ue j>aj bu de la bière saine et nutritive fabri- quée dans nos régions. Oü est-il le temps, oil Ton affichait osterrsi- blement a Bruxelles Bière des Flandres En déambulant, j'étais a la recherche d'un oiseau rare dans la capitale, un W. C. Finale- ment je le découvris. La période électorale étant ouverte, un loustic y avait écrit en gran des lettres Votez tous pourJe sentis mon sang bouillir dans mes veines, le candidat était un type hostile a nos régions. Ouoique la politique ne m'intéresse guère, celui la aurait quand même pu sillier après ma modeste voix. Sans m'en apercevoir, je débouche aux in stallations maritimes. J'en appréciais le luxe et Putilité, et naturellement je pensais instincti- vement au canal d'Ypres qui existait autre fois.... Mais encore une fois, j'eus besoin de me rappeler que la Ville d'Ypres est située en West-Flandre. Finalement, je pris Ie tram électrique (ob- jet inconnu chez nous), qui me transporta d'un autre cóté de la ville de magnifiques boulevards bordés d'arbres avec accès réser vés aux piétons, cavaliers, camions et auto mobiles s'offrirent a ma vue. J'admirais les pavements en bois, en ciment goudronné etc.. Vraiment les carrosses roulent sur du velours, maisici encore mes souvenirs me transportent dans les régions dévastées oü les fondrières absorbent gentiment l'essieu des attelages, comme au Bizet, au Touquet et ailleurs. Je repris le chemin de la gare, avant de m'embarquer je me régalais d'un café non cara- biné. Un Monsieur, assis a mon cóté, entama la conversation et me paria de la vie a Bruxel les. Timidement je lui expose la nótre et au lieu de s'y intéresser il me lance la phrase suivante C'est votre jauie Je n'eüs pas le temps de riposter, l'heure du départ m'appelait assis dans mon com partiment de troisièine, j'entendis continuel- lement tinter a mes oreilles c'est votre fauie. Après réflexion je dus reconnaitre que eet inconnu avait un peu raison. C'est votre faute nous ne connaissons pas le système D. Nous sommes des moutons dont on enlève la laine sans que nous crions, et on ne nous laisse que la peau. Habitants de l'arrondissement d'Ypres, qu'allez-Vous faire Vous incliner et mourir dans la misère ou bien vous solidariser en luttant contre les affres de la mort Réveille toi, vieux Lion des Flandres. Secoue ta crinière, le temps presse, crains le filet qui emprisonnera tes membres. Alors, fiélas il serait trop tard. PANURGE. Yper - Proefveld Bi ons nummer van 22 December 1928, kloe- gen wijomdat uit besparing, het Komensch kal- si]delje aanbesteed was om in Rhoubénite gelegd ie Wor4en en dat de wegen van het front altijd als proefveld dienden. In ons nummer van 26 Januari 1924 drukten een antwoord van den heer Steyaert, die ac d met de gesegden van onzen medewerker te Mogen den spot drijven. Het is pas een jaar geleden en die baan is reeds erug in slechten toestand. Daarom achten wij et oogenblik gunstig om ons artikel van 9 Fe- uari 1924 te herhalen. Aan Schoenmaker blijft bij uwe leest. Ho'a'rc^ ^^EYAERTIngenieur bij het °°g oninklijk Commissariaat Opsteller van 'projekt der baan YPer-Komen. y gewaagd onder de rubriek is h! t K" 10clve'^ te verklaren dat het spijtig door °mensch kalsijdje te zien vervangen Hstenb"6 r^0u^®n'te baan. Als Yperling en Plicht 6ta^er was ^et mijn recht en zelfs mijn as genoegzaam om uwe verontweer- diging te doen ontstaan, en uw misprijzen over mij te trekken. Bij voorbaat bericht ik U dat ik alle per soonlijkheden van kante laat de zaak alleen heeft belang. Dat ik uwe bevoegdheid niet heb in zake van wegenissen, dat beken ik volgeerne ik ben daartoe noch aangesteld, noch betaald. Maar is het wel noodzakelijk bijzondere kennissen te bezitten over de« meest moderne wegenistechniek om te bestatigen dat die rhoubénite roete der Meenenbaan, slechts twee jaar in uitbating, reeds menigvuldige diepe putten telt, en het overige verre aan 't verslijten is En tenzij groote herstellingen er aan toegebracht worden, in welken staat zal die vermaarde roete haar bevinden nog één jaar verder 't Springt in d'oogen, volgens U, dat de kilometer, in rhoubénite gelegd, alleen nog be rijdbaar is, de macadam, welke nochtans vele herstellingskosten meêbracht, is schier onbe rijdbaar. 't Is waar, de rhoubénite roete is thans nog de beste, maar dat is niet zeer ver bazend zij is nauwelijks gansch nieuw sinds twee jaar. En 't ware daarbij zeer belangsweerdig er den prijs van te kennen. De macadam ten anderen, volgens mijn kennis, gansch vermorzeld gedurende den oorlog werd slechts wat verbeterd naderhand. Ook 't vraagpunt is niet of de rhoubénite beter is dan macadam, maar wel of de rhou bénite eene kalsijde weerd is Dit punt tracht gij te verdraaien, om zoo 't antwoord te ontgaan. De «eensteenige betonbekleeding kan dus hersteld worden. Wij lastenbetalers zeggen eenstemmig des te beter en hoe eer hoe liever ...Maar gij voegt er voorzichtig bij dat deze herstelling maar zal geschieden «na enkele maanden Laat mij toe U te doen opmerken dat het reeds dubbele maanden is dat wij dobberen door die diepe, rechtingaande en dus gevaar lijke putten Dat lang vertoeven doet mij denken dat die herstelling, indien zij mogelijk is, toch wat moeilijk moet zijn. Misschien wel komt er nog al wat van die moderne techniek tus- schen bijzondere materialen gebreveteer- de waarschijnlijk bijzondere werktuigen, bijzondere vakmannen en ook wel bijzon der veel geld 't Komensch roetje zal goede fondatiën hebben Ik begin het te gelooven omdat men mis schien wel de kalsijsteenen die er van voort komen als bedding zal doen dienen, om dan de eensteenige laag er boven op te leggen. Ik zou het tegenovergestelde verkozen hebben. Nochtans alle hoop is niet verloren zoo het gaat zooals op de Meenenbaan in twee jaren steken de kalsijen wederom den kop uit 't Ware misschien eene groote voorzienigheid van ze in goede orde te leggen de breede kant langs boven De oude borduren die nog ter plaatse zijn zullen nuttig wezen. Het bezoek aan de prachtige lanen van Ter- kamerbosch vind ik gansch nutteloos. Gij moet wel weten dat alle menschen niet in even aangename voorwaarden zulke studiereizen doen. En ook verbeeld ik mij dat er in de Ter- veurenbaan zoo geen diepe putten liggen, en voor zoo langen tijd niet. Men wacht er waar schijnlijk geen enkele maanden om ze aan te vullen, dit meen ik toch. De materialen van bijzonderen aard, de mannen van bijzonder vernuft en de kredie ten... van bijzondere aanzienlijkheid... dat alles verbeeld ik mij daar altijd gereed en altijd aan de hand Mag ik uw gedacht daarover vragen En al veronderstellen dat de rhoubénite roete der Komensche baan dubbel lang weer staat dan deze der Meenensteenweg... en dan Men zal ze te herstellen hebben met groote onkosten... af te dragen niet door den Staat, maar wel door de Staddus door ons, groote lastenbetalers. De gebreveteerde... speciale materialen de bijzondere werktuigen... en ervaren vakmannen... dat alles zal waarschijn lijk moeten van verre komen... misschien wel van Brussel zelve... om dezen kilometer rhou bénite der Komensche gewezen steenweg te herstellen. Lange, zeer lange zullen wij mogen wach ten en blijven sukkelen door holen en gaten... en een der bijzonderste poorten der stad eveneens als de Meenenpoort afgesneden zien van 't rijke en nijverige Noorden. Gansch anders is het gelegen met de kal sijden. Tegenstrijdig met uw gezegden deze dóór Gheluwe bevindt zich in zeer goeden staat. Langs de overzijde, tot Brielen, Elver- dinghe, Woesten, Oost-Vleteren, tot aan de kust, de kalsijden dóór het dorp zijn zeer vol doende 't is de oasis in de zand- of modder woestijne Mocht gansch onze Route Royale »alzoo gekalsijd zijn, ze verdiende beter haren naam! In 1902 brak men den steenweg uit om hem te vervangen door macadam. Bij hooger- hand dreef men even gelijk den spot met de bekrompen gedachten der bevolking, die haar verzette tegen die groote misgreep Wie had er gelijk Op den Boulevard Malou deed men ook eene proefneming. Wat stof in den Zomer... Wat modder in den Winter Eenieder is ten zeerste tevreden er de kalsijde weder te heb ben. Wij hadden hier vóór den oorlog kalsijden aangelegd sedert meer dan honderd jaren de eenen door de Oostenrijkers, de anderen door de Hollanders. En r.og waren zij in goeden staat, en nog weerstonden zij best gedurende den oorlog en nog vormen zij nu de beste banen. En welk voordeel in 't onderhoud en de herstelling Wat zand of zinders worden aan gebracht, mannen volgen met kruiwagen, schup en handboom en de putten verdwijnen. Dit zagen wij met groote voldoening dezer dagen op den Ivemmelsteenweg en langs Dickebusch. Een klein vraagske om te eindigen. Vóór den oorlog 't Komensch kalsijdje zoo wij het gewoon waren te noemen was gelegd in kalsijen en gafgrootelijks voldoening. Verder, op 't grondgebied van Zillebeke, Hollebeke, enz. was het een gewone gravier in keien, dus minderachtige roete. Nu zien wij daar eene goede kalsijde en bij ons eene tweede uitgave van 't staaltje rhoubénite der Meenenbaan Waar zal men de duurzaamste de minst kostelijke roete van onderhoud de gemak kelijkste om te herstellen hebben De prachtige rhoubénite roeten voor Brus sel... ja, maar voor ons hier duurzame en min kostelijke banen en gemakkelijk van onder houd Schoenmaker uwe Brusselsche schoentjes passen ons niet Een Lastenbetaler YPER Aanbestedingen Telkens te ir tire in den Dienst der Verwoeste Gewesten (K. H. C.) te Yper 20 Mei Herstellingswerken der voetpaden te Boesinghe. 20 Mei Herbesteding der voltooiingswer- ken van het Gevang te Yper. 27 Mei Aanbesteding voor het aanleggen, gedurende één jaar, van de bijzondere verbin dingen met de waterleiding. 10 Juni Wedstrijd aanbesteding voor het aanleggen van een zuiveringsstation voor het water van den Dickebuschvijver met vergaar bak voor het gezuiverd water (oppervlakte der overdekte kommen in gewapend beton ongeveer 1.355 vierkante meters).

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 3