Vande Lanoitte's koffies zijn de beste. Kon' van nk!ij!<e Hofbouwmaatschappij ^et Arrondissement Yper der Algemeene Vergadering van Zondag 27 December 1925 Herreman opent de vergadering om i ure en verleent het woord aan den die lezing geeft van 't verslag der t vergadering, dat aangenomen wordt. fjecretaris .rige ver£ pg d.d. Voorzitter verontschuldigt M. Van- die nog steeds te Antwerpen door •#sei' onpaS: seüjkheid weerhouden is. Hij deelt ons «ede dat op derden Zondag van Januari de jjgrkiezwg zal plaats hebben voor de helft der raa< dsleden, waarvan denamen op bijzon dere s' «tslag (aadsverg tembrieven zullen vermeld worden. Het als raadslid van M. Aug. Bailleul is in adering van 16 December aangeno men nieuw geweest. Volgens gewoonte werd een raadslid als plaats ver/anger aanbevo len, Yper het is M. Jules Casier, boomkweeker te nochtans is het iedereen vrij gelaten te gteinmen voor wie het hem belieft. jj. Herreman vestigt de aandacht der tal rijke tegenwoordige leden op 't volgende punt der dagorde, namelijk de uitreiking der eere- teekens aah de god- coreerden. Hij verleent vervolgens het woord aan M. Remi Bouquet, .officieel vertegenwoordiger der stad Yper, die M. Colaert, burgemeester, verontschul digt niet te kunnen tegenwoordig zijn. In wel gepaste woorden drukte M. Bouquet zijn ££noegen uit als gemeenteraadslid en tevens als lid der maatschappij drie onzer ieverigste jeden te mogen het bijzonder Land'.ouw- eereteeken van 2e klas op de borst vestigen als belooning hunner bewezen diensten. Dit aijn de reeds vroeger vermelde Heeren Vandevoorde L., Dethoor Ferdinand en de Gottal Oscar. M. Herreman bedankt nogmaals, in naam der maatschappij, M. Arthur Butave, die, het woord verleend zijnde, de leden der Konink- Tuinbouwmaatschappij zijne bijzondere dankbaarheid verzekert voor de algemeene deelneming aan de huldebetooging van Zon dag 1.1., voor de mooie bloemengarve hem aangeboden en voor den uitstel der algemeene vergadering der maatschappij ter dezer gele genheid. Een algemeen handgeklap begroet deze woorden Daar wij op 't einde van 't jaar ig25 zijn, geeft M. Vandevoorde den staat der kas te kennen; de rekening van 1925 sluit met een batig slot van 3oj2 fr. 24 cm. Dit goede nieuws wordt met algemeene toejuiching begroet en M. Herreman bedankt den schatbewaarder voor zijn nauwkeurig boekhouden dat hem tot eere strekt. Daarna wordt overgegaan tot de prijsuit- deelingen aan de bekroonden van de Sectie "Werk van den Akker voor de tuinbezoe- tan, de tentoonstelling van September 1.1. deze van de Koninklijke Hofbouw maatschappij voor den wedstrijd van gevels balkons en de mededingers der maande- ijksche aanbrengsten voor 't jaar 1925; heb- tan bekomen Victoor Theophiel, 9 punten. Lauwers Marcel, 5 punten en zilveren eeremetaal. «éis Jules, 4 punten.Dethoor Ferdinand, Ponten. Vanwinsen Nicolas, 2 punten. - 0styn Canaille, 2 punten. Vermeulen Cyr. 1 Punt. M. Canaiel Bostyn die in September eene ^"ibola zeem geleverd had, weigert het be- ag te ontvangen en laat het ten bate der ®aatschappij. De voorzitter dankt hem daar over. gorden als nieuwe leden aanvaard D Debtxuf Gerard, Kalsijde van Komen, VOOrr - ^nlentijn, Statielaan,voorgesteld door Aci' ^an<^evo°rde. 3) Van Overberghe le Rijke Klarenstraat, voorgesteld door camille. 4) Wagemans Frangois, unrnesteenweg, voorgesteld door Albe- ric Scheire. 5) Feneau Aimé, Gr. Markt, voorgesteld door Bonte Charles. 6) Verbeke Achiel, Kafferwijk, voorgesteld door Barzeele Achiel. 7) Verbeke AugustVanden Peere- boomplaats. 8) Talpe RichardVeurne- steenweg. g) Wydouw Jules, Veurnesteen- weS- IO) Bolle Léopold, Wandeling, huizen Siroux. ix) Dekaezemaker MauriceMinne plein, allen voorgesteld door Mortreu Jules. M. Alfred Valcke wordt eerelid in plaats van werkend lid. De tombola bestaande uit fruit- en sieraad- planten geleverd door Firmin Lepercq was belangrijk en werd onder een ruim i5otal tegenwoordige leden uitgelot. De vergadering sloot om 17 1/2 ure. Zondag 17 Januari 1926, om 14 1/2 u., algemeene vergadering in 't lokaal «Hotel des Brasseurs Statieplaats. DAGORDE a) Verslag der vorige vergadering. b) Voordracht door M. Vanderborght over groententeelt. c) Voorstel van nieuwe leden. d) Jaarverslag ig25. e) Mededeelingen. f) Herkiezing van de helft der raadsleden. g) Tombola, geschonken door M. Baete Ev. Namens het Bestuur De Schrijver, De d.d. Voorzitter, H. Casier. Th. Herreman. Ttjinbouwkromek BALKONS «5c De bloementeelt heeft in alle landen een zeer groote uitbreiding genomen, de liefde voor de bloemen en planten heeft zich zoo sterk ontwikkeld dat men zelfs in de nederig ste woning eenige bloeiende planten zooals geranium's, fuchsia's en andere aan het ven ster ziet. In stad beschikt men maar zelden over een stukje land, en als men liefhebber is van bloemen moet men zich vergenoegen die te kweeken aan het venster en op den balkon. Die plaatsen schikken goed voor bloemen te kweeken, daarbij wordt de woning ermede versierd en het verblijf wordt er zeer aange naam. Die teeltwijze kan niet genoeg aanbevolen worden. In vele steden, zooals het geval is voor Yper, is deze aangemoedigd door het inrichten van prijskampen voor het versieren van vensters en balkons. Hier bedoelt men niet alleenlijk het versie ren van het huis van den rijke, de vensters van den werkman mogen niet vergeten wor den. De vensters beladen met capucienen, reukerwtjes of al andere planten worden on derzocht en nagezien met dezelfde zorg als de balkons die rijkelijk versierd zijn. Vele menschep kunnen zich niet bezig hou den met het voorbrengen der noodige planten noch met hunne vermenigvuldiging, hetzij bij gebrek aan kennis, 't zij bij gebrek aan tijd of zelfs aan plaats daarom zal het voordeeliger zijn van de planten bij een bloemist aan te koopen. Op die wijze kan men zich vergenoegen aan de planten de noodige zorgen toe te die nen ten einde ze zoolang mogelijk in goeden staat te behouden. De punten waarop de aandacht dient ge trokken te worden zijn licht, lucht, warmte, vocht en voedsel. In de woningen hebben de planten in het algemeen altijd te weinig licht en nochtans het licht is voor de planten noodzakelijker dan de vernieuwing van de lucht. De planten welke aan het venster geplaatst zijn mogen ook niet aan de hevige zonnestra len blootgesteld worden, want de bladeren en zelfs de bloemen zouden verbranden. De planten die men binnen kweekt mogen, wij nooit blootstellen aan koude luchtstroo- men (trekgaten), maar de verandering van lucht is zeer voordeelig voor al de planten in het algemeen. Iedereen is overtuigd over de noodzakelijk heid van het toedienen van meststoffen in den bloementeelt. Hun gebruik is bijzonderlijk aan te prijzen voor de planten die men binnen in de woningen kweekt. Het spreekt van zelfs dat men er niet zal aan denken de natuurlijke meststoffen, zooals beer, ale of koedrek te gebruiken. Daarom zal men zijn toevlucht nemen tot de scheikun dige meststoffen. De volgende formule is aan te raden en heeft altijd goede uitslagen gegeven ammoniak sulfaat 1 gr. ammoniak nitraat 1 gr. potasch nitraat 4 Sr- potasch sulfaat 4 gr. De potten worden een maal per week met die oplossing begoten. Men dient nochtans niet uit het oog te ver liezen dat men gedurende de week de planten moet besproeien met zuiver regenwater naar mate de noodwendigheden. De planten groeien best in de ligging van het Oosten, zij bloeien er overvloedig en de bloeitijd duurt lang. Het Zuiden in het algemeen is slecht omdat de planten aan de hevige zonnestralen bloot gesteld zijn nochtans kunnen de planten weêrstaan mits men ze goed begiet. Het Westen kan ook gaan en is in alle geval toch beter dan het Zuiden. De Noordkant in het algemeen is niet ge schikt voor de bloemen. Wil men vensters of balkons met bloemen versieren langs den Noordkant, dan is men verplicht er planten te zetten welke reeds bloeien, zooals kloeke en welgewortelde ge ranium's. Onder de planten welke meest geschikt zijn voor het versieren van balkons komen de klimplanten op den eersten rang. De beste zijn de wilde wijngaard (vigne vierge), de elematis, de glycine, de japaansche hoppe, de klimmende rozelaars, de capucienen, de spaansche boon, de reukerwtjes, de pelargo nium's met iftebladeren, enz., enz. Daarbij nog eenjarige planten welke gansch den Zomer bloeien. Deze laatste worden ge plant in Mei of Juni. Hier zijn aan te bevelen de geranium's, fuchsia's, anjeliers, pyrethrum, petunia, reseda, enz., enz. Men kan ook eenige bloembollen er tus- schen planten zooals lelieën, begonia's, tul pen, narcissen, enz. Als doorlevende plant is de hortensia ook zeer aan te prijzen, te meer dat dezes bloem zeer lang bewaart. Mochten deze korte aanduidingen aanlei ding geven tot opluistering van den aanstaan den wedstrijd van versierde vensters en bal kons, en ons een groot getal mededingers aanbrengen. Zooals verleden Zomer zal een Jury zijne ronde doen en alle verdienstelijke versierin gen bekronen. Ik wakker dus alle liefhebbers aan van nu af hunne schikkingen en maatregelen te nemen om aan dien wedstrijd te kunnen deel nemen. Ik herhaal het nog, zooals ik hooger zegde, niet alleenlijk worden de balkons der huizen bezocht maar ook de nederigste werkmans woningen. Wij bezitten hier in de stad verscheidene tuinwijken die huisjes of liever die kleine villa's zijn allerbest geschikt om eene mooie versiering te bekomen. Ook rekenen wij dees jaar op eene groote medewerking van de tuinwijken. HORTICO. iiofslaé

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 5