Dokter D. PEENE n ch, bij gebrek aan goede verstandhouding, mi a'ezc beweging tot geen goed einde ge- rakeo- gooals m vroegere jaren, beantwoordde de •tslag der handelsfoor ten volle aan de ver achtingen der inrichters en der tentoonstel- Iers zij was eene aanwakkering ora deze Pgjagen voort te zetten. Ook op het oogpunt der oorlogsschade tond onze Kamer zooals altijd aan het hoofd der beweging. Na bezoeken aan de feevoegde ministers werd in heel het arrondissement een onderzoek ingericht aangaande de nog te ver benen oorlogsschaden. 1700 antwoorden ?oor een bedrag van 42 millioen, waren de uitslagen van dit onderzoek en de volledige jijst werd aan den Heer minister van Ekono- joisehe Zaken overhandigd. De toestand der betalingen voor oorlogs schade is eenigszins doch nog niet genoegzaam verbeterd en wij moeten voorts, en steeds met veel spijt doen opmerken dat, op dit oogpunt, de handelaars en nijveraars van de verwoeste streek als verstootelingen behan deld worden. Voordrachten werden ingericht namenlijk met de welwillende hulp van den Heer Félix Benoot, Ontvanger der registratie, aangaande de takszegéls, en van den Heer Henry Horrez,Regent in de Rijksmiddelbare School, over boekhouden. Gelijk vroegere jaren hebben wij aange drongen tot verbetering der staatsbanen, velobanen, der trein- en tramuren, tot be spoediging der werken aan de vaart van Yper naar den Yzer onze stappen tot het bekomen van een garnizoen en voor den terugkeer onzer Weidadigheidsschool zijn vruchteloos gebleven. Een bezoek aan de werken der vaart, te Drie Grachten was voor de leden zeer belangwekkend, maar toonde hun tevens aan hoeveel werk er nog te verrichten is. Het is met eene bijzondere voldoening dat wij de werken zien vooruitgaan om de stad te verbinden met het waterstelsel van Zillebeke. Deze voldoening is zooveel te inniger daar wij weten hoe hard de strijd is geweest om deze rechtmatige vergoeding te bekomen. Dank zij de oorlogsschadevergoeding, ons overgelaten door den Cercle Commercial et Industriel hebben wij een kamer van ons tegenwoordig lokaal kunnen bemeubelen en er eene kas plaatsen welke als bibliotheek dienen zal. Wij zijn een nieuw jaar ingetreden. Op OBze laatste algemeene vergadering was eene talrijke schaar nieuwe leden opgekomen, ant woordende aan onzen oproep tot aansluiting bij onze Kamer. Zooals deze oproep zegde Gesticht in 1920, heeft onze Kamer een eervolle rol gespeeld in het reusachtig werk en den grootschen strijd der herwording van onze stad en streek. Onze Kamer zal steeds met fierheid naar dat verleden mogen terug blikken. Maar de tijden veranderen. En moet uw bestuur nog met moed ijveren tot de voltooiing dezer taak, de verdediging van andere belan den, de bijzondere belangen der hier ont staande handel en nijverheid, dringen zich dagelijks meer en meer op. Onze Kamer moet z°rgen dat hare werking ook op dit oogpunt vruchten drage, onze Kamer moet zich ver- beffen en eene eervolle plaats bekleeden nevens de andere Handelskamers van het land. Het bestuur durft steunen op de medewer king van al haar oude en nieuwe leden en dit alles om tot een einde te brengen dat aan alle goede Yperlingen voldoening geeft. Yper, den 4 Januari I927- ^r'efgezonden aan de Heertn Burgemeester en Schepenen der Stad Yper. Mijnheeren, Hp aandringen van verscheidene onzei eden, hebben wij de eer, de aandacht van ed- te trekken op de noodwendigheid van het inrichten in de hier bt staande Nijverheids school, eener Vakschool van voorbereidende lessen passende op de verscheidene nieuwe nijverheden, die zich in stad zijn komen vestigen. Het ware, ons dunkens, vanwege het stads bestuur, eene kostbare hulp verleenen aan de pogingen die hier ontstaan en die ongetwijfeld de beste vruchten zou geven. Wij nemen deze gelegenheid te baat, om ook uwe aandacht te vestigen op het voorstel van het inrichten in onze stad van een stand beeld ter eere van Maarschalk French van Yper, waaraan uw bestuur en de bevolking groot belang hebben deel te nemen. Aanvaardt, Mijnheeren, de verzekering van onze goéde gevoelens. Yper, den 7 Januari 1927. Brief gezonden aan den Heer Jacobs, Bestuurder der Nationale M aatschappij van Buurtspoorwegen, Gent. Mijnheer, Op de laatste Algemeene Vergadering der Handelskamer van Yper, werd door de leden geklaagd over de gebrekkige verbindin gen per buurtspoorweg op de lijn Yper- Dixmude, en de wensch werd uitgedrukt voetstappen aan te wenden om verbetering aan den bestaanden stand van zaken te be komen. Sedert October 1926 bestaat er slechts een tram heen en terug op de lijn Yper-Dixmude, deze tram komt te Yper aan om 14,35 en vertrekt om i5,5o. Deze uurtabel is zeer nadeelig voor de handelsbelangen der stad, daar de weinige tijd tusschen de aankomst en vertrek des bovengemelden tram, niet toelaat aan de reizigers die Yper bezoeken, hunne zaken te regelen. Dit beperkt tramvervoer maakt dat onze handelaars van deze baan geen gebruik kunnen maken, daar er hier geene trams zijn die 's morgens vertrekken en 's avonds terug- keeren. Het bestuur der Handelskamer van Yper, alhoewel het alle besparingen goedkeurt welke de belangen der bevolking niet hinderen, kan niet aannemen dat het beperken tot een tram op deze lijn eene doelmatige besparing is. Immers de goede verbindingen lokken de reizigers aan, terwijl iri het tegenovergestelde geval, bovengenoemden van de lijnen geen gebruik maken waar de uurtabel gebrekkig is ingericht. Voor den oorlog gaven de trams, 's mor gens uit Yper vertrekkende, aansluiting voor Dixmude te Elverdinghe, en 's avonds deze uit deze stad komende waren insgelijks in deze gemeente in verbinding met de trams komende van Veurne. Zonder de vooroorlogsche toestand te willen vragen, hoopt het Bestuur der Han delskamer, dat gij met welwillendheid zijne vraag tot verbetering zult gelieven te onder zoeken en biedt U, Heer Bestuurder, de verzekering zijner hoogachting aan. Yper, den 7 Januari 1927. Brief gezonden aan den Heer Soete, Bestuurder der Buurtspoorwegen Groep Kortrijk, Gheluwe. Mijnheer, Het Bestuur der Handelskamer van Yper, gehoor gevende aan den wensch door hare leden uitgedrukt, bidt U de mogelijkheid te willen onderzoeken, 's Zaterdags den tram van 8 uur tot op de Vanden Peereboomplaats te doen rijden, en een tram van dezelfde plaats te doen vertrekken rond 10 ure. Deze tram zou zeer nuttig wezen aan de buitenlieden die met hunne producten ter markt komen en hun toelaten met meer gemak bedoelde marktplaats te bezoeken. Hopende, Heer Bestuurder, dat gij deze vraag welwillend zult gelieven te onderzoe ken, bieden wij de verzekering onzer hoog achting aan. Yper, den 25 Januari 1927. Brief gezonden aan den Heer Algemeen Bestuurder der Biuirtspoorwegen, Brussel. Mijnheer, Het bestuur der Handel en Nijverheids kamer heeft de eer Ued. voor te stellen de mogelijkheid te doen onderzoeken voor het verbinden -van uw net van Buurtspoorwegen van het arrondissement Yper met de kaai van onze vaart. Deze verbinding kan zeer gemak kelijk verwezenlijkt worden, daar de lijn Yper-Gheluwe op min dan drie honderd me ters loopt van deze kaai en een rechtstreek- sche steenweg er naartoe leidt. Het leggen dezer lijn zou ongetwijfeld van goede opbrengst wezen voor uwe diensten, en zou aan onze herlevende handel en nijverheid groote voordeelen kunnen bewijzen. Wij durven verhopen dat Ued. de welwil lendheid zult hebben deze zaak te doen onderzoeken met al het belang welke ze verdient. Gelief te aanvaarden, Heer Bestuurder, de verzekering van onze goede gevoelens. Yper, den 25 Januari 1927. Brief gezonden aan den Heer Baels, Minister van Openbare Werken, Brussel. Mijnheer, Het is met eene bijzondere voldoening dat onze bevolking vernomen heeft dat weldra de aanbesteding zal plaats hebben der brug van Steenstraete. Wij hebben de eer Ued. en het bestuur van het Ministerie van Openbare werken, voer dit besluit te bedanken en nemen de gelegenheid te .baat om aan te dringen opdat de werken van het sas van Boesinghe en van de boven- vaart ook binnen kort zouden ten uitvoer gebracht worden. Wij hebben ook de eer de aandacht van Ued. te trekken op hierbijgevoegden brief, gericht aan het Bestuur der Buurtspoorwegen en betrek hebbende op de verbinding der Kaai te Yper aan het net der Buurtspoorwe gen van het arrondissement, aldus de handel en nijverheid van bijna gan'sch ons arrondisse ment in veel gemakkelijker verbinding bren gende met onzen waterweg. Gelief te aanvaarden, Heer Minister, de verzekering van onze goede gevoelens. Namens het Bestuur De SchrijverDe Voorzitter, Ed. Toussoert. H. Vermeulen. Stad Yper - GEMEENTERAAD Zitting van Maandag 31 Januari 1927 om 15 ure DAGORDE 1. Processen-verbaal der zittingen van 29 December 1926 en 5 Januari 1927. 2. - Openbaren Onderstand Openbare verkooping van verscheidene perceelen grond. 3. Openbaren Onderstand Openbare verkooping van hoornen. 4. Stedelijk kerkhof -- Grondvergun- ningen. 5. Gasmeters Verhuringsprijs Ver meerdering. 6. Karnaval 1917 Stoet Vraag 0111 toelage. 7. Mededeelingen. 8. Ondervraging over de verantwoorde lijkheid der gebeurtenissen te Yper op 27 Juni 192b voorgevallen en de maatregelen welke de burgemeester denkt te nemen om in de toekomst dergelijke betreurensweerdige feiten te vermijden. Statiestraat,. 18 YPER Specialiteit voor Is-and- en TaracSziekSesn Gebitten en Misgroeide Tanden.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 3