Les Motos SAROLÉA Hoefeje van Meester Butaye „O Au doctorat en droit. 3„ au doctorat en sciences naturelles. 40 Au doctorat en médecine, a la pharmacie, a la méiecine vétérinaire. Dans la période d'après-guerre on a cher- ché du nouveau, aussi bien dans le domaine de l'enseignement comme dans tous les autres. En I924 nouveaux programmes ont été élaborés et introduits, a partir d'Octobre 24. Continuant ses réformes le Ministère a décidé que pour l'année scolaire 26-27, tous les cours, a ^exception des langues modernes, ser0nt donnés en langue flamande dans les écoles moyennes flamandes. Cependant rien 11'est changé quant au nombre d'heures de franqais, par contre de nombreuses répéti- tions seront organisées dans !a seconde-lan- gUgj de gorte que l'élève y trouvera égale ment mainte occasion pour se perfectionner dans l'emploi de la langue francaise. Vous remarquerez dans le palmarès un classement différent pour les quatre classes inférieures. En guise de transition, nous avons encore mentionné le pour cent. II a fallu prendre cette nouvelle disposition paree qu'il n'y aura plus de compositions trimestrielles dans ces classes inférieures. Nous groupons les enfants d'après le travail et d'après les efforts fournis pendant toute l'anr.ée. Voila les quelques points nouveaux que nous avons voulu développer. Nous tenons cependant encore a souligner toute l'impor- tance de 1 'oeuvre du prêt du livre classique, créée par l'Union des Anciens Elèves. Cha- que élève de section moyenne a requ cette année-ci des livres en prêt. Le but de cette Association d'Anciens est d'étendre de plus en plus son action généreuse et de cette ma- nière ce groupement continuera de travailler de plus en plus efficac.emént a la prospérité de l'école. Heer VoorzitterDames en Heeren, Het weze mij nu eveneens toegelaten bon dig samen te vatten wat ik U zooeven in het Fransch voordroeg. Het 4e middelbaar heeft dus op normale manier gewerkt en de leer lingen er van zullen of naar een atheneum of nuar een middelbare normaalschool overgaan ofwel zich voorbereiden tot examens in de openbare besturen. Ik maak er de ouders opmerkzaam op, dat technische studiën in de nijverheidsscholen even interessant zijn. Toekomend jaar zullen we een 6e en een 5e latijnsche klasse hebben. Ik maak van de ge legenheid gebruik om er de ouders op te wijzen waartoe de Latijnsche humaniora in het bijzonder een vooi bereiding zijn 1. Tot het notariaat. 2. Tot leeraar in de Wis-en natuurkunde aan de athenea. 3. Tot de toelatingsexamens tot de stu diën van ingenieur. 4. Tot de toelatingsexamens tot de mili taire school, terwijl tie Griéksch Latijnsche humaniora een voorbereiding zijn 1. - Tot leeraar in de letteren en in de ge schiedenis aan een atheneum. 2. Tot het doctoraat in dé rechten. 3. Tot leeraar in de natuurwetenschap pen. 4- Tot het doctoraat in de geneeskunde, tot de studies van apotheker en veea' ts. Ik wijs dan verder op het feit, dat van at September 1926, alle vakken, uitgenomen de moderne talen, cioor middel van het Neder- landsch zullen moeten onderwezen worden. Nochtans,'doe ik uitschijnen dat het aantal uren onderwijs in de 2e nationale taal niet verminderd wordt, integendeel worden er tal rijke herhalingsuren in die taal aan toege voegd. Eveneens duid ik aan, dat voortaan de rangschikking der 4 laagste klassen per groep gebeuren, omdat feitelijk in die lagere v assen de composition afgeschaft zijn.en men t Zlcnu in de rangschikking moet steunen op 't werk van het gansche jaar. Als organisme dat zich buiten de school, onderscheiden heeft om onze inrichting be hulpzaam te zijn, mag ik met genoegen wijzen op den Oud-Leerlingenbond, die door zijn werk van het Lenen der klasboe ken mer kelijke diensten bewijst aan ouders, aan leer lingen en dus ook aan de school. Dat zijn de voorname punten, welke ik heb willen in het licht stellen. Nous finissors notre exposé en remerciant tous ceux qui ont allégé notre tache, autorités, parents, collègues, nous les remercions de la confiance témoignée et nous prouverons par notre travail assidu que nous en serons tou jours dignes. Ont obteim te diplome de sortie Hebben het uitgangsdiploma bekomen avec le plus grand fruit met de grootste vrucht avec grand fruit met groote vrucht 3. JacquinDésirc id. 4. Verhaeghe, Jean id. 5. Lamoot, Oscar id. 5. Bruneel, Germain id. 7. Coutrez,Octave M' 1. Desier e, Denis 2V erd uynMar iet te 8. Biebamv, Jules met vrucht id. Tennis ©Safes ...On m'avait raconté que le Tennis Club Yprois se laissait toujours battre. Quelle blague Est-ce parceque le Club en a connu plutót des vertes et des pas mures qu'il convient de généraliser Pas le moins du monde. Toujours est i 1 que les derniers succès rem- portés tant contre les Imperial War Graves d'Ypres que contre Ie Tennis de Cassel ren- forcent singulièrement nos espoirs dans la défense de nos couleurs. II convient de remarquer le jeu toujours correct de Messieurs les Anglais qui se sont défendus avec fermeté ainsi que les éléments pleins d'avenir du Tennis de Cassel. Gageons que nos sportsmen n'en sont pas a leur dernière victoire d'aucuns, d'ailleurs, suivront dorénavant avec intérêt leur coura- geuse montée... Swash. Men schrijft ons Meester en de Franskiljons Hoe eigenaardig de groote furie en den haat van De Westvlaming tegen de frans kiljons en natuurlijk daarbij tegen gansch Frankrijk 'T is zeker uit dank en erkentelijkheid dat er daar gedurende den grooten oorlog duizenden vluchtelingen, waaronder het meest getal Vlamingen, met open arme«p ontvangen ge weest z-ijn, regelmatig vluchteüngsgeld getrok ken hebben, en omdat Frankri k niets van België teruggeeischt heeft. Hoe komt het het is zelfs niet verslaan baar dat Meester Butaye zijne eenige dochter in huwelijk heeft gegeven aan eenen franschman Hij heeft voorzeker oc k zijnen schoonzoon in haat het moet er lief en mooi uitzien in deze familie. En zijnen grooten handel Men ziet dat hij aan de fransche grens woont zijn gedepo- seerd lab riek merk is weerom de hatelijke fransche vlag met generaal Drouot. Waarom toch niet een mooi leeuwtje op geel Het zou meer bijval hebben bij al uwe vossen. Op rechte comedie, arme Fronters. Verstaat gij uwe» Meester niet Meester is de groote man. Men kan alles van hem bekomen, hij is overal sprektlijk, dienstvaardig. Komt Mannetjes, komt bij mij» roept hij, 't is gelijk wanneer, ik zal voor u zorgen, gij zult in mij den grooten ver dediger vinden. Meester zal.aan u allen welk verschaffen Hoeveel honderden Vlamingen zijn niet dagelijks verplicht hun brood te verdienen in dat hatelijk en .verdoemd Frankrijk Het is niet bij honderden maar bij verschillende dui zenden dat zij dagelijks uit Vlaanderen ver trekken. Ai die arme sukkelaars moeten naar Frankrijk, maar zij mogen geen fransch leeren. Zij moeten dom blijven maar zijn verplicht daar te werken. Dat is de schoone en edele politiek van Meester dn Vlaanderen Vlaamsch, weg met de Franskiljons Meester zal voor u zorgen en aan u allen werk geven. Meester heefc het geluk gehad gedurende den oorlog t'huis te blijven. Hij heeft zooais al zijne maatjes van Watou fortuintjes ver gaard met het ongeluk der vluchtelingen en der duizenden soldaten. Maar eindelijk in 1916 moest Meester naar den grooten- oorlog optrekken. Nu was hij strijder, in de groote koude en ongezonde loopgrachten van het hospitaal van 't Couthof hij was ziekenbezorger, maar' wat hij daar al moest verrichten laat ik u te raden hij zweette van 's morgens tot 's avonds dag en nacht onder het geschut der kanons 1 Maar in korten tijd vond hij toch de gelegenheid bijna alle dagen naar huis te komen (hij was maar 5 km. van zijn ventje De tabakhandel ging maar altijd goed voort, wekelijks stonden zwaar geladen wagens aan zijne deur, de motor draaide dag en nacht, de pakjes tabak, geheele zakken, vertrokken, en nog meer aan de fransche dan aan de belgi- sche soldaten. En na zoo den grooten strijd gestreden te hebhen, kwam Meester af met denjverdienste- lijk.en titel van Oudstrijder Zie zijn schoon portretborst vooruit, knevels goed gekruld, men zou waarlijk zeggen een generaal in rupture de ban En dat is de groote Vlaam- sche kerel die aan het hoofd der fronters staat Korten tijd daarna moest Meester wederom onderwijzer spelen. Dat stieltje kwam nu te lastig hij had te schoon en te gemakkelijk leven gehad gedurende den tijd dat hij strijder was. Een goed middel moest ge vonden worden om er van af te zijn. Meester werd oof, arme jongen nog een ongeluk van den oorlog, en eenige weken daarna werd hij op pensioen gesteld (jaarlijks 5ooo fr. van de Belgiek). Nu vooruit Fier, met al de galons die hij op het slagveld gewonnen heeft, zal hij de vossen bijeenroepen en in korten tijd zullen zij draaien naar zijnen wil. En inderdaad Mees ter maakt kiespropaganda, de vossen bijten, en hij werd Député gekozen (nog 12000 ballekens van dat slecht bestuur van België Welk gedacht toch, vossen, eeneri dooven man naar de Kamers te zenden 't Is te ver staan dat hij wekelijksch lange redevoeringen uitspreekt en u daarna alles wijs maakt, En nu voortgeweikt, Mannetjes, gaat er maar door, Vlaanderen zellbestuur Al- tijd tegenwoordig in alle betoogingen zijn wij niet gevr; ag 1, wij moeten er toch naar- toe. Schreeuwt en tiert en gaat door alles I vliegt de blauwvoet stomp 'op zee laat u maar in den bak steken en is 'tncodig, slaat er maar door, wij zullen zegevieren en intusschen zal ik op mijn gemak 5oco -f- 12000 Belgische frank in mijnen zak steken; gij allen, arme sukkelaars, zult het over- schot ontvangen Ja, Vlaanderen zelfbestuur Meester zal nog Minister worden, Minister van Landsver dediging daar zal hij baas en op zijne plaats zijn als pudstiijder van 't Hospitaal van 't Couthof. Een oprechte Vlamingmaar vooral Belg, vader van drie oudstrijders, die Frankrijk erkentelijk is voor het goed onthaal nelk hij daar met zijne familie gedurende den oorlog ontvangen heeft. donnent la plus grande satisfaction. Agence Garage Deios& Dewanckel, E/V

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 3