden en van het land zelve. In de nakende sluiting moet eenieder zich verheugen, doch die wonderwerking is dan ook gebeurd, na jaren te hebben geschipperd op het meer der moeilijkheden van allen aard die reeds door vorige sprekers aangehaald zijn. Het wellukken der FEDERATIE van samenwerkingen voor Oorlogsschade is een parel aan de kroon van Belgies economische toestanden. De samenwerking, die op andere gebieden ook hare weldoende uitwerksels heeft teweeg gebracht, kan als de redplank aanzien worden voor de ontelbare ongelukkigen wier have en goed was vernield door het geweld der ge doemde wapens en het brutaal en onzedelijk machtrecht. De FEDERATIE van Coöperatieven ver dient de welgemeende sympathie van alle rechtgeaarde lieden, vooral omdat zij zich in ’t bijzonder om het pijnlijk lot bekommerde van al de kleinen, de nederigen die verlaten en alleen staande, zich geen weg konden banen door het moeilijk vraagstuk der rede- matige herstelling. t'

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 3