t"dens den oorlog opgelegd en de 'J van alle leeningen door den Staat ^dTschadevergoedingen aangegaan, fr. t8o ooo. ppvha'de aan het Staatsdomein, spoorwe- 2° SC s^rijea en telegrafen, waterwegen, ?en' P°banen, enz, 4,190.800,000 fr. ^"schade aan de private eigendommen 000 fr ^'^c°hade aan de personen (totalisatie van 4" C,ifeiten betaald op 3i December 1924, deannune r5o 400,000 Ir. 1-20 144,380,000 tr. Totaal 20,144. bedrag van het Duitsch geld dat den omloop teruggetrokken werd en inge- eld tegen Belgisch geld, bedraagt f'oS i84,773m-18 pf"' voor een teSenwaarde .uit 77 c. 7)634,4I1'°66 lr' Val kosten voor hulp en voeding door I ië. op zich genomen voor het tijdperk JL.giS, zijn de volgende jo Toelagen verleend door de Belgische [peering aan de «Commission for Relief in gelgium A Van 1914 tot 11 -November 1918, 381,210,000 fr. 22,571,773 pond 8 s. 9 d. i3i,3oo,ooo dollars. Die uitgaven vallen ten laste van Duitschland, rachtens art. 232 van het verdrag van Ver- gilles. België is vrijgesteld van de terugbeta- ;Dj mits voorbehoud van den Amerikaan- ichen eisch. Van 11 November tot 3i December 1918, 33,5oo,ooo dollars. Die som blijft door België aan de Vereenigde Staten verschuldigd. 2° Terugbetaling door den Staat van de uitgaven voor hulp en voeding gedragen door de gemeenten gedurende het tijdperk 1914-1918, 838,369,954 fr. 81 c. waarvan ,998,929 fr. 01 c. betaald als kapitaal ten 'aste van het buitengewoon krediet van 5oo millioen frank, geopend in het ministerie van èinnenlandsche zaken voor het .dienstjaar 3919 en de rest 338,371,025 fr. 80 c. terug betaalbaar in 66 annuïteiten van 17,764 478 fr. 85 c. van Januari 1920 af. 3" Terugbetaling en kapitaal van de tekor ten voortkomend van de verliezen tot aan de wapenstilstand geleden door de intercommu nale inrichtingen voor bevoorrading onder den oorlog tot stand gebracht, terugbetaling gedaan ten laste van een bijkomend krediet van 3o millioen, uitgetrokken op de begroo ting van binnenlandsche zaken Voor 1922 (verhaalbare uitgaven 28,ó77,3g5 fr. o5 c. Totaal der uitgaven vermeld onder 2° en 3° 867,047,350 fr. 3o c. H O U T H Er M Inauguration du Monument aux Morts Dimanche 3o aoüt a eu lieu la benediction et l'inauguration du-Monument aux Morts de la grande guerre une colonne en pierre bleue, de 5 mètres de hauteur,' surmontée d'un cas que. Les noms des 18 morts v sont gravés, ainsi que cette inscription Houthem a ses Héros et Martyrs. La journée a commencé par une grand' messe au cours de l'aquelle l'aumonier mili taire Landrieux a prononcé une allocution trés émouvante. Cette cérémonie a été suivie de la bénédiction du Monument par l'abbé Vervaecke, curé de Houthem. Puis un grand cortege a traversé les rues Pavoisées et a défilé devant le Monument qui fut couvert de fleurs et couronnes. Les discours furent prononcés par M. M. Jules Leterme, bourgmestre, Henri Mouret, président des combattants et par le représen tant duRoi. Tegen Muggenbeten Een eenvoudig en radikaal middel .zoo- aast de muggenbeet begint te jeuken eenige Ogenblikken het vuur eener cigaret zoo dicht ^gelijk er tegenhouden zonder het vel te Verschroeien. Na de ramp wan Hardelot Het zwemsport in onze scholen Dertien kinderen van Wattrelos werden te Hardelot door de verraderlijke zee aan de lietde hunner ouders ontrukt, 't Was een schrikkelijke ramp die gansch de beschaafde wereld heeft ontroerd. Ouders en kleinen worden diep betreurd. Maar is dat genoeg Kan er dan volstrekt niets gedaan worden om den terugkeer van zulke onheilen te vermijden? Is het mogelijk Wij zijn overtuigd dat het aanleeren van het zwemsport door onze scholen daarin veel zou verhelpen. I en bewijze daarvan geven wij hieronder eenige bijzonderheden over hetgeen te dien opzichte te Tourcoing namelijk wordt gedaan. Daar is het onderricht in het zwemmen verplichtend voor al de kinderen, jongens en meisjes, die de hoogste klas bijwonen van de lagere school. Om de beurt begeven die kinderen zich regelmatig naar de gemeente lijke zwemkom waar zij, door bevoegde per sonen, een degelijke opleiding in dat hoogst nuttig sport ontvangen. De uitslagen zijn oprecht bewonderens waardig op 100 kinderen bekomen er gemid deld q5 een getuigschrift van bekwaamheid na een jaar onderricht. Dat getuigschrift wordt enkel gegeven aan deze die de volgende proef gelukken duikelen zonder reddingsgordel en zwemmen op een afstand van 25 meters. Een hooger getuigschrift wordt afgeleverd aan degenen die dezelfde proef op 40 meters kunnen alleggen. Dit jaar hebben 2o3 kinderen (139 jongens en 64 meisjes) het gewoon brevet ontvan gen en in kinderen (80 jongens en 3i meis jes) het hooger brevet Te Tourcoing zwemmen de schoolkinderen als visschen zoo vlug. In een interview verklaarde de heer Jéróme, hoofdopziener van het lager onderwijs Si nos écoliers avaient été, a Hardelot, surpris par la marée, comme le furent leurs pauvres petits camarades de Wattrelos, je >j n'ose pas avancer qu'ils eussent tous été sauvés,mais certainement la plupart seraient parvenus a regagner le rivage et nous n'aurions pas a déplorer une pareille cata- strophe Wat te Tourcoing wordt gedaan kunnen wij hier ook. Toekomend jaar heel zeker wordt onze zwemschool op moderne wijze heringericht. Wij zijn overtuigd dat de stadsoverheid, het onderwijzend personeel en de ouders hun plicht ten volle zullen begrijpen. IVe Congrès National D'Horticulture. Les Rapports requs jusqu'a ce jour et les adhesions nombreuses qui ne cessent de par- venir au Secrétariat font présager que le IVe Congrès National d'Horticulture qui se tien dra a Anvers-Borgerhout les 12.i3. et 14 sep- tembre' prochain a l'occasion de la grande Exposition d'Horticulture sera couronnéd'un franc succès. En même temps sera tenu le Congrès de La Ligue Nationale du Coin de Terre et du Foyer. Le programme est envoyé gratuitement sur demande au Secrétariat3i. Rue de la Démo cratie, Bruxelles. Voor bet behoud onzer oorlogsherinneringen De heer Albert Cleenewerck, eigenaar van het Hotel Skindies zendt ons een afschrift van den brief dien hij heeft laten geworden aan de volksvertegenwoordigers van het Ar rondissement Yper, brief waarin hij nadruk legt op de dringende noodzakelijkheid in onze streek de schoonste onderstanden (abris) te bewaren, enkele zeer belangrijke mijnputten en dergelijke oorlogsherinneringen. M. A. Cleenewerck heeft overschot van gelijk er kan immers niet genoeg gedaan ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Iets over Geilenkweek Op Woensdag 2 September had te Rousse- lare de groote prijskamp plaats voor geiten en bokken van 't arrondissement. Te dier gelegenheid werden uit al de deelen van West-Vlaanderen eenige geiten en bokken aangebracht om daar onderzocht te worden met doel den Standaard der West-Vlaam- sche Hertegeit vast te stellen. Voor het arrondissement Yper werden ook eenige verdienstelijke dieren naar die bijzon dere tentoonstelling gezonden. Met fierheid mogen wij zeggen dat de vakmannen en erva ren kweekers de geiten bewonderden van Louise Bouckenooghe en Jules. Mareco van 't syndikaat van Elverdinghe en van Camille Verminck en Jules Vandeputte van 't syndi kaat van Brielen. Maar wat nog 't meest bijval had was wel de wonderbare bok van Jules Mareco. Madame Pharaïlde haalt eere van hare goede zorgen en 't syndikaat van Elverdinghe spant nen keer te meer de kroone. Louise Bouckenooghe verkocht daar een geitenlam pas eenige weken oud voor de mooie som van 125 franken. Dit is een doorslaand bewijs dat de geitenkweek winst gevend kan en moet zijn voor onze zoo brave werklieden. Aan bovengemelde personen sturen wij onze beste gelukwenschen voor den grooten bijval van hunne dieren, en onzen grootsten dank voor hunne zoo goedwillige medewer king. Met iever zetten wij ons opnieuw aan 't werk om ons goed en' lieflijk Hertenras op te beuren ën te verbeteren. E. C. Vrije Wolken Zaterdag laatstleden had de Thuyndag- wedstrijd plaats bij onze Ypersche rookers. Of het er gezellig is toegegaan hoeft niet ge zegd. De beker Garreyn werd voor de derde maal gewonnen door onzen kampioen Leon Seynaeve en hem beslist toegewezen. De overhandiging zal, met feesten gepaard, geschieden in den loop der maand September. De wijk Kalfvaart mag zich aan eene bijge voegde kermis verwachten. Hartelijk profi ciat 1 Nankje. Saison de Football 19251926 Dimanche prochain, 6 septembre, commencent les matches de football pour les divisions su périeures. A partir du i'r Octobre commenceront les matches des divisions inférieures. Ypres et principalement le local du sport sont désignés pour centraliser tous les rensei- gnements non seulement de la région mais du pays entier. Nous n'en doutons pas, qu'en annonqant aux sportmen, que tous les renseignements et résultats seront connus avant 6 heures du soir a 1'Hotel des Brasseursnous leur ferons grand plaisir. Vu le grand nombre de communications que nous devons demander a Bruxelles et dans toute la Flandre, nous prions les sportmen de la ville de ne pas nous demander de résultats. Les amateurs des environs, pourront rece- voir les résultats après accord suivant condi tions a demander a YHótel des Brasseurs Place de la Gare a Ypres. x O. C'est done Dimanche 6 septembre que com mence la serie des matches officiels pour le championnat de 2e division. Par suite de la grève des imprimeurs l'organe officiel a cessé de paraitre depuis plusieurs semaines et le calendrier complet n'a pu être publié. Nous donnons ci-dessous la série des matches se jouant en septembre et nous espérons, avant

Het Ypersche (1925-1929) | 1925 | | pagina 5