torisation demandée, eu égard a la fagon ''""ties communes sont traitées pour l'éclai- public- Avant guerre l'on payait i cm. bee et par heure, et la dedans étaient ^pHs tous les frais, peinture, entretien, Ctc J'admets que la Compagnie faisait la un Cand sacrifice, mais ceci ne lempêchait pas je réaliser encore de beaux bénéfices. Actuel- |e®ent la Ville paie 79 cm. Ie m3, soit seule- „jetit 5 cm. de moins qu'un particulier. Je suis d'avis de maintenir la décision de Dé- cembre- Op dit oogenblik doet M. Bossaert zijne intrede. g, Leuridan. Zoo het bewezen is dat een gasmeter 24 jaar moet meegaan om zijn kostprijs te dekken, moet hiervan niet alleen rekening gehouden worden, want de kostprijs dergasmeters is slechts een klein onderdeeltje van de kwestie. Wij moeten vooruit en vooral de algemeene uitbating en winstecijfers dier maatschappij in aanmerking nemen. M. Missiaen. Ik sluit mij aan bij de ver klaringen van MM. Van Nieuwenhove en Leuridan en wil er enkel aan toevoegen dat de maatschappij wel zal zoeken de Stad in moeilijkheden te brengen om op 't einde van 't spel toch voldoening te krijgen. Zoo ik mijne meening zeg dan is het enkel om protest aan te teekenen tegen de gebrekkige verlich ting en de veelvoudige onderbrekingen van electrischen stroom, die hier vroeger dikwijls genoeg reeds zijn besproken geweest. M. Van Nieuwenhove. Je me rappelle que du temps oü j'étais échevin nous avons intligé une amende a la Compagnie paree que son gaz n'était pas assez pur. Je ne sais si, depuis, mon successeur a dója prélevé des échantillons de gaz. Hierop volgen, over dit punt, nog enkele kleine besprekingen, waaruit wij vernemen dat de Gasmaatschappij sedert enkele weken met den electriciteitsdienst versmolten werd. M. D'Huvettere geeft ook nog het dividend te kennen dat, voor het verstreken dienstjaar, de som bedroeg van 55 frhetgeen 11 vertegenwoordigt. MM. Sobry en Declercq dringen aan om de vraag der gasmaatschappij in te willigen, daar zij vreezen later verplicht te zijn meer te moeten betalen en wij van een anderen kant mogen verhopen weldra de m3 gas te betalen aan 80 cm. in plaats van 84 cm. Stemmen «ja MM. Colaert, Sobry, Declercq, Lemahieu, Vandamme Neen MM.Van Nieuwenhove,Glorie, Vanderghote, Laton, Leuridan, Missiaen, Bonnet en Bos saert. Onthouden zich MM. D'Huvettere en Capoen. VI. Karnaval 1927 Stoet Vraag om toelage. Enkele ingezetenen hebben de toelating gevraagd om op 27 Februari a. s. 's namid dags een stoet te mogen inrichten die de stra ten der stad zou doortrekken en gevormd zijn uit de muziekmaatschappij Ypriana en verscheidene groepen van gekende maat schappijen der stad. Zij vragen terzelvertijd eene toelage om aan de deelnemende maat schappijen premien te kunnen uitdeelen en zoo den bijval van den stoet te vermeerderen. De heer verslaggever Sobry, maakt bekend dat de gevraagde toelating om een vermomde stoet in te richten reeds schriftelijk door het Schepencollege gegeven werd, maar dat de vraag om toelage voorbehouden werd om aan den Raad onderworpen te zijn. MGlorie. Pourrions - nous connaitre l'avis du Coll-ège MSobry. De gedachten zijn verdeeld. M. Glorie.Met dien uitleg weten wij nog uiets. M. Missiaen. - Het doet mij genoegen te vernemen dat een karnavalstoet zal ingericht worden, hetgeen nóg eens gelegenheid zal geven vreemdelingen hier te Yper aan te lok- ken. Er moet een subsidie toegestaan worden, doch ik vrees dat wij op iedere zitting o\ ei dergelijke vragen zullen te beslissen hebben. Elders is er een som voorzien in het budget en een feestcommissie benoemd die dan ge last is deze som te verdeelen tusschen de be staande maatschappijen en te gebruiken voor het inrichten der verscheidene feesten gedu rende het jaar. MV andamme. Ik moet doen opmerken dat karnavalfeesten indruischen tegen onze kristelijke princiepen (gelach). Een feit staat vast dat dit dikwijls aanleiding geeft om de openbare zeden in gevaar te brengen. Zoo er geld te veel is in de kas, ware het beter dit te besteden aan maatschappelijke werken. M. Declercq. - 'k Heb vroeger reeds ver scheidene malen het voorstel van M. Missiaen gedaan en 'k verhoop wel dat binnen kort een nieuwe feestcommissie zal benoemd en daarmee belast worden. M. D'Huvettere. Die eenige subsidiën zijn niet voorzien geweest. M. Missiaen. 't Is jammer. M. D'Huvettere. Het had mogelijks an ders geweest moest gij hier eerder gekomen zijn. Wij zullen dus moeten voortgaan met onze gewone manier van handelen voor dees jaar. Voor toekomende jaar zou de feestcom missie een programma moeten opmaken en ons voorleggen. Want als betaalders hebben wij het recht te weten aan wie en voor wat deze subsidiën dienen moeten. Ook moeten wij zorgen dat zij in alle billijkheid en recht vaardigheid, zonder onderscheid van kleur of partij, uitgedeeld worden. M. Missiaen. Ik stel voor M. D'Huvet tere als voorzitter dier commissie te benoemen M. Glorie. In alle geval mogen wij toch M. Vandamme niet benoemen, want dan zou den wij heel zeker geen feesten meer hebben Puisque ce cortège est déja sorti et que personne n'a vu quelque chose d'indécent, je trouve que Ton ne peut s'y opposer. D'ailleurs cela fait vivre tant de commergants et fait plaisir a tant de gens. M. Leuridan. - Moest ik vermoeden dat de minste onzedelijkheid zich zou voordoen, dan zou ik mij er tegen verzetten dat dit ge beure met de gemeene penningen. Doch 't is eer een reklaamstoet, dit is immers ook de bedoeling van de inrichters, gezien deze be sloten hebben den stoet enkel 's namiddags te doen doorgaan. M. Missiaen. Er dient onderscheid ge maakt te worden en het ligt niet in onze bedoeling den vooroorlogschen karnaval met al zijn slemppartijen weer in te richten. Ik stel voor eene subsidie van 1000 frank te stemmen. M. Sobry is van meening dat er geen nieuwe uitgaven mogen gestemd worden, daar de stad reeds voor de gestemde vergoedingen groote sommen geld, waarvan hij de opsom ming geeft, heeft moeten ontleenen. Er zijn verscheidene redenen die ons moeten aanzet ten spaarzaam te werk te gaan. Verleden jaar werd die stoet ingericht zonder de geldelijke tusschenkomst der stad. Kan dit niet nog maals op eigen kosten gedaan worden M. Lemahieu. In princiep ben ik niet tegen de toelage, doch aangezien de stadskas niet schitterend is, zal ik er dees maal tegen stemmen uit nood van geld. M. Van Nieuwenhove. Nous avons 8 a 9000 fr. de prévus au budget pour les fêtes de la Tuindag et autres. Nous n'avons qu'a pré lever ce subside sur cette somme, et plus tard, s'il y a lieu, on votera un complément. M. Colaert. Je trouve que nous pouvons voter cette somme en toute assurance. Ce subside est même encore fort modeste pour encourager des fêtes de cette nature. II faut relever par tous les moyens la Ville d'Ypres et faire en sorte que cette l'ête ait tout le succès possible. II ne faut pas se désespérer si vite comme notre honorable collègue M. Sobry. Op aanvraag van M. Leuridan of het in richtingskomiteit zelf geen som bepaalt, leest M. Sobry een tweeden brief die deze leemte aanvult en waarbij om eene toelage van min stens 5oo fr. gevraagd wordt. M. Lemahieu. Aangezien deze som zal genomen worden op het algemeen krediet zal ik ervoor stemmen. Anders niet. Deze vraag om eene toelage van 5oo fr. wordt bij stemming algemeen aangenomen. M. Vandamme alleen onthoudt zich. VII. Mededeelingen. 1) M. Sobry donne lecture de la lettre adressée par le Collége a M. Van der Mersch pour lui exprimer tous les regrets que son départ a causé et pour le remercier pour le dévouement et le désintéressement avec les- quels il a mené a bonne fin la question de l'électricité et la reconstruction de notre palais de justice. M. Colaert. Vous voyez que nous n'avons pas manqué a notre devoir. M. Van der Mersch a eu la modestie de ne pas répondre par écrit a cette lettre, et il m'a demandé de remercier Ie collége en son nom. Nous garde rons toujours un bon souvenir d'un homme aussi compétent et dévoué qu'était M. Van der Mersch. 2) De raad heeft insgelijks een brief ontvan gen van M. Vandamme waarbij deze vraagt voortaan de zittingen te houden om 61/2 uur 's avonds. MM. Bonnet en Vanderghote treden deze zienswijze bij. M. D'Huvettere vraagt de zittingen te houden om 5 uur, gelijk dit om zeggens sedert dertig jaar gedaan werd. M. Colaert en ik, zegt hij, zijn oude menschen en MM. Lema hieu en Capoen wonen op een uur gaans van hier. M. Missiaen stelt voor de dagorden der zit tingen in te korten om zoodoende iedereen toe te laten nog op een betamelijk uur thuis te geraken- M. Lemahieu vraagt dat de zittingen zouden plaats hebben den Maandag omdat dien dag voor hem en M. Capoen beter past dan den Zaterdag. Na nog enkele woordenwisselingen wordt het voorstel de zittingen te houden op den Maandag om 6 uur 's avonds eenparig aange nomen. 3) Zooals dit het gebruik is geeft M. Lema hieu kennis van de beweging der bevolking. Op 1 Januari 1926 telde Yper 13876 inwo ners op 1 Januari 1927 i388i, dus 6 een heden meer. Beweging der bevolking in 1926 Intredingen mannen 576, vrouwen 779 i355 geboorten 3oo, is te samen i655. Uittredingen mannen 7o3, vrouwen 77g— 1482 sterfgevallen 167, te samen 1649, dus 6 intredingen meer. Nederzetting van vreemdelingen 79. Uitwijking naar den vreemde 3g. Huwelijken 112. Echtscheidingen 2. Geboorten: mannelijke 149; vrouwelijke i5i. Sterfgevallen mannelijke 84 vrouwe lijke 83. Kiezerslijsten voor 1927 -1928 bepaald gesloten den 10 December 1926. Getal kiezers voor de Kamers 4t52. Getal kiezers voor de gemeente mannen 3987 vrouwen 4056, te samen 8643. 4) M. Vandamme. Naar ze mij gezegd hebben mogen wij, tijdens de mededeelingen, vragen stellen. Ik heb er drie kleine 1) Klachten zijn mij geworden van de stads- werklieden die niet regelmatig betaald wor den. 2) Onlangs werd er licht beloofd voor de Cité Ligy Er dient een einde gesteld te worden aan dien betreurenswaardigen toe stand. En ten 3) Voor zelfde Cité Ligy vraag ik dat er zou aangedrongen worden bij eigenaar Staat o.m het water te leggen tot binnen de huizen. Voor de i38 werkersgezin nen die daar wonen bestaan er slechts enkele pompen. M. Declercq. Daar de stadswerklieden soms op denzelfden dag aan twee of drie ver scheidene werken gebezigd worden, zijn de betaalstaten soms ingewikkeld om op te maken. Doch het heeft slechts een- of twee-

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 3