Hoofdagent van het Gemeentekrediet van België FORREST L. Welgewaarborgde plaatsingen met hoogen interest Distinction POPKRINCiHE of mote waarvan de grachten hedendaags nog op ele plaatsen te zien zijn. E. H. Claerhout, de geleerde oudheidkun dige beschrijft hunne ligging als volgt men treft ze aan bij het uiteinde eener verhevene vlakte, zt liggen in eene laagte, in eene somp, niet verre van een beek, die vroeger het dal onder water stak. Ze zijn van het vasteland gescheiden door een gracht, waarvan men de aarde uitgegra ven heeft om deze moten te maken. (17) Bij onze wete bestonden hier te Yper 1) 's Gravcnwalle op 't Zaalhof 2) 's kasteleins mote buiten de Elverdinghe-poort 3) 's Burg- gravenwalle tegen de Boomgaardstraat, onder scheidenlijk sedert 1168, i3i8, 1435 (18) be kend, doch zonder twijfel veel ouder. De wal van den Kastelein werd voorzeker in i383 tijdens het beleg van Yper vernield te zamen met geheel de voorstad, en daarom zal de Kastelein, die intusschen zijn titel tegen dezen van Burggraaf verwisseld had, zijn in trek hebben genomen op de mote sedert dien 's Burggravenwalle genoemd. Wij zien van een anderen kantin 1202 Bou- dewijn van Constantinopel een handvest geven te Yper in majori camera mea (19), die voorzeker zijn ruime wal was op het Zaalhof doch meteen doet hij verstaan dat hij nog over een mindere mote beschikte. Daar op dat tijdstip Boudewijn of Adam van Belle, als kastelein van Yper, ongetwijfeld den wal buiten de Elverdinghe-poort bewoon de, moet de Graaf diensvolgens door zijn mindere mote, deze bedoeld hebben later als 's Burggravenwalle bekend. Dezes ligging op den oever der Ypere en aan het uiteinde der hoogvlakte,die men heden daags nog bij het ingaan der Rijselstraat be merkt, komt geheel en gansch overeen met deze van de oorspronkelijke wallen der villa's door E. H. Claerhout beschreven. Daarom vermoeden wij dat deze de mote der Ypersche landhoeve was, en aangezien ze den graaf toebehoorde, moet die villa dan ook een graaflijke villa geweest zijn. Doch zijn vorstelijk ambt ingezien, kon de graaf maar weinig of niet met zijn landhoeve bezig zijn, en daarom ook in tegenstelling met de schikkingen op de gewone villa 's genomen, lag het Hofvan den ondergeschikte hier te Yper Hof ter Hamme genoemd (20) geheel dicht bij den wal der villa, namelijk bij den waterpiolen aan den ingang der Oude Konijnstraat, die slechts in 1829-30 ver dween. (21) De werklieden van dat hof woonden onge twijfeld in dé onmiddellijke omgeving, en die nederzetting kan vervolgens aanleiding gege ven hebben tot het stichten eener kapel, die zooals d'Oudegherst beweert, den bouw der St Pieterskerk voorafging. Van een anderen kant, de Ypersche land hoeve was uiterst wel gelegen op den weg die van Frankrijk naar het Noorden van Vlaanderen leidde (22), en daar het een graaf lijke villa was, mochten de kooplieden er zich vestigen mits cyns te betalen. (23) Op die wijze kan er, omtrent den tijd dat de kapel op St Pieters tot stand kwam, door de kooplieden een andere bidplaats gesticht ge weest zijn, die naderhand het klooster van St Maarten werd. Nijverheid en handel, die hier niet te schei den zijn, omdat die twee verrichtingen meest al in dezelfde personen vert enigd waren, na men te Yper gedurende de XIIe eeuw een ge weldige uitbreiding, die enkel met die van Gent kan vergeleken worden. (24) Zij schonken aan duizenden en duizenden arbeid en bestaan, zoodat de bevolking gedu rig toenam op zulke wijze, dat de werklieden zich in 't begin der XIVe eeuw nog gelukkig achtten, wanneer zij in afgelegen wijken der stad het 8e, I2e, 20e ja zelis het 32e van een huis konden bemachtigen. (25) Deze ongemeene verbrokkeling, waarvan de kadastrale plannen hedendaags nog de sporen dragen, wijst ons niet meer de wieg van Yper, dan de smalle straten, die wel is waar scheiwegen zijn uit de vroegste tijden, maar in alle wijken aangetroffen worden. J. c. Nous apprenons avec plaisir que notrecom- patriote M. Daniel CANDEEL, fïls de M. Gustave Candeel, ancien entrepreneur-archi- tecte, vient de remporter,avec grande distinc tion,son diplome de sortie de YEcole profession- nelle de Tailleurs de Bruxelles, ainsi que le Diplome de Coupe avec grande distinction. Nos meilleures félicitations au jeune Yprois. Damen, probeert D. W. Corsets en Cein turen, de beste sedert dertig jaar, de meest verkocht. BERICHT De Burgemeester der stad Yper maakt ken baar, als gevolg op een rondschrijven Vaj den Heer Gouverneur der Provincie West Vlaanderen in date van 29- 5-26, dat de Voi gende stieren, toebehoorende aan Landbon. wers van Yper, tot den openbaren spr^g dienst kannen gebruikt worden. 1) De geprimeerde stier, 17 m. bruin rooj (witte vlek buik) van Lampaert Emiel. 2) De geprimeerde stier, 2 jaar, donker rood van Lemahieu Cyriel. 3) De geprimeerde stier, 3 jaar, bruin rood van Deknudt A rthur. 4) De stier, i5 maanden, bruin rood (w% vlek kop en buik van Vavdeputte A chiel. 5) De stier, 14 m,, rood van Verfaille Alois 6) De stier, 16 maanden, bruin rood van Dierijckx Gustaaf. 7) De stier, i5 m. donker bruin (witte ster kop) van Capoen Jules. Er dient opgemerkt dat het aan de Land bouwers, die zouden in bezit zijn van niet goedgekeurde stieren, volstrekt verboden is deze dieren tot den Openbaren Spring, dienst te gebruiken. Elke overtreding, op dit punt, wordt gestraft met eene geldboete van 200 fr. bij hervalling wordt deze straf ver- dubbeld. Yper, den 3 Juni 1926. De Burgemeester, R. COLAERT. Voor alle Geldplaatsingen, Bankhewerkingen en Inlichtingen wendt U in volle vertrouwen bij «ÏRO.O TE MMkXtKT, mm Telefoon 89 MARKT.3 Telefoon 304 Verhuring van @a*andko?Sers Gesticht door Koninklijk Besluit van 8 December 1860 Loopende rekeningen op zicht 3.50 p.h. Loopende rekeningen met opzegging van i5 dagen. 4.50 Kasbons op naam, voor 3 maanden, vrij van belastingen 5.00 Kasbons op naam, voor 6 maanden, -— 6.00 Kasbons aan toonder, voor 1 jaar, 6.25 De Kasbons voor 1 jaar worden afgeleverd in titels aan toonder van 5oo, looo en 5ooofr, Zij kunnen kosteloos door de Maatschappij bewaard worden in open bewaargevingen. Al deze geldplaatsingen zijn niet onderhevig aan da veranderingen van den beurskoers AGENTSCHAPPEN Aelbeke E. Ganseman, Gemeente-Sekretaris. AIveringhem Vandeweghe, Gem.-Sekr. Bever en Tahon J., Gemeente-Sekretaris. Bixschote R. Morlion, Gemeente-Sekretaris. Boesinghe Th. Van Eecke, Gem.-Ontv. Boitshoucke J. Scherpereel, Gem.-Sekr. Brielen J. David, Gemeente-Sekretaris. Bulscamp Butaye E., Gemeente Sekretaris. Coxyde A. Vandamme, Gemecnte-Sekr. Crombeke Decae C., Gemeente-Ontv. Dadizeele P. Hoet, Gem.-Sekr. Dickebusch J. Decaesteker, Gem.-Sekr. Elverdinghe J. Bultheel, gezw. landmeter. GheluveltBeyls A., Gemeente-Sekr. Gheluwe Van Ryckeghem, Gemeente-Sekr. Herseeuw A. Rys, 72, Statiestraat. Hollebeke A. Breyne, Gem.-Sekr. HouthemfVeurne): J.Verdoolaeghe, gem.-Ont. Houthem (Yper) Six, Gem.-Sekr. Isenberghe BaesH., Gem.-Sekr. Langemarck C. Muyssen, Gem.-Sekr. Ledegkem G. Delannoo, Gem.-Sekr. Leysele H. Hoevenaeghel, Gem.-Ontv. Locre L. Dousy, Gem.-Sekr. Lombaertzyde UreelJ., Gemeente-Ontv. ■Loo Camerlynck V., Gem.-Ontv. Luingne H. Vanhoutte, 72, Plaats. Mannekensvere L. Verhelst, Gem.-Ontv. Meenen A. Degeeter, Kortrijkstraat, 2. Meessen L. Lemaire, West-Nieuwkerke. Moeres Melis, Gem.-Sekr. Moeskroen Toerkoenjestraat., 109. Tel. 179. Moorslede A. Denecker, Gem.-Sekr. Neer-Waesten J. Deprez, Gem.-Sekr. Noordschoote Bailleul Maur., Gem.-Sekr. Oostvleteren R. Smis, Gemeente-Sekretaris.. Passchendaele Debrock-Latrez G., Not.-kl. Poelcapelle J. Dehaene, Gem.-Sekr. Ploegsteert L. Lemaire, West-Nieuwkerke, Pollinchove H. Anseeuw, Gemeente-Bed. Proven Forrest L., Zondag voormiddag Ramscapelle A. Duron, Gem.-Sekr. Reckem J. Meulemans, Gem.-Sekr. Reninghe Wullepit A., Gem.- Ontv. ReninghelstCamerlynck Fl., Gem.-Sek. Rolleghem-Cappelle A. Vandeputte, Gem■-& Stavele Franchoo Pr., Hoofdonderwijzer. Steenkerke A. Thieren, Gem.-Sekr. Veurne Vanhove G., Stadsbediende. Vinckem Ceulenaere C., Gem.-Sek. V lamer tin ghe Dehaeck J., Ontv. d. Godsh Voormezeele G. Deceuninck, Gem.-Sekr. iV aas ten Sibille H., Eere Notaris. 11 atou E. Bulthez, Gemeente-Ontvanger. Wervick De Mazière G., Steenacker, 18 West-Nieuwkerke L. Lemaire, Bellestraftt*- Westouter Declercq A., Plaats. IV estvleteren M. Vanlierde, beheerder. Woesten Vanhoutte A., Gem.-Sek. Wulverghem Heughebaert, Gem.-Sekr. Wulveringhem Ceulenaere J.Gem.-Ontv Wytschaete Fournier J., Burgemeester. Zantvoorde E. Vandermarliere, Gem.-Se^' Zillebeke Frimout H., Gem.-Sekr. Zonnebeke: Vanwalleghem R., Gem.-Sek. Zuydschote H. Costenoble, Gem.-Sekr. (17). Biekorf, letterkundig tijdschrift, jaar 1898-310-11. (18). V. d. Peereboom Ypriana, III 95— Des Marezet De Sagher, voorn. I, 72 Feys et Nelis, Cartulaire voorn. II 706-707 en 1095. (19). V. d. Peereboom Ypriana, t III, 96. (20). Des Marezet De Sagher, voorn. II, 633. (21). V. d. Peereboom Ypriana III, 244, nota 4. 422). Pirenne Hist, de Belgique I, 168 (23). Des Marez, voorn. blz. 7. (24). Espinas et Pirenne Documents relatifs a l'histoire «Ie l'industrie drapière. III, 437. (25). Des Marez et De Sagher, voornoemd I 299 en 300 voor verkooping bij 20" 300-510 en 566 voor verkoop bij 32".

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 6