ral ll fel •H Ir falsl IB II Wd I ill 11111 Jl 1 Miff poste. De Voorzitter Baron P. de Vinck. De Onder-Voorzitter AMasschelein. Le Président, Baron P. de Vinck. Le Vice-Président, AMasschelein. si YPRES, date de la le Ministre, pex. -evoués. Np lil! 1 retour de nombreux titres de - fr. et plus se rapportant a des subis par de petits industriels ou cants Décide d’attirer l’attention du Conseil gene ral de la Fédération des Coopératives sur le vif désarroi que cause cette mesure, parmi les populations particulièrement éprouvées de la Flandre dévastée, rappelle que la circulaire de la Fédération du 3o Octobre 1924 annon<?ait d’une facon absolue et non restrictive le retour au régime en vigueur avant le 1' Février 1924 Constate qu’a cette époque tous les dom- mages industriels et commerqiaux dont la valeur de 1914 n’atteignait pas cent mille francs étaient intégralement liquidés par nofte organisme central. Prie le Conseil général de la Fédération de se rappeler les engagements solennellement pris par elle et cornpte sur les démarches, qu’elle ne manquera pas de faire, sur son influence incontestable et son dévouement absolu a la cause de la réparation intégrale des dommages de guerre, pour voir comme par le passé tous les susdits dommages payés par la Fédération. Décide de transmettre un exemplaire de la présente délibération au Conseil général de la Fédération des Coopératives, ainsi qu’a toutes les Coopératives Sceurs du pays. Ponr la Cooperative d’Ypres Les Administrateurs, AGaimant, L. Van Alleynnes, A. Donck, Jos.. Van der Mersch, Edg. Missiaen, R. Bouquet. dag nog van hunne waarde verliezen. Daarom ware het wellicht geraadzaam, overal waar deze steen niet meer kan gebruikt worden voor metselwerk, hem af te staan aan de gemeenten voor de besteening hunner aard wegen. De vergadering is van gevoelen dat de afval van zachte brieken de aardwegen nog slechter zou maken. Daarop ontstaat een heel belangrijke be spreking die leidt tot de gevolgtrekking dat, van den eenen kant millioenen domweg wer den verspild terwijl, van den anderen kant, de noodige krédieten niet kunnen gevonden wor den voor het algeheel herstel onzer streek. De Gemeentewegen Ook over die kwestie werden er zeer nuttige wenken gegeven. Wij verwijzen, verder in ons blad, naar de brieven, op verzoek der vergadering overgemaakt aan den heer Baron Ruzette, Minister van Landbouw en aan den heer Verwilghen, afgevaardigde-bestuurder bij het K. H. C. te Yper. Wenschen der Clubs Leden klagen over den erbarmelijken toe stand waarin de gedeeltelijk herstelde voet- volkskazerne te Yper verkeert, over het voort durend verdwijnen der opgestapelde schaliën en over de steeds grootere vochtigheid die in de lokalen heerscht waar de diensten der Oorlogschade gevestigd zijn. Er wordt beslo ten daarop de aandacht te trekken van den bevoegden minister. Andere afgevaardigden wijzen op het feit dat, op zekere plaatsen, verscheidene honder den wagons, sinds lang aan het Beheer der Domeinen overgegeven, thans liggen te rotten en daarbij nog veel onkosten vergen van be waking, toezicht en landpacht. Eindelijk wordt gemeld dat honderd en vijftien millioen kilos beetwortels, verle den jaar in onze streek gekweekt, door de statie van Yper werden gemanoeuvreerd en dat, door gebrek aan bevaarbare waterwegen, de machtige suikernijverheid naar andere streken moest worden overgeplaatst, wat voor het Ypersche een voortdurend en uiterst gevoelig verlies van werk en bijgevolg van voorspoed daarstelt. In het Arrondissement Yper alléén werden in 1924 twee honderd millioen kilos beeten gekweekt. En, voor de zooveelste maal, wordt door de vergadering krachtdadig aan gedrongen om het spoedig herstel te bekomen der vaart van Yper naar den Yzer. Daarop wordt de zitting om 16 uur ge heven. représentaient pas a 5ooo francs en 1914. J e soumettrai cette question a un examen bienveiliant dont je vous ferai connaitie le résultat A l’effet d’éviter toute erreur nous nous permettons de confirmer intégralement le contenu de notre lettre du 3o décembre 1924, rappelée au préambule de la présente, et de vous faire parvenir, a ce sujet, une copie de M., Le Conseil d’ Administration de la Coopera tive pour dommages de guerre d’Ypres, réuni en assemblée convoqués a cette fin le 9 Jan vier 1925, après avoir pri» connaissance du -1-J 4000 fr., 6000 dommages commer- Yper, den i3 Januari 1925. Mijnheer de Minister, Wij hebben de eer U te laten weten dat de Afgevaardigden der Bonden van Geteisterden ten zeerste aandringen opdat de kasseien be stemd voor het herstel der gemeentewegen en voor tkomende van den opvorderingsdienst in Duitschland, bij voorkeur zouden gebruikt worden in de verwoeste gewesten. Gezegde Afgevaardigden doen terecht op- meiken dat aanzienlijke hoeveelheden dezer kasseien elders werden overgebracht, niette genstaande zooveel gemeentewegen nog in een erbarmelijken toestand verkeeren. ij durven rekenen op uwe gekende dienst vaardigheid om aan den wettigen eisch onzer geteisterde gemeenten voldoening te doen ge' ven en bieden U, Mijnheer de Minister, met onzen besten dank, bij voorbaat, de uitdruk king onzer verkleefde gevoelens. De Voorzitter, (get.) Arth. BUTAYE, Adv. te Yper- Aan den Heer Minister van Landbouw, te Brussel. Ypres, le l3 janvier 1925. Monsieur le Ministre, Bar notre lettre du 3o décembre 1924, nous avons eu l’honneur de vous faire connaitre que les Délégués des Clubs des Sinistrés insistent vivement pour voir réinstaurer, a bref délai, le régime d’avant le lr février 1924, e’est-a-dire, le paiement des titres industriels et commerciaux dont le montant, valeur 1914, n’atteint pas 100.000 francs. Or, par votre honorée du 5 janvier 1920, Cabinet, N° C. 11392, vous avez bien voulu nous faire savoir ce qui suit J’ai l’honneur d’accuser réception de votre lettre du 3o décembre, concernant la liqui- dation des titres nominatifs délivrés aux industriels et commerqants dont les affaires ne représentaient pas un capital supérieur nootschap voor Oorlogschade van Yper, ver- eenigd in zitting, met dit doel bijeengeroepen, den gn Januari 1925, na kennis genomen te hebben van de terugzending van talrijke titels op naam van 4000 - 6000 fr. en meer, betrek hebbende op schade geleden door kleine nij- veraars of handelaars Besluit de aandacht van den Algemeenen Raad van het Verbond der Samenwerkende Vennootschappen te vestigen op de erge ge volgen, die uit dien maatregel voor de han- delszaken der zoo diep beproefde bevolking van ’t verwoeste Vlaanderen, voortspruiten Herinnert dat de omzendbrief van het Ver bond van 3on Oktober 1924 op eene volstrekte en niet inkrimpende manier den terugkeer aanko rdigde van het stelsel in voege voor 1" Februari 1924 Stelt vast dat op dat tijdstip alle nij verheids- en handelsschaden, waarvan de waarde 1914 geen 100.000 fr. bereikte, heel en gansch uit betaald werden door het Verbond Verzoekt den Algemeenen Raad van het Verbond de door hem plechxiglijk genomen verbintenissen te herinneren en rekent op de voetstappen, dien hij niet nalaten zal te doen, op zijnen onbetwistbaren invloed en zijne volstrekte verkleefdheid aan de zaak der alge- heele herstelling van de oorlogschade, om, als xroeger, al de bovengezegde schaden door het Verbond betaald te zien Beslist een afdruksel van de tegenwoordige beraadslaging te behandigen aan den Alge meenen Raad van het Verbond der Samen werkende Vennootschappen, alsook aan al de Samenwerkende Zustermaatschappijen van ’t land. Vr de Samenwerkende Vennootschap van Yper De Beheerders AGaimant, L. Van Alleynnes, A. Donck, Jos. Van der Mersch, Edg. Messiaen, R. Bouquet. mages de Guerre d’Ypres, délibération ala. nnelle s’est ralliée notre Fédération, en sa séance du xi janvier 1925. Veuillez agréer, Monsieur 1 pression de nos sentiments trés dé Le Président, (s.) Arth. BUTAYE, Avocat a Ypres. A Monsieur le Ministre des Affaires Economiques, a Bruxelles. Over het Schandaal der brieken heeft de heer Maenhout, volksvertegenwoordiger voor Gent, aan den Minister van Economische Zaken eene vraag gesteld ten einde te verne men of het waar is dat de Dienst der Ver woeste Gewesten vier honderd millioen brieken heeft doen vervaardigen. Hoeveel zijn er nog beschikbaar Hoeveel hebben zij aan den Staat gekost Hoeveel worden ze verkocht Waarom en op wiens bevel heeft men zulk een aantal brieken vervaardigd Tot daar de vraag van den heer Maenhout. Wij verwachten met ongeduld het antwoord van den Minister. De heer Voorzitter vestigt de aandacht der vergadering op een artikel verschenen in de Bouwkroniek van 4 Januari 1Q25 en dat luidt als volgt De baksteen van den Staat In zekere dagbladen verschenen onlangs onthullingen over de groote hoeveelheden baksteenen die de Staat (D. V. G.*) nog op zekere punten van het land bezit en welke, volgens deze bladen, een totaal van ruim 82 millioen stuks zouden bereiken. Ware het maar 82 millioen Maar 't is haast vijf maal zooveel, zegge ongeveer 400 millioen stuks baksteen die de Staat nog bezit. En behalve de stocks te Gosselies, Dinant, Gouy-Piéton, Wauthier-Braine, Moen, enz., waarvan de bladen hebben gewaagd, zijn er nog zooveel andere in het Luiksche, in de streek van RupelenNethe, in Oost-Vlaanderen en vooral in West-Vlaanderen. In deze laatste provincie alléén bezit de D. V.G. nog bij de 200 millioen stuks baksteen, waarvan meer dan loo mil lioen in ’t arrondissement Yper alleen- En ’t is gebleken dat groote partijen van dezen ste^é u cinig deugdelijk zijn en met den la délibération de la Coopérative pour Dom- D,V.G.= Dienst der Verwoeste Gewesten. 5ociété Coopérative pour DOMMflGES DE GUERRE YPRES il -r ■■1 1 niMriii 111 1 1 I r U* De brieken van den Staat

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 2