■■«■■«nn Over de Gebeurtenissen van 27 Juni Les Motos SAROLÉA Eene Terechtwijzing De separatistische dag- en weekbladen hebben lange artikels gewijd aan de gebeurte nissen te Yper voorgevallen op 27 Juni 1.1. Al deze artikels, komende waarschijnlijk uit een en dezelfde bron, zijn leugenachtig en 't is daarom dat Het Ypersche dat het in zicht had niet meer terug te komen op deze betreurenswaardige incidenten die van aard zijn de Ypersche bevolking te kleineeren, eraan gehouden heeft eens en voor goed de feiten in hun waar daglicht te stellen. Het is valsch dat de feestcommissie besloten had aan het stadhuis de gele vlag zinne beeld der separatisten uit te hangen. Het artikel in De West-Vlaming van i3 Juni had de inrichters der betooging genoegzaam ingelicht over de beteekenis van dit zinne beeld. Het is valsch dat de V.O.S.-sen naar Yper kwamen met het inzicht aan den stoet deel te nemen. Men heeft hun dat misschien doen ge- looven maar, vanaf het samenstellen van den stoet, heeft Meester Butaye krachtdadig geweigerd zich er met zijn gevolg aan te sluiten. Het is valsch dat de gendarmen het hoofd van den stoet der V.O.S.-sen tegengehouden hebben inde Boterstraat bij het gedenkteeken. 't Is nogmaals .Meester» Butaye die, na een ruimte van een honderdtal meters gelaten te hebben tusschen het einde van den stoet en het hoofd der tegenbetoogers, aan zijne colon ne bevel gegeven heeft bij het gedenkteeken stil te staan, in acht nemende dat deze plaats uiterst wel geschikt was om er zich te kunnen overgeven aan zijne anti vaderlandsche hel den laden En 't is om ons gedenkteeken niet te zien bezoedelen, om onze dooden niet te laten be- leedigen die hun bloed hebben gestort voor het één en onverdeelbaar België en niet voor de revolutionnaire doeleinden van enkele slechte Vlamingen dat de rijkswacht, op bevel der overheden, gedwongen werd de plaats te doen ontruimen. Tot bewijs van het tegenovergestelde hou den wij staan dat de dappere jongens wier namen in gulden letters prijken op de zijpa neelen van het gedenkteeken, zich voor het heil van het Vaderland hebben geslachtofferd. Wie zou het geweten zoo laag hebben te durven verklaren dat, op het uur van de dood, een of meer van die dapperen België zouden gehoond en zijn ondergang zouden gewenscht hebben En, indien er ouders bestaan die laaghartig geiroeg zijn om toe te laten dat het aandenken hunner kinderen verfoeid worde door de tegen woordige en toekomende geslachten, dat men dan een tweede gedenkteeken oprichte voor de verheerlijking van deze die gevallen zijn met den vloek voor hun Land en hunne Vlag. Daar zullen degenen die ieveren voor de scheuring in het land zich aan hun politiek komediespel mogen overleveren zonder de minste tusschenkomst der patriotten te moe ten vreezen. Maar de Ypersche bevolking, die door en door Vlaamsch- maar ook onvergankelijk Bel- gischgezind is, eischt dat men de herinnering eerbiedige van deze aan wie wij het geluk te danken hebben onze herworden stad terug te zien en die met hunne waalsche broeders edelmoedig hun jeugdig bloed hebben gestort voor het heil van ons dierbaar België. Laat de scheiding en den haat voor het Vaderland prediken in gelijk welke plaats, laat- er De Vlaamsche Leeuw en het Alles voor Vlaanderen, niets voor België huilen, daarop hebben wij niets te zeggen, maar dat men met dezelfde redevoeringen en dezelfde zangen niet kome bezoedelen een Belgisch gedenkteeken, door Belgen opgericht, ter nagedachtenis van Belgische Helden. BRUYÈRE. Eenige leden van de Algemeene Commissie, ingesteld voor de inrichting van het leest programma voor de inhuldiging van het ge denkteeken aan de Ypersche gesneuvelden, vragen ons zekere valsfche geruchten te logem straffen die onder het publiek worden ver spreid en die willen doen gelooven dat zekere verbintenissen, door gezegde Commissie geno men, niet werden nageleefd. Deze Commissie was samengesteld uit at gevaardigden die al de politieke en wijsgeerige schakceringen der stad vertegenwoordigden. Er werd, met eenparigheid, besloten aan de inhuldiging van het gedenkteeken een natio naal en vaderlandsch karakter te geven, ka rakter dat het gedacht vertolkte van de milde gevers aan wie het te danken is dat de som men, noodig voor de oprichting van het ge denkteeken, onderschreven werden. Slechts twee afgevaardigden, deze der V.O.S.-sen, ontwikkelden een ander pro gramma. Zij verklaarden dat de V.O.S.-sen maar aan den stoet zouden deelnemen onder zekere voorwaarden, onder andere afwezigheid van militaire overheden of afgevaardigden der Koninklijke Familie, afwezigheid van m litaire muzieken, rijkswacht en politie, geen uitvoe ring der Marseillaise geen deelneming van Afgevaardigden der Verbondenen, gele vlag aan het stadhuis en aan het gedenktee ken der gesneuvelden, uitvoering van De Vlaamsche Leeuw», enz., enz. Dat programma werd onaanneemlijk ver klaard, maar zekere leden stelden voor eene toegeving te doen, bestaande in de uitvoering van De Vlaamsche Leeuw na de Bra- banponne Alvorens tot de stemming over te gaan werd er gevraagd wat ook de uitslag zijn mocht of de minderheid zich zou voegen na ir de meerderheid. Het antwoord was be vestigend, zonder onthouding, dus met de volstrekte meerderheid. De stemming die daarna plaats greep was gunstig voor de uitvoering van De Vlaam sche Leeuw De aanwezige V.O.S. sen verbonden zich de orde te doen eerbiedigen door de vreemde deelnemende V.O.S.-sen. Deze beslissing zou door de Commissie, die uit eerlijke lieden bestond, zeker nageleefd worden maar men weet hoe de verbintenis de r V.O.S.-sen verbroken werd. Weigering aan den stoet deel te nemen, gefluit achter het militair muziek, gehuil voor een borstbeeld van Z. M. Koning Albert, uit voering van ec De Vlaamsche Leeuw vanaf het oogenblik dat de eerste V.O.S.-sen in de nabijheid kwamen van hun locaal der Statie straat, inrichting van een landdag samentref fende met den datum der inhuldiging van ons gedenkteeken, enz. Wat er ook van zij, nooit was er kwestie de leeuwenvlag uit te hangen. En, indien De Vlaamsche Léeuw door het muziek niet werd uitgevoerd na de Bra banponne 't is omdat de verbintenis der Commissie verbroken werd door het gemis aan waardigheid en goede trouw waarvan de kopstukken der V.O.S.-sen bewijzen hebben gegeven. Ruzie De West- Vlaming is leelijk in ruzie met De Standaard en met «De Morgenpost Dat komt ervan tusschen twee waters te zwemmen en dat zal, hopen wij, De Stan- daard en De Morgenpost leeren voortaan wat minder frontersproza op te nemen donnent la plus grande satisfaction Agence: Garage Devos Dewanckel, E/V Een Bekentenis Na verklaard te hebben dat het een Ve] heugend teeken is dat de vroUwe| beginnen meevechten doet De ]f/C„ Vlaming volgende bekentenis over de denten van Yper Onze krijgsgevangene met haar genoot, oud-strijder en vurig vlaamsch tionrdist, Octaaf Noyez, hoefsmi" maker, wonende aan Roeselarest esi inci echt na velo eenweg Meenen, juist aan den voet van den KeZei berg,, stonden om 3 uur Zondag nanuddai te Yper aan den hoek van De Puppen dus op de voorpost, de Brabanponne uit te jouwen Yperlingen, prent dit goed in uw geheugen- Ze stonden aan den hoek van Puppen dus op de voorpost, de Bra- banconne uit te jouwen ?Jog een bekantenis Het politiebevel voor 27 Juni bepaalde Art. 2. Binten hetgeen op het officieel programma gemeld staat, zijn alle stoeten m voordrachten in openbare plaatsin of in opera lucht verboden. Art. 3. Het is aan de nitgenoodigde maat schappijen van de stad en het bestuurlijk arron dissement alleen toegelaten in den stoet plaats k nemen met hunne vlaggen en met deze op den openbaren weg rond te gaan. De vlaggen of de opschriften der maatschap, pijen die deze schikking zouden overtreden, zul- len afgenomen worden. Dat is klaar en duidelijk. De kopstukken der fronters hebben dat politiebevel moedwillig overtreden. Ten bewijze daarvan het volgende dat wij knippen uit De West Vlaming Hartelijken dank weze toegezegd aan Int flink muziek van Lauwe, dat in den a slag van Yper o de V. O. S.sen zoo flink ter zijde heeft gestaan. Dank ook aan Iseghem, Beythem, ineen woord aan al de stoere Vossen die te Yptr aanwezig waren «H Sedert wanneer maken Lauwe, Iseghem en Beythem deel uit van het bestuurlijk arron dissement Yper Wat deden hier ook de V. O. S.sen van Dixmude en andere gemeenten Revolutie Wij lezen in De IVest- Vlaming orgaan van het Kath. Vlaamsch Nationaal Verbond, tak West-Vlaanderen De financieele ramp, waar Vlaanderen door de schuld van België voorstaat, brengt misschien verwikkelingen en troebelen waarin we wal ons duurbaar is, ons vaderland, kunnen redden. Was Vlaanderen klaar geweest in 1-914» was vrij op den huldigen dag. Geen tweede maal mogen wij een gunstige Hui gen keid laten ontsnappen De financieele ramp is dus de schuld van België 1 En Vlaanderen alléén staat voor die cieele ramp Zoo leeren de kopstukken der fronters die ver- hun hert en hun ziel uitverlangen naar wikkelingen en troebelen om hun ellen®! politiek kraam te doen draaien. 1 Zij wachten enkel en alleen op deguflS''N gelegenheid. 1 Maar wat denken de onzijdigen, de libera len, de socialisten, de kristen-werkliedene' de katholieken van die opruiende taal En wanneer zullen de kristen-vverl en de katholieken eindelijk eens klaar b nen te zien in het revolutionnair gedoe ner geloofsgenooten Zij wezen voortaan de vlaamsche spf{ indachtig Waar men mede verkeert, wordt mede geëerd. rklieH

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 4