Kamer der Volksvertegenwoordigers travail sérieux, qu'il égargne au lieu de gas- piller, qu'il se mette a paj'er ses dettes avec le produit de son travail, qu'il revienne au respect de sa signature et de l'honnêteté, et immédiatement on se reprendra a avoir con- fiance en lui et a lui accorder du crédit. II n'aura pas besoin, pour cela, de la solliciter par la voie des journaux et par des conféren ces publiques, la confiance ira a lui spontané- ment, sans qu'il la demande. C'est la la seule faqon de refaire son crédit. Economiser, travailler, respecter ses engage ments, tout est la. Hors de la, pas de salut. Un banquier, a bout d'expédients, a la veille d'etre coffré pour banqueroute fraudu- leuse et émission de fausses traites, imagina pour se tirer d'affaire, d'envoyer la circulaire suivante a tous ses créanciers Mes amis, a partir d'aujourd'hui, je com mencerai a être honnête. Faisons table rase du passé. N'jr pensons plus. L'argent que vous m'avez confié est perdu, qu'il reste perdu Mais je vous assure qu'a l'avenir vous ne perdrez plus l'argent que vous me donnerez. Je vous en donne ma parole d'honneur. Apportez moi done de nouveau vos précieuses économies 1 Ayez confiance en moi, je la mérite. Je rouvre mes guichets et j'espère que vous viendrez me prêter un million Faut il dire que eet appel pathétique ne fut pas entendu des capitalistes Des amis du banquier, qui eux non plus n'avaient pas le sou mais l'avaient aidé a gaspiller l'argent de ses clients, eurent beau lui voter des adresses de confiance et aller jusqu'a traiter d'imbéciles ceux qui n'apporteraient pas le contenu de leurs tire lires, personne ne vint verser aux guichets de la Banque. Mais des gendarmes vinrent... Monsieur Jaspar, que votre Belgique tra vaille davantage, que votre gouvernement économise, qu'il paie ses dettes et fasse hon- neur a ses engagements, et la confiance vous reviendra d'ellemême. Votre franc remontera tout seul. Mais si vous vous bornez a faire des boni- ments et de grands gestes et de belles pro messes, les Beiges vous regarderont avec plus en plus de dédain, et s'écarteront de vous. Votre franc dégringolera encore- Les deux voies vous sont ouvertes. Laquelle suivrez-vous L'accord franco-beige du 9 Octobre 1919 et le remploi des indemnités de Dommages de Guerre M. le Président du Conseil, ministre des Affaires étrangères, a fait connaitre a M. le sous secrétaire d'Etat des Finances chargé des Reparations, qu'après accord intervenu entre la France et la Belgique, les dispositions relatives au remploi des indemnités de dom mages de guerre insérées dansl'accord franco- beige en date du 9 octobre 1919, devaient être interprétées de la manière suivante En principe, le remploi doit avoir lieu, a moins d'impossibilité matérielle oulégale, dans la commune du dommage sur place et en iden- tique. En cas d'impossibilité matérielle ou légale, il pourra être effectiré sur un autre emplace ment de la même commune, ou sur un terrain d'une commune limitrophe contigu a rempla cement de l'immeuble détruit. Lorsque la reconstitution en identique, non seulement rencontre une impossibilité maté rielle ou légale, mais serait manifestement contraire a l'intérêt économique, il pourra être procédé a un remploi en analogue. Toutefois, dans ce dernier cas, une décision spéciale sera nécessaire pour la constatation d'une telle impossibilité de remploi en identi que, étant entendu, en outre, que la nature de l'exploitation reprise sera la même que celle de l'exploitation détruite, la règle ainsi formu- lée interdisant par conséquent la substitution d'une exploitation industrielle a une exploita tion agricole et réciproquement. Suivant la règle admise depuis 1921, la re constitution des meubles meublants peut se faire.sous forme d'une réinstallation en Fran ce ou en Belgique, a condition que les meu bles destinés a y pourvoir soient achetés dans le pays oü les dommages ont été subis, si la réinstallation a lieu dans l'autre pays. Quant aux biens qui ne donnent lieu qu'a l'octroi d'une indemnité de réparation, ils de- vront faire l'objet du remploi dans la com mune du dommage, ce remploi pouvant ne pas être nécessairement effectué en identique, a la condition qu'une correspondance rigoureu- se soit maintenue entre la nature des biens dé- truits et la nature de ceux qui feront l'objet du remploi. Le Sinistré (Paris, 3o-5 ig2Ó). Beknopt Verslag Uittreksels Vergadering van Dinsdag 1 Juni 1926 De Barakken van giet Koning Albert Fonds De VoorzitterWij vangen de interpel latie aan van den heer Debunne tot den heer minister van landbouw nopens de beslissing, in dato 20 Maart 1.1. door den verefïenings- dienst van het Koning-Albert Fonds, in over leg met den minister van landbouw genomen, op grond waarvan de pacht der barakken met 1 Juli aanstaande met 20 tot 75 t. h. wordt verhoogd De heer Debnnne (in 't Vlaamsch) Ik ver lang dus den minister te interpelleeren over de beslissing, in dato 20 Maart 11., door den vereffeningsdienst van het Koning Albert fonds, in overleg met den minister van land bouw genomen, op grond waarvan de pacht der barakken met 1 Juli aanstaande met 20 tot 75 t. h. wordt verhoogd Het is niet de eerste maal, dat wij de be woners der barakken moeten verdedigen tegen huurverhooging. Vlak na den oorlog, had de regeering inge zien dat wilde men de verwoeste gewesten weder opbouwen men vooreerst een woning moest schenken aan de arbeiders van dien wederopbouw. Toen heerschte het beginsel dat de huur prijs toch iets moest opbrengen, maar niet veel, namelijk 2 t. h. van het kapitaal. In dien tijd ook werden die barakken niet enkel be trokken door werklieden, maar ook door teruggekeerde geneesheeren en andere lieden. In 1923, werd bij ministerieele omzendbrief beslist, dat de huurprijs moest verdubbeld worden. Wij hebben aan het bestuur, of liever aan den beheerraad, geantwoord, dat wij moeilijk op dien omzendbrief konden ingaan. Wij gaven de redenen op van onze meening en verzochten het bestuur te willen onderzoe ken of het niet mogelijk was ons van dien opslag te ontslaan. De administratie antwoordde ons dat zij niet op hare beslissing kon terugkomen, daar een huur van 4 t. h. van 't belegd kapitaal zeker niet te hoog was. Wij interpelleerden toen den heer Van de Vyvere,"die antwoordde dat hij de zaak zou onderzoeken. In ieder geval, in 1923, werd de verhooging van 100 per honderd toegepast. Vele menschen hebben hardnekkig geprotes teerd, maar zij moesten zich onderwerpen. Op 3i Maart van dit jaar ontvangen wij van 't liquidatiekomiteit van 't Koning Albert- fonds een schrijven waarbij ons wordt ter kennis gebracht dat de huur der barakken met 75 t. h. zal verhoogd worden, en de Nyssen-huts met 20 t. h., dat dit slechts een eerste stap is en van 1 Juli af een nieuws ver hooging zal toegepast worden. Onmiddellijk hebben wij besloten te inter pelleeren, want die brief is bijna eene uitda ging voor de bewoners der barakken. Hetj niet om financieele redenen dat men de pa^ ten verhoogt, maar om degenen die een andet huis kunnen huren, aan te zetten de barakket te verlaten. Maar waar gebeurt dit Zulke vallen kunnen zich misschien hier of daarwel voordoen,maar in Meenenis dat niet hetgevaf buiten misschien voor enkele oude menschen De uitzonderingen zijn geen reden om tal. looze familiën te treffen met een verhooging van 75 t. h. Na de ontvangst van bovengemelden brief hebben wij eene raadpleging ingesteld. Wel nu, bij al de familiën die wij geraadpleegd hebben stelden wij vast dat die menschen niets beters wenschen dan eene behoorlijke woning te bekomen 3oo gezinnen zijn trou- wens ingeschreven om eene andere woning te betrekken en wachten. Buiten de 5oo gezinnen die in de barakken wonen, zijn er nog talrijke die elders in Meenen in gansch slechte voorwaarden wonen. Allen wachten de gelegenheid om betere woningen te betrekken. En nu, hoe zijn die barakken! Er zijn er 23r in betrekkelijk goeden staat en 234 in slechten staat. 1,800 menschen wonen er thans nog en daaronder zijn er 400 kinderen beneden de 16 jaar. Het is niet menschelijk die arme lieden nog meer te doen betalen. In 1923 heeft men de pacht van 8 en 9 franl op 16 en 18 frank gebracht. En nu zou men ze nog willen met 75 t. h. verhoogen Namens die arme menschen doe ik beroep op de rechtvaardigheidsgevoelens van den minister. Ik hoop dat hij dien maatregel niet-zal toe passen. Die barakken zijn in zoo 'n slechten staat dat de regen door de daken dringt. Er is geen voldoende waterbevoorrading. De wegen zijn onbegaanbaar bij slecht weer. Wie dien toe stand kent km uit t toelaten dat nog eene ver hooging worde opgelegd. Mijnheer de minister, gij die van West- Vlaanderen zijt, die de nooden aldaar kent, gij kunt uwe ministerieele loopbaan goed begin nen door met een edelmoedig gebaar de be dreiging voor die arme menschen weg te nemen. Er werd ons weieens gezegd waarom neemt uw gemeentebestuur die barakken niet over De stad Meenen die zooveel onder den oorlog heeft geleden, is daartoe niet in staat. Vóór den oorlog had onze stad ruim een mil- lioen schuld thans een dozijn millioen frank. De VoorzitterUw spreekduur is ver streken. De heer Debunne (in 't Vlaamsch). Ik zie den minister glimlachen en zal het dus niet lang meer trekken. Ik druk er nogmaals op, dat wij niet in staat zijn zelf dien last op ons te nemen. Ik hoop dus dat de achtbare minister zijne ministerieele loopbaan zal beginnen met een prachtig gebaar ten voordeele van deze arme, ongelukkige West-Vlamingen, met de huur- pacht niet te verhoogen. De heer de Selys-Longchamps. Ik steun den spreker. De heer Baels, minister van landbouw, openbare werken en ekonomische zaken (in 't Vlaamsch). Mijn eerste woord in deze in terpellatie en ook als minister, is dat de interpelleerder een bekoorder is. Zijn gevoeli ge woorden vermurwen iemands hart. Ik heb de dossiers over deze zaak onder zocht. En 't heeft me een beetje verwonderd, dat de burgemeester van Meenen niet lievef zijn gemeenteraad- interpelleert, ofwel zijn ei gen geweten, in plaats van de regeering.Wan' het Koning-Albertfonds heeft na den oorlog deze barakken gebouwd en ze ter beschikking van de gemeente gesteld. De gemeenten moe ten de pachten ophalen bij de bewoners, efl zij zouden dus gemakkelijk kunnen zegge0

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 2