en geen de minste belooning verwacht te hebben. Wat ons ten diepste treft, 't zijn de blijken van genegenheid... Wat wij hebben kunnen doen wij deden het geerne... en wij blijven gansch ter uwer beschikking Twee kinderen brachten aan den heer Voorzitter en schrijver prachtige ruikers ver gezeld van 't volgende welsprekende schrift «De overste, zusters en kinderen der knechten Weezenschool bieden aan hunne weldoeners hunne beste gelukwenschen De geestdrift was ten top en 't gemoed van de jubilarissen vol. Na enkele stonden nam M. Caenepeel, Dr Veearts, het woord in dezer voege Mijnheer de Voorzitter Wanneer gij met de heeren van 't bestier beraamd hebt over het vieren van de 25e ver- jari g van uwe zoo bloeiende Peerdenver- zekering van Yper en omliggende ging uw eerste, gedachte tot de dierbare afgestorven leden. Op heden ook moesten zij eerst gevierd worden. Geloof wel dat het ontroerend was U aan 't hoofd van 25o mannen te zien de H. Mis bijwonen ter hunner zielelalenis. Christen bewijs dat de vriendschap en ver kleefdheid niet afscheiden bij 't graf. 't Zij mij dan ook toegelaten, als Voorzitter der Provinciale Peerden Herverzekering van West-Vlaandererin naam der bestuursleden, hier tegenwoordig, als ook in den naam van ons allen een eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachtenis van den betreurden heer Colaert, eere-voorzitter onzer maatschappij. 't Leven beschrijven van den verdienste lijken afgestorvene is mij niet mogelijk maar ik kan het samen vatten in een enkel woord zelfopoffering. Rond de jaren tachentig kwam de heer Colaeit, na schitterende studiën ter hooge- school, zich te Yper vestigen. Begaafd in den hoogsten graad met een tintelend verstand en een medeslepende welsprekendheid verwierf de jeugdige advokaat van den beginne af de eereplaats. Maar noch de hooge waardeering welke hij bij 't Gerechtshof genoot, noch de bewondering der groote meesters, noch het vertrouwen van 't publiek, noch rijkdommen noch lauweren konden dat edelmoedig herte voldoening geven. Zijn stemme moest weerklinken in 't paleis der natie. Hij ving den reuzenstrijd aan en veroverde in de Kamers den zetel dien hij veertig jaren lang met eere en gezag in de omgeving van den grooten Woeste moest bekleeden. Dan richtte hij zijn blikken op het steden- huis van Yper. Onverschrokken verklaarde hij den oorlog aan de tegenstrevers die het sinds eene halve eeuw in hun macht hielden! 't Was de jonge David tegen Goliath Bij de derde pi oef trok hij er zegevierend binr.ea. Drie jaren lang leverde hij er eenen ongelijken maar moedigen strijd en voerde zijn vrienden tot de zegepraal. De dappere kampioen werd eerste schepene en van af 1900 burgemeester der stad Yper. Aldra zag men bij hem den strijdlust plaats maken voor een wijs bestier dat de bewonde ring der tegenstrevers afdwong. Hier mag ik verklaren dat Yper aan zijn Burgemeester Colaert alles verschuldigd is. Tot aan den oorlog maakte hij er een waar kunstjuweel van dat hij met smert door den woesten vijand zag verdelgen, 't Is aan zijn edelmoedigheid en behendigheid te danken dat onze stad in October 1914 het lot van Dinant niet onderging en dat de bevolking niet werd uitgeplunderd en uitgemoord. Na den oorlog kwam de eerbiedwaardige man de eerste zijn vernielde stad weder be trekken. Overmand door de hooge jaren en geknakt door de beproevingen vond hij toch moed genoeg om alleen, gansch alleen, stand te houden tegen de hoogere overheid en zelfs uitheemsche macht en dwang om zijn geliefde stad Yper op dezelfde plaats schooner dan ooit te doen verrijzen. Hoe druk die wonderbare werker in alle zaken van algemeen en hoogste belang ver slonden was, toch genoot eenieder goed onthaal bij hem voor alles waar hij voordeel kon bijbrengen. Wij, bijzonderlijk, hebben dit op 't gebied van landbouw inrichtingen ondervonden, tot de nederigste toe bekwamen zijne vaderlijke bescherming. 't Zal U dus niet meer verwonderen, Mijne Heeren, dat die verdienstelijke man geen vijanden telde maar alleen bewonderaars, en dat de tegenstrevers de laatste niet waren om zich met eerbied en wee te komen buigen over den gevallen reus. Zijn naam zal tot de geschiedenis zijner geliefde stad Yper over gaan en zijn nagedachtenis zal in onze dank bare herten overleven (Met ingetogenheid werden deze woorden door gansch de verga dering aanhoord). Een tweede plicht wil ik vervullen, Mijnheer de Voorzitter, met U te danken om de vrien delijke uitnoodiging, aan de bestierleden der Herverzekering gericht, om op heden met uwe maatschappij haar 25 jarig bestaan te vieren. Geloof wel dat wij geerne bij U geko men zijn. Wij vinden hier eene verzekering met 35o leden, met een duizendtal verzekerde peerden, een kapitaal van vijf millioen dek kende mits betaling van eene zeer geringe premie en dan toch een inkas van 5o oco franken. Flinke maatschappij, voorwaar Laat mij toe op te merken dat ik toch iets veranderd vind in den geest van uwe leden Tot hiertoe zat gij de vergaderingen vóór met gezag, en uw woord werd met eerbied aan hoord. Nu ontwaar ik wat bolchevisme in uwe maatschappij de wijkmeesters, soorte com missarissen van 't volk, spelen baas. Gij riept ze te gaar om de maatschappij te vieren.... en zij vieren u en uw trouwe schrijver Wij, leden der Herverzekering, doen ook al rap ons bootje op kant zeilen en wij vervoegen ons met wijkmeesters en leden om te verklaren dat de Peerdenverzekering van Yper aan U alles verschuldigd is gij hebt ze gemaakt wat ze is 't Was in 1900 de boerejaren waren slecht en de verliezen aan peerden aanzienlijk. De onvergeetbare Bun Surmont de Volsberghe zette U aan om de verzekering te stichter. Dadelijk waart gij aan 't werk. Uwe eerste zorge was den schrijver-schatbewaarder te verkiezen die u altijd trouw is bij gebleven en dien wij heden met u mede vieren. Vrienden werden samen geroepen vergaderingen be legd standregelen vastgesteld en met Juli igoi ging uwe verzekering haar maat schappelijk leven in. 't Zag er zoo lief niet uit van den beginne. Gij hadt af te reken met het ongeloof bij de eenen, met de onverschillig heid bij de anderen terwijl de welweters met medelijden den ondergang uwer maatschappij voorzegden Dan hebt gij de mate gegeven van wat een dappere bestuurder op zijn volk vermag. Onverpoosd, bij nachte als bij dage, waart gij onder uwe leden om ze met raad en daad bij te staan. Noch afstand, noch onge- weerte, noch eigen zaken wederhielden u wan neer de belangen der verzekering in 't spel waren. Geen enkel schatting waar gij niet elk peerd met nauwkeurigheid in oogschouw naamt. Ten allen tijde wist gij elk en eenieder tot het vervullen der plichten op te beuren en de standregelen te doen toepassen. Men prijst een stuur begin zegt het spreekwoord, 'k Wil het g-elooven. Nochtans waren wij allen getuige van al uwe zelfopofferingen om uwe pasgeboren maatschappij door de eerste be proevingen te geleiden. Hoe weelderig groeide en bloeide zij tot aan den noodlottigen oorlog. Na den wapenstilstand waart gij aanstonds aan 't werk om de talrijke verliezen te ver goeden. De zaken eens vereffend hernaamt gij uwe verzekering met uwe gewezen bestuursleden die gelukkig waren met u het onderbroken werk te kunnen voortzetten. En op heden telt uwe verzekering onder een der luisterrijkste der gansche Provincie. Maar juist dat stuur begin had u aldra d uitzien naar middelen om meer stevigheid de plaatselijke verzekeringen te geven NcT* maals in gemeenzamenlijken overslag met heer Bpn Surmont de Volsberghe betrachtt gij een verbond dezer plaatselijke maatscha^ pijen. Dat zelfde jaar hadden andere verdierf' telijke mannen verzekeringen gesticht f Poperinghe was een Maurice Lebbe aan 't werk, te Nieuwpoort een Theophile Dobbe laere, te Dixmude een Edmond Van Troyen De mannen waren gevonden,, 't voorstel goedgekeurd, de herverzekering beslist en ingericht met als Eerevoorzitter de verdienste lijke B'n Surmont, voorzitter Swyngedouw Karei, zetel der maatschappij Yper Grooter blijk van genegenheid en achting geven konden zij niet. 't Is mij bijzonder aangenaam de vier eerste inrichters van peerdenverzekeringen en tevens de vier inrichters der Provinciale Her verzekering hier in dit jubelfeest vergaderd te zien. Maar wat gezegd op elk ander gebied? 'k Wil er enkel eenige opsommen. In den oorlog waart gij de bevoegde mid. delaar lusschen krijgsoverheden en landbou wers. Hoe moeilijk uwe taak ook was, brach ten beide paitijen hulde aan uwe rechtscha penheid. Na den wapenstilstand waait gij belast met het opzoeken van ons 10 ad vee. Niemand beter dan ik kan getuigen hoe verdienstelijk gij waart in de verdeeling der dieren uit Duitschland afkomstig. Wat ijver hebt gij aan den dag gelegd als lid der dof bouwmaatschappij Hoe moedig en bewonderensweerdig waart gij in dat moeilijk en ondankbaar ambt van landschatter in onze verwoeste streek. Voor hoeveel men- schen zijt gij opgetreden als raadsman bij 't gerecht Hoeveel diénsten hebt gij in 't bijzonder bewezen aan zoo talrijke beproef den Nooit kwam men bij U te vergeefs raad of hulpe vragen. U w gansche leven is eene aaneenschakeling van verdienstelijke daden. Na den oorlog lazen wij op de vermorzelde muren der streek in groote witgekalkte letters: What did you do to day to save your Country 't Was de Engelsche overheid die aan eiken man vroeg wat hij dien dag in 't voordeel van zijn land gedaan had. In gulden letters zouden wij boven den ingang van uwe gastvrije woning mogen zetten Geen enkel dag dat hij niets deed ten voordeele van zijne streek en van zijn volk 'k Ben sedert meer dan 25 jaar dagelijks ooggetuige van alles wat gij gedaan hebt in 't voordeel van eenieder. Daarom ook ben ik zeer gelukkig U daar gezeten te zien te mid den der bestuurleden en de afgeveerdigden van de Herverzekering die als de eerewacht rondom U uitmaken. Vóór U hebt gij die groote zaal waar ontelbare mannen van alle gewesten zijn samen gekomen om U hunne hulde en dankbaarheid te betuigen. Zie rond U, Mijnheer de Voorzitter, gij hebt er het onbetwistbaar ste bewijs in welke mate gij de hooge achting, de innige veikleefdheid en rechtzinnige dankbaarheid van uw volk hebt verworven. 't Is wel een der schoonste dagen van uw leven, want zulke eer viel zelden iemand te beurt Om hen steeds U te herinneren wer den U deze vazen opgedragen. Op de voetwg staat te lezen Peerden-Verzekering Yper 1901 1927 Hulde aan onzen Voorzitter Welverdiende hulde Mochten deze m°D delooze en nochtans zoo welsprekende ge schenken nog lange jaren getuigenis der gevoelens die ons allen ten uwen opzlC bezielen. {Door haar luidruchtige toejuichingen 0" t brak de vergadering herhaalde malen deze M spraak die zpowel eenieders gevoelen vertol 1e Aanspraak van heer schepene Le®a 1 Mijne Heeren en achtbare toehoorders Vooreerst acht ik het een plicht, als s

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 2