HET THEESCHE j{ortrijkschen schipper Simoens in de vaart pn verdronk. jn de Charbonnages Beiges te Fra- s werd eén werkman verpletterd. n Deze week zijn twee honderdjarigen rieden moederke Diddens, van Raevels weduwe Renkin, van La Reid. Fe Heule werd een kindje van 7 maand door een varken dood gebeten. Te Marneffe viel een kindje van 16 maand in een beek en verdronk. Te Antwerpen werden 54 Araben en 3 Spanjaarden aangehouden. Jn een pasteibakkerij te Brussel werd een vrouw van Wetteren beroofd van haar handzakje inhoudende de som van 18.200 fr. en een twintigtal zeer kostbare titels. Te Courcelles werd een mijnwerker on- jer een hoop kolen bedolven en gedood. Te Lodelinsart werd een stoker door den stoom afgrijselijk verbrand. Te Antwerpen ontstond er tusschen Spanjaarden en Belgische dockers een ver woed gevecht. Een Spanjaard werd gedood, een ander schrikkelijk gekwetst. BUITENLAND. Op de foor te Frankfort (Duitschland) wordteen i5 jarig meisje tentoongesteld dat maar 25o kilos weegt. Dat popje noemt zich Schoone Herta (Dat rijmt nogal met Dikke Bertha In de golf van Riga is een schip gezonken. 38 personen verloren daarbij het leven. De kapitein werd aangehouden omdat zijn schip overladen was. Een hollandsch koopman, in België wonend, werd te Zurich (Zwitserland) door twee dieven beroofd eener som van 180.000 gulden. Bij Leiden (Nederland) is een trein ontspoord. Er zijn vier dooden, tien erg ge wonden en een groot aantal licht gekwetsten. Te Collefrat (Var) en te Chezelles (Indre- et Loire), in Frankrijk, werden twee personen bij het jagen erg gekwetst. Te Saint-Pierre-Laval (Loire-Frankrijk) ontstond er een hevige twist tusschen land bouwers en drie Italiaansche jagers. Een der landbouwers werd gedood en een Italiaan erg gekwetst. Te Lyon (Frankrijk) werd een aftrugge- laar aangehouden die, binst den oorlog, voor eigen rekening, 80 leger paarden had verkocht. Te Caprino-Veronese (Italië) werden drie personen, vader, moeder en zoon, laffelijk vermoord. De dader werd aangehouden. De E. P. Lauwers, belgisch missionnaris, werd door chineesche soldaten vermoord. Tien missiëen werden verwoest. In de fransche verwoeste gewesten wer den, sedert den wapenstilstand, 541.484huizen volledig herbouwd, 53.i65 kilometers banen hersteld, 2.36i kilometers spoorlijnen herlegd, 1.615.440 hectaren grond opnieuw vruchtbaar gemaakt, g 600 scholen bepaald hersteld waar meer dan 5oo.ooo leerlingen het onderwijs ontvangen. De Volkerenbond, waarvan de zetel te Genève (Zwitserland) is gevestigd, heeft aan de wereld reeds meer dan 9 milliard frank gekost. België heeft daar als voorschot 53o.o5g S°ud frank 74 centiemen te veel betaald. Le Soir 11-g-26. Te Bucarest (Rumenië) doodde een zin- °0ze4 personen en kwetste er verscheidene andere. te ülshead (Engeland) is een vliegtuig ggfr°n<^e verpletterd. De officier-loods werd 0 1 de officier-waarnemer werd zeer erg gewond. I "Be T>ijon (Frankrijk) werd een werkman alkoholfabriék levend verbrand. sna Uss°lini, de italiaansche dictator, ont- )laantwee anarchistische bomaanslagen. Seblik 6 ^auBeuge werd een werkman dood- sogo hij het aanraken van een electri- en kabel. Te Anzin werd een werkman door de drijfriem van een machien gevat en schrikke lijk vermorzeld. Over de Japansche stad Hiroshima woedde een geweldig onweder. 20.000-huizen werden onder water gezet. Een honderdtal werden vernield, dertig menschen werden ge dood en een twintigtal gekwetst. Te Tiflis (GeorgieJ werden 140 personen gebeten door een razenden wolf. Miss Norma Smallwood, 't schoonste meisje der Ver. St. van Noord Amerika, draagt lange haren... Te New-York, na een meeting der fascis ten, werden twee Italianen door de ontploffing van een bom zeer erg gekwetst. Een derde werd gedood. Te Hannover (Duitschland) woedt de typhuskoorts. Die wreede ziekte maakte reeds een aantal slachtoffers. In de omstreken van Chambéry (Frank rijk) heerschte een geweldigonweder. Bliksem en hagel hebben veel schade aangericht, Te Versonne (Savoie) viel een auto van 8 meters hoogte. Twee personen werden ge dood en twee andere gewond. In de omstreken van Djokjokarta (Java) werden hevige aardschokken gevoeld. De pa niek was onbeschrijfelijk. Berichten ontbreken over slachtoffers en schade. In het kamp van Chalons (Frankrijk) is een vliegtuig in brand geraakt de twee vlie gers werden verkoold. Bij Rymarow (Tcheco-Slovakije) is een vliegtuig gevallen. De werktuigkundige werd gedood, de loods ernstig gewond. Aan de Rijnhaven, te Straatsburg, staat een kolenstapel in lichtelaaie. De schade wordt berekend op een half millioen. Te Gloncraig (Schotland) liep een auto bus tegen een tram. Een doode en dertien gekwetsten. Het stoomschip Utah metende xo.ooo ton, is gezonken op de kust van San Juan bij Port Lomas (Peru). Pé en Fpé te ArmezesEe Pé. Maar wuk vor rare leute eie gy dar an jen karre Fré. Da zou je gy ook moeten hên, Pé, dat is nen amortisseur. Pé. Nen amortisseur, wuk is dat? Fré. Dat is 'n affaire vor de groote schokken te breken om nie te zeere up en neere te gaan. Pé. Dat moet byzonder goed zyn in uze frontstreke met ol die verdomde slechte stra ten. Maar dat moe nogol diere kosten Fré. J'hêt er in olie pryzen. Te Brussel hên z'er eene geplaceerd van 120.000 fr. 'sjaars. Pé.Dat is zekers wel nen gepatenteerden? Fré. Pé ik zyn er geeren 'oy, en os je rap zyt je gaat ook 'n postje hên van 't Gou vernement. Pé. Sedert da'k d'affaire gehoord hên van den geetebuk van 't Jeenen Verklinke 'k vra gen nie beter. Fré. Je weet dat ze ol de karren en wa gens en driewielkarren en andere zware auto mobiels gewegen en gemeten en gepekeld hên met den dubbelen decimeter. Pé. En ol de speeken geteld. Fré. En dat de boeren nu ofkomen met een blek aan huider... Pé. - ...karre... prMaar natuurlijk, waar zou'n ze 't anders hangen. ja maar ja... ge kunt niet weten met ol die nieuwe reglementen. Fré. Die zelfde Commissie gaat nu uit gaan om de strateputten te meten... Pé. En de lengte door de breedte en de diepte te vermenigvuldigen. Fré. En ook de hoogte te nemen van ol die groeve steenen die zoo baldadig uitsteken. Pé. Z'hên der voor lange wè. Fré. Wyder gaan die basjes meugen roendvoeren. Pé. Ze gaan us nooit zien staan ze gaan dat wel per automobiel doen. Fré. Maar ze zou'n in den helft van de straten niet kunnen. Doe gy maar joen karre in order en me zyn weg gelyk een vliege up en planke. Pé. Ik voeren ze in een stekke in de Kriekestrate te Armezeele. Ze gaan wel weten waar dat ze geweest hên ze komen holt ge- raadbraakt eruut. Fré. Je pratelt in den wind Pé, de Krie kestrate is hors concours je weet het wel. Pé. Hoe, je weet het wel Fré. Maar ba ja, 't is de Amerikaansche Firme Tanko-Tribolo die de strate gaat exploiteeren ze gaan der nen liggenden Toboggan van maken om de menschen te vervoeren. Pé. Dat gaat bestaan met der door te robbelen met een soorte van verbastardeerden tank en tribol, 't zal wel zijn. Ze meugen der van den eersten keer een hospitaal zetten voor de gebroken armen en beenen. Fré. Is dat een schandaal... en dat acht jaar na den armistice. En zeggen dat Y-per en Kemmel zoo werken om de toeristen aan te trekken, en dat die Kriekestrate de lustweg wos vóór den oorlog tusschen de twee. En de boertjes zitten daar te zweeten, 't is een schandaal en 't is niet rechtveerdig. Pé. Zwijg van Armezeele, 'k hen daar nen schoonen gezien. Der kwam daar een van die open autos vul Engelschen van- Kemmel- waart, hie trok de Zaaistrate in, ol mêe ne keer die Engelschen sprongen up en waren in vuile geweld. Fré. Wuk wos er gebeurd Pé. Ze peisaen dat ze by 't busch van Houthulst waren. Fré. En waar waren ze tè Pé. Maar joengen, by die schrikkelijke partie groote hooge distels. Fré. Merci Sinte Maarten 't wos nog nie verre van kwalik. Maar zyn der daar sareis van distels en van olie koleuren... en de pluimen vliegen kilometers verre. Pé. Dat moet een groot voordeel zyn voor d'andere boeren, ze geraken alzoo ge makkelijk in 't goe ras en aan een kleen pryzetje. Fré. Dat is daar de sportwereld, geen een dyk gedolven... de duikers te midden de stra ten liggen ingezonken en de wulgefakken han gen tot aan den overkant. Wat armzalige gemeente. Pé. En os de gendarms by nen simpelen boer twee distels znn staan 't is zoo late proces Fré. 't Zal toch curieus zyn om nen keer of te zien hoe lange dat dit spel nog zal duren en hoe dat het zal afloopen. Pé. Der bestaat misschien een wet voor Armezeele alleene. Fré. Ge zou't peizen van ja. Maar 't zou wel kunnen gebeuren dat de Moozekruipers van Armezeele dat ne goe keer moe worden, en dat zeer een kleine verandering in brengen. Pé. En Armezeelenaars zeggen wel bedankt voor nu... 't is. zeker. Fré. En Broozen is weg met 't schip. Pé. Neen met den Toboggan. LEEST VERSPREIDT f-ieï Winiersjur1 In den nacht van 2 tot 3 October aanstaande treedt het winteruur wederom in voege. Om 24 uur wordt het wettelijk uur van zes tig minuten verachterd. Dit gebeurt niet alleen in België, maar ook al de naburige landen keeren tot het winter uur terug. Te dezer gelegenheid zullen talrijke wijzi gingen aan de uurtabel der spoorwegen ge bracht worden.

Het Ypersche (1925-1929) | 1926 | | pagina 3