de File Ypres-Aviron Eiland Ypres-Aviron ,.r( per jaar te willen inschrijven. In de uitge- geven partituren van Peter Benoit's werken ^ordt dan melding gemaakt van de steden die eene inschrijving hebben genomen. M. Sobry voegt hie aan toe dat het schepe ncollege beraadslaagd hec.l't dat het moeilijk is alle goede werken te ondersteunen. jf. Leuridan. Ik laat me toe van een ander advies te zijn en denk dat ecu inschrij ving op de werken van den grooten vlaam- schen harptzanger winstgevend zal zijn voor de stad, daar het alzoo hare muziekschool zal kunnen verrijken met al de partituren van Peter Bemoit's mooie gewrochten. Ik vraag dusdatYper, de vlaarnsche kunstminnende stad, hare inschrijving geve. Over dit voorstel, door M. Leuridan ge daan, stemmun ja MM. Van dam me, Vander- ghote, Capoen, Luton, Missiaen, Bonnet, gossaert en Leunduu neen MM. Van pfieuwenhove, Glorie en Golaert onthoudin gen MM. Sobry, Lemuhieu en D'Huvettere. 5) M. Sobry geeft nog lezing van hst afschrift van een franschen brief door de Maatschappij vin Buurtspoorwegen gericht aan den Heer Burgemeester van Kemmel, betrekkelijk zekere uurregeling van trams ep de lijn Steenwerck - Nieuwkerke Kemmcl- Yper. 6) Betrekkelijk de waterleiding dar Cité Ligy werd een beambte der Registratie en Domeinen te Antwerpen door den heer minis ter van Financiën gelast dit te onderzoeken en een verslag uit te brengen. 7) MM. Segers iières, locataires de l'ilot du Majoorgracht, ort adressé une lcttre a l'Administration communale, lettre dans la- quelle lis protesient d'une fagon énergique contre les accusations émises par M. Van damme dans une précédente séance, accusa tions qui leur causent, disent-ils, un grand prejudice. Ils certifie*t qu'a la tombée de la Kuit tous les bateaux sont rentrés. Aussi ils sspèrent que le conseiller M. Vandamsne voudra bien rétracter ses paroles dans une séance publique pour ne pas les ebliger a de voir prendre d'auties mesures. I11 zijn geschreven antwoord, waarvan- de keer Sobry insgelijks lezing geeft, wijst de heer Vandamme op dan opdringenden, gebie denden toon van den brief der gebroeders Segers, alsof het een raadslid niet meer vi ij zou staan zijne opmerkingen mede te deelen. Hij bestatigt met spijt dat zijne woorden totaal verkeerd werden opgenomen en men er opzettelijk zoekt een persoonskwestie van temaken. Nochtans, zegt hij, was het geens zins mijne bedoeliag twijfel te trekken over de gebroeders Segers en ik acht de eerlijk keid dezer familie zeer hocg. Ik heb alleen gevraagd dat men een waakzaam oog zou in t zeil houden om te voorkomen dat er betreu renswaardige feiten zouden kunnen gebeuren. Zoo dit gedaan wordt moet dit als natuurlijk gevolg hebben het pmbliek meer vertrouwen i» te boezemen en het aansporen om meer en *eer deze uitbating te bezoeken. Daar ik niets laakbaars heb gezegd, heb ik geene woorden in te trekken. Hiervoor echter zou het mij aan moed niet ontbreken, want ik heb vier jaar en half lang den grooten oorlog mee gestreden. M. Vandamme. Ik geloof dat mijn schrij ven klaar en duidelijk genoeg is om er niets meer te moeten bijvoegen. M. Colaert. Dit is ook mijn oordeel. 8) M. Leuridan. 'k Zou nog willen twee dingen vragen. Ten eerste dat door de Stad zou ingegaan worden om het plan te on dei - zoeken eene kunsttentoonstelling in te richten hier ter stede. Onlangs heb ik de gelegenheid gehad de herstelde schilderijen van de Hos- picen te mogen bewonderen. Deze, met de talrijke kunstvoorwerpen welke ons onlangs aog zijn teruggezonden geworden, en moge lijks nog andere kunstschatten toebehoorende aan bijzonderen, zouden een groote aantrek kelijkheid vormen voor den vreemden bezoe ker. 't Is ook waarlijk spijtig dat de Ypersche bevolking niet weet welke schatten de stad bezit. Ik vraag dus dat. het Schepenencollege bet initiatief hiervan op zich zou nemen en ^it bewerkstelligen bijzonder in deze maan- jlen, wanneer de vreemdelingen ons hier toe komen zullen van de vier windstreken. Ten .tweede vind ik het zeer billijk 1 eken schap te vragen aan het Schepencollege 110 Pens den nacht van Zaterdag op Zondag. twee koninklijke besluiten die u de macht Seven ons een klein beetje vrijheid, die e Perkt werd om reden der financieele decaden- «e, terug te schenken. Het is u gegeven zeven «achten de drankhuizen langer open te hou- eu- Welnu ik meen dat gij een zeer ongeluk kige keus hebt gedaan met Zaterdag een onzer zeer kosteslijke nachten te verbeuren, wanneer noch openbare feesten, noch openbaar ver maak ingericht waren. Een nacht is weerom verbeurd. Gij hebt ongelijk gehad den Zater dag te kiezen wanneer niets ten nutte is gekomen aan de bevolking, en 'k wil u hier over in 'z openbaar schandvlekken. M. Colaert. - We aanveerden het en dan ken u, maar we moeten zeggen dat er, van hetgeen ge beweert, niets van waar is. M. Leuridan. 'k Geloof waarlijk dat gij dezen avond gestraald zijt geworden door een wroeden fiuitenier Doet een referendum onder de herbergiers en gij zult u kunnen overtuigen dat niemand in de stad er profijt heeft uitgetrokken. M. Colaert.-- Ze hebben mij deze tof stem ming gevraagd en 'k heb gehandeld -op 't ver langen van verschil'ende maatschappijen van stad, namelijk de Amitiés Frangaises en een andere maatschappij, 'c Is al wat ik ge daan heb. Wij hebben geen enkel proces verbaal opgemaakt, noch moeite noch ruzie gehad. M. Bonnet. IJfe ook geen vermaak. M. Colaert. Ik heb er gister morgen nog gezien. M. Leuridan. De heer Burgemeester kan al geen onderscheid meer maken tusschen dagen nac'it.liei is niet omdat gij decreteert, dat iedereen ziek moet vermaken. Ik zou enkel willen dat gij in 't vervolg een beter ge bruik maaktet van de macht die u gegeven is. M. Missiaei: Het is mijn inzicht niet u ten blaam toe te sturen, doch gii zegt ver schillende maatschappijen en gij noemt er maar een. Van welk andere maatschappij wilt gij nog spreken M, Colaert. Van de uwe. Ik kan u in tegenwoordigheid stellen van den persoon M M:ssiaen. Onze maatschappij heeft nog nooit, voor gelijk welken nacht, derge lijke toe-la-'ing gevraagd, en ik heb niemand belast u dit in mijnen naam te vragen. Ik geef u hier in 'c publiek de stellige logenstraffing van uwe gezegden. Waaneer andere maat schappijen u nu zelfde toelating moesten vra gen eu gij uwe zeven nachten zoo zult uitge- Di uikc hebben, zijt gij uwe rechten te buiten gegaan. Wat zal er nu nog overblijven voor de i uindagfeesten M Colaert. Dan zal de wet misschien reeds veianderd zijn. (Gelach). 9) M. Missia n. In de laatste gemeente raadszitting heb ik gehandeld over den nete- ligen toestand der werklieden die zich, ten gi-.volge der heerschende nijverheidscrisis, zonder werk bevinden. Iedereen was t'akkoord dat er iets moest gedaan worden. De heer Schepene Sobry zette zelfs het gedacht voor uit dat de Commissie van Openbaren bijstand hare hulp zou verleenen door het inrichten van maaltijden. Thans zou ik willen vragen wat er sedert dien gedaan werd. M. Colaert. Er is nog niets definitief be slist tot heden. M. Missiaen. Het treft ons diep in 't herte dat er met zulke lichtzinnigheid te werk gegaan wordT in een kwestie van zoo groot belang. Wij bestatigen met hartzeer dat er in die vier verloopen weken niets gedaan werd ten voordeele van den werkman. Hierop wordt de zitting geheven verklaard om 8 u. 35 en de raad vervolgt verder zijne besprekingen in geheime zitting. Haar Cosig© Naar wij vernemen, vertrekt onze stadge noot Heer Al. Vervaeke, meubelmaker, naar den Belgischen Congo en zal, op 12" April a'.s., te Antwerpen inschepen voor Kinshasa, waar hij zijn broeder zal vervoegen die reeds in Januari 1.1. voor zelfde bestemming inscheept^. Moge hij een voorspoedige reis maken 1 Le 3 Avril OUVERTURE Majoorgracht derrière la Caserne a 2 minutes de la Gare. Canotage Consommations Jeux divers Casse-croüte a toute heure On peut apporter son manger. Op 3 April OPENING van het - Majoorgracht - achter de Casern» op 2 minuten der statie. Roeien Allerhande dranken en spelen Ontbijt ten allen tijde Men mag zijn eten medebrengen. Nieuws BINNENLAND. Yper.Vergeten.Zaterdag 1.1. werden op het voorland van het Belle Godshuis op de oude Botermarkt, zes manden, ieder van duizend eieren, achtergelaten. Zij brachten den nacht door onder den blooten hemel en Zondag voormiddag verwittigde een bewoner der Boomgaardstraat de politie, die na op zoekingen, de eigenaar der eieren ontdekte. Het was een koopman van P., de man xwam er goedkoop van af, want zeer weinig eieren waren verdwenen. Diefstal Handelskwartier. De politie gelukte er in de daders van den diefstal gepleegd bij V. en L., zooals wij vroeger mel den, te ontdekken. Drie kerels van een nabij gelegen dorp namen er aan deel, een er van werd aangehouden, de twee andere verschui len zich in Frankrijk. Engelse!» gedenkteeken der Mee- nenpoort. Deze week wapperden het Belgisch en het Engelsch vaandel op het ge_ denkteeken der M eenenpoort, dit ter gelegen heid van het plaatsen der twee hoogste stee- nen, de eene langs de zijde der Bascule, waaruit de kop van den leeuw zal gebeiteld worden, de andere, de hoogste steen van het praalgraf, langs de zijde der Groote Markt. Zillebeke. E.H. K. Bossuyt, gewezen pastoor te Zillebeke, is overleden te Harel- beke den 22 Maart 1.1 in den ouderdom van omtrent 79 jaar. Voormezeele. Twee zwart gemaakte dieven poogden 's nachts binnen te breken bij den heer Henri Beckaert, aannemer, aan de tramstatie. De booswichten werden op de vlucht gedreven. Wytschaete. Een koppel dieven trachtte hier in twee plaatsen binnen te bre ken. De schelmen moesten met ledige handen vertrekken. Te Marcinelle werden twee mijnwerkers door een grauwvuurontploffing gedood. Te Elsene (Brussel) werd een 22 jarige dienstmeid door gas verstikt. Men weet niet of er ongeluk of zelfmoord in 't spel is. Te Brussel is een 2 jarig meisje in een ketel kokend water gevallen. Het arm schaapje bezweek in de vreeselijkste pijnen. Te Auvelais is een 23 jarige werkman van een stelling gestort. De dood was oogen- blikkelijk. Te Namen is een 49 jarige schipper in de Maas verdronken. Te Luik is een 62 jarige vrouw levend verbrand. Aan de have» te Antwerpen ontstond er een verwoed gevecht tusschen Chineezen. Twee hunner werden gedood. Te Bergen is een 27 jarige tolbeambte in de Trouille gesukkeld en verdronken. Te Astene werd ee» 22 jarige houthakker door het vallen van een boom gedood. Te Farciennes schoot een 23 jarige man, vader van 2 kinderen, zich een kogel door het hoofd. De wanhopige was op den slag dood. Te Basel bij S4 Niklaas heeft een meisje van Hemixem zich onder de locomotief van eenstoomtram geworpen. De wanhopige werd afgrijselijk vermorzeld. Te Roersel (Antwerpen) werd in een gracht het lijkje ontdekt van een 12 jarig meisje van Zoèrselbosch. Het parket ging ter plaats. Te Aarlen zal een gedenkteeken wor den opgericht aan Lenoir, uitvinder van den gasmotor. Lenoir zag het eerste levenslicht in 1822 te Mussy-la-Ville, bij Virton. In den schouwburg van Bergen (Mons) zong een gewezen mijnwerker, Fernand Tii- court, de rol van Canio, in Paillasse van Leoncavallo. De waalsche kanstzanger be kwam den uitbundigsten bijval. Den i8n November a.s. zal de stad Gent de honderdsten verjaardag vieren der opening van de vaart Gent-Terneuzen en van haar haven. Te Brussel heeft een 58 jarige handels bediende zich opgehangen. Tusschen Genck, Meeuwen, Opglabeek en Vyshagen (Limburg) heeft een brand een groote uitgestrektheid dennenbosch vernield. Boven Termes, Florenville en Rossignol (Luxemburg) heelt een buitengewoon hevig onweder gewoed. Er zijn geen ongelukken aan I WMBBBam VKBSdSBBttCMBH

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 5