Kamer der Volksvertegenwoordigers améliorer ]e sort de ces sinistrés en donnant a leurs titres leur valeur normale, étant donné le cours de l'argent. Si nous comparonsces nou- veaux titres avec ceux de la Rer.tauration Na tionale, qui rapportent également 5 nous voyons que d'une part les premiers sont soumis a l'impót de 2 "/0, mais que par contre ils sont remboursables plus rapidement, ce xqui est actuellement un avantage. La valeur intrinsèque de ces deux titres parait done la mé me. II parait done que les titres au porteur des dommages de guerre 5 pöurraient coter 78 ou 80 francs en Bourse, pour un capital de ioo francs. On dira qu'un grar.d nombre de sinistrés voudront se faire de l'argent, ce qui avilira les cours. II est de fait que les titres sont assez mal classés, mais, au besoin, le Fonds d'Amortissement pourrait sans incon- vénient procéder a des rachats. Du reste, les sinistrés auraient tort de se précipiter sur l'occasion offerte de réaliser leurs valeurs. L'espoir d'une valorisation, quoique trés mince, n'est pas complètement absent. D'un autre cóté, i'abaissement du taux de l'intérêt est a piévoir, ce qui aurait pour ïésultat de faire hautser les cours en Bourse. De geteisterden die nog op hun vergoeding moeten wachten hebben dus een prachtig vooruitzicht Het was niet genoeg dat hun geen opgeld wordt verleend als de frank van 25 op cen tiemen viel en dat de bouwkosten van vijf maal naar 8 maal de waarde X914 stegen. Het zal dus beslist worden dat de staat de betaling zal doen in titels die in de beurs 80 van hun naamwaarde zullen hebben Voorwaar eene schoone belooning voor het lang vertoeven En wat gezegd van de nieuwe maatregel voor wat betreft de titels 5 die tot nog toe worden afgeleverd. Die titels worden de geteisterden meeren- deel ter hand gesteld in vergoeding van onher- belegbaar goud-waarde 1914. De tusschenpersonen kochten ze af tegen 35, 5o en 62 van de nominale waarde. Zij kochten ze, niet waar, aan geteisterden welke de uiterste maatregel moesten gebruiken om in bezit te komen van geld. Is het noodig te zeggen dat die nieuwe maatregel zal welkom zijn bij de sluwe afkoo- pers van titels. De XXe siècle noemt dat all.es Une bonne mesure pour les sinistrés de guerre Zulks is onze meening niet. .Wij vragen eerbiediglij,k aan den heer Minis ter van Geldwezen opdat hij eers voor goed de belangen der ooilogsgeteisterden zou ter harte nemen en allen'op zelfden \oet betalen. BEKNOPT VERSLAG UITTREKSELS Vergadering van Donderdag 16 Juni 19-7. Ochtendzitting Voorzitterschap van den Heer HALLET, ondervoorzitter. De vergadering wordt te 10 uur geopend- De Voorzitter. Wij hervatten de bespre king van het wetsvoorstel tot opneming, in de lastkohièren van 's Rijks werken van een bepaling betreffende het toekennen van gezins vergoedingen De heer Bruisaert. De laatstgeborene der sociale hervormingen dringt zich gebiedend op aan de aandacht der openbare machten. In dezen tijd dat het leven hard is voor a^len, maar bijzonder wreed voor de kroost rijke gezinnen, is het noodiger dan ooit de inkomsten van elk gezin in verhouding te bren gen met de familielasten. Deze zoo gelukkige hervorming bekomt overal het gunstigste ont haal ten bewijze daarvan hare spoedige uit breiding onder het vrij initiatief. De private nijverheid heeft in dat opzicht blijk gegeven van een bewonderenswaardigen geest van initiatief, met deze vergoedingen aanmeer dan 35o,ooo arbeiders te verleenen de openbare machten hebben haar voorbeeld gevolgd, zoodat het totaal der gezinsvergoedingtrek kende ambtenaars, bedienden en werklieden 600,000 bedraagt en dat het bedrag der in het land jaarlijks uitbetaalde vergoedingen 60 millioen bereikt. Het ontwerp 'dat wij thans bespreken zal een stap te meer vooruit zijn naar de trapsge wijze algemeenmakir.g van deze gelukkige sociale hervorming. In een andere vergaderzaal heb ik het eerste wetsontwerp Carton de Wiart en con- soorten bestreden wel is waar maakte het voor de compensatiekassen eene aanmoedi gingspremie uit, in dezen zin dat het in de wet de verplichting opneemt voor den aanbe steder, die niet bij eene compensatiekas is aangesloten, het bedrag van zijn offer met 2 p. d. te verhoogen aldus herstelde het 't evenwicht tusschen den reeds aangesloten aannemer en dezen die niet aangesloten was. Maar anderzijds had het dit spijtig gevolg en mijns inziens was dit er de hoofddwaling van dat de vader van een kroostrijk gezin moeilijker aan werk geraakte dan een ander arbeider. Maarzoo zeer ik was tegen die eerste for mule die slechts een voorkeur toestond aan de aan een compensatiekas aangesloten aanne mers, zoo zeer ben ik voorstander van het huidig ontwerp, dat in de lastkohieren der openbare besturen Staat, provinciën en ge meenten, voor den aannemer de verplichting bekrachtigt om zich aan te sluiten bij een erkende compensatiekas, en ik ga er trotsch op te mogen zeggen dat door mijn tusschen- komst de provincie West-Vlaanderen de eerste is geweest om die verplichtende aan sluiting op te leggen. Ik ben des te grooter voorstander van bet huidige ontwerp dat de nationale kas voor gezinsvergoedingen en maatschappelijke ver zekeringen voor bouw- en openbare werken in haar statuten verbeterd heeft wat er te volstrekt in was. Ziehier wat ik bedoel Daar zij er eén Waarblijkend belang in ziet dat de praktijk der gezinsvergoedingen bestendig en algemeen weze, nam zij niet aan dat een aan geslotene een of andere zijner werven van het stelsel uitsloot. Daaruit volgde dat het open baar bestuur, dat een bepaald en tijdelijk werk had uit te voeren, aldus den aannemer on rechtstreeks dwong zich aan te sluiten voor al zijn werven en al zijn arbeiders. Dat was overdreven. Heden ten dage neemt de nationale kas aangeslotenen aan, tijdelijk en voor een be paald werk, mits een verhooging, natuurlijk, van de heffing op de lóonen, en die nieuwe handelwijze ontneemt alle waarde aan de ernstige opmerking die men er tegen kon inbrengen, nl. dat zij de mededinging uitsloot of verminderde betreffende het bedrag van de aanneming en dat zij door een kunstmatige verhooging het algemeeh belang in 't gedrang bracht. Als wij het ons voorgelegd wetsontwerp aannemen, zullen wij een stap verder gaan naar de algemeenmaking van de gezinsvergoe ding, dewelke ten zeerste wenschelijk is. Zal de vrijheid alleen in staat zijn om die algemeenheid te bekomen of zal men zijn toevlucht nemen tot de wettelijke verplichting, volgens de besluiten van deze gevaarlijke sluitrede die gemakkelijk ingang vindt bij de vereenvoudigende redeneering der massa het stelsel van de gezinsvergoedingen is goed, het moet dus algemeen gemaakt worden, en daar om verplicht Alleen de toekomst, en een zeer nabije toekomst, zal het ons leeren. Maar wij moeten eerlijk bekennen dat heden het stelsel "van de gezinsvergoedingen een vlugge en verrassende uitbreiding heeft genomen het werd aangenomen door de kolennijverheid van de vier bekkens, die toekenningen ten goede doet komen gansch zijn personeel, zegge 175,000 werklie den evenzoo door de staalnijverheid en door de werktuigmakerij grootendeels, door de weefnijverheid van Verviers, Ronse, Gent door het Verbond der glasfabrieken van België in zijn geheel, door aanzienlijke groe pen van steengroeven, van cementfabrieken van steenbakkerijen, door vele handels- en bankinrichtingen eindelijk, door een groot aantal nijveiheidsbedrijven van verschillenden aard. Dat geeft ons de hoop dat die breede strooming van spontane edelmoedigheid, die zich over gansch het land verspreidt, diegenen zal medesleepen die nog aarzelen en dat het niet noodig zijn zal zijn toevlucht te nemen tot de wettelijke verplichting die alle zede- lijke karakter zou ontnemen aan een werk, waarvan de hoogste waarde besloten ligt in het gevoel van menschelijke solidariteit In den loop van de bespreking van Don derdag, heeft de geachte heer Van Walleghem ons verweten de bewilligingen op te leggen aan de aannemers van openbare werken en althans voorloopig te weigeren dien dwang maatregel uit te breiden tot al de nijverheids bedrijven. De aanmerking verdient dat men er even blijft bij stilstaan. Indien wij, eenerzijds, tot bewijs van het tegenovergestelde, meenen dat het vei kieslij- ker is het regiem der gezinsvergoeding in volle vrijheid te laten groeien, meenen wij toch, anderzijds, dat in zake openbare werken eene tusschenkomst der wetgeving ernstige voor- deelen biedt. Beide opvattingen zijn geenszins tegenstrijdig de nijverheid der openbare werken is van een gansch bijzonderen aarden de speciale omstandigheden, in dewelke zij wordt uitgeoefend, rechtvaardigen ten volle dit verschil van methode. Ziehier hoe de heer ingenieur Grafé, de zeer geachte secretaris der Nationale kas voor gezinsvergoedingen en sociale verzekeringen der bouwnijverheid en der openbare werken, hare kenteekens samenvat Zij is in feite en in rechte verschuldigd yoor verhuring van werk. Feitelijk gaat de aanbestedende aannemer met ga'nsch zijn personeel tijdelijk over in den dienst van de administratie, die het werk opvat, bewaakt en bestuurt. Het is dan ook rechtmatig dat het bestuur, dat benevens het loon van zijn bedienden- en arbeidersperso- neel ook gezinsvergoedingen verleent, dit regime ook wil uitbreiden tot de werklieden en bedienden, die tijdelijk voor hare rekening werken'. Het openbaar werk wordt aan den laagsten inschrijver toegewezen, zoodat de mededin ging zeer scherp is. De nijverheid der openbare werken bevat onvoorziene dingen en gansch bijzondere ge varen, welke de vrijwillige aanvaarding van eiken overlast zeer gewaagd maken. Het werkvolk is noodzakelijk veranderlijk ten gevolge der voortdurende verplaatsing der werven. Bovendien levert dit bijzonder onder de landelijke bevolking aangeworven werkvolk een hooger geboortecoëfficient dan het ge' middeld cijfer voor de nijverheidsbevolking' Die bijzondere voorwaarden hebben voor gevolg dat het stelsel der gezinsvergoedingo» in de nijverheid der openbare werken niet tot uitbreiding kan komen, zonder een zekere» steun der besturen. 1 En hier mag men den goeden wil der aa» nemers niet in twijfel trekken. Wij wet" inderdaad dat zij in ons land de eerste ware» om beslist de gezinsvergoeding in te voere'11, In Frankrijk is men, te midden van een alg£' meen vrij regime, er toe gekomen, volgens de» wensch der aannemers zelf, de gezinsvergo»' dingen te regelen voor wat betreft de door openbare machten toegewezen werken. 1 op hun verzoek dat de wet van 19 Dece©be 4 GEZINSVERGOEDING E N zijne aan

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2