Caisse Commerciale de Rouler Tijdperk van 12 tot 26 Juli i 5 75 's Voorheen G. DE LAERE C° HALFMAANDELIJKSCHE REKENINGEN Nog over de Incidenten Le monument aux Soldais Yp mdis détruite a distance par la rage de celui qui n'avait pu la prendre, n'avait plus a craindre un retour cffensif. Aujourd'hui, la ville a réparé ses ruines. Dans la cité reconsiruite, la vie a repris son cours normal et dans les labeurs de la paix chacun cherche a oublier l'affreux cauchemar de ces cinq années de guerre. Puissent les dangers vécus en commun cimenter l'alliance féconde de ceux qui ont combattu ici cöte a cóte, puissent ils tirer une leqon vivante de ces souffrances avec le dé? r ardent d'en éviter le retour. Nous avons lutté avec tout notre coeur, nous avons sacrifié allègrement nos vies pour que cette guerre soit la dernière, pour que nos enfants n'aient pas a endurer de pareilles souffrances.Unissons nous dansla paixcomme nous l'avons fait pendant la guerre et l'aurore %>ienfaisante de la paix luira enfin pour les |Peuples. Alors le martyre d'Ypres n'aura pas été vain et' ses enfants pourront dire avec orgueil Nos pères ont bien mér.té de la Patrie Na de aanspraken van de Belgische, Brit sche en Fratische overheden werden De Brabanqonne het God save the King», de Marseillaise en ons Tuindaglied uitgevoerd, waarna de grond voor het gedenk- teeken bedolven werd onder de talrijke kro nen en bloemengarven. Het Concert van het 3de Linie Te 16 u. 3o gaf het beroemd muziekkorps van het 3d; Linieregiment, onder de leiding van onderbestuurder Deridder, een kunst concert op de kiosk der Groote Markt. Om de beurt kreeg het overtalrijk publiek de volgende stukken te bewonderen 1. Marche Jubilaire A. De Boeck 2. Obéron, Ouverture C. von Weber 3. Les Contes d'Hoffmann Offenbach Fantaisie 4. Mascarade, Airs de Ballet Lacóme (5 numéros) 5. Polonaise J. Blangenois 6. La Brabanponne Van Campenhout Stormend applaus begroette herhaaldelijk de knappe muzikanten en hunnen verdienste lijken bestuurder. Yper had altijd een bijzondere voorliefde voor het 3dc Linie waarvan zooveel harer kin deren d^el uitmaakten. Zij denkt niet zonder Weemoed, aan haar verdwenen garnizoen dat, ïti ruime mate, door dit keurregiment samen gesteld was. Hun achting en genegenheid voor «het3de» hebben de dankbare Ypersche kinders nu overvloedig betuigd aan de kunstenaars van hun lievelingsregiment. Wanneer de Brabanqonne op algemeen verzoek werd herhaald en door de massa volk met eerbied en stijgende geestdrift was mee gezongen, werd aan het muziek een ovatie gebracht die klaar en duidelijk te kennen gaf welke vaderlandsche gevoelens de overgroote meerderheid der Yperlingen bezielen. Het Concert der Groote Koninklijke Harmonie van Wervik Te; 18 ure kregen wij de Groote Koninklijke Harmonie van Wervik te hooren met de vol gende stukken 1. Nómésis, Ouv. dramat. Coquelet 2. La Plainte du Clocher Ballay 3. Ballet d'Isoline Messager 4. Danse Persane Guiraud 5. Valse des Amourettes Gungl 6. Gloria Viclis, Ouverture Langlois 7. La Brabanponne Van Campenhout De uitvoering was tot in de kleinste punten verzorgd én de luidruchtige toejuichingen waarmede de goede vrienden van Wervik en hunnen chef M. Vervaecke, telkenmale werden begroet^ waren ten volle verdiend. De Verlichting en het Vuurwerk Te 22 u. werd het gedenkteeken prachtig verlicht en, op de Statieplaats, een groot vuurwerk afgeschoten. Een massa volk stroom de er naartoe en heel laat in den avon onze stad nog vol leven en beweging. De Opstootjes Het is oprecht jammer dat er, ter gelegen heid van de hulde aan de gesneuvelden, eenige opstootjes hebben plaats gehad Er werd, van extremistische zijde, getracrt die huldebetooging zooveel mogelijk te plaat sen in het teeken van de frontistische politiek. En at was bepaald verkeerd. Die huldebetooging had nochtans met de politiek volstrekt niets te maken. Het staat de extremisten volkomen vrij meetingen, landdagen en wapenschouwingen in te richten, maar dat moesten zij, in alle geval, Zondag laatst niet'gedaan hebben. Zij dedeii het toch. Vandaar de opstootjes. Er onstonden botsingen met de Rijkswacht. Een twintigtal vreemde ruststoorders wer den opgepikt en, zooals het gewoonlijk in zulke omstandigheden gaat, kwamen eenige onschuldigen nogal ongelukkig uit het gedrang. Wij herhalen het, 't is erg jammer. Het zou zoo heerlijk zijn geweest had men de Helden eendrachtig kunnen huldigen. Maar die eendracht werd door de extremis ten onmogelijk gemaakt. Wij vestigen er de aandacht op van de Vlamingen, en vooral van de Katholieke Vla mingen, dat zij hun volle recht in een alzijdig België kunnen bekomen. Frontistische politiek is immers geen Vlaam- sche beweging meer, maar partij politiek, met al de engheid, die dat woord in ons land maar al te zeer omsluit. Wij houden ons dan ook overtuigd dat de Vlamingen, en vooral de Katholieke Vlamin gen, die een dergerlijke politiek niet willen dienen en die haar zelfs als zeer nadeelig beschouwen voor de zegepraal van het Vlaam- sche recht, in de toekomst zooals in het ver leden tegen de drijverijen van de extremisten en separatisten op hunne hoede zullen blijven. A. L. Men schrijft ons In de Standaard van 28 Juni meldt de Ypersche correspondent De plechtigheid van de onthulling van het gedenkteeken werd in den namiddag gestoord door hevige inci denten uitgelokt door tegenstrevers Let weldoor tegenstrevers. Maar in de «Standaard» van 29 Juni schrijft een ander correspondent een langen brief waarin de feiten fel overdreven worden en waaruit wij het volgende knippen De V.O.S.-sen werden daarna opgesteld achter het militaire muziek en zulks werd met klaar blijkelijk opzet gedaan omdat de afgevaardig den van den V.O.S. in de kommissie gevraagd hadden dat het militaire muziek niet zou op stappen in den stoet. Waarom moesten zij alleen er nu achter geplaatst worden dan wan neer al de andere groepeeringen, als F.N.C., F.N.I., de Amitiés Franqaises voorop gin gen. Daar is geen gebenedijd woord van waar Uit het ernstig onderzoek dat wij hebben ingesteld blijkt ontegensprekelijk dat van eerst af aan besloten werd het muziek Van Linie voorop te doen gaanonmiddellijk de bereden rijkswacht, zooals het ten zijn plaats was. Dan zouden v0lgen schoolkinderen met de namen der gesn( den, de Nationale Invalidenbonden, tionale Strijdersbonden, enz. En zoo ge de het ook. De V.O.S. sen werden dus niet 0p„ achter het militaire muziek De kopstukken van de V.O.S.-sen leggen nadruk op het woord kopstukke, kiezen het frontersmuziek van Watou l hunne zaak. Maar de meeste oud sti ijders en de m Yperlingen hebben daarover een g- andere meening. Of moet die ook 0m^ erover C'est d'un cri unanime d'admiration ros concitoyens et les nombreux visiteur Cité Martyre saluent le monument inai Dimanche dernier. Erigé sur un terre-plein a l'angle de 1 au Beurre et de la Place Van den Peereb en face des ruines de l'aile Ouest des H; ce mémorial sera classé parmi les plus b de la Belgique. Le monument dont le projet futdressi notre Ingénieur Architecte Communal, Jules Coomans, avec la collaboration de tiste gantois Debeule, pour la parlie statu est conqu dans le style majestueux c Renaissance. II présente un ensemble archit- cturalc grande richesse, comportant trois travée arcades de granit séparées par des pila: rehaussés de quatre statues en bronze figu des combattants beiges en tenue de campa Le panneau central en bronze représe traité en ronde bosse, un combattant expi dans les bras de la gloire, cantonnée de pleureuses qui soutiennent lemourant aun Les deux bas-reliefs latéraux, égalemei bronze portent, sous le symbole d'unec ornée de lauriers, le nom des i56 en d'Ypres, tombés au champ d'honneur. 11 est opportun de rappeler, que lei ment constitue la partie principale d'un d'ensemble que les malheurs des temp permettront pas d'exécuter de si tót. En effet, le monument doit être abrité une arcade avec étage qui nous rappeller gracieux Nieuwerck d'avant-guerre. Cette loggia, a l'instar de celle de Flor pourrait abriter des stéles d'art alamér de nos allies et d'autres bustes ou ce] symboliques rappelant les héros et les ments saillants des fameuses bataillesdl de la grande guerre. Puissions nous trouver le ou les méi pour réaliser ce merveilleux ensemble t néreuse inspiration et de grand art. Nos chaleureuses félicitations aux au du projet si magnifiquement réalisé el membres du Comité du monument dévouent depuis plusieurs années pour la ville d'Ypres d'un mémorial digne grande Cité Martyre et de ses enfants to pour le salut de la patrie. Ypb Aangesloten bij de BRNQUE DE BRUJCELLE5 (Klpitlll 200.000.(1(10 - RlSimfOlrt Rekening?® 6 maanden SF >75 p. h. 1 jaar 6,00 P-

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 4