Vande Lanoitte's koffïes zijn de beste. Kamer der Volksvertegenwoordigers Belgische Wetgevende Kamers de Guerre aux Commissaires Principaux. 2ïn vous demandant instamment de prolon- ger autant que faire se pourra le fonctionne- ment de la Fédération et des Coopératives, je reste fidéle au voeu émis par la Fédération Nationale des Sinistrés dans son Assemblée -<iu 9 novembre 1924 a Bruxelles ce voeu disait qüe les Coopératives devaient subsister jusqu'a ce que soit réglé le dernier sinistré. Dans ce but, je prie M. le Président de la Tedération de vouloir bien soumettre a l'appro- bation des Délégués des Coopératives le vceu jsuivant Attendu qu'il reste encore un grand nom- t)re de dossiers de Dommages de Guerre a rtraiter.. Attendu que la liquidation des dossiers •par les tribunaux est trés onéreuse. Attendu que la liquidation de ces dossiers pourrait se faire par les Coopératives sous le .controle de la Fédération. Attendu que le fonctionnement des ces .organismes ne coüte rien au Trésor et vu la situation actuelle des finances de l'Etat. «Les délégués des Coopératives pour Dom- images de Guerre réunis en Assemblée Géné rale le 11 mai 1926 émettent le vceu de voir le Gouvernement procéder a la remise aux Coo pératives de tous les dossiers susceptibles de ■transaction Ce vceu, de même que celui présenté par M. 1Geutenria pu étre mis aux voix ne figurant fias a Vordre du jour de l'Assemblée. VRAGEN EN ANTWOORDEN SENAAT 'Ministerie van Spoorwegen, Zeewezen, Posterijen, Telegrafen, Telefonen en Luchtvaart. Vraag van den heer Mahieu De minister gelieve mij te doen kennen om welke redenen het gewezen centrum van wegen en werken, gevestigd te Rouselare zou worden overge bracht naar Yper. Wegens zijn centrale ligging was Rouselare nochtans gansch aangewezen om er, in geval van decentraliseering, bedoelde afdeeling te handhavenhet is het kruispunt van al de lijnen van West-Vlaanderen. Bovendien zijn de be dienden en werklieden er gehuisvest en velen bewonen er hun eigen huis. Tot wat al nutte- dooze onkosten zou dit overbrengen naar Yper aanleiding geven, zoowel voor het personeel als op bestuursgebied inrichting van lokalen, bureelen, nieuwe bergplaatsen, gronden, enz., terwijl dit alles te Rouselare nog bestaat, en aldus ?ou het wederoprichten der afdeeling aldaar tot geenerlei onkosten aanleiding geven. Te Yper treft men geen enkel dezer voordee- len aan het is gelegen buiten den werkkring der afdeeling, waarover er toezicht dient uit geoefend. De bedienden en werklieden, ge noodzaakt te Yper te komen werken, zullen verplicht zijn een groot gedeelte van hun dag in den trein door te brengen, om zich naar hun werk te begeven Ik vraag of de minister den vroegeren toestand niet kan handhaven. Waarom wil hij aan Rouselare eene inrichting ontnemen, die tot den economischen bloei der stad kan bij dragen Antwoord Bij mij kwamen nog geen voor stellen toe van het beheer van spoorwegen be treffende de herinrichting van sommige afdee- lingen van den dienst van wegen en werken. Wanneer dit werk zal voorgelegd worden, betgeen niet lang meer zal uitblijven, dan zal ik met zorg nagaan welk gevolg dient gegeven te worden aan de opmerkingen van den ge- achten senator. Ministerie van Landbouw. Vraagijm 't Vlaamsch) van den heer Dierkens De begrooting der verhaalbare uitgaven voor 1924 voorzag 10,000,000 frank om voor- loopige en half-definitieve woningen op te bouwen in de verwoeste streken. Wil de heer minister mij mededeplen of de voorziene som is besteed geworden aan haar voorgeschreven doel Zoo ja, in welke plaat sen en onder welke voorwaarden werden voorloopige en half-definitieve woningen ge bouwd Antwoord Het geëerd kamerlid vergist zich omtrent het cijfer voorzien in de begroo ting voor de terugbetaalbare uitgaven voor het bouwen van werkmans- of half-bestendige woningen. Immers er werd slechts op de begrooting, art. 89 (Staatsblad, 4 Juli 1924, nr 186, bladz. 3418), eene som van 3,5oo,ooo frank voorzien. Sinds 1924, bouwde de Dienst der verwoeste gewesten geene half- bestendige woningen meer. De som van 3,5oo,oóo frank heeft gediend tot de voltooiing der wijken van Dixmüde, Zonnebeke, Rousselare, Meenen, Moorslede, Nieuwpoort, Yper(Ligyen Kalfvaart), alsook voor het verleenen van toelagen aan particu lieren die voor eigen rekening half-bestendige woningen opbouwden of hun woning, door oorlogsfeiten vernield, heroprichtten. In het laatste geval mocht de handelsprijs 1914 de som van 3,000 frank niet overtreffen. Ministerie van Openbare Werken Vraag in 't Vlaamschvan den heer Butaye Een nijveraar vraagt toelating om een fabriek te bouwen. Hij ontvangt deze schrifte lijk van de betrokken diensten. Wanneer de fabriek voltrokken is, wordt er van hooger hand op gewezen, dat de verstrekte toelating ongeldig is, als komende van een ondergeschikt onbevoegd beambte. Zou de achtbare heer minister me willen mededeelen of de fabrikant, die ter goeder trouwe gehandeld heeft, eventueel de gevolgen moet dragen van de door den ambtenaar be dreven fout Antwoord Bij vonnis van de rechtbank van enkele politie te Wervick, die op de hoogte was van de gewraakte feiten, werd de betrok ken nijveraar veroordeeld tot het afbreken van de gebouwen die hij, zonder toelating vanwege mijn ministerie, opgericht had bin nen de strook onderhevig aan dienstbaarheid van trekweg. Die nijveraar is in hooger beroep gegaan tegqn dat vonnis. Ministerie van SpoorwegenZeewezen Posterijen, Telegrafen, Telefonen en Luchtvaart. Vraag {in 't Vlaamsch) van den heer Boens Landbouwers en kooplieden die hunne ver zendingen willen doen vlas, hooi, strooi of andere waren moetende tegen regen beschut worden en dit langs de buurtspoorweglijn Veurne-Poperinghe, klagen over de traagheid waarmede zij hunne verzendingen kunnen doen. Wagens ontbreken er niet, maar vóór hst gansche depot Veurne zijn er maar vier bachen. Zou de heer minister het beheer van buurtspoorwegen niet willen uitnoodigen om voor het aanstaande hooi-en vlasseizoen den voorraad bachen te verdriedubbelen Antwoord De Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen meldt, dat haar nooit meer afgedekte wagons dan beschikbaar gevraagd werden. Het is daarom, dat zij het niet noodig heeft geacht zich meer dekkleeden aan te schaffen. De maatschappij beschikt over 10 dekklee den te Veurne, 11 te Dixmude en 1 te Yper. Deze statiën helpen elkander en het is nooit voorgevallen, dat alle dekkleeden tegelijk benuttigd waren. Het is voorgekomen dat, om de dekkleeden van de eene statie naar de andere te zenden, de zending één dag uitgesteld werd, doch dit geval heeft zich maar tweemaal voorgedaan. De Nationale Maatschappij van Buurtspoor wegen verklaart, dat ze niet aarzelen zal het huidige effectief dekkleeden op bedoelde lijnen te vergrooten, indien het noodig mocht blijken. Ministerie van Financiën Vraag van den heer Boens Had er een aan besteding plaats voor het opruimen van het plaatijzer op het front Tegen welke prijs wordt dit plaatijzer aan de koopers afgestaan Of wel, wanneer heeft die verkoop plaats gehad of zal hij plaats hebben Antwoord De ijzerplaten alsook de prik keldraad van het front zijn lang als nadeelig aanzien geweest door de verscheidene dien sten gelast met de heropbouwing der verwoes te streken. Na verscheidene pogingen tot openbare verkooping en afstanden uit ter hand, is het beheer der domeinen er nochtans in geslaagd, den 7n Mei 1923, dien ijzerafval aan zekere firma toe te wijzen mits 710 frank en 1,635 frank per wagon van i5 ton, navolgens de sectoren. De aanbesteders hebben zich bijzonderlijk toegelegd op de inzameling van prikkeldraad en hebben in 't algemeen het opruimen der ijzerplaten verwaarloosd, waarvan de lading moeilijk en zeer kostelijk was (slechts 7 en. 8 ton per wagon van i5 ton). Het weghalen van den prikkeldraad mag als geëindigd aanzien worden sedert April 1925. Sinds 1" December daaropvolgende is de inzameling van het overblijvende alsook van het plaatijzer toevertrouwd aan eenen ondernemer door het beheer gekozen en die de onontbeerlijke waarborgen van eerlijkheid opleverde. De vergunningshouder heeft 40 frank per ingezamelde ton betaald tot i5 Mei 11. na dezen datum en ingevolge de vermindering van den prijs der vervoertoelatingen voor het zware ijzerafval, werd deze betaling op 10 frank per ton verminderd. Mocht het huidig monopolie nadeelen opleveren of een betere afzet van ijzerplaten mogelijk zijn, dan zou het beheer niet aarzelen een ander stelsel van inzameling in voege te brengen. Vraag van den heer Boens Heeft een kon- troleur der domeinen het recht een openbare verkooping welke hij voorzat, nietig te ver klaren Een openbare verkooping of aanbesteding had te Brugge plaats waar de frontschuil plaatsen voor afbraak toegewezen werden tegen ongeveer 23 centiemen per kilogr. Eenige dagen later werd die verkooping of toewijzing nietig verklaard en de toewijzing had nadien uitterhand plaats tegen i3 centie men. Bovendien bevatte het lastenboek borg tochten van5otob2o,ooo frank. Op het oogen- blik der toewijzing werd aangekondigd dat die borgen niet verplichtend waren. De kleinen, die hadden willen een aanbod- doen, werden door dat feit geweerd. Gelieve de heer minister mij te zeggen of die feiten echt zijn en of zij met het reglement of de wet strooken Antwoord In strijd met de meening van het achtbaar lid, heeft het beheer der domei nen de toewijzing der schuilplaatsen aan het front niet vernietigd om die nadien uit ter hand te verkoopen mits eenen prijs die lager zou zijn dan dien in openbare verkooping bekomen. In werkelijkheid werden de schuilplaatsen wel op 3o Januari 1925 openbaar te koop gesteld, maar ze werden slechts toegewezen onder voorbehoud der goedkeuring door het hoofdbeheer. Daarenboven had de toewijzing plaats onder eene dubbele gebeurlijkheid 't zij de afbraak;der schuilplaatsen die alleenlijk ijzer bevatten, 't zij de afbraak van al de schuilplaatsen op het front. De keus tusschen.

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 5