LA RÊQION D’YPRES Supplément I i 7het vpersche li Hi! ili Ri Bijvoegsel ==zz= 1 VVekelij ksch Overzicht pe Bezetting van Duitschland. I I II I 1111 lil Un beau geste Bij de Godelievetjes art. ZONNEBEKE BerScïïl Avis Va«hetMi 5e ^nnée, N° 38 10 Janvier 1925 r tA'ufsatinitjX'.» L iaargang, Nr 38 10 Januari 1925 Le 29 novembre dernier, Monsieur Ignace Van den Peereboom, habitant Liège, faisait transporter en notrte ville deux magnjfiques dalles funéraires en marbre, reconstitution fidéle de celles détruites par la guerre, en souvenir de ses ancêtres Yprois. L’une a été placée dans la nouvelle chapelle de I’Hospice St jean, rue de Lille, a la mé- moire de Dame Marie-Catherine Van den Peereboom, décédée en 1678 et de sa nièce Dame Marie-Cathérine-Franqoise Van den Peereboom, décédée en 1715, toutes deux supérieures de la Communauté. L’autre pierre tombale, remisée próvisoire- ment au dit Hospice, est destinée a la Cathé- drale de Saint Martin, a la mémoire du chef de la familie, Corneille Van den Peereboom- de Turck, et des families alliées De Meeze- maker, Béthune et Walwein. Nos félicitations au généreux donateur dont 1’initiative louable a été récompensée par la parfaite réussite de ces oeuvres du souvenir d’un mérite artistique incontestable. Puisse son beau geste être imité par de nombreux descendants de nos anciennes families. 7 Ypris. Duitschland. Op 7 dezer kwam de Reichstag bijeen om een voorzitter te kiezen M. Loebe, Kandi daat der Socialisten, werd gekozen met 23l stemmen tegen 182. RIK. Ploegsteert Afin de faciliter les transactions de la com mune avec le Crédit Communal de Belgique, l’Administration communale de Ploegsteert signale a ses intéressés que M. Jean Woestyn, instituten? en chef, recueille les souscriptions aux titres du Crédit Communal de Belgique, dont la garantie est indiscutable. Mettez vos capitaux a l’abri de tous risques en prenant les titres du Crédit Communal de Belgique a intérêt rénumérateur et rembour- sement assuré a court terme Bons a 1 an 5,5o net d’impóts en titres de 5oo 1000 et 5ooo. Bons 5 en titres de 5oo fr émis au cours de la bourse et remboursables au pair le 1 octobre tq3o. Au cours actuel de 91 le revenu réel de ces titres est de 6,78% en tenant compte.de la prime de remhoursement. Bons °/o net d’impóts en titres de 5<.o fr. émis a 97 °/o, soit 480 fr. par titre et rembour sables au pair le t janvier ig3i. Vu la prime d’émission le revenu réeLde ces titres est de 6,74°/- r Pour tous renseignements complémentaires s’adresser en toute confiance chez M. Jean Woestyn, Agent du Crédit Communal de Bel gique. 7 Stad Yper Burgerlijke Stand Verklaringen van dm 16“ tot 31“ December 1924. van den dag, heden 91 u/0. Rekening gehouden van de premie, deze titels brengen een wer- kelijken intrest op van 6,78. De Kasbons 6 vrij van lasten uitgegeven aan 97 in kasbons van 5oo fr. zoodus aan 485 fr. per titel en terugbetaalbaar aan pari den 1 Januari ig3i. Werkelijke opbrengst 6,74 Door deze waarden aan te koopen verge makkelijken dus de inschrijvers de onderhan- delingen der Gemeenteoverheid met het Ge meentekrediet van Belgie en het is daaren boven een uitmuntende geldbelegging, die, benevens een hoogen intrest, ook eene onbe twistbare zekerheid oplevert. De inschrijvingen worden aanvaard bij Heer Robert Vanwalleghem, Gemeente Secre taris, Agent van het Gemeentekrediet van Belgie die kosteloos alle verdere inlichtingen zal verschaffen en bij Heer Forrest L. Hoofdagent van het Gemeentekrediet van Belgie, Groote Markt, 28, Poperinghe. 7ooals wij reeds zegden zal Keulen op 10 uari niet ontruimd worden. Ziehier de nota jer Gezantschappen uit dien hoofde aan Duitschland gericht Artikel 428 van het Vredesverdrag van 28 Ó-IQIQ voorziet dat, als waarborg der uit te voeren verplichtingen, het Duitsche grondge bied ten Westen van den Rijn zal bezet wor den door de legers der Bondgenooten gedu rende l5 jaar sedert het in voege treden van ’tVerdrag. Volgens art. 429 mag dit tijdperk verminderd worden op 10 of op 5 jaar indien Duitschland zijne verbintenissen nakomt. Doch van nu af reeds kunnen de Verbonden Mogendheden vast stellen dat de Duitsche Regeering nog zijne beloften niet heeft uitge voerd en in de onmogelijkheid is deze op den bepaalden tijd te bewerkstelligen, om toe te laten de ontzetting te laten gebeuren. Daarom is het reeds voldoende in te gaan op art. 5 aangaande de militaire verplichtingen van het Reich, alhoewel men nog niet ten volle is ingelicht nopens dit punt, uit oorzake van den tegenstand .welke de toezieners in het uitvoeren van hun ambt hebben ontmoet. Ziehier wat er onder ander is opgemerkt geworden In tegenstrijd met ait. 160 is de generale Staf onder een anderen vorm weer samen gesteld geworden Tegen art. 174 in, zijn er vrijwilligers aan geworven voor een kort termijn Volgens de voorschriften van art. 168 moesten de fabrieken van oorlogsmateriaal een andere bestemming krijgen, en dit werd niet nageleefd Niettegenstaande de bepalingen van art. 164 en 16g bestaat er nog meer oorlogsmate riaal dan er veroorloofd is. Daarenboven zijn ernogmenigvuldige verborgen stapelplaatsen. De hervorming der politiemacht werd niet gedaan zooals voorzien bij art. 162. Deze her vorming werd zelfs niet begonnen. Daarenboven heeft Duitschland nog al de noodige wetgevende maatregelen niet geno men welke door de Bondgenooten aange vraagd werden door hunne nota van 2g sep tember 1922 (art. 211). Ook hebben de Verbondenen het verslag nogniet ontvangen van deControolcommissie. Dit verslag zal hun toelaten met zekerheid te bepalen in hoeverre het Reich nog te kort gebleven is tegenover art. 429. Men ziet door deze nota dat Duitschland nog verre af is van verzachtingsmaatregelen te verdienen. Het Herstellingsvraagstuk. Amerika en Engeland zijn niet t’akkoord °ver het aandeel dat hun toekomt in de Her tellingen. Daar men tot geene overeenkomst kan geraken, is er sprake het geschil te onderwer pen aan een scheidsraad. Misschien komt het n°g tot eene herziening der aandeelen vastge- steld te Spa. Twee dagen vóór Kerstdag zijn de verdien stelijke Zusters van Sinte Godelieve met de oude vrouwtjes hun heropgebouwd gesticht van St Jan, in de Rijsselstraat, binnengetre den, na ongeveer vijf jaar verblijf eerst in barakken op den grond van 't oud mannen zothuis en verders in voorloopige lokalen van het Gesticht van het Heilig Hert. Eindelijk mogen ze zeggen we zijn thuis De nieuwe gebouwen van het aloud Ypersch gesticht der Elospicen herinneren ten deele den kunsttrant van vroeger. De kapel is verplaatst en de muren der alomge- kende prachtzaal van de Renaissance pé riode verwachten een getrouwe navolging hopen wij het van het vernielde kunst gewrocht. En wanneer nu de beurt van onze oude mannetjes die altijd voort kwijnen te Hand- zaeme, aangetast door de landziekte Benevens de rechtmatige voldoening voor onze stadsgenooten, hier al hun volk terug te zien, geldt het ook voor de algemeene belan gen onzer bevolking. Het geld der Hospicen van Yper dient vooral gebruikt ter stede en dit zoohaast mo gelijk, nu dat er reeds zes jaren verloopen zijn, sedert de eerste Yperlingen naar stad terugkwamen. Met het doel de Electrificatie der gemeente mogelijk te maken zal het Gemeentebestuur overgaan tot eene leening bij het Gemeente krediet van Belgie. Immers is het bij het Gemeentekrediet dat de Gemeentebesturen de noodige sommen moeten ontleenen om groote werken uit te voeren, hier in dit geval de Electrificatie. De ontleeningen worden hiervoor aan de Gemeente slechts toegestaan vooreen bedrag gelijk aan dat der geplaatste titels van het Gemeentekrediet in de Ge meente. De titels van het Gemeentekrediet die hier aangeboden worden zijn van allereersten rang te weten De Kasboas 5,5o vrij van lasten aan een jaar in titels van 5po-iooo en 5ooo fr, de Kasbons 5 terugbetaalbaar aan pari den 1 Oktober ig3o en uitgegeven aan den koers Veurnesteenwtg. Het bureel der Registratie is overgebracht innepleinnaar de Rijssels traat, 75. I-e bureau de l’Enregistremen-t a été trans- tere de la Plaine d’Amour a la rue de Lille, te I I I - ■nrtmrr-.r- I 4 Geboorten Vanoverschelde Daniel, Minneplein.- Molein Jacqueline, Vanden Peereboomplaats. Dtb’euf Alina, Min neplein. j Crepeele Ferdinand, Dickebuschsteenweg. Berghman Hedwige, Statieplaats. Nevejans Simónne, Surmont de Volsberghestr. Cornillie Christiana, Hondstr. Vanden Berge Albert S1C Godelievestr. Vandoolaeghe Henriette, Kalfvaart (van Kemniel). Angillis André, Rijke Klarenstr. -■ Sedeyn Margueiite, Kaai (West), Moerman Julien, Zonnebekesteenw. Vandermeersch Maria, Padde- vyverstr.--J Vinde Voorde Henri, AUnneplein. Thibant Maria, Minneplein. Roelens Adjlphe, Lombaardstr. Maerten Paul, Gustaaf de Stuersstr. t De Beer Emilienne, Elverdinghestr. Gadeyne Simonne, Dickebuschsteenw. *- Van Imschoot Marie, Meenen-teenweg. Claeys Roland, Oude Kleertnarkt. -e- Verheyen Noël, Lombaardstraat. Verbrugge Ivonne, Minneplein. Rappelet Andréa, Dixmu- destr.Van Loocke Marie, Kalfvaart.—- Verstraete Joseph, Korte Thouroutstr. Meyfroodt Anna, Dickebuschsteenw. Gartein Madeleine, Hoornwerk. Huwelijken Visser Herman, elèctrisch monteur te Delft en Demoor Laura, z. b. te Yper. Verbeke Cyrille, aarde werker en Mulle Louise, z. b. te Yper. 4- Aubry Omer, fabriekwerker te Wervick en Beun Adrienne, z. b. te Yper.-t- Cottegnie Georges, metserdiender en Vandenbroucke Flavia z. b. te Yper. f- De Plancke Amédée, steenhouwer en Da<j Jeanne, z. b. te Yper. Pyck Cyrille, smid en Berten Adrienne, z. b. te Yper. Isenbaert Valeer, handelsreiziger en Burggraeve Alphonsina, z. b. te Yper. Sterfgevallen Vandepschueren Cyrille, 73 j., deurwaar der, echtg. Bouckenaere Marie, Kaaistr. Brouckaert Ca mille, 34 j., aardewerker, orgeh., Kalfvaart (van Zonnebeke). Remaut Remi, 43 j., timmerman, echtg. Rommel Florence, Kalfvaart (van Lendelede). Monteyne Jules, 64 j., aarde werker, wed. Logie Eugenie, Kalfvaart. Verbois Liévin 80 j., z. b., wed. Bertrand Marie, echt^. Vermeersch Marie,

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 9