Le Royal Rmer Bestuurder Albert VAN EgRq Les Motos SAROLÉA BEFtlCHT Aan de Ypersche BevolHing ■WMinBBMMMMnMmMBMnMnM te paard, patroon der Boerengilde verbeel dende, Boerenwagen met de lustige Holland- sche boerinnen en de Vlaamsche boeren, Vlaamsche Oudstrijderswagen met ontwerp van standbeeld verbeeldende een stervende soldaat overgelaten aan de zorgen van eéne ziekenverpleegster en welke zijn leven ten beste geeft voor Vlaanderen en voor Kristus. Van vooren op den wagen lazen wij het mooie vers Hier liggen hun lijken als zaden in 't zand, Hoop op den Oogst o Vlaanderland!» Handelswagen verbeeldende al de nijverhe den van Brielen een zeer schoone aanspraak werd door een der deelnemers gehouden en eenen schoonen bloemtuil overhandigd aan den E. H. Pastoor. De duivengildewagen met de schoonste en beste duiven der parochie. De kleermakerswagen, de smidswagen, de metserswagen, de timmermanswagen verbeel dende het Huisje van Nazareth met het huis gezin. De prachtige hemelwagen met blauw satijn en wit laken bekleed met gouden ster ren erop bezeten door meisjes in 't wit ge kleed en van boven O. L.Vrouw van Lour- des. Kruis en misdienaars gevolgd door de processie. Groep Hozannazangsters in kostuum, 6 hof- damen te paard met geleider in prachtige kleedij der XVe eeuw, 7 eerewachten, ridders te paard in kostumen der XVe eeuw. Daarna trok de E. H. Pastoor en zijn ge volg naar de rijk versierde kerk (werk uitge voerd door J. Duflou, behanger, Doorgang straat te Yper) onder het zingen van den Veni Creator. Aan den ingang der kerk bood een meisje den nieuwen pastoor de sleutels der kerk aan onder het opzeggen van volgend welgepast gedichtje. O Priester Gods wat zijt ge groot Ge draagt Gods eigen macht in hand Een enkel woord in zijnen naam Ontsluit den sterksten zondeband Ontvang dit teeken van uw macht Eenvoudig in mijn kindertaal Ik vrage voor uw schaapjes al Ontsluit ons d'eeuwge feestezaal De gewone plechtigheid der pastoorinhaling greep alsdan plaats in de kerk, welke prop pend vol was van volk. Omtrent 6 ure ging men naar het^ Gemeen tehuis, waar de nieuwe pastoor voor de over heden en genoodigden een zeer lekker feest maal liet opdisschen, door den heer Accard van Kortrijk. Alles ging daar zeer hertelijk en aangenaam. De E. Heer Kanunnik Delaere, Deken van Yper, stond op en wenschte de pastor geluk met zijne parochie. Hij wenschte hem de eens gezindheid, de vrede en de medehulp der wereldlijke overheden. Hij vroeg hem een ware vader te willen zijn voor de armen en noodlijdenden. De E. H. Pastoor van Gulleghem verze kerde ons in M. Cracco een goede Priester gevonden te hebben. Dan stond ook de nieuwe pastoor recht. Hij bedankte in eene deftige en bevallige taal den E. H. Deken, alsook zijne twee getuigen, den Heer Burgemeester en ander aanwezige overheden der gemeente, voor de werken welke in korten tijd werden uitgevoerd aan het pastoriehuis. Hij bedankte ook nog de Heeren Ernest Iweins d'Eeckhoutte-Van Ca- loen, den Heer Verwilghen, de Heeren Schmidt en de Heeren Pastors van Elverdin- ghe en Vlamertinghe voor hunne aanwezig heid. Hij bedankte ook nog in 't bijzonder den Eerw. Heer Pater Capucien en den on- vermoeibaren E. H. Onderpastoor van Elver- dinghe, voor het luisterlijk onthaal dat hij, door zijnen onvermoeibaren iever, had weten uit te lokken. Hij bedankte ook nog in het bijzonder den Heer Beele, schoolhoofd, en zegde reeds te weten dat hij bezield was met eene kristelijke en deugdzame opvoeding der kinders, welke later de vrome toekomst der parochie zullen zijn. Het hert van onzen Herder moet hevig ontroerd geweest zijn gedurende deze plee tigheid en het strekt tot eene groote eer voor onze Brielensche bevolking zulk een luister- lijke inhuldiging te hebben op touw gezet. Dat is alhier nog nooit gezien geweest en wie weet of Brielen nog ooit zulke grootsche plechtigheid doen zal Ja beste lezers en lezeressen zoo is het te Brielen afgeloopen. Zult gij nog de schouders ophalen als men u van dit nederig dorp iets zegt Zoudt gij nu nog van die brave, eenvou dige lieden,die zich zeiven overtroffen hebben in het pinten en versieren ter eere van hunnen nieuwen Pastor, met minachting durven spre ken Want hebben zij niet te dezer gelegen heid het klaarblijkend bewijs van verkleefd heid aan hunne geestelijke overheid geleverd Getuigt die zucht naar vrede en eendracht, die gansch het feest bezielde en overal door straalde, getuigt deze niet, zeggen wij, van de goeden inborst en het levendig geloof der Brielenaren Leve Brielen Leve hunnen nieuwen Herder Demanded partoui ie meiiSeur des apér-itPfs Pour le gros Dumortier Blomme, rue de Robiano, 7 et 9, BRUXELLES. Het is de plicht van alle Belgische Vlaam sche Vaderlanders aan gansch de Ypersche Bevolking den smaad te doen kennen, aan de geëerde Belgische driekleurige vlag aangedaan door het blau De West-Vlaming van i3 Juni 1926, en waarvan hieronder den tekst opgegeven is tl «JULI Ome nationale hoogdag Vlaanderen is ons va'derland. België is ons vaderland niet. België lijk het nu bestaat is de vijand, de verdrukker van ons vaderland, Vlaanderen. Den driekleur is het zinnebeeld van het ons vijandige België. Wie deze driekleur uitsteekt, legt daardoor een Belgische en dus anti-Vlaamsche geloofsbelijdenis af. Hij bekent zich Belg, hij loochent zijn Vlaming zijn. Een Vlaming schaamt zich een Belgische vlag te hijschen, hij weigert dit te doen in gelijk welke omstandigheid. Een Belgische vlag aan het huis van een Vlaming is een vloek, is een lafheid, het is verraad van ons eigen wezen. Een Vlaming heeft geen Belgische vlag in huis. Een Vlaming heeft maar een vlag, de vlag van de natio naliteit van zijn land de gele vlag met de Zwarte Leeuw. De 21 Juli is voor Vlaanderen een vervloekte dag. Dan herdenkt België zijn ontstaan. Deze dag is voor ons een rouwdag. Wij hebben ons eigen nationale hoogdag den 11 Julidag, de herdenkingsdag van de roemrijke overwinning op Groe- ningheveld bij Korlrijk, waar de Vlamingen een bloedige grens trokken tusschen hun vaderland en Frankrijk. Laten we dezen onzen nationalen dag waardig vieren. Dat alle afdeelingen zich van nu af aan gereed maken op dat de herdenking zoo groot mogelijk weze. En het wachtwoord weze overal Geen Belgische vlaggen aan onze gevels. Onteert onzen hoogdag niet. Liever een Vlaamsch vlaggetje van een hand groot aan een van onze ramen, dan de schoonste driekleurige vlag van den Belgiek Wij hopen da*- ten gevolge deze schande lijke beleediging toegebracht aan onze Natio nale driekleur, d: door alle Belgen geëerd wordt, geen vaandel zal geheschen worden op 11 Juli, dag welken de Anti- Belgen als hunnen eigen hoogdag verklaren, maar dat de 21 Juli de feestdag zal ziin van alle ware Belgen, en dat de driekleurige vlaggen dien dag talrijk aan onze gevels zullen te zien zijn. Een groep Vlamingen (Medegedeeld) Belgen vooral. donnent la plus grande satisfaction. Agence: Garage üevos Dewanckel, E/V Muziekschool WEDSTRIJDEN Maandag 12" Juli, té 17 u. 'O1 n°ten]ei noH jongens, lagere graad - te 18 u. jongens, middelbare graad. Dinsdag i3" Julite 17 u. not meisjes, lagere graad. Woensdag 14" Juli, te 17 u. meisjes, middelbare graad. Donderdag i5Juli, te 19 u. pjano Vrijdag 16" Juli, te 19 u. koperen Spe( tuigen. Zaterdag 17" Juli, te 19 u klarinet Maandag 19" Juli, te 17 u. i/2 noten| hoogere graad te 19 u. viool en cello De wedstrijden zijn openbaar, uitgezond deze van notenleer. De grootste stilte wordt vereischtenhet' volstrekt verboden toe te juichen. De jury is samengesteld uit de heeren Voorzitter A. Van Egroo, leden Nes;, Angloo, Marcel Andries, Remi BouqUf Arthur Gaimant, Emile Gaimant, Aimé Gri wez.Cyrille Tieberghien, Georges Van Egroo. Eugène Van Elslande, Florent Van Ey»a Aimé Van Nieuwenhove, Arthur Weckessei en Ernest Wenes. Ecole de Musique Directeur Albert VAN EGROO CONCOURS Lundi 12 juillet, a 17 h. solfège, garqom, cours inférieur a 18 h. solfège, cours moyen. Mardi i3 juillet, a 17 h. solfège, ie cours inférieur. Mercredi 14 juillet, a 17 h. solfège, cours moyen. Jeudi i5 juillet, a 19 h. piano. Vendredi 16 juillet, a 19 h. instrumentse cuivre. Samedi 17 juillet, a 19 h. clarinette. Lundi 19 juillet, a 17 h. 1/2 solfège, com supérieur; a 19 h. violon et violoncelle. Les concours sont publics, sauf les cours de solfège. Le silence leplus absolu est de rigueurelj est strictement interdit d'applaudir, Le jury est composéde M. M. A. Van Egroj président, Nestor Angloo, Marcel AndritJ Remi Bouquet, Arthur Gaimant, Emilef mant, Aimé Gruwez, Cyrille Tiebergbj Georges Van Egroo, Eugène Van Elslawi Florent Van Eygen, Aimé Van Nieuwentaj Arthur Weckesser et Ernest Wenes, De Prokureur des Konings bij de bank van in Aanleg van Yper heeft de ££tj kennis van het publiek te dragen dat del naamde SOUTAER Julien Omer, weikman, geboren te Moorslede, den23^1 1910, zich zeggende van Fransche natio'j teit, zoon van Jacobus en van Godderv^' Louise, wonende te Yper, vóór hem. Juni 1926, eene verklaring van keus t»1! Belgische nationaliteit gedaan heeft. De Prokureur des Konings doet, oj komstigmet artikel 10 der wet van F'l .1922, een onderzoek over de geschikth£ den voorgenoemden verklaarder. De personen die opmerkingen, inlicht of tegenwerpingen uit te drukken hebb01 gens de gemelde vaderlandskeus ff doen gelden door tusschenkomst van Politiekommissaris van Yper tot den 20 1926. Yper, den 7 Juli 1926. De Prokureur des iJ Rodolphe De :jc

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 6