Ersche ingenieurs ©rus:© Wesfira§s©n (vervolg) In 1782 kreeg Yper een Oostenrijksch gar nizoen en, gedurende hetzelfde jaar, werd er, op last van keizer Jozef II, overgegaan tot den verkoop van een groot aantal militaire terreinen die bijna al de buitenste versterkin gen droegen. Ten gevolge der Brabantsche Omwenteling moesten de Oostenrijkers in allerhaast per verlaten (i5-i 1-1789). Den 18 November 1789 wilde generaal JUnsmaul de stad belegeren, maar de poorten bleven gesloten en de Yper- lingen liepen strijdvaardig op de groote ves ting, de eenige die aan de afbraak der buiten ste versterkingen was ontsnapt. Debelegeraars trokken onverrichterzake Frankrijk in. Den 5 December 1790 had Yper weer een Oostenrijksch garnizoen dat er bleef tot den 16 Juni 1792. Twee dagen nadien werd de stad ingenomen door den Franschen generaal Luckner en, den 2 Juli, opnieuw door de Oostenrijkers. Zij verlieten Yper in den nacht van. den 7 op den 8 November 1792, de Franschen keerden er terug den 17 November en herstelden eenige der buitenste versterkingen. Het Fransch garnizoen verbleef er tot den 2 April 1793 en werd den 6 door de Oosten rijkers opgevolgd. Den 9 September 1793 werd Yper van uit Vlamertinghe nog ai erg door de Franschen beschoten maar 's anderendaags waren de belegeraars verdwenen. Den 22 October keerden zij terug en de stad werd gedurende twee dagen gebombardeerd. De Oostenrijkers deden een uitval in de richting van Dickebuschvijver waar er slag geleverd werd. Zij leden nogal groote verliezen en keerden weer naar Yper terwijl de overwinnaars zich ten Zuiden der Leie gingen vestigen. Den 26 N ovember verjoeg het Oostenrijksch garnizoen het leger van den Franschen gene raal Vandamme dat Poperinghe en de omlig gende dorpen bezette. Intusschen hadden de Oostenrijkers de meeste buitenvestingen heropgebouwd en al die werken onderling verbonden met een over dekten binnenweg, van glooiingen voorzien. Zoo was Yper opnieuw in voldoenden staat van verweer. In de eerste dagen van Juni 1794 deden de Franschen een hevigen aanval op onze stad die door meer dan 7000 Oostenrijkers verde digd werd. Maar het garnizoen bezweek onder de overmacht en was gedwongen zich aan de Republikeinen over te geven.Die over gave gebeurde den 18 Juni en's anderendaags deden de Franschen hunne intrede te Yper die weinig van de beschieting geleden had, uitgezonderd het gedeelte begrepen tusschen de Vleeschhouwerstraat, de Boterstraat en de Elverdinghestraat, waar verscheidene huizen en kloosters door kartetsen en houwitsers ver brand of platgeschoten werden. De Fransche krijgsoverheid legde te Yper beslag op het oud klooster der Capucienen in de 1 egelstraat, dat tot voedermagazijn werd ingericht en op de gebouwen van het bisdom die in magazijnen werden veranderd voor de militaire genie (29 Pluvióse jaar IV - 18 Februari 1796). Na het beleg van 1794 werden de Zaeltje- kazerne en de Belle-kazerne afgebroken. Deze laatste werd door een nieuwe kazerne vervan- gén, gedeeltelijk op de oude grondvesten ge bouwd. Men noemde ze de kazerne van 't jaar tien (der Republiek eigenlijk 1802). Den 19 Messidor jaar XI (8 Juli i8o3), deed Napoleon Bonapartealsdan eerste Consul der Fransche Republiek, zijn intrede te Yper. Men verwachtte het beste van dit bezoek, maar te vergeefs, de stad bleef zonder besten dig garnizoen tot de gebeurtenissen van 1813- 1814 een einde stelden aan de Fransche over- lieersching in België. de St-Pieters- Na de instelling, in Frankrijk, keizerrijk (1804), kreeg de ^nt^erp' t nenpoort de benaming van NaP°'e° Den 26 October 1811 werden de hiernavcr melde militaire gebouwen in vollen eigen aan de stad Yper overgegeven A Met last van onderhoud en nu 1 air bestemming 1) de kazerne van 't jaar tien kazerne en de Ruiterijkazerne 2) elf wachthuizen, waarvan zeven 1 en vier buiten de plaats 3) de vijf kazematten (krijgsbakkery) achter St-Jacobskerk 4) de gebouwen van het krijgsgasthuis in de Tegelstraat 5J de krijgsgevangenis (overblijfsel van het Zaelhof kasteel der graven van Vlaande ren) en het gebouw der Capucienen in de Tegelstraat. B. Zonder last van onderhoud ofmilitaiie bestemming 1) de gebouwen en afhankelijkheden van de Antwerp- o( St Jacobskazerne (achter die keik en onder het bolwerk). Die kazerne werd al- gebroken in 1812. 2) de hovingen van het krijgsgasthuis (een gedeelte der gronden werd gelijfd in de hovin gen van het krankzinnigengesticht op het Zaelhof Al die militaire gebouwen bevonden zich in een erbarmlijken toestand. De stad kreeg bevel ze in goeden staat te herstellen en daar toe de gelden te gebruiken voortkomende van den verkoop der Antwerp-kazerne en der hovingen van het krijgsgasthuis. In 1812 kreeg Yper, in plaats van een gar nizoen, een aantal Spaansche krijgsgevan genen. Zij werden gelast met het aanvullen der oude grachten die het Zaelhof omringden. Dat werk was nog niet voltooid als de Span jaards in 18[3 de stad mochten verlaten. Maar de volgende jaren werden de grachten volledig gedempt en op de plaats ontstond er een uitgestrekt plein dat-weldra met woningen werd begrensd. In November 1813 werd de dépót van het 27e Fransch regiment lichte infanterie van Brugge naar Yper overgebracht. Rond het zelfde tijdstip kwam er nog een afdeeling kanonniers-veteranen. Den 23 Februari 1814 werd Yper langs den Meenensteenweg door de Pruisen beschoten. Het garnizoen, dat niet meer dan 3oo man telde, stelde zijn geschut op de vestingen achter St-Jacobskerk. Na een uur bombarde ment trokken de Pruisen zich terug. Twee dagen nadien doortrokken 5ooo Fran sche soldaten onze stad in de richting van Meenen-Kortrijk. Van den 5 Mei tot den 3o Juni 1814 werd Yper bezet door de Pruisen. Zij hadden er 3ooo man voetvolk en een regiment huzaren. Zij werden vervangen door het 69' Engelsch Infanterie-regiment en door een Hannoversch huzaren-regiment dat Engeland ten dienste stond. Dit garnizoen bleef hier tot in Februari 18]5. Dan vertrok de Engelsche infanterie w werd opgevolgd door vier bataillons Hanno- versche infanterie die met voormeld Hanno versch huzaren-regiment te Yper bleven tot den2December ,8i5, dag der intrede van de Nederlandsche legers. Gedurende de Honderd dagen van het Fransche keizerrijk (20 Maart- 27 Juni 18i5) wat va a,YJe "tÜen en6e" e" h* hoogste peil. wateringen op het fW h6] g(fchut en al de munitie werden over Oostende door de vaart naar Yper gebracht De nede laag van het FraPgchg Ct.e aan al die' be'drijvilheid.81"' einde Yper werd den 2 December 1 bataillons voetvolk en en ver eenige compagnies schutterij van het WP Nederlanden. r^r Het nieuw garnizoen betrok de ka2ern Het oud krijgsgasthuis in de Tegei"^' werd ook door troepen bezet en de kundige diensten werden overgebracht"^ de gewezen Arme-meisjesschool in de Di destraat. Voor het herstel der Ypersche versterf gen verleende de Nederlandsche Regee^' eene som van 3.894.497 gulden, 2.843 365 gulden' vóór de Omwenteling i83o reeds hunne bestemming hadden kregen. In de Lente van 1817 begonnen, werd» de groote werken de volgende jaren n,et spoed voortgezet. De bijzonderste vesting werd bijna gehee] behouden, eenige gedeelten werden gewijzigd of versterkt. Van de vijf hoornwerken door Vauk gemaakt, werd alleen het hoornwerk van Antwerpen op het Oosterfront herbouwd maar met dubbele kazematten. Aan de kom der vaart werd een nieuw kroonwerk a gebouwd dat bomvrije vi schansingen bevatte. Al de oude muren der omheining en de buitenste werken werden hersteld, de gracl ten uitgediept en de aardwerken opgehoogd met inbegrip der overdekte wegen en de glooiingen. Wordt vervolgd.) Omschrijvingsprijskampen voor merrieveulens en kweekmerrïéi van het Belgisch Trekras gehouden te Yper, den 23 Juni 192S A. Prijskamp voor merrieveulens van 2 ju (7 mededingsters) ie premie van 100 fr. met zilveren eeremetaa! aan Coene Marcel, te Dickebusch voc Nora, baai. 2' premie van 75 fr. met bronzen eeremetaa aan Delva Maurice, te Reninghe voc Laura, baai. 3e premiën van 5o fr. met bronzen eeremetaa aan Van Damme Henri, te Kemmelvoo Flora, Vos. Coppin Fernand, te Waai ten voor Poldine, vos. DochyJeroon te Elverdinghe voor Martha, vos. Dn moulin J., te Ledeghem voor .Jeanne, baai. B. Prijskamp voor merrieveulens van 3]M (5 mededingsters ie premie van 125 fr. met zilveren eeremetaal aan Vercruysse Cyrillete Vlamertingb voor Bertha, baai. 2e premie van 100 fr. met bronzen eeremetaal aan Deraedt Arthur, te Dickebusch vooi Laura, vos. 3e premie van "j5 fr. met bronzen eeremetaal: aan Debackere Leonard, te Boesinghe vooi Fanny, grijs. C. Prijskamp voor kweekmerriên (i3 mededingsters) itaal, vooi T premie van 3oo fr. met zilveren eereme aan Coene Marcel, te Dickebusch Belle Dame, vos rouaan, (6 jaar). 2e premie van 200 fr. met bronzen eeremei aan Coene Marcel, te Dickebusch v0 Miss blanche, bleek vos, (4 jaar). 3' premiën van 100 fr. met bronzen eereme taal. aan Remmery Ëmiel, te Staden voor vos, (4 jaar). Colpaert Hector, te prist»' geve- rouaaö» Waaste» ren (Rousselare) voor Mina, vos (4 jaar). Coppin Fernand, te voor Luronne, vos, (6 jaar). D. Bewaringspremiën van 1000 fr- betM per jaar en bij vierde gedeelte, 1(0 u nterriën van 5 jaar en ouder, die eenee omschrijvingspremie behaald hebben F termijn), aan Dochyjeroom, teEve ghe voor Bertha, vos, (5 jaar). (4 termijn), aan Remmery Emile, te voor Bella, baai, (11 jaar). jJ (2e termijn), aan Delva Maurice, te e voor Mina, rouaan, (9 jaar).

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 4