,7hBT vpersche LA RÉOION D'YPRES Bijvoegsel -T—Supplément «rekelijksch Overzicht r^rgang. N' ?0^29 Oogst 1925 6' Année, N° 20 - 29 Aoüt 1925 Burgerlijke Stand van Yper Frankrijk en Syrië. Terwijl Frankrijk bezig gehouden wordt e.m krijgstocht in Marokko, duiken er in door den Jo Syrië nieuwe moeilijkheden op tegen zijne jjeerschappy Er werd reeds (pp gewezen dat gene raai Saraïl door kleingeestige maatrege- de overtuiging en de gewoonten der in- rlingen had miskend. Daartegen en daar door is er een °Pstan<^ ontstaan onder de prusen. Deze hebben een Franschen post omsingeld die nog niet kon ontzet worden en de beweging neemt uitbreiding in de richting ^Niettegenstaande de Fransche beweringen zouden de verliezen, volgens een Engelsch bericht, veel aanzienlijker zijn dan men wel heeit willen bekennen. Er zouden 2000 man gesneuveld zijn, waaronder 2.5 officieren, en II kanonnen met talrijke mitralleuzen werden door de inboorlingen buit gemaakt. Frankrijk heeft zich genoodzaakt gevoeld 12000 man versterking te zenden om het hoofd te kunnen hieden aan den opstand. Marokko. ,De toestand schijnt steeds te verbeteren voor Frankrijk en Spanje. Generaal Pé'.ain is thans ter plaats, terwijl generaal Lyautey naar Parijs komt om verslag uit te brengen over den toe stand. Abd-El-Krim, die tot nu toe aanvallend op trad, en reeds aanzienlijke overwinningen be haalde, wordt hoe langer hoe meer door zijne gedwongen aanhangers verlaten en moet zich op zijne stellingen verschansen. Zelfs heeft hij een deel zijner legers moeten afzetten om de kust te bewaken, vreezende voor een overval langs de zee. De Fransche krijgsbenden, die met geluk het offensief ingezet hebben, werken met wel slagen voort. De bedrijvigheid der zeeschepen en der vliegtuigen wordt steeds grooter. Anderzijds hebben er groote legeroefenin» gen plaats van Spaansche zijde, om binnen enkele dagen den aanval aan te gaan in samen werking met het Fransch leger. Spanje heeft 100.000 man op rang gesteld om den aanval te doen lukken. Egypte. De moordenaars van den Engelschen Sir dar, wiens moord over korten tijd zooveel opschudding te weeg bracht in Egypte, wer den op 23 dezer, aa hunne terdoodveroordee- ling, opgehangen. Een van hen, om zijne bekentenissen, zag zijne doodstraf veranderen in levenslangen dwangarbeid. Arabië. De strijd reeds geruimen tijd aangevangen door de Wahabitenen die sedert enkele weken stil gebleven was, werd weer met hevigheid hernomen. Medina werd met hevig kanonvuur bestookt en onderging véle schade. De Wederiandsche Oorlogsschulden. Nadat België eene overeenkomst geteekend heeft met Amerika om zijne schuld te "vereffe nen, is Frankrijk in onderhandeling getreden met Engeland om tot een akkoord te geraken, daarna moet het in bespreking komen met Amerika. De conferentie der Fransche gezanten met Fngelsche te London heeft geen vul loende uitslagen opgeleverd. Thans spreekt men van eene bijeenkomst er drie mogendheden Amerika, Engeland un Frankrijk om de schuldvereffening tegen ®ver de twee eerste landen in eens te bespre en, zoo mogelijk, tot overeenkomst te brengen. EIK. Zille beke=Vijver Cr Cr* öe'egenheid van Zillebeke- Kermis V, 1 Prijskamp in 't lijnvisschen voor- nie -n aan spelende leden der Harmo- t^.pr,ana> alsmede aari de leden van het eestuur. Elk zegge het voort. Een middenstandsdag te Wervik Op Zondag, 23 Augusti, ter gelegenheid der Handelsfoor-tentoonstelling hielden de le den van den Middenstandsbond van Wervik een gewestelijken Middenstandsdag. De Heer Apotheker Dewulf, Voorzitter van den Middenstandsbond van Wervik, opende de vergadering 's namiddags te 2 u. hij verwelkomde den Heer Senator Mullie, die aan zijne zijde aan de bestuurstafel had plaats genomen, en stelde de H.H. sprekers aan de vergadering voor E.H. Allossery, Proost van het provinciaal verbond van West-Vlaanderen en de Heer Advocaat Mau rice De Jaegere, Voorzitter van het Midden- standsverbond van het arrondissement Kor- trijk. De Heer Volksvertegenwoordiger Herbert, weerhouden te Ledeberg, had zich laten verontschuldigen. Advocaat De Jaegere kwam de eerste aan het weord. Uw schrijver, zoo sprak hij, heeft mij gevraagd u uiteen te zetten hoe gij, de Middenstands organisatie te Wervik tnin het arrondissement Yper best zoudt vooruit helpen. Het beste antwoord dat ik op die vraag kan geven is de uiteenzetting van wat wij te Kortrijk gedaan hebben en hoe wij erin geslaagd zijn een degelijke organisatie tot stand te brengen. Dan ontleedde spreker tot in zijn diepste vertakkingen de prachtorganisatie van 't Kor- trijksche wees op haar stevige financieele inrichting en duidde de methode aan die te Kortrijk gevolgd geweest was om dien uitslag te bereiken. Bij het slot zijner rede riep hij de aandacht van de Middenstanders op het steeds stijgend gevaar dat van socialistische zijde komt en op de middelen die dienen gebruikt te worden om dat gevaar te bekampen vereeniging, organisatie, syndicale geest, eendracht en tucht. Ook de jeugd mag niet onverschil lig blijven. E. H. Allossery vulde het slot van de rede van vorigen spreker aan met te wijzen op nog twee andere gevaren Voor de middenstan ders de coöperatie zoowel van wege het groot kapitaal dan van wege de werklieden en het gebrek aan syndikale geest, bij den Middenstander zelf, dewelke aan afgunst lijdt en broodnijd. Hij eindigde met een krach tigen oproep tot de jeugd. De E. H. Lefere, Proost van den plaatse lijken Middenstandsbond van Wervik sloot de vergadering met een woord van dank voor al diegenen die aan het welgelukken van de Handelsfoor hadden medegewerkt. Hij dank te de sprekers, de toehoorders en de H. H. Brutsaert en advokaat Butaye die door hunne tegenwoordigheid op de vergadering er aan gehouden hadden een blijk van genegenheid aan de Middenstanders te geven. Liefde drama De genaamde Yde Jules, 22 jaar oud, schil der van beroepen wonende te Yper, Bascule straat, was, sedert eenige maanden reeds, in kennis met Muylle Valentine, insgelijks van Yper. Deze laatste had nu alle verdere betrek kingen willen staken, hetgeen aanleiding gaf tot menigvuldige woordenwisse lingen. Nu Vrijdag, 21 Oogst 11., ging Yde Jules rond 6 uur 's avonds het meisje afwachten aan den uitgang der fabriek, waar zij werkzaam was. Muylle Valentine echter, ziende dat deze kerel haar met opzet afwachte, ging terug binnen en deed onderwijl de politie verwitti gen. Doch enkele oogenblikken nadien be merkte Yde het meisje, dat in de binnenplaats op zijn vertrek wachtte, en loste een revol verschot op haar, waarna hij aan 't vluchten gintf Het slachtoffer, getroffen aan den kin, wierd de eerste zorgen toegediend door dokter Van Robaeys, die samen met M. Vandenbraem- bussche, poTitiekommissaris, ter plaats ge sneld was, zij werd daarna naar het hospitaal overgebracht. De moordenaar kwam zich enkel den zater dag avond aangeven op het politiebureel en werd, na onderhoor, overgebracht naar het gevang van Kortrijk. Nog eene Na zooveel andere is de Maatschappij De Ware Bolders voor den oorlog gevestigd bij M. D. Verhack, ïn de Klokke hersticht bij M. C. Vandelannoote, Herberg de Nieuwe Post, Rijsselstraat, I./S. Den Zondag 16 dezer heeft de Maatschappij met haren onver- moeibaren voorzitter den H. Cam. Lamps en den ievervollen schrijver den H. Jul. Bouten haar nieuw lokaal ingesteld en eena luister- lijke prijsbolling gegeven. De prijzen werden behaald ie"prijs HH. Gam. Lamps, Fr. Versavel, P. Baekelan it, Al. Dépuydt van Yper. 2e prijs HH. Fm. Deraedt, Sylv. Allaeys, Dan. Levvilly, Georg. Rijckebusch, van Voor- mezeele. 3e prijs HH. Van Brabander H., Vancoil- lie H Baekelandt Ch., Vierstraete Jér., van Yper. 4e prijs HH. Baiüeul Pros., Boucken- ooghe Art., Degryse Ch.-L. Bondue Méd. van Wytsch iete. Eene premie van ve-stkomende werd toe gekend aan de HH. bolders van vVytschaete en deze van moest getal aan de HH. Bolders van Voormezeele. Het doet deugd aan 't herte te zien hoe Yper meer en meer herleeft en hoe d'oude gebruiken terug komen. Wanneer hu de beurt aan de Ware Bloemtros en de Onvermoeibare Bold, tis Een die er was. Bijzondere Trams De verschillende vlaamsche maatschap pijen te Yper hebben, voor Zondag 3o Oogst, aan het beheer der buurtspoorwegen een bij zondere tram gevraagd ten einde alle vervoer te vergemakkelijken voor de beèvaarders naar Vlaanderen's Yzerveldte Dixmude. Deze bijzondere tram vertrekt uit Yper om g ure 's morgends. Terugreis om 6 uur uit Dixsmuide. De prijs heen enterug 6,60 frank. Stilstand in al de gewone staties. Verklaringen van den 21 tot. den 27 Oogst iQiö Ver klaring en van den 7 tol den i3 Oogst TQ25 Geboorten Kerrinckx Theresia, Rijsselstr., 81. Catry Lacien, Pennestr., 67. Callandt Marie, Veurnesteenw., 98. Minnekeer Julias, Zonnebekesteenw. Mus Octave, Boom gaardstraat, 11. Moerman Louis, Dixmudesteenweg. Cherchye Achüle, Doorgangstr., I. Vanhoorne Jacqueline, Basculestr., 11. Wollaert Marguerite, Hondstr., 21 (van Rousbrugge). Huwelijk Depreeuw Eugène, bediende te Beveren/a. Yzer en Van Elslande Renilda, z. b. te Yper. Sterfgevallen Lesage Arthur, 59 jklompenmaker, echtg. Ghys Lucie, Klaverstr., 5. Verhaeghe Camille, 58 j., bakker, echtg, Dubois Irma, Dickebuschsteenw., 140. Clays Maria, 82 b., wed. Milleville Ludovicus, Boomgaardstr., 13 (van Poperinghe). Wyckaert Leon, 5 m,, Minneplein. - Vundenbussche Elodie, 47 huishoud ster, echtg. Biebauw Hendrik, Dickebuschsteenw., 129. Vangheluwe Oscar, 32 j., mekaniekwerker, ech'g. Coffyn Germana, Paddepoelstraat, 8. Verklaringen van den 14 tot den 20 Oogst 7Q2S Geboorten Vanoyerstraeten Jacqueline, Veemarkt, 8. Simpelaére Anna, Aardestraat. Defever Simonne, Penne- straat, 28. Vandesande Gilbert, Eigenheerdstraat, 8. Moerman Agncs, Bruggesteenw., 3. Colfyn Henri, Minne plein, 11854. Truwant Marcel, Hoidstraat, 21 (van Vlamertinghe); Huwelijk Werrebrouck Oscar, bediende en Pannekoucke Esther, z. b., beiden te Yper. Sterfgevallen Vanwynsberghe Charles, 84 j z. b., wed. Vanheuie Emma, Korte Thouroutstr., 7. Van Blan- ckenberg Mathieu, 13 m., Waterkasteelstr., 15. - Derekx Henri, 65 j., herbergier, wed. Camerlynck Sylvie, Lange Thouroutstr. (van Reniiighelst). Staelens Sidonie, 47 j., huishoudster, echtg. Hommez Jules, Lange Thouroutstraat (van Locre). Geboorten Herman Monica, Hondsiraat, 21, (van Wyt- schaete). Deruyter Camille, Dickebuschstw. Coudron Roger, Bruggestw., 2, Velghe Polydore, Biuggestw. Gadeyne Roger, Kallvaart, 64. Teite Warie-Thérèse, Post- hoornenstraat. Eggermont Dlna, Zonnebekestw. Lenoir Georgette, Pennestr.tat, 12. HuweliJk Samyn Leon, zinkwerker.te St Jan en Daelmarr Beatrice, naaister te Yper. Sterfgevallen Verburgge Ivern 8 m., Mtrneplein. Christiaens Mathilde, 61 j., huiTioudster, echt Samyn'Xaxier Lange Thouroutstraat (van 3oesinghe). Teite Lucie, 42 j., huishoudstei, wed Steverlynck Charles, l ange Thourout straat (van Wafou^. Vancoillie Julie, 68 jz. b., wed. Bouten Alois, Meeiiensleenweg, 7 i- Delplace Theodore, 85 j., z. b., echt. Devos Öctavie, Pannenhuisstraat, 115. Vandevyvere Addré, 2ni. Dixniudeslraat, 23.

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 9