Prijsdeeling in de Stadsjongensschool PrijsdeeSing In de StadstneisjesscHooi Dokter D. PEENE HET YJPEHSCHE Terrible collision d'aotos a Bruges Yper. - Gouden Bruiloft sportkroniek Noordwatering van Veurne ménagements dangereux, mais aux actes forts et surtout au respect de nos anciennes tradi tions. II est plus que temps que nos dirigeants, s'avouant incapables, s'entendent dire des vé- rités, rudes peut être, mais indispensables et urgentes. Le salut de la ville en dépend. Bonnes Nouvelles Les habitants de notre arrondissement ont appris avec plaisir, que le gouvernement a pris en leur faveur une série de mesures, dont quelques unes étaient du reste attendues depuis longtemps et répondent a une nécessité impérieuse. Ainsi le comité du Trésor vient d'autoriser les travaux suivants 1) Une série de travaux d'entretien des chemins vicinaux de grande communication dans l'arrondissement d'Ypres. 2) La rectification de quelques courbes de la Lys. 3) La reconstruction du pont rouge a War- nêton. 4) L'aménagement du pont d'Houplines, conformément a ce qui a été demandé par les conseillers communaux de Ploegsteert lors de leur visite chez M. le ministre Baels. 5) La restauration des tableaux de l'Eglise St Martin, a Ypres, et del'église de Reninghe. Deze plechtigheid had Dinsdag namiddag plaats, in de Middelbare school alhier, zij was voorgezeten door Heer Advokaat Sobry, Schepene, in vervanging van den Heer Bur gemeester Raadsleden H.H. Missiaen, Van Nieuwenhove; Gemeentesecretaris Ver sailles Eerw. Heer Denys, pastoor; Politie commissaris H. Vandenbraambussche Be stuurder der Middelbare school H. De Boo- ser Bestuurder der Muziekschool Heer Van Egroo, vei hieven dit feest door hunne tegenwoordigheid. Een aanmoedigend publiek, vermengd met ouders en leerlingen, was de schooljeugd komen groeten. Eene heftige Brabanconne wierd vooreerst met klank en zang aangevuurd, waarna een lief Fahtazij- koor Les Moissonneurs, op de motieven van het welbekende Opéra Les Saltimbanques, van L. Ganne werd uitgevoerd, op eene poezij van P. P. Denys, rustend- schoolhoofd te Komen. De Kooitjezetters, kluchtspel in twee bedrijven, door M. J. Van den Driessche, liep flink van stapel en 't was met bewonde ring dat men daar zekere knappe spelers onderscheidde, die veel beloven voor later. De zedeles van 't stuk, fijn gepast. De Britsche Zegepoortop gedicht van Heer Schepene Sobry, was een heerlijk koor, in 2 partijen, getqondicht door den Heer Schoolbestuurder. Onder de verschillige prijsuitreikingen, be toonden de leerlingen dat zij zich, gedurende het verloopen schooljaar, met iever van hunne taak wisten te kwijten, en wanneer de Heer Bestuurder aankondigde dat alle de i5 leerlingen van den 4° Graad het diploma hebben veroverd, drong een donderend hand geklap de zaal door. Heer Schepene Sobry stond daarna recht en wenschte de Heeren Bestuurder en Onder wijzers hartelijk geluk om den bekomen uit slag en bedankte ze voor hunne zelfverloo chening in de opvoeding en in het onderwijs der jeugd. Een \yeluitgevoerd Naar Wijd en Zijd sloot de plechtigheid. De prijsdeeling in de Stadsmeisjesschool, (Rijsselstraat) op Woens lag1, 10 1.1., om 3 u. namiddag, was voorgezeten door den heer Sobry, schepen, in vervanging van M. Colaert," burgemeester, onpasselijk. De heeren De clercq, schepen, Vannieuwenhove, Missiaen, gemeenteraadsleden, Eerw. Heer Roose, leeraar van godsdienst, Bouquet, Massche- lein, de Bestuurders der Staatsmiddelbare- en Stadsjorfgensschool, hadden er aan ge- houdende plechtigheid met hunne tegenwoor digheid te vereeren. Verders de ouders dei- leerlingen en eene. groote menigte vrienden van het onderwijs vervulden de zaal. Na eene krachtige Brabanconne wierd de koorzang Hulde aan het Vaderland met veel gevoelen uitgevoerd, ónder de leiding van den heer Wenes, muziekleeraar der school- Bij en Bloeur, eendiet -zangspel ver,wektë eenieders toejuiching. Vader komt uitgalming, wierd met veel aandoening door een leerlinge opge zegd. Aidons nous les uns les autres, scène avec chant, was een treffend stukje, de onder linge behulpzaamheid verwekkende. Turn oefening liep met eenheid en smaak lief van stapel. Les Mineurs déclamation avec mise en scène, was een heerlijk brokje, door twee leerlingen, voornamelijk, op onberispelijke wijze uitgevoerd La Chevauchée (scènette enfantine) door de leerlingen van den Kin dertuin, deed, door algemeen gelach der toe hoorders, de oprechte voldoening kennen. Belangrijke premien werden ondertusschen uitgedeeld aan de leerlingen der 4 graden van de lagere school, de Kantwerkschool, waar voor een bijzonderen kampstrijd was ingericht en waaruit de leerlingen met eere zijn uitge komen, verders van de school van Huishoud kunde en van de Naaischool. De Bestuurster kondigde, voor 't eindigen aan, dat de 9 voorgestelde leerlingen van den 4fn Graad allen gelukten in het exaam voor 't Vlaamsch en 't Fransch. De heer schepen Sobry, stuurde daarna een woord van dank en erkentelijkheid aan Juf vrouw Waeles, Bestuurster, en hare verdien stelijke onderwijzeressen, voor al het goede en 't leerrijke dat zij in hunne inrichting te weeg brengen, met het oog op het welzijn van de bevolking der Stad Yper. Zooals wij het in ons laatste nummer aan kondigden, werd Maandag laatst met grooten luister de Gouden Bruiloft gevierd der echt genooten Julien LOGIE - VOI3IN Juliette, beiden geboren te Yper, den 8 September 1857 en 23 Juni i856. Gansch de St Pieterswijk en inzonder de Neerstraat, waar zij reeds sedert lang wonen en van iedereen bemind en geacht zijn, was te dier gelegenheid in volle vreugd én feest. Om 9 uur woonden de jubilarissen, om ringd van hun 7 kinderen, die nog in leven zijn op twaalf, en hun twaalf kleinkinderen, in St Pieterskerk, waar vijftig jaar geleden, op 4 Oogst 1877, hun huwelijk werd inge zegend, een plechtige Mis van dankzegging bij, waarna een vurig Te Deum werd ge zongen. Na de Mis trok men stoetsgewijze, met muziek aan 't hoofd en de gelukkige oudjes in een open rijtuig, gansch met bloemen be laden, naar het stadhuis waar zij met hun fami lie door de stadsoverheid plechtig ontvangen werden, en hun benevens het gebruikelijk geschenk een lekker glas porto met fijne koekjes aangeboden werd. Daarna werd een feestelijk noenmaal opgediend bij hun schoon zoon, heer Arthur Herrier, waar gansch de familie vereenigd was. Bij den terugkeer in de Neerstraat werd nog menig lekker glaasje op hun goede ge zondheid geledigd en het was om zeggens een stoet zonder einde van geburen, vrienden en kennissen die hun nog veel geluk en nog lange jaren kwamen wenschen. s' Avonds om 7 1/2 u. gaf de Vlaamsche Harmonie, die tot het opluisteren van dit blijde feest haar welwillende medewerking had verleend, een mooie serenade aan het huis der jubilarissen, en onze gekende ballo- nist Frans Versaevel was gereed om den ballon te doen opstijgen. Spijtig genoeg moest dit laatste door het onweder dat plots uitbrak tot 's anderdaags uitgesteld worden. Voor het sluiten van dit feest werd dan in de straten der St Pieterswijk een wandelcorcert ingericht en tot laat in den avond werd deze heuglijke en nooit te vergeten gebeurtenis vei al de tig gevierd. Leve onze jubilarissen! Leve bt Pieters boven Het gelukkig jubelpaar Logie-Voisin en hun familie bidden ons hier hun tolk te willen zijn bij de verdienstelijke inrichters van dit zoo welgeslaagd feest en bij alle vrien den en kennissen rie aan het opluisteren van 't feest hebben medegeholpen, om allen uit ganscher harte in ontroerd te bedanken voor al hun moeite die zij niet gespaard hebben en voor de talrijke blijken van genegenheid door iedereen hun betoond Diep getroffen dragen zij ervan de dankbare herinnering voor altijd mee. Nogmaals aan allen hartelijk dank en Leve St Pieters boven Statiestraat, 18 YPER Specialiteit voor Mond- en Tandziekfen Gebitten en Misgroeide Tanden. De week die wij achter den rug hebb zeer kalm geweest in zake koersen onze jongens zich tevreden gesteld heM?" met een eervolle plaats. Wij kunnen daarin maar gelijk geven daar zij alle bel hebben zich in goede voorwaarden in Grooten Prijs van Yper te werpen, waar hu stadsbewonderaars met ongeduld hunne nr^ taties afwachten. Daar verwachten de Yn sche sportliefhebbers het sport te zien wefk' zij in hunne voorgaande koersen bewez 6 door hunnen strijdlust en hunne hardnekki"* heid, om den hoofdvogel af te schieten, Zo?' niet toch altijd een zijd vogel. Alei Fónten' Coppens, Boertje, Notredame en O, haalt eens uwe beste beenen uit, koerst eens met overleg en tactiek, toont eens dat gij hunt spaart al uwen moed en wilskracht voor dien dag met de vaste beradenheid dat gij de waardige opvolgers zijt der Martin, Dekeer- schieter, Maertens, Jacques, Dekeyser en Demuyser's welke nu in de galerij der kam- pioenen staan en de toekomst met volle betrouwen mogen inzien. Aan U allen te bewijzen hoever gij geroepen zijt de sporttaam onzer Ypersche kleuren te verdedigen. In Wervick was er Zondag 7 Oogst een koers van 5o km, voor beginnelingen. Boertje ongelukkig, moest opgeven na twee maal gecreveerd te hebben. Plaetevoet was even ongelukkig en kon op geen voortdoen meer denken. Notredame redde de eer met de 3e plaats te bekleeden. Maandag was Plaetevoet 6 te Meenen op 40 km. Dinsdag in Reckem op 60 km. kwam Notredame de 4 toe op 25 vertrekkers waar van 11 in de sprint niettegenstaande hij a maal gecreveerd had. Woensdag kwam de jaarlijksche koers der Ronde van België door onze stad waar Van Hevel Odile (kozen van Jules) de premie stekte. In Woesten deed er zich een algemee- ne val voor Fonten en Boertje die sedert een tijdeke volgden met de renners zagen hunne rijwielen afnemen van de meest toege- takkelden, eerstgenoemden door Houssiau en Mertens en den tweeden door Dumoustier welke dezelfde kleuren verdedigt van Boer. Ypersche Wielrijdersclub. LEEST VERSPREIDT Un tué Un Yprois grièvement blessé M. Emile Lahaye, directeur de la Brasse rie des Trois Rois a Ypres, était allé ven- dredi 5 c' en torpédo a Saint-André lez Bru ges pour rendre visite a son ami le lieutenant payeur Emile Samyn. Ayant déposé au chateau sa femme et son enfant, il se rendit a Bruges en compagnie de l'ordonnance de l'officier, un nommé Edmond Deketelaere, agé de 21 ans. Au moment oü il sortait de la drève qui donne accès a la grande chaussée Bruges-Os- tende, une torpédo appartenant a M. Waf- nant, d'Etterbeek, et se rendant a La Panne, passa a toute vitesse.Le chauffeur freinaausa- töt, mais il ne put évicer la collision, qui fut des plus violente. Les deux voitures ont éte complètement démantibulées. L'ordonnance Deketelaere n'a survécu que quelques instants a ses horribles blessures. M. Lahaye a été transports dans une clinique a Bruges le même soir il fut reconduit a son domicile a Ypres. 'duoique gravernent atteint le médecin ne desespère pas de le sauver. Quant au chauffeur de M. Warnant, scs- blessurts sonc sans gravité. Le parquet a ouvert une instruction. Au moment de mettre sous presse nous ap prenons que M.Lahaye va beaucoup mieux,1 devra cependant encore garder la chambre, une quinzaine de jours. De Regie der Noord watering van Yeume heeft de eer de eigenaars die 3o Hectare® grond in gezegde Watering bezitten tot een gewone Algemeene Vergadering bijeen roepen welke zal plaats neb-ben in het Sta huis van VEURNE, op Dinsdag 6 Septe ber naast, om 10 y* ure 's morgens. De Regie- N.nfe. In ons aanstaande nummer geven wij de "woorden der <c Britsche Zegepoort.» 4c 4c

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 6