Le N° 30 - 5 November 1927 8e Année, N° 30 - 5 Novembre 1927 I Weekblad .-v.—*. tooi bet Arrondissement Yper der Vereeniging der Getaisterden. der T perse he Clubs, enz. Opstel en Aankondigingen 15, Boterstraat, 15, Yper 1Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Organe de I'Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. Abonnement 15 fr. 00 per jaar Buitenland 22 fr. Men kan Intchrljven in alle Belgische postkantoren 25 ct. het nummer Rédactlon, Administration et Publicité 15, rue au Beurre, Ypres Abonnement 15 fr. 00 par an Etranger 22 fr. 25 ct. Ie numéro ederatie der Geteisterden ran het Arrondissement Yper De aanstaande maandelijksche verga ring van de Afgevaardigden der Clubs van (teisterden ;al plaats hebben op Zondag 13 lovember 1927, te 14 1/2 uur zeer stipt, (Hótel Continental Statieplaats, te [PER. DAGORDE i) Mededeelingen. i) Overzicht van den toestand. 3)0nze Rechtbank van Oorlogsschade. l)De kwestie der interesten. 5) De óbligatïèn der Nationale Maatschappij u krediet aan de Nijverheid De last van 6 lverzoekschrift. S) Bepalen der punten voor de aanstaande Al onze bonden en samenwerkende ven- notschappen en al onze gemeenteoverheden lorden dringend verzocht hun afgevaardigden laar de vergadering te zenden. De Voorzitter, Arth. Butaye, adv., Yper. federation des Sinistrés de 1'Arrondissement d'Ypres La prochaine réunion mensuelle des Mégués des clubs de sinistrés aura lieu le 'imanche 13 novembre 1927, a 14 1/2 h. 'Kprécises, al' Hotel Continental Place ie la Gare, YPRES. ORDRE DU JOUR Communications. 2) Examen de la situation. 3) A otre Tribunal des Dommages de guerre. ha question des intéréts. hes obligations de la Sociélé Nationale de "'Mit a l'Industrie La charge de 6 p.m. me. Points a mettre a l'ordre du juiir de la kochai"e séance. Toutesnos associations et nos cooperatives, l'esU es ^es autorités communales sont invi mstainment a envoyer leurs délégués a la Uni0t1- Le Président Arth. BUTAYE, Av., Ypres De Spiegel der Waarheid en prff. Trumolo's Uitvinding a Soujours p®ste ie srsrseiileur Sii des APÊRmFS Kl SS6r ^afirme Bumortier Blom me, Bockstael, 484, Brux» lies (lle Distr.) De 3e vertaling van Florians fabel werd gedaan met het oog op den wonderbaren Bril, door Dr. Trumolo uit Amerika uitgedacht De zaak was van het hoogste belangook heeft Le XXe Siècle er meer dan eene maand lang de uitvinding (September), onder titel van Le Détrousseur de Cerveaux uiteengezet. De wereld stond op het punt eene vreeselijke omkee ring te ondergaan Maar de Lezers en Lezeressen van Het Ypersche gelieven mijn berijmde beschouwing ervan met aandacht te lezen. Dus De Wonderbare Bril Alwie Le XXe Siècle leest, Is op de hoogte van het feest, Dat men te Zamala zou vieren. Had Trumolo het toegestaan, Van Lindberg zou er vliegen gaan, En in de lucht al juichend zwieren De Leden van den Natiënraad, Die gansch Europa gadeslaat, Ze zouden zich naartoe begeven En ieder Volk en ieder Staat Ze zonden volmacht met der daad, Veel liever nog dan naar Geneven Was nu Verhaeren ook niet dood, Hij werd zeer vast naar 't feest genood, En liet er zich met Streuve'ls mennen Alwie is grooc van hart of geest, Zou gaan naar Trumolo zijn feest Om 't grootst geheim des tijds te kennen Wat Trumolo nu had verricht, Werd over 't wereldrond bericht En diep bedacht en wijs besproken... Maar 't feest is dood, en dood voor goed Is het voor de aarde een tegenspoed Het Ja of neen blijft nu verdoken 't Verbrijzeld glas der Gouden Eeuw (1) Verloren onder ruts en sneeuw, Vond Trumolo in 't land der blinden Hij gaarde 't glas, voorzichtig, stil, E i maakt ermeè een wondren bril, Die klaar de waaiheid wcêr liet vinden. En nu, men denke wat men wil, De kwestie van dien wondr. n bril, Heeft lang belet in rust te slapen. Ik volgde Trumolo's geval In 't gaan en komen van 't heelal, En zag de wereld als herschapen Wie met hem sprak van goed of kwaad, Met 't dikste masker op 'c gelaat, Verried al zijn geheimenissen Wat'werd gezeid, 't zij valsch of waar, Met dezen bril, men zag het klaar En liet in niets het weten missen Men ging nog verder met dien bril Men dwong de geesten naar onz' wil, Bij tafeldraaiers en spirieten Wat aardig spel en was het niet, Waar men de zaken klaarlik ziet Zelfs van de huichlaars en bandieten Een wijdvermaarde toovenaar Bood duizend dollars, als hij maar Alzoo de waarheid kwam te weten... Maar Trumolo, hij loeg eens raar Zijt gij het wonder dus gewaar Van al uw zieners en profeten Men ziet wellicht den ommekeer In levensleer en volksverkeer, Den neus met zulken bril gewapend Men ziet in geest de wilde wals Van al wat dom is, wreed en valsch, En lacht eens luid, van weetlust gapend Men schrikt terug, bij 't vizioen Om dezen bril eens aan te doen En eens de Waarheid te doen schijnen... Edoch weieens, het zoetste zoet Dat hier op aarde ons droomen doet, Zou bij die klaarheid ook verdwijneh Maar weest gerust het is gedaan En lijk voorheen zal alles gaan, .Hoewel het hart er soms bij krijzelt... De maskers blijven op 't gelaat De liefde, die verheft of slaat, (2) Heeft nu den wondren bril ver'brijzeld K..., 3o-io 27. P. P. D. Harde Waarheden In het Gentsche Zondagpraatje van Het Laatste Nieuws (23-IO-2J) vonden wij o.m. het volgende In een extremistisch blaadje onzer stad lazen we dat, zoolang België nng bestaat, de extremistische studenten de Nederlandsche leergangen aan de Gentsche Universiteit niet mogen bijwonen. Het is maar als België kapot zal zijn, dat de Vlaamsche studenten een Nederlandsche Universiteit zullen mogen aanvaarde 1. En zeggen dat er jongelingen zijn die naar zulken prietpraat luisteren. Doch, kunnen wij ons daarover verwon deren, als wij de klachten lezen der extremis tische pers zelf over het romantisme der jonge elementen Niet één orgaan, maar dri% vier organen schreven alsof een wacht woord gegeven werd dat er wat anders noodig is, wil de frontpartij het uithouden, dan lawaaierige stoetjes en Indianen-kreten. Het officieel orgaan der zoogenaamde Vlaamsche nationalisten zal ons zeggen wat Indianen-kreten zijn Dit is nu al jaren dat wij in meetings en vergaderingen en artikels, met woord en pen I»fnTWUpM mi>i i— LA D'YP Naamlooze artikels geweigerd On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges - Les articles non signès sont refusès (1) Het glas van den Spiegel der Waarheid. (2) Dr Trumolo had met zijn bril Haar gevonden die hem beminde,... en wilde verder van niets meer weten

Het Ypersche (1925-1929) | 1927 | | pagina 1