Caisse Commerciale de Rooiers Tijdperk van 10 tot 25 Juni5,75 's jaars Schoone Postkaarten Voorheen G. DE LAERE G° HALFiVIAANDEUJKSCHE REKENINGEN hebben dat dezen niet zouden te betalen heb ben als ondei pachters. De heer Dierkens (in 't Vlaamsch). Waar haalt het Koning Albertfonds het recht dat op te dringen aan de gemeenten De heer Baels, minister van landbouw, open bare werken en ekonomische zaken (in 't Vlaamsch). Aangenomen maar dit neemt niets af van de vraag die ik stel. Wat ervan zij, is het gevraagde huurgeld rechtvaardig De barakken kosten in igig de som van 7,5oo frank. Thans vraagt men 14 tot 16 frank per maand aan de bewoners. Is dit overdreven Men moet er rekening mee houden dat die schatting gedaan werd in 19rg. Het Koning- Albertfonds had zich zelfs van de huishuurwet niets kunnen aantrekken, en meer vragen dan die wet toelaat, maar dat heeft het niet gedaan. Voorts moet ik er op wijzen dat de meeste dezer barakken bewoond zijn door nijverheids- arbeiders die toch een zeer hoog dagloon verdienen en die kleine huur wel kunnen betalen. De omzendbrief sprak dus van 75 t. h. opslag. Ik heb u bewezen dat die pachtprijs niet overdreven is. Ik wil echter rekening louden met den toestand die te Meenen heerscht, alwaar hij verschilt van dien van Yper daar staan vele huizen leeg en niet alleen burgershuizen maar ook arbeiderswo ningen. Ik ben tot het besluit gekomen de aange kondigde verhooging in te trekken. Ik vestig echter de aandacht op het feit dat wij ons bezighouden met de likwidatie van het Koning-Albertfonds. Er zijn nog 8.000 ba rakken en er wordt veel naar gevraagd, name lijk door nijverheidsondernemingen. Wij zouden dus gaarne die barakken vrij zien en zouden de gemeenten derhalve willen uitnoodigen maatregelen te nemen ten einde tot het ledigen van die barakken te komen. Waarom zouden de gemeenten waar zulke barakken zijn, ze niet overnemen Te Gent bezit het stadsbestuur barakken waarvoor zij 5o frank vraagt. De heer Vavdemeulebroucke (in 't Vlaamsch). Die barakken zijn heel wat beter aangelegd dan die te Meenen De heer Baels, minister van landbouw, open bare werken en economische zaken (in 't Vlaamsch). De stad Luik heeft insgelijks barakken. Daar is de prijs 60 frank. Te Roe- selaere is de prijs 5o fr. Mijn laatste woord is in alle geval wat mijn eerste was namelijk dat de omzendbrief zal ingetrokken worden en dat aldus van de aangekondigde verhooging wordt algezien. (Zeer wel zeer wel op vele banken.) De heer Dierkens (in 't Vlaamsch). Te Yper, zegt de minister, staan «kortwoonsten» leeg dat is eene dwaling er staan daar 40 barakken leeg, burgerswoningen, maar geen arbeiderswoningen. Het kan sommige kamerleden verwonderen, dat hier met zooveel passie gesproken wordt over deze in schijn onaanzienlijke kwestie. Dat zal nochtans niemand verwonderen, die den toestand werkelijk kent. En de heer minister is nevens de kwestie, wanneer hij meent dat de gemeentebesturen de pachters zijn van het Albertfonds. Immers, wij vragen ons af met welk recht het Albert fonds de gemeentebesturen zou dwingen als pachters op te treden Wanneer de gemeen tebesturen zulks doen, dan is het goedschiks, en ik kan u verklaren, dat de burgemeester van Roeselare zou geweigerd hebben, op 1 Juli e. k., verhooging toe te passen, moest zij gehandhaafd zijn gebleven De minister zegt dat eene pacht van 16 fr. niet te hoog is. De middenprijs van den ver koop van de barakken is 3,5oo frank. Dat is de prijs gevraagd door het Koning Albert- mnds. Tegen 5 t. h. berekend, is dat een be drag van i3 frank. De pacht van 16 frank is dus onredelijk. Gedurende jaren schenkt de Siaat premiën om het bouwen aan te moedi gen, en waarom zou hij zich dan voor de armsten onder de armen geene offers mogen opleggen Ik vraag dus dat de heer minister zou belet ten dat het Koning-Albertfonds later nog met eene verhooging zou afkomen. De heer Debunne (in 't Vlaamsch). Ik dank den minister voor zijne bevredigende woorden. Hij heeft gezegd dat hij binnenkort de ba rakken zal noodig hebben. Ik heb daar niets tegen, maar dan zal de minister eerst moeten zorgen voor andere woningen. De woonkrisis doet zich nergens zoo bitter voelen als te Meenen. Er staan bij ons nog 466 barakken, waarvan vele niet meer bewoonbaar zijn, maar waarin de menschen toch blijven omdat ze niets anders hebben. Vier honderd huizen zijn er bij ons noodig. Ik reken op u, heer minister, om ons daarin te helpen. Men heeft zich afgevraagd of de heer minis ter demokraat of konservateur was. Zoo hij nog geen demokraat is, dan is hij zeker op weg het te worden. De heer Vandemeulebroncke (in 't Vlaamsch). Ik wensch den heer minister geluk. Maar er was een voorbehoud in de rede van den minister hij wil aan de gemeenten vragen de barakken te ledigen. Daar wil ik op in gaan. En ik doe opmerken dat te Dendermonde sedert den oorlog nage noeg niets is herbouwd. Er werden vooral burgershuizen wederopgebouwd alsook eene tuinwijk. Dat is alles Nu pas is eene maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen opgericht. Wij bezitten te Dendermonde barakken van het Albertfonds en andere die wij zelf opge richt hebben. Welnu de stad Dendermonde heeft de pacht harer barakken niet verhoogd. Ik doe verder opmerken dat er te Den dermonde geen enkele woning leeg staat. Zoo*de stad de barakken van het Albert fonds moest overnemen dan zóu ik wenschen dat men aan Dendermonde gunstige voorwaar den zou verleenen. Met den interest van het kapitaal zouden wij kunnen doen wat men in Gent gedaan heeft, d. i. voorloopige woningen oprichten in de plaats van de barakken en wegenis alsook de waterbevoorrading ver beteren. De heer Rubbers (in 't Vlaamsch). Zooals de andere sprekers dank ik ook den heer mi nister om zijn hartelijke woorden en zijn schoone daad 1 Een punt wil ik even nog aanraken voor steden als Dendermonde was het nog niet mogelijk arbeidswoningen herop te bouwen, omdat dê vroegere woningen in steegjes lagen die gelukkig verdwenen zijn. De stad moet dus nieuwe wijken aanleggen die veel geld kosten. Het wegnemen van de barakken gaat dus samen met de uitbreiding van de stad. De minister zou ons dus moeten steunen waar wij van Spaarkas of kredietinstelling kredieten willen vragen om dien aanbouw te beginnen. Op die wijze zouden wij de noodige werken kunnen aanvangen. De heer Catteeuw (in 't Vlaamsch). De heer minister had mij zijne beslissing mede gedeeld. Ik wil enkel de redelijkheid van zijn maatregel even doen uitschijnen. De opschudding onder de barakkenbewo- ners was zeer groot toen ze vernamen dat de huurprijs zou verdubbeld worden. De barakken zijn in een erbarmelijken staat. Vele zijn zoo vervallen dat zij niet meer be woonbaar zijn. De bewering van de liquida tiekommissie is dus heelemaal valsch Feitelijk is de grootste oorzaak, waarom in de meeste plaatsen de barakken bewoond blij ven, de woningnood. Daarvan kan ik tal van voorbeelden aanhalen. En wanneer ik nu spreek van de barakken, die tegen 24-frar.k per maand worden verhuurd, dan beweer ik, dat de opslag ook hier niet ge rechtigd ware geweest. In de plaats van de huur op te slaan, zou men beter doen het premiënstelsel voor de steenen huizen verder uit te breiden dat ware een gezonde maatregel. Om te sluiten dank ik den achtbaren minis ter om den zoo gunstigen maatregel welken hij als blijde inkomst komt te treffen met de verhooging in te trekken. Ik dank hem, namens de bewoners der barakken. De heer Butaye (in 't Vlaamsch). Ik dank ook den heer minister voor zijne welwillend heid. Mag ik hem nochtans doen opmerken dat men deze barakken zou moeten bewoonbaar maken, daar zij in sommige streken in al te slechten staat zijn. Mag ik u ook doen opmerken dat te Wervik de barakken niet kunnen gemist worden Het ware dus gansch onaannemelijk te denken aan hef verhoogen van den pachtprijs. Eene vrouw uit Zonnebeke kwam mij vin den. Zij had geweigerd te betalen, zoohng zij n'et tegen regen in hare barak beschut was. En nu wil men haar de achterstallige pacht doen betalen Daar het eene arme vrouw geldt, zou ik willen vragen dat de overheid de betrokken vrouwnietaltestrengzoubejegenen. De heer Dejardin. Men neme het me niet kwalijk de stem van een Waal bij dit Vlaamsch concerto te laten weerklinken (Gelach.) Ik wensch den minister geluk we gens het intrekken van den aangeklaagden omzendbrief. Doch het komt erop aan de on rust der huurders van de barakken te bedaren. Indien deze pachten dienen verhoogd, dat men de wet ter zake toepasse. Na dit gezegd te hebben, wensch ik nog eens den minister geluk om zijn beslissing. De Voorzitter. Het incident is gesloten. (Verontschuldigde zich voor die zitting de heer Missiaen, belet). Stad Yper - GEMEENTERAAD Zitting van Zaterdag 5 Juni 1926 om 14 ure 30 DAGORDE 1. Proces verbaal van de zitting van 8 Mei. 2. Stedelijk kerkhof-grondvergunningen. 3. Middenelland-verpachting. 4. Autobusdienst-Poelcapelle-Yper. 5. -Yper-Locre-Poperinghe. 6. Gemeentelijke huishoudschool begroo ting IQ2Ö. 7. Openbare Onderstand-afstand van pacht. 8. Gedenkteeken-onthullingsfeesten-krediet 9. Wijkkermissen-vragen om toelage. 10. Mededeelingen. ten btsreele dezer. Aangesloten bij de BANQÜE DE BRÜ^ELLES (Kapitaal 200.000.000 - Reservefonds 94.440.000) Rekeningen 6 maanden 53,^3 p. h. 1 jaar 6,00 p. h. wcessXBCMSttK»

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 3