r HET YPERSCHE LA RÉGIOIN D’YPRES Supplément Bijvoegsel V^ekelijksch Overzicht Groot CONCERT Grand CONCERT Sinti© Paeêerss boven Oostenrijk Huwelijk Société Philatéliste de (’Arrondissement d’Ypres geketend werden, kunnen geweldig zijn. RIK. II j 5» Jaargang, den Bestuurder onzer Muziekschool, met den heer Joseph Mahieu, aannemer van openbare werken, te Yper. Gister avond gaf de Harmonie Ypriana waarvan de heer Albert Van Egroo ook be stuurder is, een mooie serenade ter eere van de verloofden. Wij ook wenschen hun, uitganscher harte, veel geluk en voorspoed en hopen de lieve kunstenares, Mevrouw Wilfrida Mahieu-Vcm Egroo, nog heel dikwijls te mogen toejuichen. Trés animée et intéressante la première réunion de cette société qui se tint dimanche dernier a 1’ Hotel du Sultan On a fait beaucoup d’échanges, vu d’intéressantes col lections, et distribué beaucoup de timbres aux jeunes. La Société a été définitivement constituée, et le comité provisoire a fait place a une com mission définitive. Dès maintenant plus de trente membres sont inscrits, et ce chiffre ne représente que le tiers du nombre que la Société espère atteindre. II a été définitivement décidé que, pour mieux permettre aux membres des localités environnantes d’assister aux réunions, celles- ci auraient lieu a l’avenir, au même local, a 4 heures de l’après-midi. De cette facon l’ar- rivée£t le départ par les trains sera des plus faciles, et cette heure convient mieux a tout le monde. Les réunions auront lieu le quatrième di manche de chaque mois. Done la réunion prochaine aura lieu le 25 janvier prochain, la suivante le 22 février et ainsi de suite, chaque fois a 4 heures. Nous donnerons dans notre prochain nu méro la composition de la commission et le texte du règlement. I N 40 17 Januari 1925 5e Année, 40 17 Janvier 1925 Heden Zaterdag, 17 Januari, wordt in S‘ Pieterskerk, het huwelijk ingezegend van Mejuffer Wilfrida s Van Egroo, dochter van Spanje. De politieke toestand is zeer ernstig. Van den eenen kant is Generaal Primo de Rivera vrat lang weg van zijn land om de gemoederen te kunnen in bedwang houden. 2ijne reis naar Marokko heeft daarenboven maar al te wel doen uitschijnen dat de toe stand er zeer ernstig was. Zijne tusschen- komst heeft weliswaar eene nederlaag verme den, maar het terugtrekken der Spaansche troepen mag ook niet als eene overwinning betiteld worden. Van den anderen kant is er te veel dwang gelegd geworden in Spanje op de vrije uiting van wil en gevoelens der burgers. Het gaat zoover dat de koning zelf het voorwerp uit maakt van hevige aanvallen welke uitgaan van Spaansche schrijvers en politieke mannen die 4ch reeds in het buitenland op hunne hoede gesteld hebben omdat zij in Spanje zelf zoo gedwarsboomd en De losbarsting zou De Oorlogsverliezen Ziehier eenige cijfers aangaande de verlie zen welke de bijzonderste Mogendheden ondergaan hebben gedurende de» wereldoor log- Door de oorlogvoerende landen, gezament- lijk genorrien, werden er ongeveer 70 millioen man onder de wapens geroepen (69.882.463). Deze werden aldus verdeeld Rusland 15.070.000 Duitschland i3.25o.ooo Frankrijk 7.g35.ooo Engeland 5.704.000 Italië 5.6i5.ooo Amerika 4.272.000 enz. enz. Daarvan zijn er gesneuveld Duitschland 2 millioen Rusland 1.700.000 Oosten- Hongarië 1.542.000 Frankrijk 1.400.000 Italië 760.000 Engeland 744.000 Amerika 68.000 enz. Aan verminkten telt Duitschlander 1.537.000 -Frankrijk i.5oo.ooo Engeland goo.ooo Italië 800.000 Rusland 775.000 Amerika 167.000 enz. Voor België echter worden de cijfers niet opgegeven in het verslag van het interna tionaal werkbureel, waaraan voormelde cijfers ontleend werden. De financieele wederlandsche Conferentie van Parijs. De internationale financieele conferentie welke te Parijs hare bijeenkomst hield is ten slotte tot een akkoord gekonjen. Er zijn uit de besluitselen van deze over eenkomst eenige merkwaardige punten aan te stippen. Zoo onder andere De Belgische oorlogs- schuld,ten laste van Duitschland, beloopende tot 5.6oo millioen zal geheven worden door eene afkorting van 5 °/o op de beschikbare sommen. Het percent aan België toegekend blijft voorloopig behouden op 8 p. c. van af Sep tember 1924 tot volledige uitkeering onzer prioriteit. Van dan af valt ons p. c. op 4%. Nochtans blijft het een recht voor België zijne vergoedingen te bekomen van en Hongarië. Verders vernemen wij er, dat Italië reeds van Duitschland meer ontvangen heeft dan het deel waarop het recht had volgens het p.c. vastgesteld te Spa (10 Zoo komt het dat er reeds 400 millioen mark-goud moet terug gegeven worden aan de andere schuldeischers van het Reich. Het te veel ontvangen deel van Italië werd meest geleverd in natura en inzonderheid in kolen. Zaterdag laatstleden werd in Ste Pieters- toren de eerste klok opgehaald, en weldra ging ze blij aan ’t luiden tot innerlijke voldoe- ning der Yperlingen die voor de eerste maal, sedert de dood van Yper, klokkengeluid hoor den in den eersten heropgebouwden kerke- toren van de stad. Die klok is de zwaarste van de twee klokken van Sint Pieterskerk welke bijna ongeschon den konden gered worden, dank aan de onwaardeerbare zelfopofferingen van onzen Eerw. Heer Deken Kanunnik Delaere die tijdens de oorlogsjaren pastor was van Sfe Pietersparochie. Tot nu heeft die klok gediend voor het geluid van onze voorloopige Sint Maarten kathedraal, en nu nog blijft het klein klokje voorloopig ten dienste van Sint Maartens- parochie. Wij wenschen aan den Herder van Sint Pieters en zijne parochianen weldra het volle akkoord van ’t klokkengeluid te megen sma ken op den zelfden harmonischen toon in mineur door de Yperlingen zoo gaarne aan- hoord. Reeds ook is men volop aan ’t werk voor ’t plaatsen van den nieuwen orgel, die waar schijnlijk met Vasten avond plechtig zal inge huldigd worden. MAANDAG 9 FEBRUARI 1925 Diefstal in de Café du Pare Zondag morgen stond alles in rep en roer op de Statielaan. Was er reeds zoo vroeg meeting in de Café du Pare, chico-chic in ’t fransch Neen, neen... ditmaal had men een nachte lijk bezoek gebracht bij Gustave Coutelle, onzen stadsgenoot, en met convictie, niet in woord... maar in daad overgegaan tot zekere toepassing der... princiepen van verdeeling van het... kapitaal... Inderdaad... het goudwerk van Mijnheer... ho la la de juweelen van Madame... ho la la en een ponk kapitaal uit hetschof... waren verdwenen... Citoyen Gustave verontweerdigd, schoot uit tegen zulke onbeschoftheid, en aarzelde geen oogenblik. Hij liep... zonder twijfel gezel-wetgever verwittigen denkt U Neen, neen. hij liep regelrecht naar... de gendar merie, om dien... aanslag op den eigendom aan te klagen. Wij wenschen dat onze policie erin zou ge lukken die... voorstaanders der verdeeling te ontdekken. Nous apprer.ons la mort de Mademoiselle Georgine - Charlotte - Louise - Ghislaine DE QHELCKE Tertiaire de Notre Dame du Mont-Carmel pieusement décédée a Saint-Omer, le 8 janvier ig25, dans sa 84e année. Mademoiselle Georgine de Ghelcke était l’une des dernières descendantes d’une de nos vieilles families et qui fut représentée a Ypres par Georges de Ghelcke, membre du Collége des Bourgeois notables d’Ypres i633, échevin de la dite ville t63g Jacques de Ghelcke, avocat a Ypres 1696 cette familie fut anoblie le 23 décembre 1771. Mademoiselle de Ghelcke qui avant-guerre s'occupait de toutes les bonnes ceuvres de la ville oü elle était aimée et respectée de tous, avait dü, au cours de la guerre, se réfugier a Saint-Omer. Son grand age et sa longue maladie l’em- pêchèrent de revenir habiter Ypres, ville de ses ancétres et qu’elle affectionnait tout parti- culièrement. Cette mort met en deuil les families de Ghelcke, van den Peereboom, Iweins, Hynde- rick-de Ghelcke, de Codt. La Région d’Ypres présente a la familie, ses sincères condoléances. eancsssssi STAD POPERINGHE Ville de POPERINGHE MARKT MARCHÉ 16 JANUARI 1925 MIDDELPRIJZEN PRIX MOYENS 120 fr. LUNDI 9 FÉVRIER 1925 HARMONIE YPRIANA id. 120 fr. 100 fr. 50 fr. 17 fr. 19 fr. 50 id. id. 61'0 fr. voor 1924 525 fr. voor 1925 Tarwe de 100 kilogrammen Frotnent les 100 kilos Rogge Seigle Haver Avoine Aardappelen de 100 kilogrammen Pornmes de Terre les 100 kilos Boter de kilogram Beurre le kilo Eieren de 25 CEufs les 25 Hoppe de 50 kilogrammen Houblons les 50 kilos jlllll ji II ii! DOOR DE xnwajBnaoariE: DONNÉ PAR L’

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 9