en de Imperial War Graves Commission doch van verscheidene duizenden anderen uit alle deelen van ons Keizerrijk. Die vernieuwde uitdrukking der welbewe- zene en blijvende vriendschap tusschen onze volketen is een werkelijke troost geweest voor deze wier zonen in Belgischen grond rusten. Ik heb de eer te zijn, Mijnheer de Burge meester, uw onderdanige dienaar. {get FABRICE WARE Geveraal Major Onder-Voorzitter der a Imperial War Graves Commission Imperial War Graves Commission 82, Baker street, London. W. 1. 28 I G27 3o5 I v. 28th. July 1927. Monsieur le Bourgmestre, At the conclusion of the Unveiling Cere mony at the Menin Gate on Sunday last, it was the unanimous wish of the members of the Imperial War Graves Commission that I should address to you a letter of thanks. The careful and efficient arrangements that you had made, the wonderful display of the national flags of our two countries, and above all the very real sympathy evinced by the Belgian people, made a deep and lasting impression upon all those who were p-ivile: ged to attend this historic ceremony. f would ask you, therefore, Monsieur le Bourgmestre, to convey to all your citizens an expression of the wannest and most profound thanks, not only of myself, and the Imperial War Graves Commission, but of many thou sands of others from all parts of our Umpire. This renewed token of the wellproven and lasting friendship between your people and ours has been a real consolation to those whose sor.s rest'for ever in Belgian soil. I have the honour to be, Monsieur le Bourgmestre, your obedient servant. (s.) FABRICE WARE Major GeneralVice-Chairman. M. le Bourgmestre de la ville d'Ypres, Hotel de VilleYPRES. Nog over de Onthulling 'VAN het Gedenkteeken der Meenenpoort Tot beter vei staan van Groot Biittaoje drukken wij hier de vlaamsche vertaling van wat het zei en .zong op den plechtigen mhuT digimgsdienst van het Engelsch Gedenkteeken t' Yper op 24 Juli 1927, van 10 Vi tut ir y» u., en wat door radiotoestellen en luidsprekers, op hetzelfde uur gehoord wier.d door de menigte in de kerken en openbare zaleu in Engeland. Lofzang «O God our help in ages past» God, Gij waart onze toevlucht van 't eene geslacht tot 't aadere. O God, onze hulp in het verleden, onze hoop in de toekomst, onze hoede tegen de loeiende stormen, en onze eeuwige rust In de schaduw van een Troon wandelen uwe Heiligen in zekerheid, Uw arm alleen is ons genoeg, en zeker is onze beschutting. Vooraleer de bergen ge rangschikt stonden en de aarde haar vor ming had, vóór alles, bestaat Gij God, dezelf de, voor alle eeuwen. Duizend eeuwen in uw oog gelijken de avond die komt en de dage raad die een einie stelt aan den nacht, vóór dat de zon opstaat. O God, onze hulp in het verleden, onze hoop in de toekomst, wees, Gij, onze beschermer bij last en leed, en ons. eeuwig geluk Amen. Gebed van den Z. E. H. L. H. Gwyone, hoofdaalmoezenier bij de Britsche legers in Frankrijk en Vlaanderen Almachtige en Allerbermhertigste Vader, God aller zielen en aller lichamen, die, door uwen gezegenden .Zoon, ons de uitgestrektheid uwer liefde hebt leer en kennen wij gedenken vóór U, bij wien de onbekenden wel gekend zijn, het groot getal onzer broeders, die hun leven ten beste gaven voor hun Land, maar wiens aardsche rustplaats niemand ként. Vol dankgevoel en van Oorlog en van den Veldmaarschalk Lord Plumer, bij 't ontblooten van het Gedenktee ken, spreekt Veldmaarschalk Lord Plumer deze woorden Tot eer en glorie van God, en ter herinnering, van dezen, wier namen hierop gebeiteld zijn, ontbloot ik dit gedenk teeken in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geest. De zeer eerweerde L. H. Gwynne, hoofd aalmoezenier voor de Anglikaansche kerk, spreekt de toewijding van het gedenkteeken volgender wijze uit In den naam des Vadeis, des Zoons en des Heiligen Geest. Tot eer en glorie van God en tot dankbare herdenking van 56.000 soldaten, die, in den dienst van hun Vorst en Vaderland, hun levert ten beste gaven in per's voorfront, maar die geen gekende rustplaats hebben, wijden wij dit gedenkteeken toe, biddend dat wij, die over blijven, aangevuurd door het voorbeeld van deze onzer broeders, ons leven mogen gebrui ken en offeren voor de verbetering van het menschdom, zoodat wij ons niet moeten schamen, als wij eens bij hen komen uit ons graf. Lofzang For all the Saints Voor alle Heiligen, die in de rust zijn na hun werk, die vol geloof u beleden voor iedereen, zij uw Naam, o Jesus, voor altijd gezegend. Alleluia! Gij waart kunne rots. hunne steikte en hunne macht Gij, Heer, hun aanvoerder in den yolgehouden strijd, Gij hun eenig helder fiche in de zware duisternis. Alleluia O mogen uw strijders geloovig, getrouw en, onbevreesd ten strijde trekken, als de Heili gen die van overouds edelmoedig streden, en gelijk zij het gulden zegekruis behalen. Alle luia En is de strijd geweldig en 't ooilog- voeren langdurig, en blijft de verwijderde Zegezang weg, daartegen blijft 't hert vol moed en lichaam vol macht. Alleluia Maar zie daar breekt alreeds de glorierijke dag aan de zegevierende Heiligen rijzen op in schittei en ie rangen de Koning der heer lijkheid treedt op langs zijnen weg Alleluia 1 Van de uiteinden der aarde, van de verste kusten der zee. door alle perelgaten stroomen ze toe in ontelbaar getal, die zingen ter eere des Vaders, dts Zoors en des Heiligen Geest. Alleluia Amen. De zeer eerweerde John M. Simms, Poofdaalmoezenier voor de Presbyte rianen zegt dan het volgend gebed op O God onzer vaders, die ons in het verleden, als volk, door vele en groote moeilijkheden geleid hebt, en die ons in den oorlog uwe goedheid bewezen hebt, met ons de glorierijke overwinning te schenken, gun ons, bidden wij jU, de gunst uwer tegenwoordigheid in dezen heiligen hertr.nerings en toewijdingsdienst, ën behage 't t door uwe heilzame gratie, zoo onze herten te overweldigen, dat wij, de gunst uwer beproeving en belooning dezen dag indachtig, en U met een ootmoedig en dankbaar fiert lovende, wij mogen vervast en versterkt worden in uwe liefde, door Jesus- Christus onzen Heer. En behage rt U, o Hemelsche Vader, in wiens huidig, glansrijk, eeuwig licht de vrijge kochten zich voor altijd verblijden, onze dankzegging te aanveerden, voor deze, onze broeders, die wij gedenken vóór uw aan schijn, op dezen dag vol deftigen eerbied in dezen heiligen dienst, voor dezen die hun leven niet hoog achtten maar aan de dood overgaven voor onze vrijheid en verdediging. Door uwen Geest maak ons bekwaam, om hen zoo wel te gedenken dat wij zoo edel moedig als zij mogen strijden voor uwe ge rechtigheid en vrede in de wereld, en opdat .de dag moge komen waarop nooit geen oor log meer zal zijn. Zij rusten hiér rond in rlen gewijden grond. De steenen die wij opge richt hebber, t' hunner eerden waarop wij hunne namer. gebeiteld hebben, zullen eensin stof vergaan, maar wij roeren u hertelijk dank toe, o Heer, omdat Gij hunne namen in 's Lams levensboek geschreven hebt om hooit meer uitgevaagd te worden. En door uwe oneindige bermhertigheid en goedheid en uw medelijden len oogslag op ons, uwe onweerdige dienaars, breng ons op 't laatst> met hen en met alle uwe Heiligen in de- vrede en de eeuwige vreugde van uw Hemeisch Koninkrijk door Jesus-Christus onzen Heer, die leeft en heerscht met U, o Vader, en met den Heiligen Geest, steeds èene God zonder einde. Amen. is. O moge die goede God ons leven lan ons, in ons steeds vreugdig hert zijn, en verheugen met de gezegende vrede, o'ns i °ns menin zijn welbehagen, ons geleiden in'of' moeilijkheden en ons bevrijden van alle onh '1 hier en hiernamaals. Alle lof en dank w nu gegeven aan God den Vader, Gods Zoon^ Hem die met Hen heerscht in 't hoogste henielen, den eenigen eeuwigen God <yer Hemel en Aarde aanbidden, zoo 't was en6'11 en altijd wezen zal. Amen. Zijne Hoogweerdïgheid, de Katholiek» bisschop, W. Keatiinge, bad dan Gez gend zijt Gij, O Heer, de God onzer vaders grootelijks te loven en vol glorie voor altijd' O God, die de herten uwer geloovigen geleidt door het licht van den Heiligen Geest, geef ons door denzelfden. Geest goed te vinden wat goed is, en ons te verheugen in zijne vertroos. tingen, die nooit toelaat dat die in U hopen overmatig beproefd worden, maar gewillig gehoor geeft aan hunne gebeden. Wij zeggen U dank, omdat Gij onze smeekingen aanhoord hebt, en wij moeten U ootmoedig verzoeken van immer bevrijd te wezen van alle tegen- komsten door Jesus Christus onzen Heer. O God van wien alle heilige begeerten, alle goede gedachten en alle eerlijke werken ko men, breng onder uwe dienaars die vrede die de wertld niet geven kan, onderwerp onze herten aan Uwe geboden, en dat onze huidige tijd, bevrijd van het vuur onzer vijanden, de vrede moge genieten. Psalm 129 Uit den afgrond heb ik naar U geroepen, O Heer; Heer hoor mijn geroep; laat uw luisterend oor de klank mijner smee kingen vernemen zoo Gij, o Heer, op de ongerechtigheden let, Heer, wie zal eene straf ontgaan Maar bij U is bermhertigheid en vergiffenis, en om de goedheid uwer wet ten heb ik op U betrouwd, o Heer mijne ziel heeft op uw woord gesteund mijne ziel heeft op u gehoopt o Heer van den morgen tot den avond hoopt Israël op God omdat bij God bermhertigheid bestaat en bij hem volle kwijtschelding te bekomen is. Hij zal Israël vrij koopen uit alle zijne ongerechtigheden. Geef hun de eeuwige rust, o Heer, en dat het eeuwig licht hen beschijne Laat ons bidden. O God, schepper en ver losser aller geloovigen, geef aan de zielen uwer overledene dienaren de vergiffenis van alle hunne zonden, dat zij door onze god vruchtige smeekingen de kwijtschelding mo gen bekomen die zij altijd verlangd hebben, door Jesus Christus, onzen Heer. Amen. Moge de zegening van den Almachtigen God, den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest over u nederdalen en voor altijd bij n blijven. Amen. Allerhande Nieuws BINNENLAND Bij Luik is een Belgische vlieger veron gelukt. Te Brussel heelt een 37 jarige Pool zich gezelfmoord na op zijn echtgenoote geschoten te hebben. Deze is licht gekwetst. Tusschen de statiën van Roux en Cour celles werd een 56 jarige werkman door een trein verrast en in stukken gereden. Te Haccourt werd een 5o jarige man, gehuwd en vader van drie kinderen, door een drijfriem gevat en afgrijselijk vermorzeld. De dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. Te Soumagne werd een 10 jarige knaap door een wielrijder doodgereden. Te Rochefort werd een 74 jarige man door een wielrijder doodgereden. Te Marchienne-au- Pont werd het lijk van een 5o jarigen werkman uit de vaart opge vischt. Men vermoedt een zelfmoord. In de soldaten kinema, te Beverloo,Js een balkon neergeploft. Twee onder-officie ren werden erg gewond en twee soldaten licht gekwetst. Het parket deed een onderzoek instellen. Te Gent werd uit de Schelde het lijk van een 65 jarigen trambediende opgehaald. Te Arendonck is een 5o jarige man, va' der van vier kinderen, in een steenput gesuk keld en verdronken. Te Jemeppe werd uit de Maas bet lijk van een onbekenden man opgehaald. Te Poppel f Limburg) werd een 26jatipe vrouw doodgebliksemd. Haar 2 jarig kindje bleef ongedeerd. In het park van Woluwe (Auderghew heeft een 5o jarige rekenplichtige zich geze moord. Te Anderlecht heeft een 29 jarige wet hoop, bevelen wij hunne zielen aan uwe goe dertierenheid, en wij vragen U dat, evenals wij hun Gedenkteeken oprichten, wij eens mogen opstaan, weer dig van hun gezelschap, door Hem die dood was en verrees, onzen Heer en Zaligmaker Jesus Christus. Amen. Na de aanspraken van den heer Minister 1 Lofzang Now thank we all our God Bedanken wij nu allen onzen God met hert en hand en mond, die wonderwerken heeft ge daan, in wien zijn wonderwereld zich ver heugt, die van af ons moeder's schoot ons zegende op onzen weg met ontelbare liefde- bewijzen en door wien onze huidige dag rustig.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2