En, M. Glorie, gij zijt overtuigd dat, wan neer ik insinueer, ik w.eet waarom. Wanneer ik de bewijzen in handen zal hebben, zal ik niet nalaten te doen wat mijn geweten mij <?plegt. M: Glorie. Abstenez vous pour le moment de faire vos insinuations, et apportez nous des faits précis, quand vous aurez vos preuves nous pourrons alors en connaitre. M. Capoen. Het is ongetwijfeld zeer rechtvaardig dat de landbouwers, in de kern van 't front wonende, bevoordeeligd wezen bij de andere. M. Sobry. - Ik geloof dat wij mogen volle betrouwen hebben in de bekwame werking van de Heeren der Commissie, die hun goed kennen en bezoeken, met hun pachters spre ken en alles grondig onderzocht, gewikt en gewogen hebben Wij zijn hier eenvoudig geroepen een gunstig of ongunstig advies uit tè brengen, eh ik stel u dus voor over dit punt te stemmen. Stemmen ja de heeren Declercq, D'Huvet tére, Van Nieuwenhove, Glorie, Vanderghote, Laton en Sobry neen de heeren Missiaen eh Bonnet onthouden zich de heeren Lemahieu (omdat hij rechtstreeks in de zaak betrokken is), Vandamme en Capoen. IV. Openbare Onderstand pachtver mindering uit oorzaak van geledene schade. Enkele landbouwers van St Jan, pachters van de Commissie van Openbaren Onderstand van Yper, hebben, tijdens de groote hagel vlaag van 3t Mei 1.1., belangrijke schade ondergaan aan hunne veldvruchten. Hier voor vragen zij dat het Bestuur van den Openbaren Onderstand hen door een ver mindering van pacht in zekere mate zou schadeloos stellen. De schade werd geschat door den deskundige toezichier der Hospicen, heer C Schmidt, en daar soortgelijke ge vallen zich vroeger reeds hebben voorge daan, is de'Commissie van Openbaren Onder stand bereid de gevraagde pachtvermindering toe te staan, onder voorbehoud van goedkeu »ing door de hoogere overheid. M. Missiaen. Moesten wij een of twee jaar verder zijn, ik zou misschien wel /.ie pachtvermindering met de twee handen goed keuren. Wanneer de Commissie -vaïi Open baren Onderstand zelf bekent dat de pacht prijzen veel te laag zijn, begrijp ik niet waar om er nu nog vermindering moet toegestaan Wbrden. Ik weet met waar wij naartoe gaan. Zpo toekomende jaar de pachters een goed boerenjaar hebben, zullen zij dan vragen een vermeerdering te mogen betalen Wanneer men een contract aangaat, moet men al de gevolgen, goede en slechte, ervan afdragen. 'Op dit oogenblik, om 6.35 u., doet de heer Leuiidan zijn intrede in de vergaderzaal. M. Lemahieu. Ik wil enkel doen opmer ken dat, naar ik meen, de heer Missiaen zich ve'rgist. De nieuwe pachten, die wij aaar zooeven gestemd heDben en nu nog enkel door de bestendige afvaardiging moeten goed gekeurd worden, zijn wel voor het jaar 1927. Het is dus op uie sommen dat er pachtver- mihdering gevraagd woidt. M. Missiaen. Het komt mij zonderling voor dat gij mij het verwijt toestuurt mij te vergissen, wanneer gij bekent dat die nieuwe pachten nog moeten goedgekeurd worden en dus nog niet bestaan. M. Capoen, Maar er bestaat een akkoord tusschen landbouwers en eigenaars. Wie van beiden heeft het eerst gesloten akkoord ver broken Toch zeker wei de pachters niet. M. Leuridan. Men moet inzien dat hoe meer jaren pacht zij hebben laten vallen, des te grooter thans de verhooging mag zijn. Men kan enkel het Bestuur van den Openbaren Onderstand opwerpefi dat het zich te licht zinnig verbonden heeft met zulke lange pach ten aan te gaan. M. Missiaen. De heer Leuridan moet zich vergissen want die zaak. is reeds afge daan. Thans zijn wij aan het bespreken der gevraagde pachtvermindering wegens ge ledene schade. M. Sobry. Ik deel de meening van den heer Lemahieu die zegt dat er een akkoord bestaat tusschen pachter en eigenaar, dat door de hoogere overheid zal goedgekeurd worden. Dus er bestaat reeds iets en dat moet geëerbiedigd worden. Maar op 't onver wachts gebeurt een groote schade en uit dien hoofde vragen de pachters een vermindering. Die twee zaken'kunnen best terzelfdèrtijd door de bevoegde overheid onderzocht wor den. Ik vraag U dus een gunstig advies te wil len uitbrengen. M. Missiaen. Zijn er ook private eige naars die dergelijke vermindering toestaan M. Sobry. Wij weten dit niet. M. Leun dan. Wij zouden hierin hét voorbeeld der provincie moeten volgen, die tot leniging der gebeurde schade de landbou wers niet ter hulp komt in geld maar door het uitdeelen van veredelde zaaigranen. In vele gevallen is dit een zeer verdiende tüsschen- komst en ik meen dat de Commissie van Openbaren Onderstand even wijs handelt als de Provincie. M. Missiaen Maar daar geldt het alle landbouwers, terwijl het hier slechts enkele betreft. M. Leuridan. Er bestaat een controol commissie voor het uitdeelen van het zaai graan. uie bijvoorbeeld 35 geteisterd wer den krijgen niets terwijl deze van 76 gehol pen worden. M. Missiaen. Ik hebniet het minste ver trouwen in de werking dier commissie, even min als gij, heer Leuridan. Hierop wordt dit punt ter stemming gelegd. Stemmen ja: de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Van derghote, Capoen, Laton, Leuridan en Sobry neen de heeren Missiaen en Bossaert ont houdt zich de heer Vandamme. V. Openbare Onderstand. Openbare ver kooping eener partij zaailand. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toela ting een perceel grond, ter grootte van 44 a. 80 ca. en gelegen te Poelcapelle, openbaar te mogen verkoopen op den instelprijs van i5.ooo fr. Dit gemet land, waarop een huis gebouwd is op cijns, is thans i3o fr. verpacht, terwijl het plaatsen van de verkoopsom goo fr. intrest zou opbrengen. De heer Sobry vindt dit dit dus een heel voordeelige bewer king is en stelt den raad voor die te willen goedkeuren. M. Missiaen. Ik moet nogmaals bestati- gen dat dit een bespottelijke pachtprijs is. Zou ik kunnen weten voor hoelang die pacht nog loopt, wanneer hij gesloten werd en welke pachtweerde dit land zou hebben na den verloopen pachttermijn M. Sobry. De stukken vermelden zulks niet. Er wordt enkel gezegd dat het cijns- grond is. M. Missiaen. Ik had dit reeds bemerkt in het dossier, en 't is daarom dat ik U deze vragen stel. Moesten wij in het bestuur van den Openbaren Onderstand vertegenwoor digd zijn, ik zou mij niet verplicht zien U dit al te vragen. Wij hebben dus nogmaals den noodigen uitleg niet, en daarom kunnen wij altijd nog niet goedkeuren. Bij de stemming antwoorden neen de hee ren Missiaen en Bossaert, al de overige raads heeren stemmen ja. VI. Openbare Onderstand Heropbouw van het Oude mannengesticht, genaamd Naza reth De plannen hiervan zijn, ter inzicht van de raadsleden, aan de wanden der verga derzaal opgehangen, en volgens den hr Voor zitter zegt voorziet het bestek ongeveer de som van 207.000 fr. M. Missiaen. Ik moet mij verontschuldi gen op dit punt opmerkingen te moeten ma ken. Ik kan dit ook niet goedkeuren, niet dat ik verzet wil aanteekenen tegen den herop bouw van dit gesticht, maar door het feit dat de opgevatte manier der plans niet overeen stemt met wat ik zou willen. In alle steden wordt afgezien van de manier van mannen en vrouwen afzonderlijk te huisvesten. Waarom hier niet het voorbeeld gev.olgd dier andere steden en huizekens gebouwd waar de ouder lingen samen hunne laatste dagen kunnen slij ten In vele steden verleende de Provincie reeds subsidiën voor het bouwen vhn derge lijke huizekens, en dit kon hier zooveel te gemakkelijker gedaan worden daar alles toch moest hernieuwd worden. M. D'Huvettere. Ik sluit mij aan bij de zienswijze van den heer Missiaen, en zou den wensch willen uitdrukken dat er in de toe komst voldoening zou aan gegeven worden. Doch dit is hier een zaak van hooge dringend heid en het niet aannemen van dit voorstel zou nogmaals den heropbouw van het Naza reth voor lange jaren kunnen verdagen. Het is nu al lang genoeg dat onze ouderlingen te Handzaeme verblijven en van Yper verwij derd gehouden zijn. M. V an derghote. Vóór den oorlog beston den er zulke huizekens hier.te Yper. M. Sobry. Niets belet ons den wensch uit te drukken deze huizekens voor gehuwde ouderlingen, die beiden nog 't geluk hebben in leven te zijn, zoo spoedig mogelijk her bouwd te zien. Maar alles kan niet te samen gedaan worden, en wij mogen ons th gelukkig achten een eerste gebouw atlS ouderlingen te kunnen goedkeuren, de ana°0r zullen volgen. M. Leuridan. Ik zou voorstellen dat 4 formeele wensch in het verslag opgenom'6 worde. e® Dit punt wordt hierop algemeen goed,, keurd alleen M. Missiaen onthoudt zich VII. Nijverheidsschool. Rekening Dit wordt zonder bespreking aangenomen VIII. Kerkfabriek van Sint Pi eters J Rekening IQ25. Onthouden zich de heeren Van Nieuwen, hove, Missiaen en Bossaert De overig?" raadsleden keuren die rekening eenparig g0ecj IX. Financiën. Nieuw krediet en aan vullende kredieten. Een nieuw krediet van 1811 fr. voor het betalen van achterstallige intresten door het Gemeentekrediet afgehouden wordt gestemd door de heeren Declercq. Lemahieu, D'Hu- vettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Vandam me, Vanderghote, Capoen, Laton, Leuridan en Sobry. De heeren Missiaen en Bossaert onthouden zich. Daar de voorziene kredieten zoo goed of uitgeput zijn vraagt M. Declercq, Schepene van Openbare werken, een aanvullend kre diet van 25 000 fr. voor het hersteilen der wandelingen, 3o.000 fr. voor het onderhoud der straten, 3o.ooo fr. voor de waterleiding, plaatsen van enkele watermeters in hotels, en onvoorziene onkosten aan het filtreerstation te Dickebusch, 3ooo fr. voor de zwemkom die dit jaar slechts goo fr. opgebracht heeft en eindelijk een som van 14 a iS.ooo fr. voor het maken van een weg, die toegang moet verl.ee- nen aan den Boerenbond tot den grond door hem gekocht bij den Dickebuschsteenweg om er een magazijn te bouwen. M. Declercq stelt voor deze verscheidene sommen te nemen op het krediet van 400.000 fr., dat op de begrooting ingeschreven werd voor het herstel der wegen en straten en groo- tendeels niet zal moeten gebruikt worden ge zien de staat thans herstelt in natura, door het leveren van kassijsteenen. M. Sobry. Dit is een zeer onaangename toestand die berokkend is aan den gemeente raad. Er moeten middelen gezocht worden om 100.000 fr. te vinden en er is geen centiem in kas. M. Missiaen. Had men op de begrooting genoeg kredieten voorzien, men zou thans dien toestand niet te betreuren hebben. M. Declercq. Wij hebben niet kunnen voorzien dat de daghuren in zulke mate zou den opstijgen. M. Sobry. Ik stel voor de stemming dier kredieten te verschuiven tot wanneer wij mid delen gevonden hebben om aan geld te gera ken. Een artikel van de gemeentewet zegt dat het verboden is kredieten te overschrijden en kredieten te gebruiken voor iets anders dan voor hetgeen ze bestemd zijn. Wij moeten zuiniger te werk gaan en niet verder springen dan onzen stok lang is. Die te ver springen, verzinken. Vroeger hebben wij altijd toege komen, nu is de nieuwe gemeenteraad slechts zeven maanden in bediening en wij hebben reeds een tekort van 100.000 fr. Ik weet niet waar men het geld zal moeten halen, de stad heeft geen inkomsten genoeg, spijtig dat de Staat niet rapper betaalt. Nu de gemeente raad mag doen wat hij wil, vermits wanneer wij voorstellen nieuwe taksen te leggen, hij ze verwerpt. M. Missiaen. Niet wij, maar het Schepe nencollege is verantwoordelijk. M. Declercq. Ik stel voor die sommen te verteeren op het budget ig.27. M. Sobry. Maar die begrooting is gestemd geweest en de bestendige afvaardiging zal zulks niet goedkeuren. M. Vandamme. De ontvanger der stad geeft dertig dagen tijd om de belastingen te betalen, anders rekent hij een intrest van 8 °/o aan. Kan 't zelfde niet gedaan worden met den Staat M. Vanderghote. Waarom kan op de zienswijze van den Heer Schepene Declercq niet ingegaan worden M. Sobry. Dit krediet van 400.000 fr- werd in de begrooting ig27 ingeschreven voor het gewoon onderhoud der straten mag volgens de wet voor geen andere doel einden gebruikt worden, M. Missiaen. Gansch de oorzaak dier discussie is dat er niet genoeg voorzien werd in de begrooting. M. Vandamme. De Heer Voorzitter ■WMBM—

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2