e Jaar, N° 10 - 19 Juni 1926 7e Année, N° 10 - 19 Juin 1926 BOMBARDEMENT - Weekblad - - voor het Arrondissement Yper ©r®auan dar Vereeniging der Geteisterde™, der Yperache Clubs, enz. journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d Ypres Organe de I'Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen 15, Boterstraat, 15, Yper Abonnement 9 fr. 50 per jaar Buitenland 15 ft. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Naamloote artikels geweigerd Rèdacticn, Administration et Publicité 15, rue au Beurre, Yprei> Abonnement 9 fr. 50 par an Etranger 15 fr. On peat s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges Les articles non signés sent refuses A l'Ecole Moyenne d'Ypres Le dimanche 20 Juin, an heures du matin, aura lieu l'inauguration d'un monument destiné a glorifier la mémoire des Anciens Élèves tombés pour la Patrie. Les parents des anciens élèves morts pour la patrie, ainsi que les anciens élèves qui n'auraient pas été touchés par une invitation, sont priés de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Yper In de Middelbare School Zondag 20 Juni, om n uur 's morgens, zal de onthulling plaats hebbf n van een ge denkzuil ten einde de nagedachtenis te ver heerlijken der Oud-leerlingen gesneuveld voor het Vaderland. De ouders, der voor het vaderland gesneu velde oud leerlingen, en ook de oud-leerlingen die geen uitnoodiging zouden ontvangen heb ben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Handelskamer van Yper Zaterdag 19 Juni 1926, algemeene vergadering der Handelskamer van Yper om 8 uur 's avonds, in het Hotel Sultan Groote Marktte Yper. DAGORDE i") Voordracht over boekhouden. 2°) Inschrijving, bezoek vaar de vaart. Het Bestuur. Koninklijke HofbouwmaatschappiJ van het Arrondissement Yper Zondag 20 Juni 1926, om 15 uur, Aige- meene maandelijksche vergadering in het gewoon lokaal Hotel des Brasseurs Statieplaats te Yper. DAGORDE 1) Lezing van het verslag der voorgaande vergadering. 2Voordracht over de bloementeelt door den Heer Lagast, Staatsvoordrachtgever. 3) Mededeelingen 4) Voordracht over den zomersnoei door den Heer HectorCasier,Staatsvoordt achtgever. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Voorstelling van nieuwe leden. 7) Inschrijving voor de hofbezoeken. 8) Tombola (geleverd doorhethuisH. Casier). Namens het Bestuur De Schrijver, De d.d. Voorzitter, Ferd. DETHOOR. Th. HERREMAN De gansche streke lag zoo wijd, oneindig stil en grijs, met hier en daar wat half-geveide boomen, en verre schansen, grauw, en onbeweeglijk-kil, wijl nu en dan een kraaie zwenkte, zwart en loome. Eén schok onzegbaar Twaalf granaten ploften neer, en braken op de lijven van de ontstelde mannen, die liggen bleven. Twaalf granaten knalden weer, en twaalf en twaalf, ontelbaar, volgden, strak-gespannen in één onwereldsch-groot gedruisch van brons en dood. De menschen stonden pal in dezen chaos van geluiden en wisten niet of ze nog dachten, leefden, bij iederen stoot van 't ijzer op den grond, wijl men gekwetsten kruide en zelfs de dooden naar een veilig oord nog bracht, de lijven mengend zonder zien, met blinkende oogen waar 't bloed in stond, en stemmen bevend, zoo een klacht. De loopgraaf was omwoeld en door en door bewogen en al die menschen, waaruit 't leven scheen te ontgaan en die daar machtloos bleven, en niet strijden konden van lijf tot lijf zij zagen 't vuur en de vernieling aan vol wanhoop daar ze vóór hun eigen doodsbeeld stonden. Een breede en onweerstaanbre macht verdrong hen vast in al de kleine hoeken van de grauwe grachten, waar steeds een regen ijzer woest kwam neergeplast en Dood in menschen-kelen deed den rochel smachten. Aanstuk getrokken lijven werden in de lucht gegooid, en draaiden er met grove klompen aarde en smakten neder, in een ronkend-dof gezucht, tusschen de mannen, die ze roerloos-strak bestaarden. Zoo was het bombardement het waren menschen daar, die zich niet weren konden en koud-zweetend sneefden, zij hadden recht op 't menschen-leven al te gaar, doch waren niets dan lijken meer, waar bloed aan kleefde. (Uit De Verrijzenis DAAN BOENS. Onze Hssden Onze vereering en bewondering gaan onver deeld naar de duizenden soldaten van ons heldenleger, naar al degenen, die ons volk zoo gemoedelijk onze jongens noemt en die de bitterste nooden en de zwaarste lasten van deze ontzettende tijden hebben gedragen. Wij zien ze in gedachten te Luik, waar ze, evenals eenmaal de Spartanen aan den pas der Thermopylen, met een handvol dapperen de overweldigendste militaire macht der eeuw tegenhielden en onze bondgenooten voor een verplettering behoedden wij zien ze te Haelen en te Antwerpen, waar ze de Duitschers in hun stormloop naar Frankrijk hinderden en aldus medewerkten tot de beslis sende overwinning aan de Marne wij zien ze vooral aan die rivier, wier naam voor ons van nu af als ten legendarischen klank van heldengrootheid heefr, aan den Yzer, waar ze in slijk en modder stonden, maar met hun schoone koppen in 't licht der glorie en der onsterfelijkheid, waar ze met hun eigen lichaam een dam tegen den vijand opwierpen, de laatste strook van den vaderlandschen grond vrijhielden en den triomf van Recht en Vrijheid voor de wereld mogelijk maakten. En dan denken wij onwillekeurig met ont roering aan de duizenden, die daar sneuvelden en aan wier geest van opoffering wij alles verschuldigd zijr wat wij thans genieten. Inge togen als naar een beevaartplaats zullen wij naar hun graven gaan, daar waar ze over den voortaan door hun bloed geheiligden grond van heel België verspreid liggen, van op de lachende Maasheuvels, over de vlakten van Brabant, tot in het gouden zand derVlaamsche duinen, waar de zee hun 't lied der eeuwige rust zingt. Wij zullen daar in ons hart den weemoed voelen schrijnen om zooveel nuttige, veelbelovende menschenlevens, die gebroken i25»3«&i PERSCI1E LA REGION D'YPRES V

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 1