temps; je termine par un voeu: nous voudrions "vous conserver encore l'espace de quelques lustres. A eet effet permettez une suggestion d'ordre purement médical ne défïez pas trop la nature, tót ou tard elle reprend ses droits et l'acier le plus dur finit par user. Songez a temps au repos bien mérité, a 1' Otium cum Dignitate Le jour oü vous déposerez les armes, Wervicq fera une lourde et double perte, perdra a la fois le siège et son occu pant. Qu'importe, nous nous consolerons si, grace a cette mesure, vous prolongez vos jours, si vous nous restez comme un sage Nestor orné du prestige trop méconnu de nos jours du savoir, de l'age et de l'expérience, si grace a cette mesure vous nous réservez la joie de fêter votre centenaire. Mesdames et Messieurs, je léve mon verre a Sa Majesté le Roi, a son représentant a la Province et d'une faqon toute particulière et plus intime a la conservation du jubilaire et de la Familie Verhaeghe. Toast de M. le Bon Jansens de Bisthoven, Gouverneur de la Flandre Occidentale. Mevrouwen, Mijne Heer en, Ik bedank vurig het Inrichtingscomiteit van dit feest en de Stad Wervik om den Gou verneur der Provincie er toe te hebben uit- genoodigd, en ik druk den Heer Voorzitter van het Komiteit mijne oprechte erkentelijk heid uit over de vriendelijke woorden die bij mij heeft toegestuurd. Als administratief hoofd van deze provincie vereenig ik mij van harte met de zoo groote- lijks verdiende hulde die door zijn medeburgers aan hun great old man gebracht wordt en ik heb daarbijnog zending vanwegede Besten dige Deputatie dit college bij de hul le van dezen dag aan te sluiten. In het bijzonder heeft de werkzaamheid en zelfopofïering van Mr Verhaeghe zich ont plooid, en ontplooit zij zich immer nog, op provinciaal gebied en dit vanaf de verwijderde dagen zijner jeugd. De provinciale overheid zal dan ook niet nalaten op hare beurt eene betuiging van hare dankbaarheid, van hare groote achting en haar sympathieken eerbied ter eere van haren achtbaren ouderdoms deken in te richten. Dan zal men nauwkeuriger herinneren aan de uitzonderlijke titels die de heer Verhaeghe gedurende een lang leven van arbeid, gansch aan de belangen der Provincie toegewijd, heeft verworven. Het is met eene bijzondere voorliefde en tevens met eene buitengewone bekwaamheid dat de geeerde jubilaris zich voor de land bouwbelangen, welke zoo belangrijk en zelfs overwegend voor onze bevolking zijn, heeft ingespannen. Ons Vlaanderen is voornamelijk een land bouwstreek, die met liefde door onze land bouwers bebouwd wordt. Met zijne uitgestrekte velden en zijn heu veis waar de weelderige tarwe, rogge, gerst, haver en aardappeloogsten rijpen, waar de rijke vlaschaards, de wereld door beroemd, de vreugde brengen van hun azuren bloempjes, waar de gelende trossen der vermaarde hoppe de omgeving welriekend maken, waar de breede bladeren van een terecht geprezen tabak in de luchtruimte ontluiken met zijne boomgaarden dié afhangen onder het gewicht der blozende vruchten, met zijnmoestuinbouw en zijn gezochte voortbrengsels, met zijn tal rijke banen met prachtige boomen beplant, bewerkt, geschraapt, bezorgd gelijk een hof is ons Vlaanderen zonder twijfel het meest be- wonderensw lardige en het lieflijkste land dat jnen onder Gods mooie zon kan zien leven. In alle geval is het dit land dat ons het nauwst aan het hart ligt. Zijn vroolijke t n rijke dorpen, zijn vermaarde, oude, fiere, vrije ste den maken terecht onzen trots uit. Maar wat zeggen van ons vee, fierheid orzer weiden, en van onze stallingen Onze vlaamsche paarden zijn de eerste der wereld. Ons rundvee moet voor geen enkel ander ten onder doen. Met U toe te wijden zooals gij hebt gedaan, waaide Hter Verhaeghe, aan het behoud en het nog verbeteren onzer landbouwkrachten en in het bijzonder onzer veeteelt, met U toe te leggen op het vlug herstel der verwoestin gen die de vijand in onzen landbouw en ons vee, den bijzondersten rijkdom onzer hoeven, had veroorzaakt, hebt gij aan het vaderland den' schitterendsten dienst bewezen en het is in i.aarn dezer gansche bevolking dat ik er U hiér plechtig om dank. Mevrouwen, Mijne Heef en, heden vieren wij eene .loopbaan van 5ö jaren. Zeker lange loopbaan, maar vol met eene vlijtige, ver standige, aanhoudende werkzaamheid. Zeld zaam voorbeeld in de jaarboeken der mensch- heid. In den schoot der Bestendige Deputatie, zijt gij het voorbeeld van al uwe collegas. Stipt in ieder onzer vergaderingen niettegen staande den afstand en het ruwe weder, ver schijnt gij op het gestelde uur, reeds voor den dageraad opgestaan om er te kunnen aan wezig zijn in ieder seizoen komt gij tot ons uit uwe afgelegene stad, wakker, flink, vlug en gij neemt plaats midden uwe medewerkers, die U telkenmale bewonderen. Gij volgt onze werkzaamheden met oplet tendheid doch zoodra eene landbouwkwestie voorkomt, dan spitst gij plots het oor dat gij even scherp hebt als aan twintig jaar en gij drukt uw advies uit, altijd even schrander, steeds vol gezond verstand en dat wij met ontzag en met eerbied opnemen, waarschijn lijk zooals de Troyers de raadgevingen ont vingen van den wijzen Nestor. En het is mij aangenaam hier te kunnen wijzen op de bijzonder belangrijke rol die U toekwam gedurende den oorlog, tijdens den welken gij in uwe hoedanigheid van Deken der Bestendige Deputatie en door uwe per soonlijke groote verdiensten geroepen werd tot het uitoefenen van het ambt van Voorzitter van het Provinciaal Hulp- en Voedingskomi- teit. Te dezen titel hadt gij de gelegenheid de onvermoeibare verknochtheid en moed te ont plooien die het uitoefenen van deze bediening vereischte. Welke eer en welke vreugde voor mij, waarde Heer Verhaeghe, vandaag geroepen te zijn om U in deze omstandigheid toe te spreken in naam der Provincie. Meer dan een half dozijn Gouverneurs hebt gij gekend, ver gankelijke personen in vergelijking met U. Hoeveel bestendige afgevaardigden zijn er niet verdwenen sedert 1878 Allen, Gouver neurs, Bestendige Afgevaardigden en ook provinciale raadsleden hebben U geacht, naar waarde geschat en bemind. Want het is eene echte, eerbiedige genegenheid die uw karakter uitlokt, te gelijk welwillend, hartelijk en sympathiek. In den provincieraad wordt gij omringd met de achting en - ik durf het zeggen met de vriendschap van al uwe collegas. Ik heb berekend dat sedert uwe intrede in de Bestendige Deputatie gij ten minste 2 5oo onzer wekelijksche zittingen hebt moeten bijwonen. Zulks veronderstelt het onderzotk van een ontelbaar getal dossiers aan dewelke gij uw zorgen hebt gegeven, deze werkzaam heid hee.ft zich herhaaldelijk uitgedrukt in verslagen, neergepend met uw geschrift, vast en klaar gebleven zooals dit van een jonge man. Hoeveel bijzondere zendingen hebt gij niet vervuld, hoe dikwijls de provincie door kruist, bij mooi en slecht weder, om- een paarden- of veekeurraad of prijskamp voor te zitten, waar gij uw verlicht en zeker oordeel hadt te vellen dat vertrouwen aan iedereen inboezemde. Groote, schoone en verdienstvolle loopbaan, mijn waarde Afgevaardigde. Gij hebt het recht ze met eene gewettigde fierheid te overschou- wen. Maar uw eenvoud en uw geloof ken nend, weet ik dat gij op dit oogenblik slechts een gevoelen hebt en wel hetgeen de Kerk dezen morgen ten uwen inzichte vertolkte met deze liturgische woorden: Te Deum Laudamus Bij deze dankzegging voegen wij de onze, zonder evenwel de erk< ntelijkheid te vergeten die U persoonlijk verschuldigd is, om altijd grootmoedig uwe taak te hebben vervuld met uwe gansche ziel overeenstemmend met de inzichten van den Uitdeeler van alle goed. Moge God U bewaren, Mijn Waarde Heer Verhaeghe. Gij zijt ahijd vol werkkracht en jeugdigheid. Wij mogen verhopen U nog lang in ons midden te behouden. Geheel van onzen tijd, alle wezenlijke vooruitgang bewonderend en aannemend, verpersoonlijkt gij in ons midden, de geslachten ot-zer voorouders, de overleve ring die de instellingen in stand bewaart en kan spreken wanneer het behoeft de taal der wijsheid die de dochter is der vervlogen eeuwen. Persoonlijk en vooraleer mij neer te zetten houd ik eraan U te bedanken voor al hetgeen ik verschuldigd ben aan uwe vriendelijke en dienstwillige medewerking waarvan ik sedert meer dan t5 jaar geniet. Ik druk U mijne ge- negene, viiendelijke erkentelijkheid daarover uit. Ik vraag U, waarde heer Verhaeghe, deze gelukwtnschen en verlangens te willen aan vaarden oi.e ik I aanbied als Gouverneur der Provincie, als Voorzitter der Bestendige De putatie en ook ten persoonlijken titel. Ik verzoek eerbiedig Mevrouw Verhaegh mij te willen toelaten haar van deze huldig^6 deelgenoot te maken, waarvan zij, zeker no^ beter dan ik, weet hoe zij meer dan verdiend is* Naar haar en al de leden der familie Ver haeghe gaan ook onze verlangens en geluk', wenschen. MesdamesMessieurs, Je remercie trés vivement le Comité Orga- nisateur de cette fête et la ville de Wervicn d'y avoir convié le Gouverneur de la Provin. ce et j'exprime a Monsieur le Président du Comité mameilleure reconnaissance pour les aimables paroles qu'il a prononcées a mon adresse. Comme chef administratif de cette province je me joins de tout mon coeur a l'hommage si grandement mérité qui est rendu par ses concitoyens a leur great old man et j'ai en outre mission de la Députation Permanente que je préside d'associer ce collége a la manifestation de ce jour. C'est surtout sur le terrain provincial que l'activité et le dévouement de M. Verhaeghe se sont dépensés et continuent a se dépenser depuis les heures lointaines de sa jeunesse. Aussi l'autorité provinciale ne manquera pas d'organiser a son tour une démonstration de sa gratitude, de sa grande estime et de sa sympathique considération en l'honneur de son vénérable doyen d'age. ün rappellera alors avec plus de détail les titres exceptionnels que vaut a M. Verhaeghe toute une longue vie de travail consacrée aux intéréts de notre Province. C'est avec une prédilection particulière et aussi avec une exceptionnelle compétence que l'honoré jubilaire s'est dévoué aux inté réts agricoles, si importants, même prépon- dérants, pour notre population. Notre Flandre est avant tout une région agricole cultivée avec amour par nos paysans. Avec ses vastes plaines et ses collines oü mürissent les opulentes récoltes de froment, de seigle, d'orge, d'avoine, de pommes de terre, oü les riches linières, renommées dans le monde entier, mettent la joie de leurs fleurettes d'azur, oü les grappes jaunnsantes d'un houblon réputé parfument l'aimosphère, oü les larges feuilles d'un tabac justement estimé s'épanouissent sous le cül avec sts vergers, penchant sous le poids des fruits vermeils, avec ses cultures maraichères aux produits recherchés, avec ses routes nom- breuses plantées de beaux arbres, cultivée, ratissée, soignée comme un jardin, notre Flandre est sans doute le pays le plus admi rable et le plus riant que l'on puisse voir vivre sous le soleil du bon Dieu. En tout cas c'est lui qui est le plus chera nos coeurs. Ses villages gais et cossus, ses viltes célèbres, antiques, fières, libres sont a juste titre notre orgueil. Mais que dire de notre cheptel, fierté de nos patures, et de nos étables Nos chevaux flamands sont les premiers du monde. Notre race bovine ne le cède a aucune autre. En vous consacrant comme vous l'avez fait, cher Monsieur Vei haeghe, a maintenir et a améliorer encore nos forces agricoles et spe- cialement notre élevage, en vous attachant a réparer rapidement les ravages que l'ennémi- avait faits dans notre agriculture et dans notre bétail, richesse piincipale de nos fermes vous avez rendu a la Patrie le plus éclatant service et c'est au nom de notre population toute entière que je vous en remercie solennelle' ment. C'est une carrière de 5o années, Mesdame' et Messieurs, que nous célé rrons aujourd'hrn- Carrière longue, out raais pleine d'un traval assidu, intelligent, persévérant. Rareexempe dans les annales de l'humanité. Au sein de notre Députation Permanente vous êtes l'exemple de tous vos col ègue^ Assidu a chacune de nos séances, mag l'éloignement, malgré les intempéries, paraissez a heure fixe, levé pour être exa tien avant i'aurore. En toute saison vous 1 arrivez de votre ville lointaine, alerte, frJj^ dispos et vous prenez place parmi vos coj borateurs chaque fois émerveillés. 1 Vous suivez nos travaux avec attentio^^ mais si une question agricole surgit diessez soudain 1'oteiTi que vous aussi fine qu'a vingt ars et vous e"'jejn votre avis toujours judicitux, toujours y de bons sens et que nous accueillons f considération et avec lespeet, Sari's comme les Troyens iecevaient les const sage Nestor.

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 6