Corsets D.W. vraag. Hoe hoog beloopt thans het ^'cler credieten maandelijks aangewend betaling in geld aan de geteisterden thode wordt gevolgd voor de ver- van dtze credieten dee',n^ ,roiP. Welk is het aandeel van de de me vraag. thans door Duitschland betaald vergoe^in^en(j w0rdt, of zal aangewend wor- ^taa"or de betaling aan geteisterden deD' !°t waar dat in een naburig land het te gedeelte der sommen opgeleverd in »r°°5 'ng van het plan Dawes, voorbehouden "''Itvoor betaling van oorlogsschade zoo ""waarom dan niet ten minste een deel van "„mmen uit Duitschland verkregen als j. sonimeu hadevergoedmgaangewend voor vergoeding aan de geteisterden Ik hoop dat de minister mij klaar en duide- ik Zal antwoorden. De heer Van Coillie. - (in 't Vlaamsch). - pe afschaffing van de economische zaken was een bittere teleurstelling voor den midden- tand. Immers hij had gehoopt dat volgens de dofte, in de regeeringsverklaring van het fnisterie Poullet afgekondigd, het ministerie m economische zaken zou geworden zijn ,et ministerie van handel en nijverheid. Sommige geteisterden bevinden zich nog in ■en onhoudbaren toestand. Ondanks de her iaalde verklaringen van de voorgaande mind ers worden de verbintenissen van den Staat egenover de geteisterden als tweede rangs- rerbintenissen beschouwd. Maatregelen met erugwerkende kracht brengen geen gelijke lehandeling mee. Thans worden de betalingen -estaakt of zeer onregelmatig gedaan en som- ,ige belanghebbenden moeten een jaar lachten. Dezelfde vertraging komt ook voor bij het leveren van attesten van wederbelegging, ip het oogenblik dat onze muntwaarde daalt de bouwprijzen met 3o t. h. stijgen. Nog- laals verlies voor de geteisterden en voor e aannemers, schuldeischers van den Staat. De openbare besturen ondergaan hetzelfde erlies. Uitbetaling in titels geeft aanleiding otonrechtvaardige toestanden. Zoo moesten verken, door kerkfabrieken aangevangen, tilgelegd worden omdat op bedoelde titels ?een geld te krijgen is. Er zouden ten minste verhandelbare titels loeten afgeleverd worden. Wij verwachten van den huidigen minister, üe stellig op de hoogte is van den neteligen oestand der geteisterden, niet alleen hoopge vende woorden, doch geruststellende daden. De heer Mullie. Ik treed de opmerkingen van deheeren Van Overbergh en Van Coillie ^at de oorlogsschade betreft bij. Men heeft 5oo millioen voor de betaling der Jorlogsschade voorzien. Ik meende dat men Jvergereed geld zou gaan beschikken. Doch lk sta er sceptisch, tegenover. De oorlogsscha de wordt zelden of nooit met gereed geld betaald. beregelen, die thans gelden voor de beta lng der oorlogsschade, zijn in het verslag langeduid. ^en gedeelte van de oorlogsschade wordt us betaald met niet verhandelbare titels. De krengt 5 t.h. rente op, en men kan hem P'aatsen tegen 40 t. h. van zijn waarde. 6 d'en moet een verlies worden goed- wakt dat in 1914 werd geleden. Welnu, wij v,erre van de waarde van 1914 on de Mevius. Een tiende fan etr ^ae^s' minister van landbouw en 3Ver°penbare werken. Wij zijn het er allen £^eens dat de toestand tragisch is. teiste Wat de tweede reeks ge- Wein; 611 betreft> koopt de Nationale Bank De die 5 t. h. rente geven, in. De hlnnter- Voor 5o millioen per maand. De Staat komt zijn ver- die l2 SS6n n'et: na- Ziehier een geteisterde dat vóó'x-000 fran^ moet Vekken. Het'vonnis, "ten ':v'eeiaar werd gewezen, bepaalt dat een eerste schijf zou n- Welnu, deze persoon heeft totnog toe een niet verhandelbaren titel van 2,400 trank ontvangen. De geteisterde nijverheids- en handelslieden konden totnogtoe geld ont vangen mits sommige voorwaarden. Sedert een jaar ontvangen deze geteister den geen geld meer. Men geeft hun slechts obligaties 6 t. h. der vennootschap tot crediet- verleening aan de nijverheid. De samenwer kende melkerij van Langemarck heeft vroeger 108,000 frank ontvangen. In Januari vroeg zij 160,000 irank. Men heeft haar obligaties ter hand gesteld waarop men haar 5o t. h. heeft geleend tegen eten interest van 10 t. h. Ik vestig de aandacht op deze betreurens waardige toestanden. Bij de bespreking der regeeringsverklaring, had ik dit vraagstuk op geworpen en er werd mij niet geantwoord. 1 hans zijn er 200,000 personen die nog geen vonnis hebben verkregen of geene vergoeding ontvangen. Met verbazing zullen de ministers vernemen dat er op de begrooting 450 millioen, te ne men op het Dawesplan, zijn ingeschreven. Welnu, evenals in Frankrijk zouden deze sommen bij voorrecht moeten gaan naar de geteisterden. De'Minister. Wat doet gij met den groo- ten geteisterden den Staat De heer Mullie. Krachtens het Dawes plan, heeft de Staat 100 millioen frank ont vangen tegen de noteering van den dag. Het was zijn plicht de geteisterden te voldoen, tegenover dewelke hij eene heilige schuld heeft. Ik hoop dat de minister eene billijke en rechtvaardige oplossing zal zoeken. De Minister. Ik wacht uwe aanwijzi- gingen. De heer Volckaert. Aanzienlijke uitgaven werden behouden voor de economischezaken daar geeft men nog 7 millioen uit aan tracte- menten van ambtenaren, daarenboven betaalt men nog overuren', reiskosten, en kosten van materiëel. Men zou daar eens met den ruwen borstel moeten aan het schoonmaken gaan. (Goed keurend gelach.) De Minister. Ik heb 100 Staatscommis- s.arissen afgedankt. Deheer Volckaert. Ikwenscher u geluk om. Er blijft nog het kapitel der oorlogsschade. Onder het hoofd beheerkosten der inrichtin gen en vergoedingen komt eene toelage vóór van ii,3oo,ooo frank. Werden de ^mbtenaren van deze diensten voor hun leven aangesteld Het is eene onzinnige verkwisting. De dienst voor de likwideering van de buitendiensten van heropbouw kost 1,430,000 frank. De Minister. De dienst zal bij de open bare werken ingelijfd worden. De heer Volckaert. Onder artikel 1171s ook nog eene uitgave voor den dienst voor de vernietiging van oorlogsmunitie. Nu de oorlog reeds sedert 8 jaar gedaan is, verteert men nog uit dien hoofde 721,000 frank. (Uitroe pingen.) Dat is waarlijk te veel Eindelijk onder artikel i52 (eereloon aan bouwkundigen, ingenieurs) vind ik een crediet van 4 millioen. Dat komt wel wat aanzienlijk voor. Ik zou met deze opsomming kunnen voortgaan om aan te toonen hoe het geld verkwist wordt. Ik hoop dat men op de be grooting van 1927 wat meer orde zal kunnen brengen in het huishouden van den Staat. De heer Van Schoor Ik hoop dat de minister rekening zal hou den met de wenschen van de kleine lieden, die achteraan komen en die plaats hebben moeten ruimen voor de groote en rijke geteis terden. In de mate van de mogelijkheid heb ben dezen voldoening gekregen en hebben zij over het algemeen zonder veel moeite ruime vergoedingen ontvangen. Ik vraag nog den minister, dat hij met de grootste welwillendheid zou willen nagaan of er niet soms iemand is die, in strijd met de reglementen, ik durf niet zeggen uit gunst, geld heeft ontvangen in ruil voor titels, die niet aan wederbelegging waren onderworpen. Naar 't Verheerliksfeest van Hugo VERKIEST -• lersche Oud-Strijders in België Deze madid komt eene afvaardiging lersche oud-strijders naar België. Den 2.1 August! zullen zij te Wytschaete een kruis inhuldigen, ter herdenking der leden van de ióe Britsche afdeeling, samengesteld uit Ieren en waarvan er zoovele te Wytschaete gesneuveld zijn. Van die afvaardiging,- welke zeer talrijk zal zijn, zullen deel uitmaken generaal sir William Hickie, gewezen aanvoerder der lóe afdeeling en lid van den Senaat van den Ierschen Vrij staat sir Robert Tac, professor aan de hooge- school, te Dublijrt sir William Taylor, voor zitter van het koninklijk heelkundig gesticht sir James Percy Dr James Ashes M. Smyllie, enz. Na de omreis in de frontstreek komen de Itrsche oud-strijders naar Brussel, waar zij den 24 Augusti eene kroon op het graf van den Onbekenden Soldaat zullen neerleggen. Daarna zullen zij Waterloo en de kust bezoeken. de beste de sterkste de voordeeligste (oot (Op het muziek van R. Van de Kerckhove NAAR INGOOIGEM Mannen, Vrouwen, Jongens, Meisjes, al te gaart Trekt naar 't feest in die landouwen, In het reinste vreug'dgebaar Voelt gij 't bloed in de adren stroomen, Van het oude, dietsch geslacht, Gaat, bij 't blij geruisch der boomen, Want VERRIESTwordt thans herdacht 1... Vlaandren viert zijn liefsten Zoon In een heerlik huldbetoon 1 Hij, die 't Vlaamsche volk zag dalen, Wilde 't weer doen zegepralen 1... 2 't Golfden koren droomt ter velden, 't Geurend hooi ligt in de weê Onze boomen staan als helden In het vreugdevolst verbeê Zoo is Vlaaudrenland vol blijheid, En de feestlust algemeen 1 't Is een weerglans onzer vrijheid, Die weèr oprijst uit 't verleen Vlaandren viert zijn liefsten Zoon In een heerlik huldbetoon Hij, die 't Vlaamsche volk zag falen, Wou het weèr zien zegepralen 3 Schoon was zijne taal des harten, Zalvend teèr, zijn wekkend woord Blij verrijzen uit de smarten Riep Hij luid van Zuid tot Noord. Groot en vrij en moedig' wezen 1 Code en Lande steeds getrouw Rein van zede, lijk voor dezen Vrij en machtig in uw gouw 1 Vlaandren viert zijn liefsten Zoon En biedt Hem de gouden kroon Op zijn graf wordt hij geprezen, Door zijn Volk, door Hem verrezen!... 4 Zijn gesteent draagt 't priesterteeken, Bittren kelk, dien Hij eens dronk! En de meeuw s> die kwam geweken, En ons tot herworden wonk 1,1) Diepe zuchten. Geene tranen 1 Bij den heldenkreet VERRIJST In de vlam der leeuwenvanen, Rodenbach het opstaan wijst Vlaandren viert zijn fier.-ten Zoon 1 O zijn naam helmt zacht en schoon 't Is VERRIEST, die is verrezen, Met den zegenlach op 't wezen 1 5 Heil 1 VERRIEST de Brave en Vroede 1 Wekker van ons Vlaandrenland Wij U roemen, fier te moede, In een trouwen broederband Heil VERRIEST, de Vrome en Brave Die voor Vlaandren streedt en leedt, Rond U buigen wij ten grave, Eh geen hart Uw moed vergeet!... Vlaandren zingi door de eeuwen heen,' Dat VERRIEST op aard' verscheen, Om zijn volk te doen herleven, En zijn grootheid weèr te geven!... Komen 1926. P. P. DENYS. Kelk en Blauwvoet staan op't praalgraf gebeiteld.

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 3