Dokter D. PEENE Chambres Legislatives Questions et Réponses Ministère de la défense nationale Question n" 62 de MA melot du 23 février Le département de la défense nationale o0ursuit en ce moment les expropriations nécessaires en vae de la creation, a Ploeg- steert, d'un dépot de munitions. Id. Ie ministre ne voudrait-il pas nous dire jo Quelle est la superficie a exproprier et quelle est la dépense prévue 2» S'il est exact que le plan parcellaire comprend des terres a labour de première qualité, des bois récemment replantés et des fermes nouvellement reconstruites au compte de dommages de guerre 3° Pourquoi le département croit devoir xréer ce dépót a Ploegsteert, alors qu'il pos- sède aux environs d'Ypres des terrains mili- taires désaffectés et de médiocre qualité, tels jes bois du Polygone Réponse i° Environ 180 hectares sont a exproprier. La valeur des diverses catégories de terrains a emprendre n'est pas encore connue, mais d'après les acquisitions faites pour le dépót de munitions d'Houthulst on peut tabier sur une dépense d'environ 2 millions. 2* Les emprises primitivementprévues com- portaient environ 126 hectares de bois dévas- tés, dont la replantation n'a pas été opérée 3e restant consistait en prairies (19 hectares ■environ) et terres labourables de qualité diver se (35 hectares). Les limites nouvelles adoptées d'accord avec le ministère de l'agriculture, en vue de la conservation des cimetièr'es anglais deman- dée par le gouvernement britannique, ne mo- difieront guère cette proportion. Une ferme existe dans l'assiette du dépót projeté. II n'est pas possible de la maintenir. Par contre, une deuxième ferme, recon- struite a la limite sud des emprises, pourra .être conservée, des mesures ayant pu être prises sans inconvénients pour la contourner. 3° L'emplacement du dépót de Ploegsteert a été choisi par une commission interminis- térielle paree qu'il était le plus avantageux au point de vue de la faible partie du terrain de culture qu'il englobe. L'emplacement dans la région du bois du Polygone a, été écartée a cause de la nature du sol et de la difficulté des liaisons ferroviaires dont la création auraitcoüté plus de5 millions. En waarom niet Binnen kort zal men het nieuw Justitiepa leis oprichten. Volgens het lastenboek blijven de puinen der aloude kapel van 't Gasthuis eigendom van den aannemer die ze ter plaats zal herbruiken ofwel doen wegvoeren. Eens de Kathedraal en de Hallen heropge bouwd zal er hier niets meer van puinen overblijven, niets meer dat herinnert aan het Duitsche vandalenwerk. Zou ons gemeentebestuur de nog bestaande 1 kolommen en arcaden van het oud Gasthuis niet kunnen afkoopen Er is nu spraak het Gedenkteeken onzer gesneuvelden in de Hallestraat op te richten en, volgens het voorloopig ontwerp, zou dat gedenkteeken late* voleindigd worden door het bouwen van eene gaanderij met twee ver- diepen. Dit gebouw zou buitengewoon prach tig zijn, misschien wel te prachtig als men rekening houdt met onze zeer beperkte geld middelen. Juist daarom denken wij dat de Stad prak tische* en beterkoop die zaak zou kunnen oplossen en bijzonderlijk inheelkorten tijd. Met voornoemde kolommen en arcaden zou ■men eene gaanderij kunnen maken waardig ons gedenkteeken te bevatten en te versieren. Die gaanderij zou ongetwijfeld diapen in druk maken en te allen tijde doen herdenken het lijden en het strijden onzer innig geliefde moederstad. Dat degenen die een treffend voorbeeld van zulkdanig werk willen zien maar eens Belle bezoeken, daar ook werd het gedenkteeken der gesneuvelden geheel en gansch opgericht met de puinen van het Belfort en van de Kerk. 't Is roerend van eenvoud, onvergetelijk grootsch Wat men te Belle deed kan men hier ook. En waarom niet Poorteklokke. N. B. De foto van het gedenkteeken der Helden van onze zusterstad Belle zal gedurende eenige dagen in den winkel van onzen uitgever tentoongesteld worden. Aux Invalides de Guerre de t'Arrondissement d'Ypres Afin d'éviter toute confusion dans les de- mandes d'indemnités ou de secours, le Comité d'Arrondissement de l'Oeuvre Nationale des Invalides de la guerre porte a la connaissance des invalides qu'il existe, en Belgique, deux organismes distincts qui ont pour but de ve- nir en aide et de subvenir aux besoins des invalides et des mutilés de guerre. 1) L'Asile des Invalides (A. S. I. B.) dont il existe dans l'arrondissement quelques sections notamment a Ypres et a Wervicq, qui procure gratuitement des maisons d'habitation aux invalides de guerre qui ont au minimum une invalidité de 70 2) L'Oeuvre Nationale des Invalides de la Guerre (O. N. I. G.) dont il existe un Comité au chef lieu de chaque arrondissement, qui accorde a tons les invalides de la guerre les avantages suivants a) Indemnité de mariage 2Óo frs. b) Indemnité de naissance 100 frs. par enfant. d) Secours en argent en cas de nécessité. d) Secours extraordinaires pour suralimen- tation. e) Soins médicaux. f) Appareils de prothèse. gj Admission dans un hópital ou un sanato rium. h) Prêts pour achat de maisons, installations commerciales, etc... i) Frai-s de funérailles et secours a la veuve, 25o frs. -f- 100 frs. par enfant en dessous de 18 ans. Le Comité d'Arrondissement d'Ypres de l'Oeuvre Nationale des invalides de la guerre se réunit tous les mois (le ir mercredi) tou- tes les demandes d'indemnités, de secours ou de prêts peuvent être adressées soit directe- ment au Président ou au Secrétaire-trésorier, soit a un des membres du comité. Pour obtenir les indemnités de mariage, naissance. ou de décès il y a lieu de produire les pièces suivantes 1) Un extrait de l'acte de mariage, naissance ou de décès. 2) Une copie du certificat d'invalidité. Depuis la constitution du Comité d'Ypres en juin 1920, il a été payé jusqu'a ce jour plus de 125.000 frs. aux invalides de l'Arrondis- sement. LE COMITÉ Le Président, Le Vice-Président Robert Clinckemaille Eugène Biebuyck Rue d'Elverdinghe, 25 Ch. de Menin Le Secrétaire-trésorier Vander Mersch Joseph Rue de Stuers Membres MM. Caenepeel Edm., Gruwez Aimé, Gruwez Isaï, DumonAmédée, Desegher Emile, Molein Oscar, secrétaire permanent. Statielaan, 9 Y P E R Specialiteit voor Mond- en Tandziekten Gebitten en Misgroeide Tanden. Menige weken gingen voorbij zonder mij het genoegen te gunnen mijne geachte Yper- sche sportmannen over onze C. S. Y. eenige woorden mede te deelen. Reeds is het twee jaar dat wij in IIde afdeeling spelen en ook het tweede jaar dat onze C. S. Yers worstelen en wroeten om aan de rood-witten de eere...plaats van rood lampje te sparen. Tot nu toe leverden wij omtrent overal harden kamp en hielden de besten in bedwang,maar bezweken soms voor minderen, hier of daar door onaangename voorvallen welke op het moraal onzer mannen wellicht weerklank vonden. Het bewezen feit is dat wij weinig gelukkig zijn geweest gedu rende de huidige kampioenschappen. Ook onze eerste ploeg zit nog niet rotsvast genoeg ineen de spelers kennen elkaar maar te vaag en hebben ongelukkig het wederzij dsch betrouwen niet in hunne medespelers, be trouwen welk onmisbaar is bij een elftal dat vooruit wil. Het ontbreekt aan training en bijzonder een weinig theorie over het foot- ballspel zou niet ten onpas komen. Ditzelfde geldt voor alle spelers van C. S. Y. ran welke afdeeling zij ook deel maken. Hoever staat nu onze tweede afdeeling Op de i3df> plaats op 14 mededingers, met 7 punten, doch zal en mag daar niet blijven. Zij verdient beter en moet vooruit. Onze derde is 5de op 9 deelnemers en koes tert alle hoop er te blijven De vierde van C. S. Y. staat op de 4de plaats op 10 deelnemers en kan meteen «coup de collier», Zondag aanstaande bij voorbeeld, de derde plaats veröveren. Onze Scholieren, die heden de 2d: plaats hebben bereikt en hunne taak, voor dit jaar, ten einde zijnde, verdienen een hartelijken proficiat. Maar laat mij er bijvoegen dat het toekomende seizoen hun aan 't hoofd van het peleton moet zien toekomen. Ik vraag aan al de onzen, die het oefenen van 't footballsport als een vermaak beschou wen, zonder er eenig persoonlijk belang bij te zoeken,deze liefhebberij nog meerterharte te nemen en er onderling een plicht van te maken waarbij het zinnebeeld kan waargeno men worden van vriendschap en betrouwen. En zoo ieder elftal met moed en ver standhouding,als één man, de 90 minuten van 't spel volhoudt, dan komt zeker eene over winning onze kleuren toe. Als anderen... Yper's mannen, op 't papier, verloren geven, dan aan U van het tegenover gestelde te bewijzen. Houdt U meer saam, leert elkaar kennen om U allen onder eene vlag, de onze, te vereenigen. Laat nog niet los voor dit seizoen en gij komt hooger op het aanstaande. Rood - Wit. Ouderdomspensioen De Lijfrentmaatschappij Help u zeiven noodigt alle werklieden, zoowel vrouwen als mannen, en ook de kleine burgerij, vriendelijk uit zich in regel te stellen met de bepalingen der nieuwe wet op de ouderdomspensioenen en vroegtijdigen dood. Die wet is in voege sedert I Januari 1926 en het is voor iedereen van het hoogste belang t<j weten wat er te doen is om de voordeelen er van te kunnen genieten. De heer L. Van den Hende, schat bewaarder der Maatschappij, houdt, den Dinsdag van iedere week, van 6 tot 8 uur 's avonds, zitting in den Saumon. Daar kan iedereen zich laten inschrijven en alle noodige inlichtingen bekomen. Het is geraadzaam- zich te voorzien van 't trouwboekje. Namens het Bestuur De Voorzitter, R. D. Cordknier.

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 5