CADEAU igen W16S- tiasschenkomst van hunne gemeente te beko man i A, Wij moeten vooreerst de kosten aan zien voor het plaatsen van het hoog'spanmvgs- fczi-en van het laagspanningsnet, waarvoor elk gemeentebestuur eene nota ontvangen heeft, het beloop aangevende van de som waarvoor de-gemeente zou moeten tusschenkomen. De noodige som voorliet plaatsen der beide netten zou door de gemeenten afgedragen worden, en deze zouden daarvoor eene lee- nicg kunnen aangaan bij het Gemeentekrediet in. tiog al voordeelige voorwanden. Het hoogspanningsnet zou den eigendom worden van de Maatschappij, die daarvoor aai de gemeenten eenen jaarlijkschen intrest va* 4 p. zou betalen zoolang de concessie duurt. Het laagspanningsnet integendeel zou eigen dom van de gemeente zijn, waarvoor de pro vincie voor 33 p. zou tüsschenkomen, en, om de gemeenten gedeeltelijk te vergoeden, ziau de Maatschappij hun 8 p. der ontvang sten storten gedaan op de verlichting, en 4. p. der ontvangsten voor de drijfkracht. Bij de kosten voor plaatsing van het net moeten gerekend worden de kosten voor de uitbatingwaar P den prijs der kolen voor stelt, die in 1914 aan 14 fr. per %o kilos bt- taakl wierden, in 1926 aan 146 fr. en voor den eersten trimester van 1927 aan i65 fr., wslke prijs waarschijnlijk ten hoogste gtko- man is. Met dezen prijs als basis, komt de kilowatt aan 2.5o fr. voor de verlichting en aan I.40 fr. voor de drijfkracht. Dan verzoekt de heer Voorzitter M. Forrest eesigen uitleg te geven over de voorwaarden waarin de gemeenten eene leening bij het Goaareentekrediet zouden kunnen bekomen. M. Forrest zegt dat het Gemeentekrediet, welk sedert den oorlog maar leeningen toe stand tot het jaar 1930,'vvaar men dan eene coasolidatieleening zou kunnen aangaan, thans leeningen toestaat aan 7- p. terug te beta len in 20 jaar, per jaardoodingen of annuitei- ten aan 10.80 p. °/0, welke nochtans zouden verminderen naarmate de algemeene voor waarden voor den intiest zinken. .Hij doet bemerken dat de belasting van 16.5 tot 22 p. die op andere leeningen geheven wordt, bij het Gemeentekrediet met bestaat. Hoewel de kosten gemeenlijk beloopen tot 7.95 p. °/0, eischt ket Gemeentekrediet maar 6,5o of 7 p. %- intrest. M. Omer Depuydt, van Kemmel, doet be merken dat, volgens het plan dat aan de gemeentebesturen medegedeeld is geweest, di&kom of agglomeratie alleen verbonden zou worden, en het dus onrechtvaardig ware, dat d<* gemeenteoverheid de bevolking-van het landelijk gedeelte der gemeente daarvoor de lasten zou doen helpen betalen. M. de Voorzitter antwoordt daarop, dat het de- wensch is zoohaast mogelijk heel het grumdgebied van elke gemeente te electrifiee ren, namelijk de gehuchten en groepen hof steken, maar dat het onmogelijk is alles ineens te doen men moet wel beginnen met de kom der gemeente om dan opvolgenlijk de gehuch ten en groepen hofsteden te verbinden. MVermeulen, van St jan, vraagt of de Société Beige tie Distribution Electrique de. voorwaarden niet kan doen kennen'waarin zij de landelijke gedeelten der gemeenten in de- -omstreek van Dixmude en tusschen die stad en Yper heeft kunnen de voordeelen der electrifieering doen genieten. Een der afgevaardigden der Maatschappij antwoordt dat zij dit heel gaarne zal doen. M. Vandromme, van Westouter, drukt zijn spijt uit dat de provincie de kosten op zich niet kan nemen voor het plaatsen van het hoogspanningsnet dit zal maken dat deze plaatsing een groote last voor de gemeenten zal zijn. M- de Voorzitter doet opmerken dat het de Staat is, die, ter oorzaak van den moeilijken hnancieelen toestand van het land, aan de pro vincie niet meer toelaat geld te leenen om de kosten van het hoogspanningsnet nog te betalen M. Deleu, van Meessen, treedt de gedach ten bij door M. Vandromme uitgedrukt, en doet uitschijnen dat het juist het gedeeile van de provincie is, welk het meest door den 001 - log verwoest is geweest, waar men aan de gemeenten de grootste lasten oplegt voor de electrificatie, terwijl de provincie voor de an dere 7/8 van haar grondgebied de kosten voor het plaatsen van het hoogspanningsnet op zich genomen heeft. Hij zegt dat de heer Dr Brut- saert, als gewezen voorzitter van den Provin cialen Raad en als Volksvertegenwoordiger goed geplaatst is om zoowel bij de provincie als bij het Staatsbestuur aan te dringen opdat de provincie nog het plaatsen van het hoog spanningsnet op zich zou mogen en willen nemen voor onzfe streek, waar de fmancieele toestand van menige gemeenten hetl moei lijk is. De heer Voorzitter antwoordt daarop, dat de provincie genoeg bereid is alles te doen wat mogelijk is ten voordeele der gemeenten, en hij zelf is bereid om bij het Staatsbestuur aan te dringen om de provincie toe te laten voor een meerder deel der kosten tusschen te komen. M. Thibaut, van Dranuuter, steunt ook op de noodzakelijke grootere tusschenkomst van de provincie te bekomen en drukt zijne ver wondering uit, dat het Staatsbestuur niet toelaat dat een groot Bestuur, de Provincie, eene leening aanga om het hoogspanningsnet te plaatsen, terwijl het kan toelaten dat een twintigtal gemeenten, die zich in min voor deelige voorwaarden bevinden, elk eene lee ning aangaan. M. de Voorzitter bekent dat inderdaad de provincie zich in vöordeeliger voorwaarden bevindt dan de gemeenten om eene leening aan te gaan, aangezien zij rechtstreeks eene leening kan doen door publieke inschrijvingen en aan een lageren intrest, terwijl de gemeen ten gehouden zijn met het Gemeentekrediet te handelen aan 7 °/o. M. Bostvn, van Zillebeke, steunt ook op de moeilijkheid voor de gemeenten dien grooten voorgestelden last op zich te nemen, hetgeen voor uitwerksel moet hebben het electrifiee- ren van onze streek langer te doen uitstellen. M. de Voorzitter besluit dat de zaak nog nader dient bestudeerd te worden, en stelt voor dat men, in deze vergadering zelve, eene commissie, b. v. van zes leden, zou noemen om de zaak zoo grondig, en zoo gauw moge lijk te bestudeeren, om dan volledige voor stellen aan de gemeenten te doen. Men verzoekt hem het voorzitterschap van die commissie te aanvaarden, hetgeen waarin hij toestaat. M. Dr Brutsaertis dus Voorzitter. Dan worden gekozen als leden de HH. Vandromme, van Westouter, Vermeulen, van St Jan, Deleu, van Meessen, Depuydt, vaii Kemmel, Bostvn, van Zillebeke, Thibaut, van Dranouter. M. de Voorzitter stelt voor daarbij den Heer Peeters, Provincialen Ingenieur, te Dix mude, te voegen, die als technieker, de com missie zou!-bijstaan, hetgeen met algemeene toestemming aanvaard wordt. F. I. D. Een welver dien dé onderscheiding Z.E.H. Kanunnik Naeghels, bestuurder van het Gesticht voor doofstommen en blin den, te Brugge, is benoemd tot Kommandeur in de orde der Kroon. Onze hartelijkste gelukwenschen en nog vele jaren VOULEZ-VOUS UN WILT GIJ EEN dia a g© fs». Vous troaverez graad choix Aüs CapliiQn Gij zult groote kens vinden chez Van Nes te Allerhande Nieuws binnenland Yper. - Diefstallen - Zondag waren de famihën V. en L., wonende Dick buschsteenweg, zooals de meeste Yperlffi naar de foor gegaan. Van die omstandig hebben dieven misbruik gemaakt om met v 1 sche sleutels beide huizen binnen te drin en er alles te stelen wat maar waarde had r" de familie V. hebben ze al de juweelen mee^ genomen en bij de familië' L. een belangrijke som geld. De politie heeft een ijverig onderzoek inge. steld. Vingerafdrukken werden genomen dié waarschijnlijk zullen toelaten de daders te ontdekken. Ongevallen. - Vrouw D. V., wonende Capronstraat.is in de gebuurte zoo ongelukki gevallen dat zij met verbrijzeld been naar het gasthuis moest worden overgebracht. Vrouw C. B., wonende Heere Janstraat gleed t'harent van de trappen en werd met verstuikten voet opgenomen. Arme man. In het godshuis van Roncq bij-Tourcoing werd vóór eenige dagen een onbekende oude man opgenomen die bijna zonder kleederen in een weide werd aange troffen. Die kleederen werden naderhand op een andere plaats ontdekt en uit de gevonden een- zelvigheidskaart bleek dat de ouderling nie mand anders was dan Aug. K..., oud 76jaar, wonende te Yper, 111 de D... straat. De arme man moet waarschijnlijk het geheu gen verloren hebben. Zijn familie werd ver wittigd Auto ongeluk. De genaamde J. R,, wonende alhier M eenensteenweg, keerde Woensdag namiddag per moto van Stavde terug toen hij te Oost Vleteren door een auto werd aangereden. Het slachtoffer werd met een erge hoofdwonde en inwendige kneuzingen in allerijl naar ons gasthuis overgebracht. Inbraak. De politie werd Woensdag namiddag verwittigd dat in het huis van Olie- vier Alphonse, Bruggesteenweg, een persoon binnen geklommen was. Korts nadien was de inbreker aargehouden. Het was Prosée Théophile,nog geen 20 jaren oud, en afkomstig van Dixmude. Naar het schijnt heeft hij al verschillige groote veroordeelingen ondergaan,werkt bijna nooit en begeeit zich nog al veel aan den drank. Hij werd, voor zijne schoone daden, voor drie jaar naar Hoogstraten gezonden. Hollebeke. Vreeselijke ontploffing. Een Yperling gedood, een andere zeer erg gekwetst. Dinsdag namiddag wareil August Van Kemmel, oud 67 jaar, en zijn zoon Arthur, oud 17 jaar, beide wonende op het Hoornwerk, te Yper, ijzer en koper aan t zoeken op de landerijen van Mevrouw Mahieu, aan het gehucht Verbrande Molen hij Hollebeke. Opeens ontstond er een geweldige ont ploffing die de menschen uit 't ornliggeIi^e deed opschrikken. Er werden dan opzoekin gen gedaan en men vond Arthur Van Ktnunel ia een bloedplas, het hoofd letterlijk afgerukt, de vader wat verder, afgriiselijk verminkt. 's Avonds werd hem in ff gasthuis van tfper het rechterbeen afgezet. Door overvloedig bloedverlies moesten de heelkundige bewer kingen tijdelijk onderbroken worden. DeiTe lijk zal er nog een arm verjoren gaan. Naar wij vernemen is August Van Kem®e heden Vrijdag morgen overleden. Onderbreking van het verke®®"' Het Agentschap Belga meldt ia ders en voetgangers uitgezonderd 0 vérkeer per as van alle voertuigen wiekt) ders en voetgangers uitgezonderd broken wordt tot 14 April 1927 °P grepen baan van Yper naar Kemmel, vak r tusschen Yper (wijk Drie Koningen Voormezeele (wijk Kruisstraat De voertuigen worden afgeleid 'an£)aan de staatsbaan Yper- Belle en de gerneen naar Voormezeele. hakend Het afwendingsverkeer wordt afge 3 a. bij middel van aanduidings- en ric neelen die 's nachts verlicht worden.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2