DE LEIE Jaar, N" 40 - 14 Januari 1928 8^ Année, N° 40 - 14 Janvier 1928 Gemeenteraad van Yper smtMxmsk - Weekblad - - voor bet Arrondissement Yper émr Vereeniging der Geteisterde», dar Tperse he Clubs, enz. 0, Opstel en Aankondigingen 15. Boterstraat, 15. Yper Abonnement15 far. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan Inschrijven in alle Belgische postkantoren 25 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd Journal hebdomadaire de {'Arrondissement d Ypres Organs de I'Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. RédactlonAdministration et Publicité 15, rue au Beurre, Yprep Abonnement 15 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 25 ct. Ie numéro Les articles non signês sont refuses (1875) Zanggedicht voor Bariton - solo, gemengd Koor en Orkest. „jen tan Adolf VERRIEST Peter BENOIT Zoet is wel der vooglen tale, Zoet der lente zonnestrale, Zoet de zoele zomernacht, Zoet de reine kinderlach Maar nog zoeter is mij 't lied, 't Lieve Vlaamsche Leielied, Als de Meie Langs de Leie Weer doet groeien, Bloeien, broeien, Bloemen, vruchten, Boomen, gras en riet. Klinken helJre hamerslagen, Dreun' de donkre donderwagen, Oorlog make moedren bang, Machtig zing' de zegezang, Nog zoo machtig galmt het lied, 't Vrije Vlaamsche Leielied, Als de kringen Gaan aan 't zingen Heil U, Vlaandren Hoog de vaandien Weet gij niet waarom die zangen Houdt gij niet aan volksverlangen Kent gij geen geschiedenis Vraagt gij wat een Vlaming is Hoort de stem van 't nieuwe lied, 't Vrije Vlaamsche Leielied God voor bake, Vorst voor stake, Vlaamsch voor sprake 't Vrije, 't vrije Diet, 't Vrije Vlaamsche Diet Zoo de Vlaming En anders niet Zegen over Staat en Koning Zegen over veld en woning Over al dat roert en leelt Zegen zoo een vader geeft Heer, dien vraagt U 't biddend lied, Knielend, 't Vlaamsche Leielied Ieder weunste Uwe geunste Land en stede Uwen vrede 0 Heer, wij smeeken U, ontzeg het niet, 0 Heer, dien vraagt U 't biddend lied God voor bake, Vorst voor stake, Vlaamsch voor sprake f 't Vrije, 't vrije Diet, 't Vrije Vlaamsche Diet Zoo de Vlaming, En anders niet 1 Ieder weunste Uwe geunste Land en stede Uwen vrede Benoeming van Burgemeester Bij K. B. van 27 December 1927 is de heer Henri Sobry, burgemeester te Yper benoemd, ter vervanging van wijlen den heer René- Colaert. Onze hartelijkste gelukwenschen. Notre nouveau Bourgmestre Par A. R. du 27 Décembre 1927, paru au Moniteur du xi Janvier, M. Henri Sobry, avocat, est nommé bourgmestre d'Ypres. Nous lui présentons nos félicitations. Son sort ne sera cependant pas enviable. Le ga- chis au conseil est tel que nous ne voyons guère de chance de bonne administration possible. Verslag der Zitting van 9 Januari 1928 De zitting wordt geopend korts na 6 uur. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, dd. bur gemeester voorzitter Declercq en Lemahieu, schepenen D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Vandamme, Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Leuridan, Soete en Delahaye, raads leden Versailles, secretaris. I. Proces-verbaal der Zitting van 24 De cember IQ27. Na de lezing van het proces verbaal, door den heer Secretaris gegeven, doet de heer Leuridan opmerken dat hij, in zijn verklaring die hij tijdens de laatste zitting gedaan heeft, niet bedoeld heeft een scherper toezicht te zullen uitoefenen op de daden van den ge meenteraad, maar alleen op de katholieke groep. Die kleine terechtwijziging wordt aanstonds gedaan en het verslag wordt hierop met een parige stemmen goedgek urd M. Missiaen. Ik heb op de laatste zitting niet kunnen aanwezig zijn en ik was ook in de meening dat gansch de begrooting was afgewerkt. Ik heb echter gezien, in het verslag, dat de stadsbegrooting sluit met een tekort van 3oo.ooo fr., en dat, om de begrooting in evenwicht te brengen, de heer Sobry er een voudig een gelijke som in de ontvangsten schrijft als interest van de oorlogsschadever goedingen die aan de stad nog verschuldigd zijn. Dit zal voor gevolg hebben dat zco de stad, gelijk alles het doet veronderstellen, de voorziene som niet ontvangt, zij na een jaar een schuld zal hebben van 3oo.ooo fr. en na twee jaar die schuld zal zien groeien tot op 600.000 fr. M. Sobry. Ik heb nieuwe lasten willen leggen, maar ben daarin niet gevolgd geweest. Had M. Missiaen hier geweest, hij had mij kunnen steunen. M. Missiaen. 't Is niet op mij dat gij moet steunen, maar op de meerderheid. Doch de meerderheid, waarop vroeger het schepe nencollege kon rekenen, bestaat niet meer. De katholieke groep, en dan nog als allen t'akkoord zijn, telt slechts zes stemmen tegen negen. Maar niettegenstaande alles, niettegen staande zij door de twee derden der bevolking werden afgekeurd, blijven die heeren aan hunne zetels vastgeklampt. Moest die toe stand, die eer.ig is in de annalen der politiek, hier nog eenigen tijd blijven voortduren dan zal dit hier niet alleen een ciik, zooals een dagblad het onlangs schreef, maar een echt póesjenellenspel gelijken. M. Sobry. Dit is het gevolg van de toe passing der evenredige vertegenwoordiging d e maakt dat er hier vier groepen zijn die elk afzonderlijk willen handelen zonder de belan gen van stad in te zien. M. Missiaen. Ik neem akte van uwe ver klaring maar houd er aan te zeggen dat er nog nooit geen stappen werden aangewend bij de socialistische groep om deel uit te maken van het schepenencollege. II. StadskerkhofVergunning van grond. Er is kvvestie vier aanvragen om vergun ning van grond op het stadskerkhof, mits de gewone vergoeding ten voordeele van de Com missie van Openbaren Onderstand, goed te keuren. Gezien echter, in een der laatste zit tingen, de prijs der grondvergunningen ver hoogd werd, ontstaat er een bespreking om te weten of het nieuw tarief thans reeds moet toegepast worden of niet. Hierop doet de heer Missiaen opmerken dat het nutteloos is hier over nog verder te redetwisten, vermits de prijz n or.s thans door de Commissie van Openbaren Onderstand voorgesteld nog de zelfde zijn van vroeger. M. Sobry. Tijdens de laatste zitting werd er gevraagd twee aanvragen om grondvergun- ning, deze van de heeren Antony en Dohbe- laere, goed te keuren. Daar wij ten minste twee vrije dagen moeten laten thsschen de uitnoodiging en de zitting, zijn deze vragen op het dagorde der laatste zitting niet kunnen gebracht worden. Zij zijn immers ons enkel toegekomen na het verzenden der uitnoodigin- gen. De gemeenteraad heeft alsdan geweigerd deze vragen goed te keuren, omdat hij oor deelde dat er hiervoor geen hoogdringendheid bestond. Nu zijn er bij die vragen nog twee nieuwe bijgekomen, namelijk vanwege Me vrouwen We Vandaele en We Moniez. Zoo de Bestendige Afvaardiging nu de door den ge meenteraad gestemde verhooging goedkeurt en zegt dat deze verhooging toepasselijk is vanaf den in Januari 1928, zullen wij ons hier aan moeten voegen. Hierop worden de gevraagde grondvergun ningen eenparig goedgekeurd voor wat betreft de vergoeding die aan de Commissie van Openbaren Onderstand ten goede komt. III. Nijverhei 'ssckool Rekening iQ2"j. Deze rekening sluit met een batig overschot ,..K ww. 1iMMKitMiaewmiotiMMrm ÏPERSCÜE LA REGION D'VPRSS

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 1